0 800 30 11 77

Питання та відповіді з інфектології

Здрастуйте, у дитини вранці виявили висип по всьому тілу, який сильно свербить. Викликали додому лікаря, і виявилось, що це вітрянка. Чи можна хворому з вітряною віспою приймати ванну чи душ? Чи не викличе ця поява нових прищиків чи посилення симптомів?
Відповідь: 28.03.2023

Добрий день.  Вітряна віспа - це вірусна інфекція з загальною сприйнятливістю. Висип при вітрянці є проявом запального процесу, обумовленого тропністю (спрямованістю) вірусу до шкіри та слизових оболонок (в т.ч кон’юктиви ока, ротоглотки, слизової статевих органів). Він є заразним для оточення до моменту повного покриття всіх елементів скоринками. Часто супроводжується свербінням. Для запобігання приєднання бактеріальної інфекції шкіра та слизові потребують ретельного догляду. Прохолодні ванни з додаванням блідо-рожевого розчину перманганату калію, харчової соди сприяють полегшенню свербіння і не викликають появи нових елементів та погіршення стану. Обмежень щодо приймання душу або ванни немає, але після прийому душу чи ванни залишки води треба обережно промокувати чистим, м’яким рушником або пелюшкою, щоб додатково не подразнювати шкіру.

Курпас Тетяна Леонідівна
Лікар-інфекціоніст. Вища категорія. Стаж роботи 10 років.
Доброго вечора, донька в садку підхопила паразитів (зрозуміли це після появи болів у животі, нудоти, блювання і діареї, а потім це ж підтвердив лікар). Розкажіть, як проявляється лямбліоз на шкірі, чи може викликати висипання? Просто у дитини на шкірі дивні плями з'явилися – чи потрібно до дерматолога, чи це симптоми лямбліозу? Дякую.
Відповідь: 28.03.2023

Добрий день. Лямбліоз - це паразитарна інвазія, викликана найпростішими, які мешкають в тонкому кишківнику та викликають наявні у вашої дитини клінічні прояви. Висип при лямбліозі має токсико-алергічний характер і супроводжується свербінням. Але треба пам’ятати, що окрім лямблій, є інші причини для алергічного дерматиту. До схеми лікування мають бути включені не тільки протипаразитарні, а й ентеросорбційні та десенсибілізуючі препарати. Якщо після проходження курсу лікування висип не пройде, знадобиться консультація дерматолога, а, можливо, і алерголога для визначення інших причин висипу.

Курпас Тетяна Леонідівна
Лікар-інфекціоніст. Вища категорія. Стаж роботи 10 років.
Здрастуйте, ми зробили синові щеплення від кору, краснухи та паротиту два дні тому. Чи можна заразитися кором від щойно щепленої людини? Чи потрібно дотримуватися якогось карантину чи можна водити до школи, гуляти з дитиною як завжди?
Відповідь: 28.03.2023

Добрий день. Вакцина проти корі, паротиту та краснухи (КПК) належить до живих вакцин і містить живий, але ослаблений вірус. У дітей зі здоровою імунною системою поствакцинальний імунітет обумовлений субклінічною, безсимптомною інфекцією. Але в 10% випадків може виникнути вакцинальний кір з підвищенням температури тіла, висипом, який має легкий перебіг і не є заразним для оточення. Тому карантинні заходи після вакцинації не проводяться і ніякі обмеження спілкування з однолітками не застосовуються. Також хочу зауважити, що вакцинація є єдиним заходом запобігання захворюванню.

Курпас Тетяна Леонідівна
Лікар-інфекціоніст. Вища категорія. Стаж роботи 10 років.
Доброго дня, у мене різко погіршилося самопочуття, з'явився головний біль і підвищилася температура. Я нещодавно контактувала з людиною, яка має інфекційний мононуклеоз, тому переживаю, що теж могла підхопити його. Як швидко з'являється висипання при мононуклеозі?
Відповідь: 28.03.2023

Добрий день.  Вірус інфекційного мононуклеозу (EBV) міститься у всіх виділеннях хворої людини і для інфікування має значення лише дуже тісний контакт, наприклад, зі слиною хворої людини при поцілунках, контакт з посудом, іграшками. Контакти на відстані не несуть небезпеки. Від моменту потрапляння вірусу в організм до появи перших проявів хвороби проходить 1-2 міс. Основними клінічними проявами мононуклеозу є підвищення температури тіла та ураження лімфотропних органів (мигдалин, внутрішніх лімфатичних вузлів та лімфовузлів шиї, печінки, селезінки).
Висипання не є обов’язковим клінічним проявом, але може з’являтися при розповсюдженні вірусу по організму (віремії). У 85% випадків плямистий, сверблячий, тривалий висип є проявами реакції при необґрунтованому призначенні ампициліну та амоксициліну. Тому ці антибактеріальні препарати протипоказані при мононуклеозі.

Курпас Тетяна Леонідівна
Лікар-інфекціоніст. Вища категорія. Стаж роботи 10 років.
Добрий день, а чи можна захворіти на краснуху безсимптомно? Я просто не пам'ятаю того, щоб у мене був висип по всьому тілу, температура та інші симптоми краснухи. Однак під час здачі аналізу на краснуху було виявлено антитіла до цієї хвороби. Як це можна пояснити? Заздалегідь дякую за відповідь.
Відповідь: 01.03.2023

Краснуха — це контрольована хвороба. Ще у дитинстві у 1 рік та у 6 років проводиться вакцинація для попередження захворювання. Але іноді за різних причин захворювання виникає. Для краснухи характерний легкий перебіг захворювання, який може проявлятися без будь яких симтомів, або лише збільшеними потиличними лімфатичними вузлами. Якщо в крові людини виявлені позитивні антитіла без даних про перенесену хворобу, то це можно пояснити або післявакцинальним імунітетом, або людина перенесла легку безсимптомну форму краснухи, внаслідок чого виробився природний імунітет.

Березан Тетяна Миколаївна
Лікар-інфекціоніст. Перша категорія. Стаж роботи 32 роки.
Здрастуйте, я відпочивала за кордоном і там мене вкусив кліщ. Я забула віднести його в лабораторію, щоб перевірити на інфекції, і тепер переживаю, що він міг мені щось передати. Підкажіть, як проявляється бореліоз після укусу кліща? Які обстеження мені потрібно пройти, щоб виключити всі захворювання, які мені міг передати кліщ?
Відповідь: 01.03.2023

Перелік хвороб які передаються через укус кліща великий. Якщо ви перебували за кордоном, то важливо у якому регіоні. Різні регіони та різни кліщі передають різних збудників хвороб. При перебуванні на американському континенті ви можете заразитися через укус кліща та захворіти на п'ятнисту лихоманку Скалистих гір. Перебуваючи на Далекому сході можете заразитися лихоманкою цуцугамуши, з Близького сходу, центральної Азії, Середньоземномор'я, Індії привезти Крим-Конго геморагічну лихоманку. Для Євразії характерніше кліщовий енцефаліт та найчастіше бореліоз або хвороба Лайма. Приблизно кожен третій кліщ, по деяким даним, інфікований. Перші прояви хвороби:

  • кільцевидна гіперемія з просвітом у центрі «око буйвола» спочатку у місці укуса, а потім у будь яких ділянках шкіри (мігруюча еритема), яка може збільшуватись;
  • збільшення лимфатичних вузлів;
  • лихоманка;
  • біль у м'язах та суглобах;
  • головний біль.

Від людини до людини хвороба не передається. Діагностувати хворобу можно при детальному зборі анамнезу, на підставі скарг, огляду пацієнта, обстеженні на наявність у крові IgM який з'являється на другому тижні після укусу та IgG який з'являються після 3-4 тижня після укусу, ПЛР.

Березан Тетяна Миколаївна
Лікар-інфекціоніст. Перша категорія. Стаж роботи 32 роки.
Чи допомагає часник при гельмінтозі? Справа в тому, що наша дитина ходить в садок і можливо саме там вона заразилася. Ми зараз лікуємося народними методами, але не хочеться повторення історії. Які обстеження потрібно пройти?
Відповідь: 25.11.2020

Часник - це народний засіб! Сам по собі часник оболонку гельмінта не руйнує. Для того щоб зрозуміти, які є гельмінти і чи є вони взагалі, необхідно здати аналізи: кров на антитіла до гельмітинів, клінічний аналіз крові, печінкові проби, аналіз калу на яйця глистів і найпростіші, проконсультуватися з інфекціоністом. Самолікуванням займатися вкрай небезпечно.

Курпас Тетяна Леонідівна
Лікар-інфекціоніст. Вища категорія. Стаж роботи 10 років.
Останнім часом почала помічати, що у мене жовтіє шкіра, постійно хочеться спати і зникло бажання робити взагалі що-небудь. Я спочатку подумала, що просто з настанням осені настала апатія. Але симптоми не проходять і мені здається, що мені стає гірше. Підкажіть, чим я хворію?
Відповідь: 25.11.2020

Перш ніж встановити Вам діагноз, необхідно дообстеження і ретельний збір скарг. В першу чергу я б радила виключати гепатити, гельмінтоз, механічну жовтяницю. Так само можливе загострення хронічної герпесвірусної інфекції. Необхідно здати додаткові аналізи, зробити УЗД. За допомогою раджу звернутися до інфекціоніста, гастроентеролога. Якщо при УЗД буде виявлена ​​механічна жовтяниця - до хірурга.

Курпас Тетяна Леонідівна
Лікар-інфекціоніст. Вища категорія. Стаж роботи 10 років.
Я до сих пір не можу зрозуміти, чи потрібно носити маску в метро? Деякі люди вічно з маскою на підборідді і нічого, не хворіють, все в порядку. Для чого мені надягати маску, якщо я нічим не хворію?
Відповідь: 25.11.2020

В Україні з 19 листопада 2020 року підписано указ Президентом України про масочний режим, за невиконання якого передбачається штраф. Маска дозволяє знизити ризик зараження інфекціями, що передаються повітряно-крапельним шляхом, в тому числі коронавірусною інфекцією. Маска допомагає захистити вас, якщо ви зустрінетеся з хворою людиною, а також захистить інших людей від зараження, якщо ви хворі. Людина, що знаходиться в інкубаційному періоді, так само заразна для оточуючих, хоча не має симптомів захворювання

Курпас Тетяна Леонідівна
Лікар-інфекціоніст. Вища категорія. Стаж роботи 10 років.
Під пахвою з'явилося невелике рожева плямочка. Я не звертав уваги, тепер це плямочка утворила коло в діаметрі 1 см і почала лущитися. Свербить дуже сильно і свербіж не припиняється. Але таке тільки вночі, вдень не свербить. Що це таке? До якого лікаря мені потрібно звернутися, щоб розуміти які аналізи потрібно здати?
Відповідь: 25.11.2020

Добрий день! Для того, щоб визначити характер плями, необхідно здати аналізи, як мінімум, клінічний аналіз крові, антитіла до бореліозу, зішкріб на грибок. Судячи з опису, можливий лишай Жибера. Але диференціальна діагностика з хворобою Лайма все-таки повинна проводитися. Для постановки діагнозу раджу звернутися до дерматолога. А при виключенні дерматологічної патології - до інфекціоніста.

Курпас Тетяна Леонідівна
Лікар-інфекціоніст. Вища категорія. Стаж роботи 10 років.
Заповніть форму, і ми зв'яжемося з Вами у найближчий час
Натискаючи на кнопку Відправити Ви даєте згоду на обробку даних, та погоджуєтеся з умовами угоди
Перевищено ліміт запитів. Спробуйте через 5 хв.