Logo
0 800 30 11 77

Питання та відповіді з комп'ютерної томографії

Доброго дня, чи потрібно робити комп'ютерну томографію для підтвердження коронавірусу? Один тест був негативний, а другий позитивний, на рентгені темні плями. І чи потрібно проходити КТ під час лікування ковіда? Заздалегідь дякую.
Відповідь: 13.12.2021
КТ легень, безумовно, найінформативніша методика виявлення їхніх захворювань, зокрема й пневмонії за коронавірусної інфекції. Але показанням до проведення цієї методики за коронавірусної інфекції є зниження сатурації, задишка в стані спокою, тяжкість стану, яку повинен оцінити перед дослідженням клініцист. Необхідність у дослідженні, контролі під час та після лікування, уточненні характеру патології після рентгенологічного дослідження за допомогою КТ також вирішує клініцист.
Біла Наталія Сергіївна
Лікар-рентгенолог. Вища категорія.
Доброго дня, скажіть, а чи є протипоказання до проведення комп'ютерної томографії. Якщо так, то які? Дитині призначили комп'ютерну томографію всього тіла. Хотілося б дізнатися, чи це небезпечно?
Відповідь: 13.12.2021
Протипоказання до проведення комп'ютерної томографії з констрастуванням: алергічні реакції на йодовмісні контрастні засоби, бронхіальна астма, захворювання нирок, гіпертиреоз, тиреотоксикоз, вагітність, лактація. При призначенні КТ клініцист має враховувати ці протипоказання. Але якщо у пацієнта життєзагрозний стан, а інформативність КТ перевищує ризики виникнення побічних ефектів, дослідження проводять за суворими клінічними показаннями (зокрема і дітям у низькодозних режимах). Дітям (від 0 до 18 років) частіше проводяться МРТ та УЗД, оскільки в основі цих методик, на відміну від КТ, не лежить дія іонізуючого випромінювання. Рішення щодо призначення КТ дитині, дитячий клініцист приймає індивідуально. Все залежить від патології, яка у дитини є і неможливості замінити КТ іншою методикою.
Біла Наталія Сергіївна
Лікар-рентгенолог. Вища категорія.
А в чому різниця між комп'ютерною томографією та рентгеном? Я просто читала, що і томографія, і рентген – це використання рентгенівських променів. Який метод кращий?
Відповідь: 13.12.2021
Комп'ютерна томографія на відміну звичайної рентгенографії - це пошаровий метод діагностики. Тіло пацієнта за допомогою рентгенівського променя поділяється на тонкі зрізи завтовшки 0,5-1 мм. Потім за допомогою спеціальної програми з обробки зображення відбувається аналіз отриманої інформації лікарем-рентгенологом. Ця інформація більш детальна щодо захворювань легень, кісток, паренхіматозних органів, судин, м'яких тканин.
Біла Наталія Сергіївна
Лікар-рентгенолог. Вища категорія.
Доброго дня, лікар направив на КТ шлунка, але я боюся робити. Я вагітна (24 тижні), переживаю, що рентгенівське випромінювання може зашкодити дитині. Як мені бути? Чи безпечно проводити КТ у моєму положенні?
Відповідь: 13.12.2021
Комп'ютерна томографія – це рентгелогічний метод діагностики. Рентгенівські промені – іонізуюче випромінювання, яке може негативно впливати на плід. Тому вагітність – відносне протипоказання до дослідження. Краще замінити його безпечнішими для плода методами, УЗД, МРТ. Однак існує ряд показань, небезпечних для життя вагітної жінки та плода, як наприклад, політравма, за них інформативність та користь методу КТ перевищує ризики від впливу випромінювання. Ці суворі показання визначає лише лікар.
Біла Наталія Сергіївна
Лікар-рентгенолог. Вища категорія.
Здрастуйте, розкажіть, будь ласка, про різницю між звичайною комп'ютерною томографією та комп'ютерною томографією з контрастом. Другий вид є більш інформативним? Цікавить КТ черевної порожнини та малого таза.
Відповідь: 13.12.2021
Під час КТ з контрастуванням, на відміну від звичайного КТ, у вену пацієнта вводиться рентгенконтрастний йодовмісний препарат. Це дозволяє диференціювати багато злоякісних новоутворень від доброякісних, виявляти їх вперше на скринінгу. КТ із констрастуванням - це більш інформативний метод, особливо для діагностики захворювань органів черевної порожнини та малого таза. Перед дослідженням краще звернутися до лікаря-клініциста для уточнення обсягу сканування та доцільності проведення методики.
Біла Наталія Сергіївна
Лікар-рентгенолог. Вища категорія.
Записалася на КТ органів грудної клітини. На які органи робиться томограф і описується?
Відповідь: 29.10.2020

КТ ОГК може показати безліч патологій серця, легенів та інших органів грудної клітини, включаючи:

 • Розрив стінки, аномальне розширення або звуження аорти;
 • Інші патологічні зміни великих судин в легенях і грудній клітці;
 • Скупчення крові або рідини навколо серця;
 • Рак легенів або рак, що поширився на легені з інших органів;
 • Скупчення рідини навколо легень (в плевральній порожнині);
 • Пошкодження, розширення або обтурацію великих повітряних шляхів (трахея, бронхи);
 • Збільшення лімфатичних вузлів;
 • Захворювання легенів, при яких легенева тканина запалюється, а потім пошкоджується (інтерстиціальні ураження);
 • Пневмонію;
 • Рак стравоходу;
 • Лімфому в грудній клітці;
 • Пухлини, вузли або кісти в грудній клітці.
 • Патологію кісткових структур;
 • Структурні зміни щитовидної, вилочкової залоз, наднирників;
 • Шваноми, невриноми;
 • Захворювання плеври.

Більшість патологій досліджують з контрастом. Без контрастування можливо тільки припустити наявність проблеми.

Манін Сергій Андрійович
Лікар-рентгенолог.
Записатись на прийом
Заповніть форму, і ми зв'яжемося з Вами у найближчий час
Натискаючи на кнопку Відправити Ви даєте згоду на обробку даних, та погоджуєтеся з умовами угоди
Перевищено ліміт запитів. Спробуйте через 5 хв.