Logo
0 800 30 11 77

Консультація отоларинголога онлайн

Питання та відповіді по отоларингології

Здрастуйте, кілька днів тому помітила, що почала чути гірше на праве вухо. Коли скористалася ватяною паличкою, то виявила сірку у вусі. Розкажіть, будь ласка, як правильно промивати вухо від сірчаної пробки? Чи можна це зробити вдома, чи потрібно обов'язково звернутися до лікаря?
Відповідь: 28.03.2023

Добрий день.  Неправильне використання ватних паличок для гігієни вуха - одна з основних причин виникнення сірчаної пробки. Ватні палички використовувати можна, але тільки у зовнішній частині вуха. Не можна намагатися активно вичистити вуха, це тільки призводить до того, що сірка проштовхується глибше і стає більш щільною. У такому випадку вимити пробку самостійно неможливо.

Якщо ж пробка не щільна, то можна спробувати її промити вдома. Для цього необхідно мати розчин перекису водню 3%. Необхідно лягти на бік і закапати 3-5 крапель розчину у вухо, полежати так десь 10-15 хв, щоб розчин потрапив усередину і не витік назовні. Таку процедуру можна проводити 3-5 днів, і пробка розм’якне і вийде сама під час миття голови. Але якщо після процедур не настало покращення або ви не впевнені у цілісності барабанної перетинки, процедуру краще довірити лікарю-отоларингологу.

Куліченко Юлія В’ячеславівна
Лікар-отоларинголог, дитячий лікар-отоларинголог.
Здрастуйте, у мене послабився голос і з'явилися болі в горлі, а також виникло утруднене дихання. Раніше такого не було, інших симптомів немає. Що це може бути? Як відрізнити астму від ларингіту? Заздалегідь дякую.
Відповідь: 28.03.2023

Добрий день! Вищевказані скарги можуть бути при:

 • абсцесі надгортанника;
 • флегмонозному ларингіті (гортанній ангіні);
 • гострому ларинготрахеїті (особливо стенозуючому).

При бронхіальній астмі не буває болю в горлі, може бути тільки біль у грудях. Осиплість голосу значно більше притаманна ларингіту, а не бронхіальній астмі. Однак для підтвердження діагнозу потрібен огляд отоларинголога, оскільки для діагностики ларингіту необхідно провести інструментальне дослідження - непряму ларингоскопію або ендоскопічний огляд за допомогою жорстких чи гнучких ендоскопів (при наявності данного обладнання).

Куліченко Юлія В’ячеславівна
Лікар-отоларинголог, дитячий лікар-отоларинголог.
Доброго вечора, у мене були слизово-гнійні виділення з носа, закладеність носа та погіршення нюху, а також невелика нудота. Коли звернулася до лікаря, то поставили мені діагноз – синусит. Буду рада, якщо дасте відповідь на таке запитання: чи можна вилікувати гострий синусит без антибіотиків? Я просто знаю, що від цих препаратів страждає шлунок.
Відповідь: 28.03.2023

Добрий день! Враховуючи той фактор, що згідно з сучасними даними більшість випадків гострого гаймориту (синуситу) мають вірусну етіологію, а не бактеріальну, то антибактеріальні препарати при гострому гаймориті призначаються досить рідко.
Тактика консервативного лікування така:

 • нормалізувати дренажну функцію гайморових пазух;
 • зняти набряклість слизової оболонки носа;
 • вивести ексудат із порожнини пазух;
 • відновити функції епітелію.

Клінічні випадки, коли можна уникнути антибіотиків, це - алергічний синусит, гостра вірусна, грибкова форми захворювання, хронічний риносинусит, непереносимість антибіотиків, дитячий вік.
У будь-якому випадку схему лікування призначає лікар-отоларинголог, виходячи з анамнезу, а також результатів обстеження пацієнта.

Куліченко Юлія В’ячеславівна
Лікар-отоларинголог, дитячий лікар-отоларинголог.
Доброго дня, я звернулася до отоларинголога через біль в області вилиць, закладеність носа та хворобливі відчуття при дотику до пазух носа. Лікар діагностував гайморит. Як зрозуміти, що потрібно робити прокол при гаймориті? І як це робиться?
Відповідь: 28.03.2023

Добрий день!
По-перше, вищесказані скарги (маються на увазі больові відчуття) можуть бути не тільки при гаймориті, а й при вторинній невралгії гілочок трійчастого нерву, яка досить часто супроводжує синусит (запалення придаткових пазух носу).
Якщо лікар-отоларинголог діагностував гайморит, то рішення про доцільність пункції приймається тільки після даних рентгенографії ППН або ж доцільніше - комп’ютерної томографії ППН (що являється «золотим стандартом» у світі при обстеженні хворих з синуситом).
Враховуючи, що за сучасними даними основний відсоток синуситів (насамперед гострих синуситів) мають вірусний характер, а не бактеріальний, то показання до проведення пункції пазухи значно звужені.
Показаннями  для пункції пазухи є:

 • одонтогенний синусит (причина – патологія зубів);
 • наявність набряку м’яких тканин в області проекції пазухи (тобто при наявності періоститу);
 • виділення з носу з неприємним запахом (що свідчить про давній характер захворювання або грибкову інвазію);
 • наявність одностороннього ураження з високою температурою тіла (вище 38°С).

Пункція гайморової пазухи робиться під аплікаційною анестезією 10% розчином лідокаіну в нижньому носовому ході за допомогою голки Куліковського.

Куліченко Юлія В’ячеславівна
Лікар-отоларинголог, дитячий лікар-отоларинголог.
Добридень! Останні кілька днів погіршився слух. Коли вирішив прочистити вуха, то зрозумів, що починаю чути краще, хоч не ідеально. Скажіть, як прибрати сірчані пробки у вухах у домашніх умовах? Чи можна чимось закопати вуха?
Відповідь: 19.07.2022

Добрий день. Спроба видалення сірчаних пробок у домашніх умовах може призвести до небажаних ускладнень. Існують засоби, що сприяють розм'якшенню сірчаних мас, але не гарантують повне видалення їх із слухового проходу. За виникнення скарг на погіршення слуху необхідно показатися ЛОР-лікарю для точної діагностики. Не рекомендується капати у вуха спиртові, знеболювальні та інші препарати або намагатися самостійно механічно очистити вуха. Не займайтеся самолікуванням!

Захарченко Людмила Едуардівна
Лікар-отоларинголог.
Доброго дня, коли я чистив вуха, то помітив сірку на вушній паличці. Чи можна видалити сірчану пробку перекисом водню чи потрібно використовувати інший засіб? Чи безпечно видаляти сірчану пробку самостійно чи це має робити отоларинголог?
Відповідь: 19.07.2022

Доброго дня! Вушна сірка - це секрет залоз шкіри зовнішнього слухового проходу, яка виконує захисну функцію (запобігає пересиханню шкіри, проникненню патогенної мікрофлори). У невеликих кількостях сірка повинна бути у вухах, але існують чинники, які можуть сприяти скупченню сірки та формуванню сірчаних пробок (зловживання косметичними ватними паличками для чищення вух, гіперсекреція сірки, анатомічні особливості – вузькі слухові проходи). У разі сірчаних пробок в людини виникає відчуття закладеності, дискомфорт/біль, шуми, відчуття розпирання у вухах. У таких ситуаціях необхідне видалення сірчаних пробок лікарем-отоларингологом шляхом вимивання або механічного вилучення пробки. За спроби самостійного видалення Ви можете спровокувати ускладнення (такі як зовнішній отит, перфорація барабанної перетинки та ін.), що в свою чергу спричинить більш серйозне та дороге лікування. Перекис водню не видаляє сірчану пробку, вона лише сприяє розм'якшенню сірчаних мас. Не займайтеся самолікуванням, щоб уникнути ускладнень! Зверніться до фахівця. Видалення сірчаних пробок - це безболісний процес, після якого необхідно візуалізувати барабанну перетинку та виключити запальні зміни.

Захарченко Людмила Едуардівна
Лікар-отоларинголог.
У мене раптово виникла закладеність носа. Кашлю, нежитю та температури немає. Лікар каже, що це риніт. Можете розповісти, чим відрізняється алергічний риніт від простудного? Чи впливає причина риніту на призначене лікування? Заздалегідь велике спасибі.
Відповідь: 08.07.2022

Добрий день. Риніт – це запалення слизової оболонки порожнини носа. Причинами можуть стати інфекційні (віруси, бактерії, грибок) та неінфекційні (алергічний, вазомоторний) фактори.
З інфекційного риніту найчастіше виникають симптоми застуди: закладеність носа, виділення з носа (каламутний, жовтий, зелений слиз), підвищення температури тіла, слабкість, нездужання, неприємний запах у носі та ін.
Алергічний риніт найчастіше проявляється закладеністю носа, слизовими прозорими виділеннями з носа, що не мають неприємного запаху, свербінням у носі, чханням та протікає без підвищення температури тіла. Однозначно тактика лікування залежить від причини виникнення риніту та потребує об'єктивної та своєчасної діагностики. Наслідками нелікованого риніту можуть стати отити, синусити та ін. Не займайтеся самолікуванням, звертайтеся до фахівців.

Захарченко Людмила Едуардівна
Лікар-отоларинголог.
Здрастуйте, був два дні тому у лікаря, який діагностував мені вазомоторний риніт у хронічній формі. Отоларинголог призначив лікування для зняття загострення. Чи можна вилікувати хронічний вазомоторний риніт повністю?
Відповідь: 08.07.2022

Добрий день! Вазомоторний риніт – це хронічне захворювання, яке характеризується порушенням тонусу м'язового шару стінки судин порожнини носа. Існує два основні типи цього патологічного процесу:

1. нейровегетативний (без алергічного та інфекційного компонента). Він може проявлятися у різних формах (рефлекторний, медикаментозний, гормональний).
2. з алергічним компонентом – тобто причинним чинником є ​​алергічна реакція організму.

Відповідно тактика лікування залежить від правильної та своєчасної диференціальної діагностики (встановлення виду та причини). На початкових етапах лікування вдаються до медикаментозної симптоматичної терапії, при її неефективності можливе малоінвазивне хірургічне лікування (лазерна вазотомія / радіохвильова дезінтеграція носових раковин / септопластика за потреби та ін.). У лікуванні цього патологічного процесу важливий комплексний підхід - спостереження у суміжних фахівців (невролог, ендокринолог, фізіотерапевт), тому що порушення з боку інших органів та систем негативно впливають на дане захворювання.

Захарченко Людмила Едуардівна
Лікар-отоларинголог.
Добрий день. У мене сильно тече з носа, є відчуття свербіння в носі та горлі, а також біль у ділянці носа. Підкажіть, що це може бути? Чим відрізняється поліноз від алергічного риніту і які лікарські препарати потрібно приймати, щоб зняти симптоми?
Відповідь: 08.07.2022

Добридень! Перелічені симптоми, найімовірніше, є ознаками алергічного риніту. Поліноз, або сінна лихоманка, - це алергічна хвороба, викликана контактом з пилком різних рослин. Симптомами полінозу є ураження слизових оболонок верхніх дихальних шляхів (риніт, назофарингіт, ларингіт та ін) та очей (кон'юнктивіт). Тобто алергічний риніт - один із можливих проявів полінозу. Як початкову терапію ви можете прийняти антигістамінні препарати (лоратадин, цитрин, ніксар) і зрошувати слизову оболонку носа ізотонічними сольовими розчинами (як механічне видалення алергенів) і звернутися до фахівців (алерголог/отоларинголог) для об'єктивної оцінки тяжкості захворювання та корекції оскільки кожен випадок вимагає індивідуального підходу.

Захарченко Людмила Едуардівна
Лікар-отоларинголог.
Здрастуйте, лікарю! Мій чоловік дуже сильно хропе. Не допомагають ні пластирі, ні зміна положення тіла. Підкажіть, це може бути пов'язано з викривленням носової перегородки і що взагалі роблять в таких випадках? Чи можливо у вас пройти ендоскопічне обстеження і що для цього потрібно?
Відповідь: 04.06.2021

Хропіння може бути викликаний декількома причинами, зокрема і викривленням носової перегородки. Щоб виявити причину хропіння, слід звернутися до оториноларинголога, який призначить поглиблене обстеження, виявить особливості будови носоглотки, направить на консультацію до суміжних фахівців.

Полевода Наталя Юрiївна
Лікар-отоларинголог. Вища категорія.
Добрий день. Уже втретє поспіль під час ГРВІ розвивається гайморит - починається з головного болю в області брів, температури і жовто-зелених виділень з носа. Підкажіть, будь ласка, як вилікувати гайморит, щоб він не повторювався?
Відповідь: 04.06.2021

В першу чергу пацієнт з підозрою на захворювання навколоносових пазух повинен бути оглянутий оториноларингологом, з метою проведення діагностики (деформації носової перегородки, утворення носової порожнини) і виключення вогнищ хронічної інфекції. Лікар направить на КТ навколоносових пазух, зробить забір біоматеріалу з носа, що дозволить визначити, які саме мікроби і бактерії заселяють слизову. На підставі отриманих даних буде назначено лікування з урахуванням індивідуальних особливостей кожного пацієнта і дана рекомендація з метою профілактики захворювань навколоносових пазух.

Полевода Наталя Юрiївна
Лікар-отоларинголог. Вища категорія.
Добрий день. Сьогодні вранці прокинувся з жахливим дзвоном у вусі. Вчора ввечері чистив вуха ватяними паличками, після чого їх трохи заклало, а на ранок тепер дзвенить у правому вусі. Підкажіть, будь ласка, через що це може бути? Сірчана пробка або протягнуло? Сплю з відкритим вікном. Дякую
Відповідь: 28.05.2021

Доброго дня! Дзвін та монотонний шум в вухах може бути від обтурації зовнішніх слухових проходів сірчаними масами. Виною цьому є ватні палички, якими пацієнти зачасту користуються в надії, що вони прибирають всю сірку з вушних проходів, а насправді все зовсім по-іншому. Ватні палички лише проштовхують сірчані маси за звуження, яке в нормі є в кожному зовнішньому слуховому проході і сірка, яка не в змозі самостійно вивільнитись, накопичується. Так утворюється так звана «сірчана пробка». Коли сірка повністю обтурує (перекриває) слуховий прохід, знижується слух у тому чи іншому вусі з‘являється так звана кондуктивна приглухуватість, яка може супроводжуватися як неприємними відчуттями, дискомфортом так і шумом та дзвоном в вухах. А можливо причина дзвону і в іншому, щоб детальніше розибратись в цьому питанні потрібно звернутись до профільного лікаря та пройти огляд та відповідні обстеження ( за потребою). Будьте здорові та не хворійте.

Закладний Володимир Вікторович
Лікар-отоларинголог. Друга категорія.

Консультація отоларинголога ОН Клінік

 • Відеоконсультація отоларинголога в Харкові

  Медичний центр «ОН Клінік Харків» (м. Ярослава Мудрого)

  Приймаємо: Пн - Пт: 8:00 - 18:00, Сб: 9:00 - 16:00, Нд: 9:00 - 13:00
  вул. Ярослава Мудрого, 30а

  Медичний центр «ОН Клінік Харків» (м. Палац Спорту)

  Приймаємо: Пн - Пт: 8:00 - 18:00, Сб: 8:00 - 17:00, Нд: 9:00 - 14:00
  пр. Героїв Харкова, 257

  Медичний центр «ОН Клінік Харків» (м. Проспект Гагаріна)

  Приймаємо: Пн - Пт: 8:30 - 18:00, Сб: 8:30 - 17:00, Нд: 8:30 - 14:00
  вул. Молочна, 48
 • Відеоконсультація отоларинголога в Полтаві

  Медичний центр «ОН Клінік Полтава»

  Приймаємо: Пн - Пт: 8:00 - 19:30, Сб - Нд: 9:00 - 17:00
  проспект Віталія Грицаєнка (пр. Першотравневий), 18-А
 • Відеоконсультація отоларинголога в Дніпрі

  Медичний центр «ОН Клінік Дніпро»

  Приймаємо: Пн - Сб: 8:00 - 20:00;, Нд: 9:00 - 15:00
  пр. Дмитра Яворницького, 107а
 • Відеоконсультація отоларинголога в Одесі

  Медичний центр «ОН Клінік Одеса»

  Приймаємо: Пн - Пт: 8:30 - 19:30, Сб: 9:00 - 17:00, Нд: 9:00 - 14:00
  вул. Мала Арнаутська, 56

  Медичний центр «ОН Клінік Одеса»

  Приймаємо: Пн - Пт: 9:00 - 19:00, Сб: 9:00 - 17:00, Нд: 9:00 - 14:00
  вул. Корольова, 33б
 • Відеоконсультація отоларинголога в Миколаєві

  Медичний центр «ОН Клінік Миколаїв»

  Приймаємо: Пн - Пт: 8:00 - 19:30, Сб - Нд: 8:00 - 18:00
  вул. Велика Морська, 74/3
 • Відеоконсультація отоларинголога в Ужгороді

  Медичний центр «ОН Клінік Ужгород»

  Приймаємо: Пн - Пт: 08:00 - 20:00;, Сб - Нд: 9:00 - 17:00
  вул. Д. Богуславського, 4
 • Відеоконсультація отоларинголога в Білій Церкві

  Медичний центр «ОН Клінік Біла Церква»

  Приймаємо: Пн - Пт: 8:00 - 20:00, Сб: 8:00 - 18:00, Нд: 10:00 - 16:00
  вул. Ярослава Мудрого, 5/13
 • Відеоконсультація отоларинголога в Черкасах

  Медичний центр «ОН Клінік Черкаси»

  Приймаємо: Пн - Пт: 8:00 - 20:00;, Сб: 8:00 - 18:00;, Нд: 9:00 - 15:00
  вул. Чехова, 43
 • Відеоконсультація отоларинголога в Кропивницькому

  Медичний центр «ОН Клінік Кропивницький»

  Приймаємо: Пн - Пт: 8:00 - 20:00;, Сб: 8:00 - 17:00
  бульвар Студентський, 6/5
Записатись на прийом
Заповніть форму, і ми зв'яжемося з Вами у найближчий час
Натискаючи на кнопку Відправити Ви даєте згоду на обробку даних, та погоджуєтеся з умовами угоди
Перевищено ліміт запитів. Спробуйте через 5 хв.