Logo
0 800 30 11 77

Консультація невролога онлайн

Питання та відповіді по неврології

Здрастуйте, у мого знайомого нещодавно був інсульт, який призвів до спотвореного мовлення і втрати контролю над м'язами з правого боку. Його вже виписали з лікарні, і сказали, що обов'язково потрібно пройти курс реабілітації. Підкажіть, які вправи можна робити після ішемічного інсульту і чи допоможуть вони повернути чутливість у тілі? І що потрібно робити, щоб відновити мову?
Відповідь: 20.03.2025

Добрий день! Відбір на реабілітацію пацієнтів, що перенесли інсульт, проводить лікар ФРМ ще на етапі перебування в стаціонарі оцінюючи ступінь інвалідизації за модифікованою шкалою Ренкіна (mRS).

В залежності від стану пацієнта на 2-3 добу в  палаті проводяться пасивні рухи в основних суглобах, вправи для гомілковостопних суглобів, по 5 повторень кожної; глибоке дихання (в положенні лежачи на спині) 2 рази на день. Вертикалізація пацієнта, поступово збільшується навантаження.

При легких порушеннях функцій вправи також проводяться  в тренажерному залі: виконання вправ (пасивні та активні рухи в суглобах) по 5-10 повторень кожної; вправи на  розтягування мʼязів ніг (задньої поверхні стегна, литкових) по 10 повторень кожної; виконання вправ на велоергометрі по 5 хв, підйом по сходинках (2-4 сходинки) з дозволу лікаря. Збільшення дистанції переміщення до 150 м двічі на день (з допомогою, якщо необхідно). Хода на коротку відстань в холі.

Реабілітолог надає інструктаж з приводу домашньої програми рухової активності. Рання позалікарняна программа реабілітації проводиться на базі реабілітаційного відділення (центру) або в домашніх умовах. Головна мета — поступове підвищення рівня функціональної спроможності, поліпшення швидкості ходьби і витривалості, зменшення ступеню залежності від інших людей під час ходи. Зниження факторів ризику серцево-судинних захворювань і підготовка хворого до повернення до професійної діяльності. Ця фаза, як правило, продовжується до 3 місяців. Призначаються фізичні навантаження низької та середньої інтенсивності аеробної та силової спрямованості. 

Хворі на інсульт з мовленнєвими порушеннями (афазією, дизартрією) повинні бути направлені на логопедичну терапію. Якщо пацієнт почуває себе досить добре і мотивовано, терапія повинна проводитися мінімум 2 години на тиждень. Також за призначенням фізіотерапевта проводиться електротерапія (електрофорез, діадинамотерапія, ампліпульстерапія, чрезшкірна електростимуляція та функціональна електроміостимуляція, мікрохвильова терапія, тощо), магнітотерапія, фототерапія (інфрачервоне та ультрафіолетове опромінення, лазеротерапія), термотерапія (парафін, озокерит, пакетна теплотерапія), ультразвук, гідротерапія. Масаж, ортезування, психотерапія.

Більш докладніше та наживо цю тему вам висвітлить лікар фізичної та реабілітаційної медицини.

Іржицька Наталія Яківна
Лікар-невролог. Вища категорія.
Добрий день, раніше в мене не було жодної залежності від погоди, проте після 30 почали з'являтися головні болі при зміні погоди, особливо атмосферного тиску. Чому починає боліти голова при зміні погодних умов? Підкажіть, що випити від головного болю при зміні погоди?
Відповідь: 20.03.2025

Під час зміни погоди деяких людей починає турбувати головний біль, що досить ускладнює життя, знижує працездатність, погіршує настрій та виникає потреба у прийомі ліків. Такий стан іноді називають «метеозалежністю». При зниженні атмосферного тиску зменшується парціальний тиск кисню в крові, що спричиняє гіпоксію (нестачу кисню) в органах і тканинах, насамперед у клітинах кори головного мозку, внаслідок чого може виникати головний біль. Як боротися? Рекомендую:

  1. Підтримувати здоровий сон та відпочивати.
  2. Менше нервувати.
  3. Харчуватися збалансовано.
  4. Займатися фізичною активністю.
  5. Гуляти на свіжому повітрі.
  6. У разі виникнення головного болю — приймати НПЗП (Німесил, ібупрофен, парацетамол).

Якщо головний біль стає регулярним у вашому житті — звернутися до лікаря. Адже за допомогою ліків можна зменшити головний біль, але не усунути причину.

Добрий день, приблизно два місяці тому ми помітили перші ознаки деменції у мого дідуся. У нього з'явилися проблеми з плануванням і організацією, сплутаність свідомості, а також порушилася координація. Також він став більш неспокійним і підозрілим. Коли ми вмовили його звернутися до невролога, лікар діагностував деменцію. Підкажіть, чи можна зупинити процес деменції? Якщо так, то як це зробити?
Відповідь: 20.03.2025

Добрий день. Деменція – це прогресуючий клінічний синдром, що супроводжується значним погіршенням когнітивних функцій, а на пізніх стадіях – підвищеною залежністю від сторонньої допомоги. Це незворотний стан, проте існують методи, що допомагають покращити когнітивні та поведінкові розлади завдяки медикаментозному та немедикаментозному втручанню.

Головним підходом у догляді за пацієнтами з деменцією є пацієнтоорієнтована модель, яка передбачає повагу до людини, врахування її інтересів і стимулювання до соціальної та побутової активності. По можливості варто уникати передчасної госпіталізації.

Вправи для пам’яті корисні на ранніх етапах хвороби, але на пізніх стадіях їх ефективність знижується. Люди похилого віку часто мають супутні захворювання (гіпертонію, діабет, інфекції сечовивідних шляхів), тому можуть потребувати нагляду кардіолога, ендокринолога чи уролога. Необхідно виключити депресію та психози, оскільки вони часто супроводжують деменцію. Для запобігання розвитку деменції важливо усунути модифіковані фактори ризику: відмовитися від куріння, зменшити вживання алкоголю. Форми деменції: хвороба Альцгеймера – найпоширеніший тип (60–80%), судинна деменція – 10–25%, деменція з тільцями Леві – 7–25%, рідкісні форми становлять менш ніж 10%. Часто зустрічається змішаний тип захворювання. Лікування призначають психіатри, неврологи або геріатри.
Основні препарати:

  • Інгібітори ацетилхолінестерази: донепезил, ривастигмін, галантамін.
  • Мемантин – застосовується при середньотяжкій і тяжкій деменції.
  • Церебролізин може бути призначений при неефективності основного лікування.
  • Використовуються екстракти гінко білоби (мемоплант, тебокан).

Пацієнти, які проходять терапію, потребують регулярного огляду, що включає когнітивну, функціональну та поведінкову оцінку. До 75% людей із деменцією стикаються зі змінами особистості, агресивною поведінкою, неспокоєм, безцільним блуканням, маячними ідеями, галюцинаціями, труднощами з прийомом їжі, нетриманням сечі, порушеннями рухової активності, що підвищує ризик падінь і переломів. При психотичних розладах і поведінкових проблемах слід звернутися до психіатра. Незалежно від стадії захворювання підтримка, турбота та присутність рідних є безцінними для людини з деменцією.

Іржицька Наталія Яківна
Лікар-невролог. Вища категорія.
Добрий день, два місяці тому я переніс інсульт, практично всі наслідки я зміг ліквідувати за допомогою самостійної фізичної активності, логопеда та реабілітолога. Однак я хотів би дізнатися, як позбутися запаморочення після інсульту?
Відповідь: 18.03.2025

Вестибулярна дисфункція є важливою проблемою у пацієнтів після перенесеного інсульту. Процес часткового відновлення уражених функцій у кожного пацієнта відбувається по різному. Але найсприятливіший період для відновлення стану після інсульту є перші 6 місяців. Тому важливо обовʼязкового:

  1. Контролювати артеріальний тиск та пульс щодня із записом. Приймати антигіпертензивні засоби.
  2. Приймати антитромботичні засоби призначені лікарем.
  3. Контроль ліпідограми, прийом статинів.
  4. Контроль рівня глюкози; супутніх захворювань, що можуть бути фактором ризику повторного стану.
  5. Модифікація способу життя.
  6. Вестибулярна реабілітація (комплекс вправ, що прискорюють адаптацію вестибулярної системи до ураження тканин головного мозку після інсульту); комплекс заходів призначається мультидисциплінарною командою, у складі якої є невролог, кардіолог, реабілітаційна команда. Для кожного пацієнта індивідуальний підхід враховуючи важкість стану та супутні захворювання.
  7. При необхідності додатково призначаються ліки, що покращують кровообіг у судинах головного мозку.
Добрий день, скільки себе пам'ятаю, у мене завжди були регулярні мігрені (два-три рази на рік). Усе завжди починалося однаково: з'являлися яскраві спалахи перед очима і відчуття поколювання в руці, а потім пульсуючі головні болі. Однак нещодавно у мене з'явився новий симптом, а саме озноб. Підкажіть, чому знобить під час мігрені?
Відповідь: 18.03.2025

Мігрень — це комплексний стан, що супроводжується не тільки головними болями інтенсивного характеру, а і рядом симптомів, у тому числі озноб. Все досить індивідуально і симптоми у однієї людини можуть варіювати. Озноб, у разі початку мігрені, може бути повʼязаний з порушенням роботи гіпоталамусу (центр, що відповідає за регуляцію температури тіла). Два способи можуть профілактувати мігрень: 

  1. Модифікація способу життя (обмежити продукти та напої, що провокують цей стан; зниження стресу; раціональний режим праці та відпочинку).
  2. Медикаментозна терапія — при необхідності; ліки призначаються індивідуально після консультації з лікарем.
Здрастуйте, два дні тому в мене з'явилися епізоди стріляючого болю в ділянці обличчя, які відчувалися як удар струмом. Напади тривають близько двох хвилин. Я проконсультувався зі своїм лікарем онлайн, він мені сказав, що причина може бути в невриті. Підкажіть, а чи можна гріти обличчя в разі невриту лицьового нерва? Як позбутися болю?
Відповідь: 17.03.2025

Причин лицьового болю досить багато. Важливо розуміти, що саме спровокувало біль. Для цього необхідно провести опитування та огляд. Якщо казати про неврит лицьового нерва — у гострому періоді гріти обличчя протипоказано оскільки можна погіршити стан. Для зменшення болю використовують НПЗП. Але потрібно памʼятати, що неврит лицьового нерва досить серйозне захворювання, яке потребує уваги одразу після початку симптомів та призначається комплексне лікування лікарем!

Чим раніше буде призначене лікування — тим краще буде відновлення та результат.

Здрастуйте, у мене цукровий діабет другого типу вже багато років. Нещодавно в мене почали поколювати ноги, з'явилася набряклість і змінилася чутливість у ногах. Лікар після лабораторних обстежень та огляду поставив діагноз полінейропатія. Але що таке діабетична полінейропатія нижніх кінцівок? І чи лікується це?
Відповідь: 27.03.2023

Добрий день! Діабетична полінейропатія – це захворювання, яке характеризується наявністю симптомів та ознак порушення функції переферічних нервів у хворих на цукровий діабет. Однак є інші причини захворювання на полінейропатію, тому для підтвердження діагнозу, а також для призначення терапії необхідно звернутися до лікаря-невролога, який за допомогою додаткових обстежень виключить або підтвердить причину виникнення захворювання.
Терапія поліневропатії потребує комплексного підходу, особливо коли в основі лежить невиліковне захворювання. Тому призначення лікувальних заходів проводять обидва лікарі - і ендокринолог, і невролог. Заходи направлені на максимальне сповільнення прогресування полінейропатії та покращення якості життя пацієнта.

Шамаєв Юрій Євгенович
Лікар-невролог. Вища категорія.
Здрастуйте, у мене були сильні болі в спині, через які я прийшла на консультацію до невролога. Після огляду, пальпації спини та додаткових обстежень лікар діагностував грижу. Чи можна робити епідуральну анестезію при міжхребцевій грижі, чи це небезпечно?
Відповідь: 27.03.2023

Добрий день. Діагноз міжхребцева кила не є однозначним протипоказанням до проведення епідуральної анестезії, однак необхідно звернутися до лікаря-невролога, який скерує пацієнта на дообстеження, у більшості випадків, на МРТ попереково-крижового відділу хребта, щоб виявити, на якому рівні є кила диску. Тільки після цього можна визначити безпечний рівень проведення епідуральної анестезії.

Шамаєв Юрій Євгенович
Лікар-невролог. Вища категорія.
Доброго дня, звернулася до невролога через біль в обличчі, опущений кутик рота і трохи невиразне мовлення через це. Після огляду лікар сказав, що це неврит лицьового нерва. Скажіть, яку гімнастику робити при невриті лицьового нерва? Чи допоможе це чи потрібно щось інше, наприклад, масаж чи фізіопроцедури?
Відповідь: 27.03.2023

Добрий день. Неврит лицьового нерву, який може супроводжуватися паралічем мімічної мускулатури і жувальних м’язів з однієї або двох сторін, – це захворювання, яке потребує комплексної терапії, і ЛФК у цьому процесі відіграє важливу роль. Вправи ЛФК можна проводити вже з першого дня лікування, а ось масаж тільки після стабілізації стану пацієнта. Заняття з лікувальної гімнастики проводить лікар-невролог та лікар ЛФК, ці вправи направлені на покращення кровообігу в області голови та шиї, розслаблення м’язів на здоровій стороні та стимуляція м’язів на хворому боці обличчя. Також у комплексі лікування можна використати фізіопроцедури, а саме електростимуляція УВЧ та електрофорез. Головне - навантаження робити поступово і тільки після консультації з лікарем-неврологом.

Шамаєв Юрій Євгенович
Лікар-невролог. Вища категорія.
Здрастуйте, у мене майже пропав голос, який до цього був дуже охриплим, є задишка та порушення руху губ. Лікар діагностував парез. Чим небезпечний парез горла, якщо його не лікувати? Чи може він пройти самостійно?
Відповідь: 27.03.2023

Добрий день. Якщо лікар-отоларинголог або невролог діагностував Вам парез гортані, його однозначно необхідно лікувати, тому що це захворювання може призвести до психологічних розладів і навіть до інвалідності. При парезі гортані втрачається голос, затрудняється або порушується дихання, що вже потребує екстреної медичної допомоги. Причиною парезу є різноманітні запальні процеси, кісти, травми шиї, а також пухлини. Самостійно парез гортані пройти не може, а навпаки може привести до загрозливих здоров’ю станів, тож радимо Вам звернуться до лікаря і пройти призначене лікування.

Шамаєв Юрій Євгенович
Лікар-невролог. Вища категорія.
Доброго дня, як правильно робити масаж у разі невриту лицьового нерва? І чи можна робити масаж у такій ситуації або це може нашкодити? Чи є якісь рекомендації, які допоможуть зняти біль без медикаментів (не хочу пити знеболювальні). Дякую.
Відповідь: 01.03.2023

Здрастуйте! Масаж у разі невриту лицьового нерва може проводитися тільки масажистом високої кваліфікації. Після того, як вдається зняти гострі прояви (зазвичай до 10-15 днів), призначають фізіотерапію, покликану відновити функціональність м'язів, таку як: ампліпульс, електрофорез, лазеротерапія, магнітотерапія, парафінові аплікації та ін.. Послідовність і кількість процедур може визначити тільки лікар. Також призначається масаж обличчя. Самостійно можна робити гімнастику для обличчя. Больовий синдром за невриту лицьового нерва буває нечасто, а НПЗЗ (нестероїдні протизапальні засоби) призначають здебільшого для зняття запалення і набряку, а не з метою знеболювання. За невриту лицьового нерва не можна займатися самолікуванням і відкладати візит до лікаря, оскільки без своєчасного і правильного лікування можуть виникнути важкі ускладнення.

Балабан Ольга Михайлівна
Лікар-невролог. Вища категорія.
Доброго дня, сильні болі в плечі та лопатці привели мене до невролога. Після огляду та обстеження лікар сказав, що у мене періартрит. Я проходжу лікування, але болі не минають, не дають мені спати ночами. Чи можна гріти плече при періартриті, чи допоможе це зняти запалення?
Відповідь: 01.03.2023

Здрастуйте! Періартрит — це запальний процес навколосуглобових м'яких тканин, сухожиль, м'язів, нервів. Гріти суглоб, а також проводити масажі за гострого запального процесу не можна, оскільки це може призвести до набряку і, відповідно, посилення больового синдрому. У цьому разі добре працює фізіотерапевтичне лікування в поєднанні з медикаментозним. Лікарі рекомендують використання ультразвукових пристроїв, електрофорезу та магнітотерапії, які допоможуть Вам повернути гарне самопочуття. Також хороші результати показують голкорефлексотерапія і грязьові аплікації.

Балабан Ольга Михайлівна
Лікар-невролог. Вища категорія.

Консультація невролога ОН Клінік

  • Відеоконсультація невролога в Харкові

    Медичний центр «ОН Клінік Харків» (м. Ярослава Мудрого)

    Приймаємо: Пн - Пт: 8:00 - 18:00, Сб: 9:00 - 16:00, Нд: 9:00 - 13:00
    вул. Ярослава Мудрого, 30а

    Медичний центр «ОН Клінік Харків» (м. Палац Спорту)

    Приймаємо: Пн - Пт: 8:00 - 18:00, Сб: 8:00 - 17:00, Нд: 9:00 - 14:00
    пр. Героїв Харкова, 257

    Медичний центр «ОН Клінік Харків» (м. Левада)

    Приймаємо: Пн - Пт: 8:30 - 18:00, Сб: 8:30 - 17:00, Нд: 8:30 - 14:00
    вул. Молочна, 48

    Лабораторний пункт «ОН Клінік Харків» (м. Левада)

    Приймаємо: Пн - Сб: 8:00 - 12:00
    проспект Аерокосмічний, 26
  • Відеоконсультація невролога в Сумах

    Медичний центр «ОН Клінік Суми»

    Приймаємо: Пн - Пт: 8:00 - 19:00, Сб: 8:00 - 17:00, Нд: 8:00 - 14:00
    вул. Харківська, 23
  • Відеоконсультація невролога в Полтаві

    Медичний центр «ОН Клінік Полтава»

    Приймаємо: Пн - Пт: 8:00 - 19:30, Сб - Нд: 9:00 - 17:00
    проспект Віталія Грицаєнка (пр. Першотравневий), 18-А
  • Відеоконсультація невролога в Дніпрі

    Медичний центр «ОН Клінік Дніпро»

    Приймаємо: Пн - Сб: 8:00 - 20:00, Нд: 9:00 - 17:00
    пр. Д. Яворницького, 107а
  • Відеоконсультація невролога в Одесі

    Медичний центр «ОН Клінік Одеса» (Центр)

    Приймаємо: Пн - Пт: 8:30 - 19:30, Сб: 9:00 - 17:00, Нд: 9:00 - 14:00
    вул. Мала Арнаутська, 56

    Медичний центр «ОН Клінік Одеса»

    Приймаємо: Пн - Пт: 9:00 - 19:00, Сб: 9:00 - 17:00, Нд: 9:00 - 14:00
    вул. Корольова, 33б
  • Відеоконсультація невролога в Миколаєві

    Медичний центр «ОН Клінік Миколаїв»

    Приймаємо: Пн - Пт: 8:00 - 19:30, Сб - Нд: 8:00 - 18:00
    вул. Велика Морська, 74/3

    Медичний центр «ОН Клінік Миколаїв»

    Приймаємо: Пн-Пт: 8:00-20:00, Сб-Нд: 8:00-18:00
    вул. Аркасівська, 8
  • Відеоконсультація невролога в Ужгороді

    Медичний центр «ОН Клінік Ужгород»

    Приймаємо: Пн - Пт: 08:00 - 20:00;, Сб - Нд: 9:00 - 17:00
    вул. Д. Богуславського, 4
  • Відеоконсультація невролога в Білій Церкві

    Медичний центр «ОН Клінік Біла Церква»

    Приймаємо: Пн - Пт: 8:00 - 20:00, Сб: 8:00 - 18:00, Нд: 10:00 - 16:00
    вул. Ярослава Мудрого, 5/13
  • Відеоконсультація невролога в Чернігові

    Медичний центр «ОН Клінік Чернігів»

    Приймаємо: Пн - Пт: 8:00 - 20:00;, Сб: 8:00 - 17:00;, Нд: 8:00 - 14:00 (2 дні на місяць)
    вул. Героїв Чорнобиля, 3
  • Відеоконсультація невролога в Черкасах

    Медичний центр «ОН Клінік Черкаси»

    Приймаємо: Пн - Пт: 8:00 - 20:00;, Сб: 8:00 - 18:00;, Нд: 9:00 - 15:00
    вул. Чехова, 43
  • Відеоконсультація невролога в Кропивницькому

    Медичний центр «ОН Клінік Кропивницький»

    Приймаємо: Пн - Пт: 8:00 - 20:00;, Сб: 8:00 - 17:00
    бульвар Студентський, 6/5
Записатись на прийом
Заповніть форму, і ми зв'яжемося з Вами у найближчий час
Натискаючи на кнопку Відправити Ви даєте згоду на обробку даних, та погоджуєтеся з умовами угоди
Перевищено ліміт запитів. Спробуйте через 5 хв.