Питання та відповіді з узд

Добрий день, у мене часто синіють гомілки і постійно відчуваються оніміння, поколювання і втома буквально після ходьби менше кілометра. Мій лікар направив на доплерографію. Можете розповісти, як проводиться доплерографія нижніх кінцівок?
Відповідь: 31.01.2023

Добрий день. Допплерографічне дослідження нижніх кінцівок проводять пацієнтам з метою виявлення патології судин кінцівок, що виникають за різних захворювань (таких як варикозне розширення вен, атеросклероз судин), також таке дослідження показане пацієнтам із цукровим діабетом, оскільки в них виникають зміни у багатьох судинах (зокрема, судинах кінцівок, судинах сітківки очей, нирок, головного мозку). Під час доплерографічного дослідження судин кінцівок використовують два режими: В (т. зв. режим сірої шкали), який візуалізує судини та навколишні тканини; режим кольорового доплерівського картування (показує кровотік у судинах у кольорі, він визначає інтенсивність кровотоку та його напрямок) та режим імпульсного доплера (за допомогою нього розраховують швидкість кровотоку та його об'єм). Таким чином, під час доплерометричного дослідження судин кінцівок визначають напрямок кровотоку, його об'єм, інтенсивність, швидкість, а також дивляться на стан стінок судини, наявність патології (наприклад, атеросклеротичні бляшки в судинах, роботу клапанів вен). Крім того, доплер судин кінцівок може супроводжуватися так званими функціональними пробами (тобто дослідженням судин у спокої, в різних положеннях, під час напруження кінцівок, після навантаження).

Петров Сергій Володимирович
Лікар ультразвукової діагностики (УЗД). Досвід роботи 18 років.
Добрий вечір, у мене виявлено мастопатію, яка проявляється болем у грудях, невеликим ущільненням у молочній залозі, а також прозорими виділеннями із сосків. Мене направили на УЗД молочних залоз і підібрали курс лікування. Але я забула уточнити: як часто треба робити УЗД молочних залоз у разі мастопатії?
Відповідь: 31.01.2023

Добрий день, у разі мастопатії та подальшого призначення препаратів для її лікування, перерва для наступного ультразвукового обстеження має бути принаймні не довшою, ніж раз на 3-6 місяців або коротшою, якщо на те є вказівка лікуючого лікаря. Зазвичай препарати, що нормалізують функцію молочної залози, призначаються профільним фахівцем на 3-6 місяців, тому такий проміжок має бути між окремими дослідженнями. Крім того, не слід забувати, що після 40 років такий діагноз, як «мастопатія», вже може бути не правомірним, оскільки подібні зміни структури залози можуть свідчити про вже вікову перебудову (зниження рівня статевих гормонів). Після 40 років жінкам рекомендовано, крім ультразвукової мамографії (просто УЗД молочних залоз), проходити і рентгенівську мамографію. Також, враховуючи вікову перебудову та зміни структури залози, такі обстеження треба проводити не рідше ніж 1 раз на рік, залежно від наявності чи відсутності патології МЗ.

Петров Сергій Володимирович
Лікар ультразвукової діагностики (УЗД). Досвід роботи 18 років.
здрастуйте, місяць тому в мене почалися болі в попереку, а через кілька днів почастішало сечовипускання. Звернувся до уролога, який після огляду й аналізів направив мене на УЗД нирок. Розкажіть, скільки потрібно випити води перед УЗД нирок? І скільки потрібно не ходити в туалет перед ультразвуком нирок?
Відповідь: 31.01.2023

Добрий день, для обстеження нирок наповнення сечового міхура необов'язкове, оскільки візуалізація цих органів можлива і за порожнього сечового міхура, також на візуалізацію цих органів не впливає вживання їжі (як правило, якщо є труднощі побачити нирки через передню черевну стінку, їх можна переглянути з боку спини (ділянка попереку)). Здебільшого сечовий міхур і нирки дивляться разом, оскільки ці органи складають єдину систему, сечовидільну. Що стосується наповнення сечового міхура, для адекватної його оцінки, необхідно його наповнити помірно (об'єм, приблизно, має бути 150-200 мл, за такого наповнення обов'язково з'являється позив на сечовипускання).

Петров Сергій Володимирович
Лікар ультразвукової діагностики (УЗД). Досвід роботи 18 років.
Добрий вечір, чому УЗД черевної порожнини роблять на голодний шлунок? І чи є якісь вимоги до дієти за кілька днів до ультразвуку? Недотримання дієти або прийом їжі перед УЗД черевної порожнини спотворить результат обстеження?
Відповідь: 31.01.2023

Добрий день, дослідження органів черевної порожнини необхідно робити на голодний шлунок, тому що від цього залежить, наскільки точно ми зможемо поміряти розміри органів, переглянути їхню структуру. Для найкращої візуалізації органів черевної порожнини необхідно не приймати їжу напередодні дослідження приблизно 8-12 годин (оптимально 10 годин), тобто можна легко повечеряти не пізніше 21.00 напередодні дня обстеження. При цьому за 2-3 дні до передбачуваного обстеження бажано виключити зі свого раціону всі продукти, які спричиняють підвищене газоутворення в кишечнику, як-от: білий хліб, соки, фрукти, бобові. За неналежної підготовки результати обстеження можуть бути спотворені, воно може бути малоінформативним (газ у кишківнику заважатиме візуалізації органів, можуть виникати різноманітні акустичні перешкоди та візуалізуватися неіснуючі зображення, артефакти). Якщо у пацієнта є захворювання ШКТ, необхідно прийняти напередодні обстеження препарати, що знижують газоутворення (наприклад, вугілля, Сорбекс і т. д.).

Петров Сергій Володимирович
Лікар ультразвукової діагностики (УЗД). Досвід роботи 18 років.
Добрий день, звернулася до гастроентеролога зі скаргами на гострий біль у ділянці живота. Лікар направив на УЗД черевної порожнини. Я б хотіла уточнити, що входить в УЗД черевної порожнини і заочеревинного простору? Які органи цей вид дослідження допомагає побачити?
Відповідь: 31.01.2023

Доброго дня, під час дослідження органів черевної порожнини можна побачити, поміряти розміри і подивитися структуру таких органів: підшлункової залози (з її протокою), печінки, жовчного міхура, селезінки. Крім того, окремо анатомічно виокремлюють й інші ділянки такі як: органи заочеревинного простору (у цю ділянку входять нирки та надниркові залози, вони відокремлені від органів черевної порожнини тонкою оболонкою, що вистилає зсередини черевну порожнину, очеревиною, тому і виокремлюються як органи з іншої ділянки, але їх можна продивитися під час дослідження ВЧП). Окрім цього виокремлюють органи малого таза (окремо чоловіків і жінок). У чоловіків у малому тазі розміщені сечовий міхур, передміхурова залоза, сім'яні пухирці, у жінок – сечовий міхур, матка та придатки (правий і лівий яєчники, разом із трубами). Під час дослідження органів черевної порожнини можна також подивитися й органи малого таза, попередньо наповнивши сечовий міхур (випити 800-1000 мл звичайної, негазованої води за 1 годину до дослідження), при цьому наповнений сечовий міхур буде так званим «акустичним вікном» для дослідження ОМТ.

Петров Сергій Володимирович
Лікар ультразвукової діагностики (УЗД). Досвід роботи 18 років.
Добрий день, я різко погладшав, з'явилася набряклість ніг і рук, а також пожовкла шкіра. Я звернувся до сімейного лікаря, який відправив мене до інфекціоніста. Мені призначили аналіз і ультразвукове дослідження печінки (підозрюють гепатит). Але чи можна за УЗД печінки визначити гепатит?
Відповідь: 30.12.2022

Так, під час ультразвукового дослідження органів черевної порожнини можна виявити ознаки як гострого, так і хронічного гепатиту, які розглядаються лікарем в комплексі з симптомами гепатиту та підтверджуються за допомогою результатів лабораторних досліджень. При УЗД печінки можуть бути виявлені її збільшення, неоднорідність структури, розширення жовчних та внутрішньопечінкових протоків, зміни судин печінки, збільшення лімфатичних вузлів у воротах печінки. Також при підозрі на гепатит обов’язково проводять обстеження селезінки, при якому можуть виявити її збільшення та зміну структури.

Ківер Лідія Володимирівна
Лікар УЗД. Досвід роботи 1 рік.
Здрастуйте, у мене були такі скарги, як задишка, дискомфорт і відчуття тяжкості в грудях, сухий кашель і слабкість. Після огляду лікар сказав, що мені потрібно здати аналізи і пройти УЗД, оскільки він підозрює рідину в плевральній порожнині. Розкажіть, як визначити кількість рідини в плевральній порожнині на УЗД?
Відповідь: 30.12.2022

Добрий день, ультразвукове обстеження плевральних порожнин дозволяє визначити їх розмір, точне розташування та об’єм рідини в них, стан та товщину стінок плеври. При УЗД можна виявити навіть невелику кількість рідини (від 5-10 мл), залежно від апарату. Обстеження проводиться в сидячому та лежачому положенні пацієнта. На максимальному вдиху та затримці дихання робиться вимірювання відстані між листками плеври, та обчислюється об’єм рідини по формулах. В нормі в плевральній порожнині знаходиться 3-5 мл незапальної рідини (за складом схожої до плазми крові, але з меншою кількістю білка), яка забезпечує ковзання листків плеври при диханні.

Ківер Лідія Володимирівна
Лікар УЗД. Досвід роботи 1 рік.
Добрий вечір, близько місяця тому в мене почалися проблеми із сечовипусканням (воно було набагато частішим, ніж зазвичай), а тиждень тому з'явилися болі та печіння, коли я ходжу в туалет. Коли почався біль у нижній частині живота, то я не витримав і пішов до уролога, який направив мене на УЗД сечового міхура. Чи можна пити пігулки перед УЗД сечового міхура, чи прийом усіх лікарських препаратів потрібно зупинити?
Відповідь: 30.12.2022

Добрий день, прийом будь яких препаратів необхідно припинити. Спочатку обов’язково необхідно здати аналізи та пройти ультразвукове обстеження для встановлення причини запалення, та вияснити чи не поширилося запалення на оточуючі органи та нирки. Прийом певних препаратів може приховати ультразвукові ознаки захворювання, що негативно вплине на інтерпретацію результатів обстеження, а в подальшому і на вибір методів лікування. Необхідно, за можливості, наповнити сечовий міхур, випивши за 1-1.5 год до обстеження 1 л негазованої води, або не мочитися протягом 3-4 год до обстеження.

Ківер Лідія Володимирівна
Лікар УЗД. Досвід роботи 1 рік.
Добрий день, я записалася на прийом до гастроентеролога через гіркоту в роті, червоний язик, біль у правому підребер'ї та часту печію. Після огляду і здачі аналізів лікар направив мене на УЗД жовчного міхура. Скажіть, як правильно підготуватися до УЗД жовчного міхура? Чи потрібно відмовлятися від їжі, води, куріння?
Відповідь: 30.12.2022

Добрий день, для проходження ультразвукового дослідження жовчного міхура необхідно за 24 години до обстеження відмовитися від жирної їжі та продуктів, які сприяють надмірному газоутворенню, за 10 годин відмовитись від їжі, за 2 години до обстеження відмовитись від води.

Гафинець Владислава Iванiвна
Лікар УЗД, акушер-гiнеколог. Досвід роботи 2 роки.
Добрий день, у мене болісне і часте сечовипускання (іноді мені потрібно вставати в туалет 3-6 разів за ніч). Мій уролог направив мене на ультразвук нирок, але у мене за день до дослідження почалися місячні. Чи можна робити УЗД нирок під час критичних днів або мені краще перенести мій запис?
Відповідь: 30.12.2022

Добрий день, наявність менструації не є протипоказанням для проведення ультразвукового дослідження нирок, отримані відомості будуть абсолютно достовірними без спотворення. Заборона поширюється на дослідження сечі, тому що обов’язково в сечі буде присутній кров. Перед обстеженням рекомендовано випити 1 л рідини, для наповнення сечового міхура.

Гафинець Владислава Iванiвна
Лікар УЗД, акушер-гiнеколог. Досвід роботи 2 роки.
Добрий день. Я звернулася до сімейного лікаря через болі в животі, часте сечовипускання і високу температуру. Після безлічі аналізів і консультацій профільних фахівців лікар направив мене на УЗД. Скільки води потрібно випити перед УЗД органів малого тазу?
Відповідь: 30.11.2022

Ультразвукове дослідження органів малого тазу в жінок через передню черевну стінку (трансабдомінально) проводиться за умови наповненого сечового міхура, що необхідно для витіснення петель кишківника з малого тазу для чіткої візуалізації внутрішніх статевих органів. Для цього за 1-1.5 год до обстеження необхідно випити 1л негазованої води, або не мочитися за 3-4 год до обстеження. Також потрібно відмовитися від вживання продуктів, які викликають надмірне газоутворення в кишечнику. При УЗД органів малого тазу жінки обстежується матка, маткові труби, яєчники і сечовий міхур, і на основі результатів гінекологи та урологи можуть поставити точний діагноз та призначити курс лікування.

Ківер Лідія Володимирівна
Лікар УЗД. Досвід роботи 1 рік.
Здрастуйте. Мій гінеколог підозрює в мене непрохідність маткових труб. Вона сказала, що для підтвердження діагнозу і підбору лікування потрібна ехосальпінгографія, проте не сказала, як готуватися до процедури. На який день циклу робиться ехосальпінгографія? Чи є якісь вимоги до підготовки?
Відповідь: 30.11.2022

Ехосальпінгографія – це одне з найефективніших та достовірних обстежень, яке дозволяє оцінити прохідність маткових труб. Метод включає в себе введення фізіологічної рідини у порожнину матки, а потім за допомогою апарату УЗД лікар абдомінально, спостерігає за прохідністю маткових труб. Ехосальпінгографію рекомендовано проводити з 7 по 10 день менструального циклу, перед цим необхідно виключити такі поширені жіночі патології, як ерозія шийки матки, запальні захворювання, дисфункція яєчників тощо. Додаткова підготовка до обстеження не потрібна. Спеціальна підготовка до обстеження не потрібна.

Гафинець Владислава Iванiвна
Лікар УЗД, акушер-гiнеколог. Досвід роботи 2 роки.
Заповніть форму, і ми зв'яжемося з Вами у найближчий час
Натискаючи на кнопку Відправити Ви даєте згоду на обробку даних, та погоджуєтеся з умовами угоди
Перевищено ліміт запитів. Спробуйте через 5 хв.