Питання та відповіді з отоларингології

Добридень! Останні кілька днів погіршився слух. Коли вирішив прочистити вуха, то зрозумів, що починаю чути краще, хоч не ідеально. Скажіть, як прибрати сірчані пробки у вухах у домашніх умовах? Чи можна чимось закопати вуха?
Відповідь: 19.07.2022

Добрий день. Спроба видалення сірчаних пробок у домашніх умовах може призвести до небажаних ускладнень. Існують засоби, що сприяють розм'якшенню сірчаних мас, але не гарантують повне видалення їх із слухового проходу. За виникнення скарг на погіршення слуху необхідно показатися ЛОР-лікарю для точної діагностики. Не рекомендується капати у вуха спиртові, знеболювальні та інші препарати або намагатися самостійно механічно очистити вуха. Не займайтеся самолікуванням!

Мамедов Амір Рашидович
Лікар-отоларинголог. Досвід роботи більше 4 років.
Доброго дня, коли я чистив вуха, то помітив сірку на вушній паличці. Чи можна видалити сірчану пробку перекисом водню чи потрібно використовувати інший засіб? Чи безпечно видаляти сірчану пробку самостійно чи це має робити отоларинголог?
Відповідь: 19.07.2022

Доброго дня! Вушна сірка - це секрет залоз шкіри зовнішнього слухового проходу, яка виконує захисну функцію (запобігає пересиханню шкіри, проникненню патогенної мікрофлори). У невеликих кількостях сірка повинна бути у вухах, але існують чинники, які можуть сприяти скупченню сірки та формуванню сірчаних пробок (зловживання косметичними ватними паличками для чищення вух, гіперсекреція сірки, анатомічні особливості – вузькі слухові проходи). У разі сірчаних пробок в людини виникає відчуття закладеності, дискомфорт/біль, шуми, відчуття розпирання у вухах. У таких ситуаціях необхідне видалення сірчаних пробок лікарем-отоларингологом шляхом вимивання або механічного вилучення пробки. За спроби самостійного видалення Ви можете спровокувати ускладнення (такі як зовнішній отит, перфорація барабанної перетинки та ін.), що в свою чергу спричинить більш серйозне та дороге лікування. Перекис водню не видаляє сірчану пробку, вона лише сприяє розм'якшенню сірчаних мас. Не займайтеся самолікуванням, щоб уникнути ускладнень! Зверніться до фахівця. Видалення сірчаних пробок - це безболісний процес, після якого необхідно візуалізувати барабанну перетинку та виключити запальні зміни.

Мамедов Амір Рашидович
Лікар-отоларинголог. Досвід роботи більше 4 років.
У мене раптово виникла закладеність носа. Кашлю, нежитю та температури немає. Лікар каже, що це риніт. Можете розповісти, чим відрізняється алергічний риніт від простудного? Чи впливає причина риніту на призначене лікування? Заздалегідь велике спасибі.
Відповідь: 08.07.2022

Добрий день. Риніт – це запалення слизової оболонки порожнини носа. Причинами можуть стати інфекційні (віруси, бактерії, грибок) та неінфекційні (алергічний, вазомоторний) фактори.
З інфекційного риніту найчастіше виникають симптоми застуди: закладеність носа, виділення з носа (каламутний, жовтий, зелений слиз), підвищення температури тіла, слабкість, нездужання, неприємний запах у носі та ін.
Алергічний риніт найчастіше проявляється закладеністю носа, слизовими прозорими виділеннями з носа, що не мають неприємного запаху, свербінням у носі, чханням та протікає без підвищення температури тіла. Однозначно тактика лікування залежить від причини виникнення риніту та потребує об'єктивної та своєчасної діагностики. Наслідками нелікованого риніту можуть стати отити, синусити та ін. Не займайтеся самолікуванням, звертайтеся до фахівців.

Мамедов Амір Рашидович
Лікар-отоларинголог. Досвід роботи більше 4 років.
Здрастуйте, був два дні тому у лікаря, який діагностував мені вазомоторний риніт у хронічній формі. Отоларинголог призначив лікування для зняття загострення. Чи можна вилікувати хронічний вазомоторний риніт повністю?
Відповідь: 08.07.2022

Добрий день! Вазомоторний риніт – це хронічне захворювання, яке характеризується порушенням тонусу м'язового шару стінки судин порожнини носа. Існує два основні типи цього патологічного процесу:

1. нейровегетативний (без алергічного та інфекційного компонента). Він може проявлятися у різних формах (рефлекторний, медикаментозний, гормональний).
2. з алергічним компонентом – тобто причинним чинником є ​​алергічна реакція організму.

Відповідно тактика лікування залежить від правильної та своєчасної диференціальної діагностики (встановлення виду та причини). На початкових етапах лікування вдаються до медикаментозної симптоматичної терапії, при її неефективності можливе малоінвазивне хірургічне лікування (лазерна вазотомія / радіохвильова дезінтеграція носових раковин / септопластика за потреби та ін.). У лікуванні цього патологічного процесу важливий комплексний підхід - спостереження у суміжних фахівців (невролог, ендокринолог, фізіотерапевт), тому що порушення з боку інших органів та систем негативно впливають на дане захворювання.

Мамедов Амір Рашидович
Лікар-отоларинголог. Досвід роботи більше 4 років.
Добрий день. У мене сильно тече з носа, є відчуття свербіння в носі та горлі, а також біль у ділянці носа. Підкажіть, що це може бути? Чим відрізняється поліноз від алергічного риніту і які лікарські препарати потрібно приймати, щоб зняти симптоми?
Відповідь: 08.07.2022

Добридень! Перелічені симптоми, найімовірніше, є ознаками алергічного риніту. Поліноз, або сінна лихоманка, - це алергічна хвороба, викликана контактом з пилком різних рослин. Симптомами полінозу є ураження слизових оболонок верхніх дихальних шляхів (риніт, назофарингіт, ларингіт та ін) та очей (кон'юнктивіт). Тобто алергічний риніт - один із можливих проявів полінозу. Як початкову терапію ви можете прийняти антигістамінні препарати (лоратадин, цитрин, ніксар) і зрошувати слизову оболонку носа ізотонічними сольовими розчинами (як механічне видалення алергенів) і звернутися до фахівців (алерголог/отоларинголог) для об'єктивної оцінки тяжкості захворювання та корекції оскільки кожен випадок вимагає індивідуального підходу.

Мамедов Амір Рашидович
Лікар-отоларинголог. Досвід роботи більше 4 років.
Добрий день. Сьогодні вранці прокинувся з жахливим дзвоном у вусі. Вчора ввечері чистив вуха ватяними паличками, після чого їх трохи заклало, а на ранок тепер дзвенить у правому вусі. Підкажіть, будь ласка, через що це може бути? Сірчана пробка або протягнуло? Сплю з відкритим вікном. Дякую
Відповідь: 28.05.2021

Доброго дня! Дзвін та монотонний шум в вухах може бути від обтурації зовнішніх слухових проходів сірчаними масами. Виною цьому є ватні палички, якими пацієнти зачасту користуються в надії, що вони прибирають всю сірку з вушних проходів, а насправді все зовсім по-іншому. Ватні палички лише проштовхують сірчані маси за звуження, яке в нормі є в кожному зовнішньому слуховому проході і сірка, яка не в змозі самостійно вивільнитись, накопичується. Так утворюється так звана «сірчана пробка». Коли сірка повністю обтурує (перекриває) слуховий прохід, знижується слух у тому чи іншому вусі з‘являється так звана кондуктивна приглухуватість, яка може супроводжуватися як неприємними відчуттями, дискомфортом так і шумом та дзвоном в вухах. А можливо причина дзвону і в іншому, щоб детальніше розибратись в цьому питанні потрібно звернутись до профільного лікаря та пройти огляд та відповідні обстеження ( за потребою). Будьте здорові та не хворійте.

Закладний Володимир Вікторович
Лікар-отоларинголог. Друга категорія. Стаж роботи 8 років.
Добридень! Я хворію вже протягом двох тижнів. Почалося все з нежитю і сильного болю в горлі, була невелика температура (37.5 - максимальна). Використовував такі способи лікування: полоскання горла розчином фурациліну, Тантум Верде, промивання носа, позитивного ефекту немає. Гірше не стає, але і краще теж. Погано сплю, не можу дихати носом, постійно користуюся судинозвужувальними краплями. Що можна зробити?
Відповідь: 28.05.2021

Доброго дня! Якщо позитивного результату від лікування немає або ж його недостатньо, то потрібно звернутись по допомогу до профільного лікаря, де, оцінюючи Ваш стан, стан ваших слизових носової порожнини та глотки, проводячи додаткових методів обстеження, вам поставлять правильний діагноз та призначать відповідне лікування. Дуже важливо не допустити переходу гострого запального процесу в підгострий та хронічний. Тож не займайтесь самолікуванням та завчасно звертайтесь за допомогою. Будьте здорові!

Опанасенко Тетяна Сергіївна
Лікар-отоларинголог. Стаж роботи 2.5 роки.
Добрий день. У мене хронічний нежить, і я користуюся нафтизином понад три роки. Один раз робили операцію проколювання, після операції близько року було добре. Потім знову з'явилася закладеність, почав капати нафтизин і хотів би позбутися цієї залежності. Чи можлива операція або як можна вилікуватися?
Відповідь: 27.05.2021

Доброго дня! Медикаментозний риніт (по-іншому залежність від судинозвужувальних крапель) лікується як консервативно, так і оперативним шляхом (лазерна вазотомія) залежно від клінічних проявів та тривалості використання назальних деконгестантів. Насамперед потрібно оцінити стан слизової та нижніх носових раковин, пройти певну діагностику (виключити діагноз алергічного риніту, так як зачасту пацієнти починають користуватись симптоматично назальними деконгестантами в надії, що ніс почне вільно дихати, а причина його закладеності зовсім іншого характеру), 70% успіху у лікуванні медикаментозних ринітів залежить від самих пацієнтів (від їх сили волі) будь це консервативний чи оперативний методи лікування. Тому основною метою є знайти причину захворювання і вже потім шляхи її вирішення.

Опанасенко Тетяна Сергіївна
Лікар-отоларинголог. Стаж роботи 2.5 роки.
Вітаю, лікарю. Пару днів тому відчув, що стало важко дихати носом. При цьому нежиті немає, але під час дихання з'являються дискомфортні відчуття в області носоглотки, і постійно болить голова. Що це може бути?
Відповідь: 27.05.2021

Доброго дня! Дуже важко оцінити ситуацію без огляду та попереднього анамнезу. Який вік пацієнта, чи немає підвищеної температури тіла та інших проявів хвороби, після чого стало важко дихати носом, чи були переохолодження, контакт з хворими на COVID-19? Це може бути як банальне респіраторне захворювання так і інші прояви хвороб. У будь-якому випадку потрібно профілактично промивати носову порожнину сольовими розчинами (спреями на основі морської води), багато пити рідини та звернутися за допомогою до профільного лікаря.

Опанасенко Тетяна Сергіївна
Лікар-отоларинголог. Стаж роботи 2.5 роки.
Добридень! У мене хронічний тонзиліт, декомпенсована форма. Уже є проблеми з суглобами. Лікарі рекомендують повне видалення мигдалин. Підкажіть, чи є якісь інші способи вирішення проблеми без операції?
Відповідь: 27.05.2021

Доброго дня! Хронічний тонзиліт в стадії декомпенсації, на жаль, лікується тільки оперативним шляхом, оскільки в подальшому можуть виникати ускладнення не тільки ревматологічного, але й кардіологічного та нефрологічного характеру. Одним з основних показів до тонзилектомії є ускладнення інших органів та систем і необоротні зміни в лімфоїдній тканині піднебінних мигдаликів.

Опанасенко Тетяна Сергіївна
Лікар-отоларинголог. Стаж роботи 2.5 роки.
Добрий день. У мене пропав голос, і ЛОР діагностував ларингіт. Зараз проходжу медикаментозне лікування, але хотілося б підсилити і прискорити ефект. Лікар порадив проведення фізіопроцедур, а саме - ультрафонофореза. Підкажіть, чи допоможе мені дана процедура і в чому її суть? ЛОР не працює у вас в клініці.
Відповідь: 11.05.2021

Доброго дня. Ультрафонофорез має протизапальну дію, посилює регенерацію тканин, покращує трофіку тканин, тому в комплексі з медикаментозною терапією процес відновлення голосових зв'язок буде проходити швидше. За умови відсутності протипоказань.

Опанасенко Тетяна Сергіївна
Лікар-отоларинголог. Стаж роботи 2.5 роки.
Добрий день! Як отримати консультацію лікаря-отоларинголога онлайн? Справа в тому, що у мене з'явилися дивні симптоми, яких раніше ніколи не було. У мене став з'являтися дзвін у лівому вусі, потім вухо закладає і різко починається запаморочення і слабкість. Вухо залишається наполовину закладеним, мені погано чутно, проходить доба і як нічого й не було. Але іноді чую стукіт серця в лівому вусі. Тиск часто знижений 85/65 або 90/70. Що це може бути і до якого лікаря мені потрібно йти? Може у мене проблеми з серцем і судинами? Дякую.
Відповідь: 03.02.2021

Доброго дня! Онлайн такі консультації неможливі, оскільки обов'язково необхідно оглядати пацієнта, щоб виявити зміни в ЛОР-органах, визначитись із потрібними обстеженнями (аналізи, консультації спеціалістів та ін.) та на їх основі встановити діагноз і призначити відповідне лікування.

Закладний Володимир Вікторович
Лікар-отоларинголог. Друга категорія. Стаж роботи 8 років.