Logo
0 800 30 11 77

Консультація дитячого отоларинголога онлайн

Питання та відповіді по дитячій отоларингології

Добрий день, вранці в дитини з'явилися слизисто-гнійні виділення з носа, відчуття тиску на очі та неприємний запах у носі. Як зрозуміти, що це таке і як лікувати? Чим синусит відрізняється від риніту? Чи потрібно записуватися на прийом до дитячого отоларинголога?
Відповідь: 20.02.2023

Здрастуйте! Такі симптоми, як слизово-гнійні виділення з носа, відчуття тиску на очі та неприємний запах у носі, можуть свідчити про гнійний риносинусит (гострий або хронічний). Для того, щоб зрозуміти, що це таке, і як це лікувати, необхідно записатися на прийом до отоларинголога. Лікар проводить усі необхідні клінічні дослідження і дає рекомендації щодо лікування. 
Для того, щоб розуміти, чим риніт відрізняється від синуситу, потрібно аналізувати сам термін. Риніт (від грецького слова Рино — ніс) — це патологічний процес, поширений у порожнині носа. Синусит (від латинського слова синус — пазуха) — це процес у додаткових пазухах носа (верхньощелепних, лобових, ґратчастих, клиноподібних). Якщо говорити про запальний процес, то правильніше вдаватися до терміна «риносинусит», тому що запальний процес, за рідкісним винятком, не може зачіпати ніс без пазухи, і навпаки.

Дерменжи Олег Іванович
Лікар-отоларинголог, дитячий лікар-отоларинголог.
Здрастуйте, у дитини кілька днів тому з'явилися закладеність і відчуття печіння в носі, часте чхання і відсутність нюху. Дитячий отоларинголог сказав, що в сина риніт. Як позбутися риніту народними засобами? Чи лікуватися без медикаментів не дуже хороший варіант?
Відповідь: 20.02.2023

Здрастуйте! Такі симптоми як: закладеність і відчуття печіння в носі, часте чхання і відсутність нюху можуть свідчити про гостре респіраторне захворювання. В умовах епідемії коронавірусної інфекції, в перші кілька днів має сенс обстежитися на предмет covid-19 (ПЛР, або ІФА), і отримати консультацію сімейного лікаря. Щодо народних засобів, то з огляду на їхню величезну кількість (починаючи від зігрівальних процедур і закінчуючи уринотерапією та допомогою бабусь, які шепочуть, і шаманів) необхідно чітко їх диференціювати! Засоби народної медицини потрібні були в умовах відсутності у населення доступу до медицини наукової. На сьогоднішній день в Україні у кожної людини є можливість отримати консультацію кваліфікованого фахівця, і лікуватися засобами доказової медицини, раджу цією можливістю скористатися, щоб уникнути ускладнень.

Дерменжи Олег Іванович
Лікар-отоларинголог, дитячий лікар-отоларинголог.
Доброго дня, хочемо записати сина до дитячого отоларинголога. Скажіть, як проходить огляд у отоларинголога? Чи направляє лікар на здачу лабораторних аналізів і проходження інших досліджень за необхідності?
Відповідь: 20.02.2023

Здрастуйте! Консультація дитячого отоларинголога включає в себе аналіз скарг пацієнта, анамнезу, огляд лор органів (вухо, горло, ніс). Іноді буває необхідність проводити ендоскопічне дослідження (жорстким або гнучким ендоскопом). Аналізи необхідно здавати залежно від захворювання, все індивідуально для кожного пацієнта, після огляду і збору анамнізу лікар дасть рекомендації і розпише всі рекомендації, якщо необхідна буде консультація інших фахівців або здача аналізів. Також можуть бути запропоновані різноманітні процедури (промивання порожнини носа по Проетцу, туалет вуха, носа, санація піднебінних мигдаликів тощо).

Дерменжи Олег Іванович
Лікар-отоларинголог, дитячий лікар-отоларинголог.
Доброго дня, дитина почала скаржитися на біль і закладеність вух. Каже, що стала гірше чути. Можете сказати, від чого бувають болі у вухах? Чи потрібно йти до дитячого отоларинголога в нашій ситуації, чи достатньо просто покапати якісь краплі?
Відповідь: 20.02.2023

Добрий день. Причин закладеності у вухах, зниження слуху і болю у дитини може бути багато:

 • Вірусна інфекція.
 • Аденоїди.
 • Ускладнення вірусної інфекції — це запалення середнього вуха — гострий середній отит.

Сірчана пробка також може бути причиною зниження слуху і болю. Оскільки у дітей зовнішній слуховий прохід вузький, іноді навіть щілиноподібний, то внаслідок підвищеного сіркоутворення у вусі може утворитися сірчана пробка, перешкода в проходженні звуку до барабанних перетинок. При цьому дитина буде скаржитися на те, що вона погано чує, або батьки самі відзначають, що їхній малюк не реагує на їхні прохання, або голосно вмикає звук телевізора, або після прийняття душу дитина погано чує, але на ранок її слух відновлюється.
Це відбувається з тієї причини, що під час потрапляння води набухає сірчана пробка і слух знижується. У цьому випадку не рекомендується нічого закапувати самостійно. Тільки під час огляду в лікаря видалення сірчаної пробки.

Часто причиною зниження слуху може бути й чужорідне тіло.
Це трапляється в маленьких дітей частіше, але в підлітків теж таке може бути. При цьому необхідно обов'язково звернутися до лікаря для лікування чужорідного предмета з вух. Оскільки існує небезпека пошкодження слухового каналу.

Зниження слуху і поява болю у вухах може розвиватися і як наслідок запалення зовнішнього слухового проходу. Найчастішою причиною цього захворювання є часте використання вушних паличок, а також, коли потрапляє вода до вух після купання або плавання. При цьому в слуховому проході створюються умови для розвитку бактеріальної флори, що призводить до запального процесу. У разі запального процесу з'являється набряклість і як результат зниження слуху та біль. Необхідно звернутися до фахівця, який призначить правильне лікування.
Зниження слуху в дітей дуже часто пов'язане з наявністю аденоїдів.
Аденоїди — це скупчення тканини в ділянці носоглотки, яка під час запальних процесів здатна збільшується в розмірах, приносячи дитині значний дискомфорт. Це і утруднене носове дихання, розвиток гострих середніх отитів, гугнявість голосу, постійно відкритий рот, хропіння під час сну, слизові виділення з носа, набрякання слизу на задній стінці глотки, а найчастіше — це порушення слуху. Особливо це помітно в період застуди дитини. Якщо не провести правильне лікування, то це загрожує зниженням слуху в дітей, аж до розвитку запалення середнього вуха і як результат — сильний біль.

Причин зниження слуху в дітей може бути багато. І тільки фахівець під час огляду і збору анамнезу може встановити правильний діагноз і підібрати лікування.

Добрий день, у сина «сів» голос. Розкажіть, як його повернути, чи можна робити інгаляцію в разі втрати голосу? І що може бути причиною втрати голосу, якщо в дитини немає кашлю, нежитю та інших ознак застуди?
Відповідь: 20.02.2023

Добрий день. Причиною осиплості голосу в дитини може бути:

 • Початок вірусної інфекції.
 • Кашель.
 • Якщо дитина сильно кричала або плакала.
 • Стресова ситуація.
 • Папіломатоз гортані.
 • Аденоїди.
 • Вузлики голосових зв'язок.
 • Запалення легенів, трахеїт.
 • Як прояв алергічної реакції.

Осиплий голос, як правило, виникає через проблеми з голосовими зв'язками. зміна голосу може бути сигналом про серйозні патології — тіло в гортані, травму і новоутворення.
Щоб точно визначити причину цього симптому, потрібно звернутися до фахівця. Тільки він зможе детально оглянути дитину і встановити причину. За наявності чужорідного тіла — лікар за допомогою інструментів видаляє чужорідне тіло. 
Іноді осиплість голосу може бути наслідком алергічної реакції і це може призвести до набряку гортані. Якщо дитина алергік, то в такому разі потрібно викликати швидку допомогу. Річ у тім, що дитяча гортань містить велику кількість пухкої клітковини голосовими зв'язками, слизова швидко набрякає, водночас голосова щілина звужується, зв'язки стають менш еластичними, це і є причиною осиплості голосу.
Особисті пухлини та папіломи, навіть якщо вони невеликі в розмірах, також можуть призводити до осиплості голосу, оскільки це утворення, розростаючись, можуть здавлювати голосові зв'язки, що є причиною осиплості голосу.
У разі встановлення діагнозу ларингіт лікар призначає протизапальну терапію (за потреби антибіотикотерапію, фізіопроцедури).

Чим знеболити, коли в дитини болить вухо вночі? Окрім болю у вусі, більше жодних симптомів немає.
Відповідь: 24.06.2020

Добрий день! Причинами, що приводять до виникнення болю у вусі можуть бути: сірчана пробка, сторонній предмет (комаха), провісник ГРЗ. Тому рекомендуємо якомога швидше звернутися до отоларинголога для уточнення причин виникнення болю. Зняти біль можна краплями Отіпакс за відсутності алергії на лідокаїн.

Трубнікова Лариса Миколаївна
Дитячий лікар-отоларинголог. Вища категорія.
У дитини постійно тонзиліт або фарингіт, ангіна, 2 дні в школі, 2 тижні вдома і так постійно, що нам робити?
Відповідь: 12.02.2020

Однозначної відповіді дати не можемо, не знаючи віку дитини, яке проходили раніше лікування, обстеження. Тому для діагностики та підтвердження, а також для визначення методів лікування необхідно звернутися до профільного фахівця - лікаря-отоларинголога. Принести з собою результати раніше проведених аналізів/обстежень. Якщо не зайнятися лікуванням, то ціі хронічні захворювання можуть викликати ускладнення з боку серцево-судинної системи, суглобів, нирок.

Трубнікова Лариса Миколаївна
Дитячий лікар-отоларинголог. Вища категорія.
Як полегшити біль у вушку в дитини? Що робити, коли дитина погано спить вночі, тому що болить вухо, а вранці все проходить?
Відповідь: 03.02.2020

Можливо у дитини запальне захворювання (отит, гострий риносинусит). Для полегшення болю необхідно дати дитині знеболювальне (наприклад, Нурофен у дозуванні згідно з віком дитини, за інструкцією до препарату). Якщо біль не проходить, необхідно звернутися в чергову лікарню. Для встановлення точного діагнозу і призначення лікування рекомендуємо звернутися до отоларинголога.

Трубнікова Лариса Миколаївна
Дитячий лікар-отоларинголог. Вища категорія.
Здрастуйте, у дитини (доньці 2 роки і 9 міс) після лікування застуди постійно закладений ніс, але як такого нежитю немає, дихає ротом і вдень, і вночі. Користуємося хьюмером, але результату немає. Що робити?
Відповідь: 29.11.2019

Добрий день. Після тривалих простудних захворювань у дітей можливе збільшення носоглоткового мигдалика (аденоїди). Для визначення ступеня збільшення необхідно звернутися до ЛОР-лікаря. Якщо не лікувати, то може призвести до отиту, розвитку приглухуватості, відставання в розвитку.

Трубнікова Лариса Миколаївна
Дитячий лікар-отоларинголог. Вища категорія.
Вітаю. Дитина говорить, що часто чує дзвін у вухах, що це може бути та до якого лікаря звернутися?
Відповідь: 29.11.2019

Добрий день. Може бути наявність сірчаних пробок. Рекомендована консультація ЛОРа для виключення запального процесу та сірчаних пробок. Можливо, знадобиться консультація невропатолога.

Трубнікова Лариса Миколаївна
Дитячий лікар-отоларинголог. Вища категорія.

Консультація дитячого отоларинголога ОН Клінік

 • Відеоконсультація дитячого отоларинголога в Харкові

  Дитяче відділення в Харкові (м. Палац Спорту)

  Приймаємо: Пн - Пт: 8:00 - 18:00, Сб: 8:00 - 17:00, Нд: 9:00 - 14:00
  пр. Героїв Харкова, 257

  Дитяче відділення в Харкові (м. Пушкінська)

  Приймаємо: Пн - Пт: 8:30 - 18:00, Сб: 9:00 - 14:00
  вул. Я. Мудрого, 30а
 • Відеоконсультація дитячого отоларинголога в Дніпрі

  Дитяче відділення в Дніпрі

  Приймаємо: Пн - Сб: 8:00 - 20:00;, Нд: 9:00 - 15:00
  пр. Д. Яворницького, 107а
 • Відеоконсультація дитячого отоларинголога в Одесі

  Дитяче відділення «ОН Клінік Одеса» (Таїрова)

  Приймаємо: Пн - Пт: 9:00 - 19:00, Сб: 9:00 - 17:00, Нд: 9:00 - 14:00
  вул. Корольова, 33б
 • Відеоконсультація дитячого отоларинголога в Миколаєві

  Дитяче відділення в Миколаєві

  Приймаємо: Пн - Пт: 8:00 - 19:30, Сб - Нд: 8:00 - 18:00
  вул. Велика Морська, 74/3
Записатись на прийом
Заповніть форму, і ми зв'яжемося з Вами у найближчий час
Натискаючи на кнопку Відправити Ви даєте згоду на обробку даних, та погоджуєтеся з умовами угоди
Перевищено ліміт запитів. Спробуйте через 5 хв.