0 800 30 11 77

Питання та відповіді з ендокринології

Доброго вечора, за період війни через стрес я почала більше їсти. Тепер вирішила взяти себе в руки та повернути свою стару вагу за допомогою харчування та тренувань. Але в мене таке питання: який відсоток жиру вважається ожирінням (якщо є якась формула для розрахунку, підкажіть, будь ласка)? Чи можу я худнути сама, якщо в мене таки ожиріння, чи потрібно спочатку проконсультуватися з ендокринологом?
Відповідь: 24.03.2023

Добрий день, існує багато методів, за допомогою яких можна вирахувати відсоток жиру в організмі, це і МРТ, рентген, зважування у воді та зважування на вагах-аналізаторах складу тіла. У будь-якому разі для правильної втрати ваги необхідно звернутися до ендокринолога, який призначить необхідні обстеження, наддасть рекомендації щодо режиму, сну, дієти, за необхідності призначить підтримуючу медикаментозну терапію та зробить процес зниження ваги приємним і найголовніше безпечним для Вашого здоров’я.

Островська Тетяна Іванівна
Лікар-ендокринолог. Вища категорія. Стаж роботи 36 років.
Здрастуйте, я збираюся на прийом до ендокринолога через постійну апатію та слабкість, швидкий набір ваги та дивні порушення менструального циклу (гінекологічні патології ми з гінекологом вже виключили). Підкажіть, як відрізнити стомлені надниркові залози від гіпотиреозу?
Відповідь: 24.03.2023

Добрий день, насправді існує термін «наднирникова втома» (вона зазвичай викликається тривалим впливом стресів), але це не справжня хвороба. Є багато спільних скарг та симптомів при гипотиріозі та «наднирниковій втомі». Для того щоб правильно визначити діагноз та за необхідністю пройти необхідне лікування, раджу звернутися до лікаря ендокринолога, який призначить спеціальні обстеження та підтвердить чи спростить Ваші припущення щодо стану Вашого здоров’я.

Островська Тетяна Іванівна
Лікар-ендокринолог. Вища категорія. Стаж роботи 36 років.
Здрастуйте, я регулярно здаю лаб. аналізи (щороку), зокрема і глюкозу. До цього все було нормально, але востаннє отримала показник 6,9 ммоль/л, і я почала переживати. За яких показників глюкози встановлюють цукровий діабет? Чи може аналіз дати хибний результат? Я навіть цукру не їм.
Відповідь: 24.03.2023

Добрий день, рівень глюкози в крові (глікемії) - найголовніший показник при встановлені діагнозу цукровий діабет. Підвищення рівню глікемії натще вище 7 є діагностичним критерієм цукрового діабету. Цукор крові від 5,8 до 7,0 вимагає проведення додаткових діагностичних тестів з метою виключення патології вуглеводного обміну. Тож якщо Ви впевненні у дотриманні Вами умов здачі аналізу, а саме забір було зроблено натще, то раджу звернутися до лікаря-ендокринолога, який проведе додаткові обстеження та поставить об’єктивний діагноз.

Скорикова Світлана Леонідівна
Лікар-ендокринолог. Перша категорія. Стаж роботи більше 15 років.
Доброго дня, моєму синові 15 років, і у нього хворобливі відчуття в області грудей та патологічні виділення із сосків, а також ущільнились тканини грудей. Чи може це бути гінекомастія? Скільки триває підліткова гінекомастія? Чи небезпечна вона?
Відповідь: 24.03.2023

Добрий день! З описаних Вами симптомів можна зробити попередній висновок, що це підліткова генікомастія. У підлітків гінекомастія - доволі поширене явище, передумовлене гормональною перебудовою хлопчиків. Зазвичай, може спостерігатися у віці 12-16 років і зникає після статевого дозрівання та не потребує лікування. Але якщо є патологічні виділення з сосків та болючість, то необхідно звернутися до лікаря-ендокринолога.

Скорикова Світлана Леонідівна
Лікар-ендокринолог. Перша категорія. Стаж роботи більше 15 років.
Добридень! Я вам пишу з приводу щитоподібної залози. У мене виявили на шиї вузол розміром 2,2 см. Біопсію зробили, але не можуть визначити, доброякісний або злоякісний. Лікарі кажуть, треба видалити і тільки під час операції зможуть дізнатися, якого типу вузол. Хотілося б проконсультуватися з вами, які ще можна пройти обстеження, щоб уникнути операції?
Відповідь: 08.07.2021

Добрий день. Тут два варіанти: потрібно піти і прооперуватися або другий варіант - потрібно вивчити результати гістології, повторно зробити пункцію, і тоді приймати остаточне рішення: лікування чи операція.

Головченко Олена Валеріївна
Лікар-ендокринолог. Перша категорія. Досвід роботи 20 років.
Добридень! Мене вже тривалий час турбують такі симптоми: постійна втома, прискорене серцебиття, розлади ШКТ, безсоння, запаморочення. У правій частці щитоподібної залози на УЗД вузол 0.8 мм. ТТГ - 3.1, Т4 - 14.26. Зверталася до кардіолога, який направив до ендокринолога, ендокринолог до невролога, а невролог знову до ендокринолога. Один з ендокринологів допускає, що це гіпотериоз, призначив тироксин, але після тижня прийому серцебиття прискорилося, і я ледве ходила. Скасували. Діагнозу немає. Стан з настанням спеки погіршується (пришвидшується серцебиття, паморочиться голова, тремтять руки). Я не знаю, до кого звертатися. Буду вдячна за відповідь.
Відповідь: 08.07.2021

Добрий день. Оскільки немає даних про вік пацієнта, то складно говорити про уточнення діагнозу, адже є різниця в нормі ТТГ і Т4 залежно від віку. Якщо від прийому тироксину погано, то треба повторити аналізи на ТТГ, Т4 вільний і антитіла до пероксидази. Потім записатися на прийом до ендокринолога для уточнення діагнозу.

Головченко Олена Валеріївна
Лікар-ендокринолог. Перша категорія. Досвід роботи 20 років.
Добридень! Останні кілька років стала помічати, що на підборідді стало рости волосся і їх кількість збільшується. Мені 29, у 2013 народила сина, вагітність і пологи легкі. 2 місяці тому пройшла обстеження в клініці - гінекологічне УЗД, УЗД щитоподібної залози, УЗД внутрішніх органів - усе нормально. Менструальний цикл без збоїв і ніколи не було проблем з гінекології. Які ви порадите пройти додаткові аналізи?
Відповідь: 07.07.2021

Добрий день, додатково я б Вам рекомендував здати наступні аналізи: андрогендіон, антіміллюров гормон, секс-зв'язуючі глобуліни, дігідроандростерона-сульфат, тестостерон вільний. Також пакет зі щитоподібної залози (ТТГ, Т4 вільний, АТ-ТПО) і індекс НОМА. Підвищений ріст волосся є наслідком порушення гормонального фону. Найчастіше це трапляється в репродуктивній системі жінки. Тому тільки УЗД і огляд не дадуть точного уявлення про стан здоров'я жінки. Часто вчасно не діагностовані проблеми призводять до вкрай серйозних наслідків. Тому здавайте дані аналізи та записуєтеся на прийом до ендокринолога в ДокторПРО.

Царьова-Колісник Олена Геннадіївна
Лікар-ендокринолог. Вища категорія. Досвід роботи 20 років.
Здрастуйте, лікарю. Ось уже кілька місяців я іноді відчуваю тремор, озноб, болі в м'язах. Вчора зробила загальний аналіз крові, креатин. Все в нормі. 4 місяці тому робила загальний аналіз сечі і аналізи на щитовидну залозу, вони теж у нормі. Чи можуть ці аналізи виявити цукровий діабет або який аналіз здати, щоб його визначити? Дякую
Відповідь: 07.07.2021

Дані аналізи не можуть свідчити на користь наявності або відсутності цукрового діабету. Загалом клінічна картина, яка спостерігається у Вас, може бути обумовлена ​​різними видами порушення вуглеводного обміну. Для виключення цукрового діабету необхідно зробити пероральний тест толерантності до глюкози, визначити рівень глікозильованого гемоглобіну. Однак симптоми, які спостерігаються у Вас, можуть свідчити про порушення роботи щитоподібної залози. Вкрай необхідно визначити в крові рівень наступних гормонів: ТТГ, Т4 вільний, АТ-ТПО. Також потрібно зробити УЗД щитоподібної залози. Крім того, важливо визначити рівень кальцію в крові (загальний і іонізований), паратгормону і кальцитоніну.

Царьова-Колісник Олена Геннадіївна
Лікар-ендокринолог. Вища категорія. Досвід роботи 20 років.
Добрий день, мені ендокринолог на прийомі поставив вузловий зоб, еутиероз, СПКЯ, гиперандрогенію. Раніше інший лікар ставив інсулінорезистентність. Зараз я приймаю метформин і тіогамму. Мене хвилює питання харчування, зараз лікар рекомендує прибрати всі жири з раціону і харчуватися вуглеводами, білками і знежиреними молочними продуктами. Скажіть, я можу використовувати кето дієту для лікування своєї хвороби?
Відповідь: 07.07.2021

Дана дієта не може бути використана для лікування СПКЯ. За вашого захворювання спостерігається інсулінорезистентність. Вуглеводи і так погано проникають у печінку, і відповідно зростає рівень базального інсуліну. В цьому випадку відбувається стрімкий набір ваги людини, знизити який буває вкрай важко: не завжди є ефективними дієти та фізичні навантаження. Раціональною є дієта до 1500 ккал/доба. Фізична активність в аеробному режимі (пульс 100-120 ударів на хвилину) - 120 хвилин на тиждень. Співвідношення жирів, білків, вуглеводів 1:1:4, часте харчування невеликими порціями. Максимально рослинне меню. За індексу маси тіла понад 27, крім метформіну, можна використовувати агоністи рецепторів глюкогоноподобного пептиду 1 (ліроглутід) з метою зниження ваги та рівня базального інсуліну.

Царьова-Колісник Олена Геннадіївна
Лікар-ендокринолог. Вища категорія. Досвід роботи 20 років.
Здраствуйте. З 12 років почала пітніти (спочатку під пахвами потім ноги, руки). Вранці тільки прокинуся, руки і ноги сухі, а ось мине деякий час, і я вся покриваюся потом. Зараз мені 22 роки, пітніти так і не перестала, все стало тільки гірше. Допоможіть, у чому справа? Була у лікарів, здавала аналізи. Сказали, що зі щитовидкою все в нормі, робила МРТ гіпофіза, патологій немає, але ось тільки підвищений постійно кортизола в 4 рази.
Відповідь: 28.05.2021

З огляду на ваші скарги, необхідно провести наступні дообстеження: препроверіть рівень гормонів, визначити рівень кортизолу в сироватці крові і слині, рівень соматомедину, рівень пролактину в крові, рівень метанефринів у сечі. Також для виключення гінекологічного генезу пітливості необхідно буде пройти ряд обстежень. Після проходження даних обстежень ми зможемо дізнатися функціональний стан основних систем організму (гормони щитоподібної залози, надниркових залоз, репродуктивної системи), які впливають на діяльність вегетативної нервової системи, яка в свою чергу і викликає пітливість.

Царьова-Колісник Олена Геннадіївна
Лікар-ендокринолог. Вища категорія. Досвід роботи 20 років.
Добрий день, Підкажіть, як позбутися від запору і здуття живота? Сильно випадає волосся, швидко набираю вагу, а сил немає щось робити - якась слабкість в тілі і постійно нудить.
Відповідь: 18.08.2020

Доброго дня. У Вашому випадку потрібен комплексний підхід і консультація не тільки ендокринолога, а й фахівця гастроентеролога, який визначить причину здуття і запору. Надмірне випадання волосся і набір ваги можуть свідчити про наявність дисбалансу гормонів. Досвідчений ендокринолог зможе призначити необхідні аналізи, результати яких зможуть допомогти зрозуміти причину і призначити коректне лікування. Також в ДокторПРО приймає трихолог, лікар проведе консультацію, цифрову тріхоскопію, допоможе підібрати лікування або спеціальні засоби по догляду за волоссям.

Головченко Олена Валеріївна
Лікар-ендокринолог. Перша категорія. Досвід роботи 20 років.
Підкажіть, як схуднути? Правильно харчуюся, займаюся спортом, не їм цукор і відмовилася від солодкого. Чому не йде зайва вага?
Відповідь: 18.08.2020

Добрий день. Якщо дієта і правильно підібрані фізичні навантаження не дають позитивного результату, варто перевірити гормональний фон на відсутність будь-яких патологій. У такому випадку рекомендується звернутися до ендокринолога, який призначить здати необхідні аналізи на гормони, пройти УЗД щитовидної залози для виявлення причин набору зайвої ваги.

Головченко Олена Валеріївна
Лікар-ендокринолог. Перша категорія. Досвід роботи 20 років.
Заповніть форму, і ми зв'яжемося з Вами у найближчий час
Натискаючи на кнопку Відправити Ви даєте згоду на обробку даних, та погоджуєтеся з умовами угоди
Перевищено ліміт запитів. Спробуйте через 5 хв.