Logo
0 800 30 11 77

Консультація інфекціоніста онлайн

Питання та відповіді по інфектології

Здрастуйте, мене в посадці вкусив кліщ, я думав, що нічого страшного і просто сам витягнув його, але тепер переживаю. У мене головний біль і сильна втома, підвищена температура (37,9 градусів), а також пляма після укусу збільшилася вдвічі. Який вигляд має висип при хворобі Лайма?
Відповідь: 19.04.2023

Хвороба Лайма (кліщовий бореліоз) передається через присмоктування кліща та проявляється переважним ураженням шкіри, нервової системи, суглобів та серця. На місці укусу з'являється червона пляма розміром більше 5-ти см в діаметрі, іноді з синюшним відтінком. Еритема (пляма) щодня збільшується на 1-2 см, в центрі поступово світлішає, а краї залишаються червоними. Розміри еритеми можуть збільшуватися до 60-70 см і більше. Поява еритеми у половини хворих може супроводжуватися нездужанням, підвищенням температури, болями в м'язах та суглобах. Несвоєчасне звернення за медичною допомогою може стати причиною прогресування хвороби.

Кравченко Олена Миколаївна
Лікар-інфекціоніст. Вища категорія.
Доброго дня, у дитини п'ять днів тому діагностували вітрянку - висип по всьому тілу, а також на голові. Ми хочемо помити волосся, але не знаємо, як це зробити, щоб не спричинити поширення висипу і не травмувати пухирці. Скажіть, як правильно мити і чи можна сушити волосся феном за вітрянки?
Відповідь: 18.04.2023

Вітряна віспа - гостре інфекційне захворювання, проявами якого є висипання на шкірі та слизових оболонках, що супроводжуються свербінням та підвищенням температури. Тривалість хвороби в середньому до 9-10 днів. Бажано утриматись від прийому ванни та миття голови на весь період гострих проявів хвороби для попередження бактеріальних ускладненнь. Дозволяється проведення гігієнічних процедур окремих частин тіла з використанням отвару трав ( ромашка, череда). Під час покращення стану дитини та угасання симптомів хвороби дозволяється прийняти теплий душ без мочалки, щоб не травмувати шкіру. Миття голови теплою водою, без надмірного тертя з використанням отвару трав. Завернути волосся в рушник або м'яку тканину. Використання фену заборонено.

Кравченко Олена Миколаївна
Лікар-інфекціоніст. Вища категорія.
Доброго ранку, у мене висока температура, біль у горлі та дивні точки на мигдаликах, збільшені лімфовузли. Лікар сказав, що підозрює мононуклеоз. Однак я читала, що за мононуклеозу також змінюється колір урини. Чи так це? Якщо так, то яка сеча за мононуклеозу?
Відповідь: 18.04.2023

Інфекційний мононуклеоз - герпесвірусна інфекція. Початок хвороби з підвищення температури, закладеності носа, неприємні відчуття під час ковтання, зниження апетиту. Збудник локалізується в ротоглоткі і у пацієнта виникають симптоми тонзиліту та фарингіту, а потім поширюється по всій лімфатичній системі з ураженням лімфатичних вузлів, збільшенням селезінки та печінки. Іноді з'являються висипання на шкірі, які зникають безслідно через декілька днів. При значному порушенні функції печінки може виникати зміна кольору сечі - вона стає більш насиченого кольору, з темно- коричневим відтінком. Також може з'явитись жовтушність склер та шкіри. Тривалість хвороби до 3-4-х тижнів. Після перенесеного інфекційного монононуклеозу пацієнт знаходиться під медичним наглядом з обов'язковим контролем загального аналізу крові.

Кравченко Олена Миколаївна
Лікар-інфекціоніст. Вища категорія.
Добрий день, я думаю, що в мене дизентерія, оскільки є такі симптоми: болі в животі та кров'янистий пронос, нудота й блювота, підвищена температура, а також сильна слабкість. Але я хотіла уточнити, а якого кольору випорожнення за дизентерії? Чи колір калу не є характерним симптомом цього захворювання?
Відповідь: 18.04.2023

Шигельоз (дизентерія) характеризується переважним ураженням нижнього відділу товстої кишки з утворенням ерозій, у тяжких випадках - виразок. Зазвичай виникає гарячка, озноб, біль внизу живота зліва. Випорожнення спочатку калові, напіврідкі з грудочками неперетравленої їжі. Потім часті, мізерні випорожнення з домішками крові та слизу. Часто виникає відчуття неповного спорожнення кишок, позиви часті та безрезультатні, відчуття печії під час дефекації. Кривавий пронос є симптомом не лише шигельозу, а й амебіазу, балантидіазу, кампілобактеріозу та ін. З метою уточнення причини хвороби, необхідно звернутися за медичною допомогою для дообстеження та своєчасного лікування.

Кравченко Олена Миколаївна
Лікар-інфекціоніст. Вища категорія.
Здрастуйте, у дитини вранці виявили висип по всьому тілу, який сильно свербить. Викликали додому лікаря, і виявилось, що це вітрянка. Чи можна хворому з вітряною віспою приймати ванну чи душ? Чи не викличе ця поява нових прищиків чи посилення симптомів?
Відповідь: 28.03.2023

Добрий день.  Вітряна віспа - це вірусна інфекція з загальною сприйнятливістю. Висип при вітрянці є проявом запального процесу, обумовленого тропністю (спрямованістю) вірусу до шкіри та слизових оболонок (в т.ч кон’юктиви ока, ротоглотки, слизової статевих органів). Він є заразним для оточення до моменту повного покриття всіх елементів скоринками. Часто супроводжується свербінням. Для запобігання приєднання бактеріальної інфекції шкіра та слизові потребують ретельного догляду. Прохолодні ванни з додаванням блідо-рожевого розчину перманганату калію, харчової соди сприяють полегшенню свербіння і не викликають появи нових елементів та погіршення стану. Обмежень щодо приймання душу або ванни немає, але після прийому душу чи ванни залишки води треба обережно промокувати чистим, м’яким рушником або пелюшкою, щоб додатково не подразнювати шкіру.

Курпас Тетяна Леонідівна
Лікар-інфекціоніст. Вища категорія.
Доброго вечора, донька в садку підхопила паразитів (зрозуміли це після появи болів у животі, нудоти, блювання і діареї, а потім це ж підтвердив лікар). Розкажіть, як проявляється лямбліоз на шкірі, чи може викликати висипання? Просто у дитини на шкірі дивні плями з'явилися – чи потрібно до дерматолога, чи це симптоми лямбліозу? Дякую.
Відповідь: 28.03.2023

Добрий день. Лямбліоз - це паразитарна інвазія, викликана найпростішими, які мешкають в тонкому кишківнику та викликають наявні у вашої дитини клінічні прояви. Висип при лямбліозі має токсико-алергічний характер і супроводжується свербінням. Але треба пам’ятати, що окрім лямблій, є інші причини для алергічного дерматиту. До схеми лікування мають бути включені не тільки протипаразитарні, а й ентеросорбційні та десенсибілізуючі препарати. Якщо після проходження курсу лікування висип не пройде, знадобиться консультація дерматолога, а, можливо, і алерголога для визначення інших причин висипу.

Курпас Тетяна Леонідівна
Лікар-інфекціоніст. Вища категорія.
Здрастуйте, ми зробили синові щеплення від кору, краснухи та паротиту два дні тому. Чи можна заразитися кором від щойно щепленої людини? Чи потрібно дотримуватися якогось карантину чи можна водити до школи, гуляти з дитиною як завжди?
Відповідь: 28.03.2023

Добрий день. Вакцина проти корі, паротиту та краснухи (КПК) належить до живих вакцин і містить живий, але ослаблений вірус. У дітей зі здоровою імунною системою поствакцинальний імунітет обумовлений субклінічною, безсимптомною інфекцією. Але в 10% випадків може виникнути вакцинальний кір з підвищенням температури тіла, висипом, який має легкий перебіг і не є заразним для оточення. Тому карантинні заходи після вакцинації не проводяться і ніякі обмеження спілкування з однолітками не застосовуються. Також хочу зауважити, що вакцинація є єдиним заходом запобігання захворюванню.

Курпас Тетяна Леонідівна
Лікар-інфекціоніст. Вища категорія.
Доброго дня, у мене різко погіршилося самопочуття, з'явився головний біль і підвищилася температура. Я нещодавно контактувала з людиною, яка має інфекційний мононуклеоз, тому переживаю, що теж могла підхопити його. Як швидко з'являється висипання при мононуклеозі?
Відповідь: 28.03.2023

Добрий день.  Вірус інфекційного мононуклеозу (EBV) міститься у всіх виділеннях хворої людини і для інфікування має значення лише дуже тісний контакт, наприклад, зі слиною хворої людини при поцілунках, контакт з посудом, іграшками. Контакти на відстані не несуть небезпеки. Від моменту потрапляння вірусу в організм до появи перших проявів хвороби проходить 1-2 міс. Основними клінічними проявами мононуклеозу є підвищення температури тіла та ураження лімфотропних органів (мигдалин, внутрішніх лімфатичних вузлів та лімфовузлів шиї, печінки, селезінки).
Висипання не є обов’язковим клінічним проявом, але може з’являтися при розповсюдженні вірусу по організму (віремії). У 85% випадків плямистий, сверблячий, тривалий висип є проявами реакції при необґрунтованому призначенні ампициліну та амоксициліну. Тому ці антибактеріальні препарати протипоказані при мононуклеозі.

Курпас Тетяна Леонідівна
Лікар-інфекціоніст. Вища категорія.
Добрий день, а чи можна захворіти на краснуху безсимптомно? Я просто не пам'ятаю того, щоб у мене був висип по всьому тілу, температура та інші симптоми краснухи. Однак під час здачі аналізу на краснуху було виявлено антитіла до цієї хвороби. Як це можна пояснити? Заздалегідь дякую за відповідь.
Відповідь: 01.03.2023

Краснуха — це контрольована хвороба. Ще у дитинстві у 1 рік та у 6 років проводиться вакцинація для попередження захворювання. Але іноді за різних причин захворювання виникає. Для краснухи характерний легкий перебіг захворювання, який може проявлятися без будь яких симтомів, або лише збільшеними потиличними лімфатичними вузлами. Якщо в крові людини виявлені позитивні антитіла без даних про перенесену хворобу, то це можно пояснити або післявакцинальним імунітетом, або людина перенесла легку безсимптомну форму краснухи, внаслідок чого виробився природний імунітет.

Березан Тетяна Миколаївна
Лікар-інфекціоніст. Перша категорія.
Здрастуйте, я відпочивала за кордоном і там мене вкусив кліщ. Я забула віднести його в лабораторію, щоб перевірити на інфекції, і тепер переживаю, що він міг мені щось передати. Підкажіть, як проявляється бореліоз після укусу кліща? Які обстеження мені потрібно пройти, щоб виключити всі захворювання, які мені міг передати кліщ?
Відповідь: 01.03.2023

Перелік хвороб які передаються через укус кліща великий. Якщо ви перебували за кордоном, то важливо у якому регіоні. Різні регіони та різни кліщі передають різних збудників хвороб. При перебуванні на американському континенті ви можете заразитися через укус кліща та захворіти на п'ятнисту лихоманку Скалистих гір. Перебуваючи на Далекому сході можете заразитися лихоманкою цуцугамуши, з Близького сходу, центральної Азії, Середньоземномор'я, Індії привезти Крим-Конго геморагічну лихоманку. Для Євразії характерніше кліщовий енцефаліт та найчастіше бореліоз або хвороба Лайма. Приблизно кожен третій кліщ, по деяким даним, інфікований. Перші прояви хвороби:

 • кільцевидна гіперемія з просвітом у центрі «око буйвола» спочатку у місці укуса, а потім у будь яких ділянках шкіри (мігруюча еритема), яка може збільшуватись;
 • збільшення лимфатичних вузлів;
 • лихоманка;
 • біль у м'язах та суглобах;
 • головний біль.

Від людини до людини хвороба не передається. Діагностувати хворобу можно при детальному зборі анамнезу, на підставі скарг, огляду пацієнта, обстеженні на наявність у крові IgM який з'являється на другому тижні після укусу та IgG який з'являються після 3-4 тижня після укусу, ПЛР.

Березан Тетяна Миколаївна
Лікар-інфекціоніст. Перша категорія.
Чи допомагає часник при гельмінтозі? Справа в тому, що наша дитина ходить в садок і можливо саме там вона заразилася. Ми зараз лікуємося народними методами, але не хочеться повторення історії. Які обстеження потрібно пройти?
Відповідь: 25.11.2020

Часник - це народний засіб! Сам по собі часник оболонку гельмінта не руйнує. Для того щоб зрозуміти, які є гельмінти і чи є вони взагалі, необхідно здати аналізи: кров на антитіла до гельмітинів, клінічний аналіз крові, печінкові проби, аналіз калу на яйця глистів і найпростіші, проконсультуватися з інфекціоністом. Самолікуванням займатися вкрай небезпечно.

Курпас Тетяна Леонідівна
Лікар-інфекціоніст. Вища категорія.
Останнім часом почала помічати, що у мене жовтіє шкіра, постійно хочеться спати і зникло бажання робити взагалі що-небудь. Я спочатку подумала, що просто з настанням осені настала апатія. Але симптоми не проходять і мені здається, що мені стає гірше. Підкажіть, чим я хворію?
Відповідь: 25.11.2020

Перш ніж встановити Вам діагноз, необхідно дообстеження і ретельний збір скарг. В першу чергу я б радила виключати гепатити, гельмінтоз, механічну жовтяницю. Так само можливе загострення хронічної герпесвірусної інфекції. Необхідно здати додаткові аналізи, зробити УЗД. За допомогою раджу звернутися до інфекціоніста, гастроентеролога. Якщо при УЗД буде виявлена ​​механічна жовтяниця - до хірурга.

Курпас Тетяна Леонідівна
Лікар-інфекціоніст. Вища категорія.

Консультація інфекціоніста ОН Клінік

 • Відеоконсультація інфекціоніста в Харкові

  Медичний центр «ОН Клінік Харків» (м. Пушкінська)

  Приймаємо: Пн - Пт: 8:00 - 18:00, Сб: 9:00 - 16:00, Нд: 9:00 - 13:00
  вул. Ярослава Мудрого, 30а

  Медичний центр «ОН Клінік Харків» (м. Палац Спорту)

  Приймаємо: Пн - Пт: 8:00 - 18:00, Сб: 8:00 - 17:00, Нд: 9:00 - 14:00
  пр. Героїв Харкова, 257

  Медичний центр «ОН Клінік Харків» (м. Проспект Гагаріна)

  Приймаємо: Пн - Пт: 8:30 - 18:00, Сб: 8:30 - 17:00, Нд: 8:30 - 14:00
  вул. Молочна, 48
 • Відеоконсультація інфекціоніста в Дніпрі

  Медичний центр «ОН Клінік Дніпро»

  Приймаємо: Пн - Сб: 8:00 - 20:00;, Нд: 9:00 - 15:00
  пр. Дмитра Яворницького, 107а
 • Відеоконсультація інфекціоніста в Дніпрі

  Дитяче відділення в Дніпрі

  Приймаємо: Пн - Сб: 8:00 - 20:00;, Нд: 9:00 - 15:00
  пр. Д. Яворницького, 107а
 • Відеоконсультація інфекціоніста в Одесі

  Медичний центр «ОН Клінік Одеса»

  Приймаємо: Пн - Пт: 8:30 - 19:30, Сб: 9:00 - 17:00, Нд: 9:00 - 14:00
  вул. Мала Арнаутська, 56
 • Відеоконсультація інфекціоніста в Ужгороді

  Медичний центр «ОН Клінік Ужгород»

  Приймаємо: Пн - Пт: 08:00 - 20:00;, Сб - Нд: 9:00 - 17:00
  вул. Д. Богуславського, 4
 • Відеоконсультація інфекціоніста в Білій Церкві

  Медичний центр «ОН Клінік Біла Церква»

  Приймаємо: Пн - Пт: 8:00 - 20:00, Сб: 8:00 - 18:00, Нд: 10:00 - 16:00
  вул. Ярослава Мудрого, 5/13
Записатись на прийом
Заповніть форму, і ми зв'яжемося з Вами у найближчий час
Натискаючи на кнопку Відправити Ви даєте згоду на обробку даних, та погоджуєтеся з умовами угоди
Перевищено ліміт запитів. Спробуйте через 5 хв.