Logo
0 800 30 11 77

Підготовка до обстежень

Наші переваги

Цілодобова підтримка

Комфортні умови здачі

Онлайн-оплата на сайті

Робота 7 днів на тиждень

Прийом аналізів у дітей

Можливість здачі ПЛР

Діагностика стану здоров'я ґрунтується на результатах лікарських оглядів, а також лабораторних та інструментальних методах додаткового обстеження. Багато медичних маніпуляцій потребують спеціальної підготовки для точності результатів.

Підготовка до УЗД
Підготовка до УЗД органів черевної порожнини

Спеціальна підготовка необхідна до УЗД органів черевної порожнини (ОЧП). Ультразвукову діагностику органів шлунково-кишкового тракту краще проводити у першій половині дня натщесерце (перед УЗД ОЧП не пити воду і не вживати їжу). Перед УЗД черевної порожнини за день до дослідження необхідно дотримуватися дієти з виключенням продуктів, що підвищують газоутворення (цільне молоко, хлібобулочні вироби, горох та ін. бобові, сирі овочі, свіжі фрукти та фруктові соки, газовані напої). У разі метеоризму (здуття) за 2 дні до обстеження лікар може призначити приймання вітрогінних лікарських препаратів під час підготовки до УЗД ШКТ (шлунково-кишкового тракту): «Еспумізан» за годину до їди 4 рази на день, або активоване вугілля 5-7 таблеток, або «Смекта» 3 пакети. Пацієнтам із цукровим діабетом при підготовці до УЗД ОЧП дозволено легкий сніданок за 3-4 години перед обстеженням. Це може бути пара білих сухарів та несолодкий чай. З цієї ж причини бажано, щоб УЗД органів черевної порожнини проводилося вранці.

При підготовці до УЗД печінки, підготовці до УЗД підшлункової залози, а також підготовці до УЗД шлунка та кишечника додаткові заходи, крім дотримання дієти та відмови від їди перед дослідженням, не потрібні. Для підготовки до УЗД жовчного міхура з функціональною пробою необхідно взяти із собою жовчогінну їжу (яйце, банан або шоколад), яку слід з'їсти після проведення первинного ультразвукового огляду жовчовивідної системи натще. При підготовці до УЗД черевної порожнини у другій половині дня необхідно поснідати не пізніше за 8:00 і утриматися від їжі за 8-10 годин та води за 2 години до дослідження.

Особливості підготовки дитини до УЗД органів ШКТ варіюється залежно від віку. Правила підготовки дітей до УЗД черевної порожнини:

 • діти до одного року – не можна годувати і поїти годину-півтори до УЗД (під час оцінювання воротаря – взяти із собою пляшку молока);

 • діти від одного до п'яти років – відмова від годування мінімум за дві години до обстеження, не давати воду безпосередньо перед УЗД;

 • діти 5-14 років – останній прийом їжі має бути мінімум за чотири години до дослідження;

 • підлітки старше 15 років – УЗД проводять щонайменше через шість годин після їди.

За схильності дитини до метеоризму лікар може додатково призначити «Еспумізан». Давати вітрогінні лікарські препарати дітям без призначення не потрібно.

Підготовка до УЗД органів малого тазу

Підготовка до УЗД малого таза включає необхідність заповнити сечовий міхур. Для цього слід випити 1 л рідини перед обстеженням. Наповнення сечового міхура необхідне при:

 • підготовці до УЗД нирок;
 • підготовці до УЗД сечового міхура;
 • підготовці до УЗД простати трансабдомінальним методом (через передню черевну стінку);
 • підготовці до УЗД органів малого тазу жінок трансабдомінальним методом;
 • підготовці до УЗД органів малого тазу чоловіків трансректальним методом.Також підготовка до УЗД органів малого тазу чоловіків трансректальним методом потребує проведення очисної клізми (кухоль Есмарха) – 1 літр води (37-38℃) або мікроклізма «Мікролакс» 5 мл (тюбік з рідким гелем) ввечері (з 20:00 до 21:00) напередодні дня прийому.

Якщо дослідження нирок та сечового міхура проводиться спільно з органами шлунково-кишкового тракту, наповнення сечового міхура проводиться протягом 30-40 хвилин після дослідження органів шлунково-кишкового тракту.

Перед проведенням трансвагінального УЗД органів малого таза (матка, придатки) жінці слід спорожнити сечовий міхур. Незайманість є протипоказанням до даного виду діагностики.

Підготовка до гінекологічного УЗД

Перед трансабдомінальним УЗД необхідно наповнити сечовий міхур, тому потрібно випити від одного до півтора літрів негазованої води більш ніж за годину до дослідження. За неможливості випити воду перед УЗД потрібно прибути до медичного центру за півтори години до обстеження (бажано) або напередодні для обговорення з лікарем індивідуальних правил підготовки.

Для проведення УЗД молочних залоз та фолікулометрії необхідно прийти на дослідження з 7 по 10 день менструального циклу (після закінчення місячних).

Підготовка до ехосальпінгоскопії не потрібна. Для більш інформативного обстеження, день менструального циклу рекомендує лікар-гінеколог. Протипоказання: цнота, застійні процеси статевих органів, менструація, вагітність.

Підготовка до УЗД простати

Перед ультразвуковим дослідженням передміхурової залози не потрібно приймати проносні препарати або ставити ректальні свічки. Підготовка до трансабдомінального УЗД простати:

 • випити від одного до півтора літрів негазованих рідин. Пити воду перед УЗД простати потрібно більш ніж за годину до обстеження;

 • не ходити в туалет до УЗД.

Після першої частини обстеження лікар скаже спорожнити сечовий міхур для вимірювання кількості сечі, що залишилася. За неможливості наповнити сечовий міхур перед УЗД потрібно прибути до медичного центру за півтори години до обстеження або напередодні для обговорення з лікарем індивідуальних умов підготовки.

Перед трансректальним УЗД простати попередня підготовка не потрібна. За наявності з собою потрібно взяти результати попередніх УЗД передміхурової залози та визначення рівня простат-специфічного антигену (ПСА).

Підготовка до УЗД сечовидільної системи

Перед УЗД сечовидільної системи не потрібно дотримуватися дієти. Підготовка до УЗД сечового міхура полягає у споживанні одного-півтора літрів негазованих напоїв за годину до дослідження. Після першої частини обстеження лікар попросить спорожнити сечовий міхур для перевірки наявності залишкової сечі. Підготовка дітей до УЗД сечовидільної системи:

 • новонароджені та діти до року. Пити воду і молоко перед УЗД нирок можна за півгодини до дослідження;

 • діти до п'яти років. За півгодини-годину до УЗД потрібно випити 100-300 мл води;

 • діти старше п'яти років. За одну-дві години до УЗД потрібно випити дві-три склянки негазованої рідини (наприклад, води, морсу або соку), необхідна відмова від їжі за шість годин для дослідження.

Ультразвукове дослідження сечостатевої системи також проводиться на повний сечовий міхур. Тому за годину-дві до обстеження не можна ходити в туалет.

Підготовка до УЗД серця

Підготовка до УЗД серця не потрібна. Направлення від лікаря та результати попередніх УЗД (за їх наявності) необхідно взяти з собою і надати лікарю ультразвукової діагностики перед початком дослідження.

Підготовка до УЗД щитоподібної залози

УЗД щитоподібної залози може проводитися без спеціальної підготовки. Результати попередніх УЗД (за їх наявності) слід взяти з собою і надати лікарю перед початком дослідження.

Підготовка до сканування судин шиї та голови

Сканування судин шиї та голови не потребує особливої підготовки. Проте, рекомендовано за 1-2 години в день процедури не приймати препаратів, що впливають на тонус судин. Не вживати чай, каву, алкоголь та енергетичні напої. Утриматися від вживання нікотину, сильних фізичних навантажень та відвідування бані/сауни. Перед процедурою пацієнт повинен повідомити лікаря щодо препаратів які він приймає.

Підготовка до аналізів крові
Аналіз крові на ренін, альдостерон, співвідношення реніну та альдостерону

За 2 тижні до дослідження необхідно погодити з лікарем прийом препаратів з кореня солодки, діуретиків, гіпотензивних препаратів та оральних контрацептивів. За 3 дні до забору крові слід дотримуватися харчування без обмеження солі. За 4 години до дослідження потрібно витримати голодування, можна вживати негазовану воду. За 2 години до забору крові потрібно перебувати у вертикальному положенні (стоячи, сидячи). Безпосередньо перед забором біоматеріалу потрібно впродовж 5 хвилин перебувати в стані спокою, сидячи за маніпуляційним столом.

Аналіз крові на електроліти

Забір крові проводиться вранці натщесерце (не можна вживати їжу за 8 годин до дослідження, дозволяється вживання негазованої води). За добу до аналізу необхідно виключити з раціону жирну їжу та алкоголь. За добу до дослідження необхідно припинити прийом будь-яких лікарських препаратів за погодженням з лікарем.

Глюкозотолерантний тест

За 24 години до дослідження необхідно відмовитися від вживання алкоголю та виключити проведення лікувальних процедур. За 8 годин до тесту слід відмовитися від вживання їжі, можна пити воду. У день дослідження не можна чистити зуби зубною пастою та використовувати жувальну гумку. За годину до забору крові не можна палити. 

Не рекомендується проводити глюкозотолерантний тест під час і після стресових впливів, після операцій і пологів, під час менструації, при захворюваннях шлунково-кишкового тракту з порушенням всмоктування глюкози.

Аналіз крові на ПСА

Забір біоматеріалу на визначення простат-специфічного антигену проводиться вранці натще або впродовж дня після 6-годинної перерви у прийомі їжі та відмови від вживання жирних продуктів. За 3 дні до дослідження потрібно утриматися від фізичних навантажень, які можуть вплинути на передміхурову залозу (велосипедний спорт), відмовитися від відвідування бані та сауни. За 48 годин до аналізу необхідно утриматися від еякуляції.

У разі проведення будь-яких урологічних маніпуляцій здавати аналіз крові на ПСА рекомендується не раніше, ніж через 3 дні. У разі проведення біопсії простати оптимальний термін дослідження — через 3 тижні після маніпуляції.

Аналіз крові на тестостерон, альдостерон, АКТГ

Забір біоматеріалу слід проводити зранку, бажано до 10 години у зв’язку з добовими біоритмами організму. Жінкам рекомендується здавати кров на тестостерон, альдостерон та кортикостероїдний гормон на 6-7 день менструального циклу.

Аналіз крові на пролактин

Забір крові для аналізу на пролактин проводиться на 2-3 день менструального циклу не пізніше, ніж через 2 години після пробудження. Перед дослідженням необхідно виключити пальпацію молочних залоз та статеві контакти впродовж 24 годин.

Аналіз крові (загальні правила)

Результати дослідження крові залежать від фізіологічного стану людини в період здачі аналізу. Тому перед проведенням біохімічних, гормональних, гематологічних та комплексних імунологічних аналізів крові бажано дотримуватися загальних правил підготовки до досліджень:

 • кров рекомендується здавати вранці, натщесерце (бажано не їсти за 8 годин до дослідження, але голодування понад 14 годин не рекомендується). Напередодні важливо уникати харчових перевантажень організму;
 • пити воду можна у звичній кількості, а від вживання алкогольних напоїв слід утриматися;
 • мінімум за годину до дослідження необхідно відмовитися від куріння;
 • напередодні дослідження важливо виключити фізичні та емоційні перевантаження організму;
 • за 10-20 хвилин до здачі аналізу крові рекомендується відпочити, бажано посидіти. Для цього бажано прийти в медичний центр заздалегідь;
 • за прийому лікарських препаратів слід проконсультуватися з лікарем про можливість перерви в прийомі ліків перед дослідженням і про тривалість цієї перерви, якщо вона можлива;
 • не бажано здавати аналіз крові після інструментального обстеження, фізіотерапевтичних і інших медичних процедур;
 • якщо лабораторне дослідження крові проводиться кілька разів, для контролю динаміки перебігу захворювання і найбільш точних результатів слід здавати його в однакових умовах (в одній лабораторії, в один час доби).

Екстрені дослідження і тести на інфекції, до яких неможливо підготуватися з дотриманням всіх правил, бажано здавати натще (не їсти за 4-6 годин до дослідження). Глюкозотолерантний тест також здається вранці натщесерце (голодувати потрібно не менше за 12, але не більше, ніж 16 годин).

Біохімічні дослідження крові

Альбумін

Суворо натще

Напередодні виключити фізичне навантаження. Тривале перетискання судин під час взяття крові та «робота кулаком» можуть підвищити рівень альбуміну. Тривале перебування в вертикальному положенні може збільшити рівень на 10%.

Амілаза

Суворо натще

Прийом деяких лікарських засобів (естрогени, кортикостероїди, фуросемід, ібупрофен, індометацин, тетрациклін тощо) може провокувати підвищення значень.

Білкові фракції

Суворо натще

Їжа, вжита напередодні, не повинна містити багато білка.

Білок загальний

Суворо натще

Напередодні уникати активного фізичного навантаження. Їжа, вжита напередодні, не повинна містити багато білка. Прийом деяких лікарських засобів (андрогени, кортикостероїди, гормони ЩЗ, інсулін, прогестерон) може провокувати підвищення значень.

Білірубін фракційно (загальний, прямий)

Суворо натще

Прийом гепатотоксичних лікарських препаратів призводить до підвищення отриманих значень.

Аланінамінотрансфераза (АЛТ)

Суворо натще

Прийом деяких лікарських засобів (препарати, що викликають холестаз, анаболічні стероїди, деякі антибіотики) може провокувати підвищення значень. Виключити вживання алкоголю.

Аспартатамінотрансфераза (АСТ)

Суворо натще

Прийом деяких лікарських засобів (препарати, що викликають холестаз, препарати з гепатотоксичною дією) може провокувати підвищення значень. Виключити вживання алкоголю.

Глюкоза

Суворо натще

Перед здачею виключити підвищені психоемоційні та фізичні навантаження.

Глікозильований гемоглобін

Не вимагає підготовки

Недоцільно проводити після кровотеч, гемотрансфузій.

Залізо

Суворо натще

Напередодні уникати активного фізичного навантаження, алкоголю; за 5-7 днів до здачі припинити прийом залізовмісних препаратів. За переливання крові дослідження краще проводити через кілька днів після процедури.

Кальцій

Суворо натще

Напередодні уникати активного фізичного навантаження, алкоголю. Протягом 24 годин не приймати контрастні речовини, що містять гадоліній.

Кальцій іонізований

Суворо натще

Напередодні уникати активного фізичного навантаження, алкоголю. 

Креатинін

Суворо натще

Їжа, вжита напередодні, не повинна містити багато білка.

Креатинкіназа (КФК)

Суворо натще

Терапія статинами може підвищувати значення.

Напередодні уникати надмірного фізичного навантаження, алкоголю.

Лактатдегідрогеназа (ЛДГ)

Суворо натще

Фактори, що впливають на результат:

- інтенсивні фізичні навантаження незадовго до дослідження,

- наявність у пацієнта протезованого клапана серця (гемоліз еритроцитів внаслідок ушкодження клітин стулками клапана),

- застосування електроімпульсної терапії незадовго до дослідження,

- гемодіаліз (у зв'язку з видаленням інгібіторів ферменту - сечовини під час процедури).

ЗЗЗС

Суворо натще

За 5-7 днів до здачі припинити прийом залізовмісних препаратів.

Ліпідограма

Суворо натще (не їсти 12-16 годин)

За кілька діб до здачі аналізу слід обмежити вживання жирної, гострої їжі, алкоголю, екзотичних страв. За добу до здачі крові необхідно виключити з раціону всі соки та будь-які фруктові напої. Краще пити тільки негазовану воду. Слід припинити прийом будь-яких лікарських засобів, а якщо вони необхідні, попередити лікаря.

Магній

Суворо натще

Напередодні уникати активного фізичного навантаження, алкоголю; за 5-7 днів припинити прийом препаратів, що містять магній.

Сечова кислота

Суворо натще

Напередодні уникати активного фізичного навантаження, не зловживати їжею, багатою білками, пуринами, виключити прийом алкоголю.

Сечовина

Суворо натще

Їжа, вжита напередодні, не повинна містити багато білка. Виключити надмірні фізичні навантаження.

Ревмопроби

Суворо натще

Між останнім прийомом їжі та здачею аналізу повинно пройти понад 8 годин.

Перед виконанням аналізу не приймати лікарських засобів протягом 2 тижнів. Якщо це зробити неможливо, то після пройденого курсу лікування або за рекомендаціями лікаря виконати аналіз.

За 24 години до виконання уникати фізичного навантаження, не вживати алкоголь, каву, енергетичні напої, фастфуд, смажену, жирну і гостру їжу.

Фосфор

Суворо натще

Напередодні уникати надмірного фізичного навантаження, алкоголю; за 5-6 днів припинити прийом препаратів, що містять фосфор.

Лужна фосфатаза

Суворо натще

Виключити алкоголь - за 1 день до здачі, куріння - за 2 години до здачі крові.

Коагулограма, Д-димер

Взяття крові здійснюється натщесерце, останній прийом їжі повинен бути не менше, ніж за 8-10 годин до здачі аналізу. Рекомендується виключити жирну, солодку і білкову їжу. Питний режим залишається звичайним. Напередодні необхідно уникати стресових навантажень, інтенсивних занять спортом.

Якщо пацієнт приймає будь-які лікарські препарати, що впливають на показники коагулограми, то залежності від поставлених перед дослідженням цілей необхідно або продовжити, або за кілька днів припинити їх прийом. Це слід обов'язково обговорити з лікарем до здачі аналізу.

Слід уникати надмірного фізичного та емоційного навантаження на організм.

Зневоднення (дегідратація) також призводить до спотворення результату.

Стан системи згортання крові змінюється під час вагітності як у бік посилення, так і в бік ослаблення активності ряду білків.

Підготовка до аналізів сечі
Аналіз сечі за Зимницьким

Перед здачею сечі для проведення проби Зимницького необхідно дотримуватися стандартних правил підготовки:

 • за 2 доби скасувати прийом сечогінних препаратів;
 • за 12 годин до початку збору виключити гостру, солону їжу, алкоголь;
 • напередодні уникати фізичних перевантажень, перегріву, переохолодження. 

Протягом доби, коли проводиться збір сечі, теж потрібно дотримуватися певних правил:

 • гостру, солону їжу, алкогольні напої виключити, в решті дотримуватися звичайного питного режиму та режиму харчування;
 • перед кожним сечовипусканням проводити туалет зовнішніх статевих органів.

Доба ділиться на 8 тригодинних інтервалів, з 6 до 9 ранку, з 9 до 12 і так далі, готується 8 чистих, сухих ємностей (банок) для збору сечі, на кожній вказується відповідний інтервал часу та порядковий номер.

О 6 ранку слід спорожнити сечовий міхур і вилити першу порцію сечі, а весь обсяг наступної порції або порцій, які будуть виділятися до 9 годин, зібрати в першу ємність.

Починаючи з 9 годин і до 12 збирати всю сечу до другої ємності. Якщо в якомусь інтервалі позиви до сечовипускання відсутні, банку залишають порожньою.

Банки з сечею необхідно щільно закривати та зберігати в прохолодному місці, але не допускати замерзання (оптимальна температура – 4-8° вище нуля). Остання порція повинна бути зібрана до 6 ранку наступного дня.

Після цього всі банки, в тому числі порожні, необхідно доставити до лабораторії, попередньо переконатися, що на кожній є ярлик із зазначенням часу збору.

Аналіз сечі на глюкозу, кортизол, метанефрини

Для дослідження сечі на глюкозу, кортизол чи метанефрини потрібно зібрати добову порцію сечі. Правила збору добової сечі:

 • Збирати сечу потрібно впродовж 24 годин, дотримуючись звичного питного режиму.

 • Перше випорожнення сечового міхура після пробудження здійснюється в унітаз, уся наступна сеча впродовж доби збирається в чисту суху місткість.

 • Останню порцію сечі потрібно зібрати наступного дня  в той же час, коли напередодні було розпочато забір.

 • Місткість із сечею між заборами потрібно зберігати в прохолодному місці. Можна зберігати місткість в холодильнику при температурі 4-8 °С, не допускаючи замерзання.

 • Після збору добової сечі необхідно виміряти об’єм зібраної рідини (добовий діурез), ретельно перемішати її та відлити 100-150 мл у стерильний контейнер для сечі.

 • Місткість із сечею необхідно щільно закрити кришкою, вказати на контейнері добовий діурез та доставити в лабораторію.

Перед аналізом сечі на метанефрини необхідно за 3 дні виключити з раціону продукти, насичені амінами (ваніль, шоколад, каву, какао, чай, колу, пиво, банани, авокадо, томати, алкоголь). За 24 години до дослідження потрібно виключити фізичні навантаження та стреси. У разі прийому тетрациклінових антибіотиків, резерпіну, транквілізаторів, адреноблокаторів, інгібіторів МАО, симпатоміметиків слід погодити з лікарем їх відміну за 24 години до аналізу.

Загальноклінічний аналіз сечі

За 1-2 дні до збору сечі важливо виключити фактори, які можуть спотворити результати аналізу:

 • продукти, які можуть змінити колір сечі (наприклад, яскраво забарвлені фрукти, овочі та страви з них, копченості, солодке і маринади);
 • алкоголь, прийом вітамінів, біодобавок, діуретиків;
 • серйозні фізичні навантаження, баню та сауну.

Менструація, інфекційне захворювання з підвищенням температури або значне підвищення артеріального тиску є причиною для перенесення терміну здачі аналізу.

Збір сечі для дослідження необхідно проводити в чисту суху місткість (найкраще одноразову) після ретельного туалету промежини та зовнішніх статевих органів (для цього ретельно вимити руки, помити статеві органи, з використанням стерильних марлевих серветок і теплою мильною води в напрямку спереду назад; промити статеві органи ще раз теплою водою і витерти серветкою).

Аналіз сечі за методом Нечипоренка

Для аналізу сечі за Нечипоренком збирається середня порція ранкової сечі відразу після сну. Сечу збирають у чисту суху місткість (найкраще одноразову).

Перед збором сечі зробити туалет зовнішніх статевих органів. Жінки проводять туалет у напрямку спереду назад слабким мильним розчином. Аналіз не проводиться в дні менструації.

Після гігієнічних процедур слід почати сечовипускання в унітаз, потім затримати його і виділити сечу в спеціальну місткість в кількості 10-20 мл. Після цього сечовипускання завершується в унітаз. Зібрана сеча передається в лабораторію для аналізу.

Двостаканна і тристаканна проби сечі
 • У день перед взяттям біоматеріалу бажано утриматися від фізичних навантажень, прийому алкоголю, не вживати в їжу овочі та фрукти (буряк, морква, цитрусові, кавуни), червоне вино, полівітаміни, які можуть змінити колір сечі.
 • Виключити прийом сечогінних препаратів протягом 48 годин до збору сечі (узгоджується з лікарем).
 • Небажаний збір біоматеріалу раніше, ніж через 5-7 днів після цистоскопії.
 • Жінкам не можна збирати сечу під час менструації, а також не рекомендується здавати аналіз сечі за 2 дні до менструації та 2 дні після.
 • Перед збором сечі провести ретельний туалет зовнішніх статевих органів.
 • Для дослідження збирається повна порція сечі (краще збирати першу ранкову сечу). Пацієнт починає мочитися в першу місткість, заповнюючи 1/3 обсягу контейнера. Продовжує мочитися в другу, заповнюючи її на 3/4 об'єму контейнера. Важливо, щоб друга порція сечі була більшою за обсягом. Щільно закрутити кришки контейнерів.
 • Можливий збір сечі в будь-який час протягом дня (при цьому бажано не мочиться перед збором сечі на аналіз 4-5 годин).
 • Промаркувати місткості для збору сечі: 1 — перша порція, 2 — друга порція.
 • Для чоловіків перед дослідженням рекомендується статеве утримання протягом 2-х днів.
Проба Реберга (кліренс ендогенного креатиніну)

Для аналізу використовується добова сеча. Перше ранкове сечовипускання здійснюється в унітаз. Потім протягом доби (наприклад, з 9:00 ранку до 9:00 ранку наступного дня) збирається вся добова кількість сечі в одну чисту ємність:

 • у процесі збирання вся сеча повинна зберігатися в прохолодному, захищеному від світла місці (наприклад, у холодильнику при температурі 4−8°С). Обов'язково слід зазначити загальний об'єм сечі за добу;
 • впродовж доби зібрану сечу необхідно перемішувати;
 • після закінчення доби вся зібрана сеча ретельно перемішується і від неї відливають 30−40 мл у спеціальний одноразовий контейнер для сечі.

Для збирання сечі ЗАБОРОНЕНО використовувати контейнери, що вже мали побутове використання (посуд, ємності з-під мийних засобів та ін.), оскільки це може вплинути на якість/достовірність результату дослідження.

Мікроальбумін в сечі
 • За дві доби до здачі зразка сечі, за погодженням з лікарем, припиняють прийом сечогінних препаратів;
 • за добу до дослідження заборонено вживати алкоголь;
 • за 12 годин до здачі зразка сечі не вживати гостру, солону їжу та продукти, що забарвлюють сечу.

Для аналізу використовують ранкову або добову сечу. Добова сеча: перше ранкове сечовипускання зробити в унітаз. Усю наступну добову сечу, включно з ранковою порцією наступного дня, зібрати в ємність. Протягом усього періоду збору біологічний матеріал тримати в прохолодному, захищеному від світла місці. Після закінчення збору, визначити добовий об'єм зібраної сечі, перемішати, відлити 30-40 мл у стандартний контейнер для сечі та доставити на дослідження. Ранкова сеча: порція сечі збирається після туалету зовнішніх статевих органів.

Співвідношення альбумін/креатинін в сечі (добова сеча)

Для аналізу використовується добова сеча. Перше ранкове сечовипускання здійснюється в унітаз. 

Потім протягом доби (наприклад, з 9:00 ранку до 9:00 ранку наступного дня) збирається вся добова кількість сечі в одну чисту ємність. У процесі збору вся сеча має зберігатися в прохолодному, захищеному від світла місці (наприклад, у холодильнику за температури 4-8°С). 

 • Обов'язково слід зазначити загальний об'єм сечі за добу;
 • протягом доби зібрану сечу необхідно перемішувати;
 • після закінчення доби всю зібрану сечу ретельно перемішують і від неї відливають 30-40 мл у спеціальний одноразовий контейнер для сечі. 

Для збору сечі ЗАБОРОНЕНО використовувати контейнери, які вже мали побутове використання (посуд, ємності з-під мийних засобів тощо), оскільки це може вплинути на якість/достовірність результату дослідження.

Співвідношення альбумін/креатинін в сечі (разова порція)
 • За дві доби до здачі зразка сечі, за погодженням з лікарем припиняють прийом сечогінних препаратів;
 • за добу – вживання алкоголю;
 • за 12 годин – гостру, солону їжу та продукти, що забарвлюють сечу.

Для аналізу використовують ранкову або добову сечу:

 • Добова сеча: перше ранкове сечовипускання зробити в унітаз. Усю наступну добову сечу, включно з ранковою порцією наступного дня, зібрати в ємність. Протягом усього періоду збору біологічний матеріал тримати в прохолодному, захищеному від світла місці. Після закінчення збору, визначити добовий об'єм зібраної сечі, перемішати, відлити 30-40 мл у стандартний контейнер для сечі та доставити на дослідження.
 • Ранкова сеча: порція сечі збирається після туалету зовнішніх статевих органів. 
Підготовка до аналізів калу
Копрограма

За 3-4 дні до аналізу калу слід скасувати медикаменти, домішки яких заважають мікроскопічному дослідженню і впливають на зовнішній вигляд калових мас, а також підсилюють перистальтику кишечника (проносні, ваго- і симпатикотропні засоби, коалін барію сульфат, препарати вісмуту, заліза та препарати, що вводяться в ректальних свічках, приготованих на жировій основі).

Якщо метою дослідження є виявлення прихованих кровотеч, то за 3 дні до здачі слід виключити м'ясо, рибу, всі види зелених овочів.

Дослідження калу на яйця гельмінтів

Фекалії після дефекації відбирають з різних ділянок у стерильний одноразовий контейнер. Кал повинен бути доставлений у лабораторію і досліджений у день дефекації, не пізніше за 1 годину після дефекації.

Дослідження калу на приховану кров

З дієти пацієнта на період підготовки виключаються м'ясні та рибні страви, яблука, помідори, зелені овочі, а також ліки, що змінюють колір калу. Дієти дотримуватись не менше, ніж 3 дні напередодні дослідження. Збирають кал у стерильний одноразовий контейнер для дослідження вранці.

Дослідження калу на приховану кров не рекомендується проводити у період менструації, за наявності кровотечі з гемороїдальних вузлів, гематурії, а також впродовж 2 тижнів після проведення інструментальних досліджень ШКТ та медичних маніпуляцій (колоноскопії, ректоманоскопії, очищення кишечника за допомогою клізм тощо). Користуватися ректальними свічками перед дослідженням калу заборонено.

Дослідження калу на гелікобактер пілорі

За місяць до здачі калу припинити приймати антибіотики, інгібітори протонної помпи (омепразол, лансопразол, пантопразол, рабепразол, езомепразол); за 2 тижні — препарати вісмуту (де-нол). За три дні не вживати алкоголь, їжу з великим вмістом клітковини (морква, капуста, висівки), а також здатну призводити до фарбування калових мас (буряк, напої з барвниками).

Дослідження калу на кальпротектин

Зазвичай забір калу для дослідження проводять вранці, після сну. Під час збору слід уникати домішок сечі та виділень зі статевих органів. Не можна брати кал з унітазу.

Не рекомендується направляти кал на дослідження в наступних випадках:

 • після клізм і рентгенологічного дослідження шлунка;
 • після використання ректальних свічок;
 • після прийому проносних, ферментних препаратів, антибіотиків, препаратів барію, вісмуту, заліза, активованого вугілля та інших сорбентів;
 • після вживання в їжу помідорів, томатного соку, томатної пасти, буряка, чорниці, гранатів та інших овочів і фруктів, що містять фарбувальні речовини.

Зібрати порцію калу необхідно в стерильний контейнер з ложечкою і кришкою. Для збору калу потрібно використовувати медичне судно або горщик. Товари та послуги для обробки судна використовувати не потрібно — досить попередньо добре вимити місткість з милом і кілька разів сполоснути проточною водою, а потім обдати окропом і висушити. Після дефекації відібрати пробу калу в кількості 5-10 грамів (одна чайна ложка, але не більше, ніж 1/3 об'єму контейнера) і закрити кришкою. Стежити, щоб кришка контейнера була добре загвинчена.

До відправки біоматеріал повинен зберігатися в холодильнику при температурі +2...+8°С. Матеріал повинен бути доставлений протягом доби від моменту збору.

Підготовка до ПЛР-досліджень
Лактозна непереносимість (букальний зішкріб)

За 24 години припинити прийом місцевих антибактеріальних та антисептичних препаратів. За 30 хвилин не палити, не чистити зуби зубною пастою, не жувати жувальну гумку, не вживати їжу та напої.

ПЛР-тестування на Covid-19
 1. Мінімум за 3 години до взяття мазків з ротоглотки (зіву) не можна вживати їжу, пити, чистити зуби, полоскати рот/горло, використовувати спрей-освіжувач для ротової порожнини, жувати жувальну гумку, курити.
 2. Мінімум за 3 години до взяття мазків з носоглотки не можна промивати ніс, використовувати спреї, краплі, мазі для носа.
 3. За два дні до взяття мазка рекомендується відмовитися від вживання спиртних напоїв.
Клінічний матеріал з урогенітального тракту

Жінки. Матеріал для дослідження відбирають у жінок перед менструацією або через 1-2 дні після її завершення. Матеріал відбирають до початку проведення мануального обстеження! Для контролю ефективності лікування забір матеріалу здійснюють не раніше, ніж через 4-6 тижнів після завершення терапії.

Чоловіки. Для діагностики урогенітальних інфекцій у чоловіків досліджують зішкріб епітеліальних клітин уретри, першу порцію сечі, секрет передміхурової залози і/або еякулят (сперму). За 12 годин до забору матеріалу не рекомендується проводити туалет статевих органів. За 2 години до здачі потрібно утриматися від сечовипускання. За 3 дні виключити статеві контакти та використання місцевих препаратів (мазей, присипок тощо).

Збір сечі

Для дослідження відбирають першу порцію ранкової сечі в кількості 15-25 мл у спеціальний сухий стерильний флакон або контейнер на 50-60 мл.

Жінки. Збір сечі проводиться після ретельного туалету зовнішніх статевих органів, щоб у сечу не було виділень із них. Бажано закладати тампон у піхву перед забором матеріалу для попередження контамінації сечі виділеннями з піхви. Також не слід проводити забір сечі під час менструації.

Чоловіки. Перед збором сечі проводять туалет зовнішніх статевих органів. Під час сечовипускання необхідно повністю відтягнути шкірну складку, звільнити зовнішній отвір сечовипускального каналу.

Біоматеріал з кон'юнктиви

За 24 години не слід застосовувати медпрепарати (краплі, мазі). Перед забором матеріалу можна вмиватися і користуватися косметичними засобами.

Букальний епітелій

Перед відбором букального епітелію слід виключити прийом їжі не менше, ніж за 2 години. Протягом 30 хвилин утриматися від куріння і вживання гарячих напоїв. Провести триразове полоскання порожнини рота водою.

Матеріал із ротоглотки

Зішкріб з ротоглотки

Забір мазка проводиться натщесерце або не раніше, ніж через 2-4 години після прийому їжі.

Змиви з ротоглотки

Перед отриманням матеріалу необхідно провести попереднє полоскання порожнини рота водою. Потім ретельно прополоскати ротоглотку (протягом 10-15 секунд) за допомогою 10 мл ізотонічного розчину натрію хлориду.

Слина

Перед відбором слини слід виключити прийом їжі протягом 4-х годин, провести трикратне полоскання порожнини рота фізіологічним розчином.

Матеріал з везикули, пустули, ураження шкіри

Протягом 3-х днів перед дослідженням виключити використання будь-яких косметичних засобів (крем, мило, лосьйони тощо), Не мочити місце ураження в день здачі біоматеріалу, не використовувати місцеві лікарські препарати.

Підготовка до бактеріологічних досліджень
Бактеріологічний посів калу

Бактеріологічне дослідження калу проводиться для визначення наявності сальмонели, шигели, збудників кишкової групи інфекцій та дисбактеріозу. За 1-3 дні до дослідження потрібно виключити з раціону продукти, що посилюють бродіння в кишечнику, та алкоголь. Забір біоматеріалу потрібно проводити не раніше, ніж через 8-10 годин після останнього прийому їжі. Перед забором біоматеріалу потрібно спорожнити сечовий міхур в унітаз, після чого зібрати кал шляхом природної дефекації в підкладне судно.

Бактеріологічне дослідження з зіву, носа

Мазок із глотки виконується натще або через 3-4 години після прийому їжі. Перед забором біоматеріалу не можна промивати носові проходи, використовувати спрей та інтраназальні препарати.

Бактеріологічне дослідження з ока (двох очей)

За 24 години до забору біоматеріалу слід утриматися від використання медичних препаратів (очних крапель та мазей). Вмиватися перед забором біоматеріалу з очей можна.

Бактеріологічне дослідження мокроти

Для дослідження необхідно зібрати ранкову порцію мокроти. Перед забором біоматеріалу потрібно почистити зуби та прополоскати ротову порожнину кип’яченою водою. Якщо мокрота не виділяється або виділяється епізодично в скудній кількості, рекомендується використовувати подразнювальні інгаляції. Допускається зберігання мокроти перед дослідженням у холодильнику до 2-3 годин.

Бактеріальне дослідження сечі

Для дослідження необхідно зібрати середню порцію вільно випущеної сечі в об’ємі 3-5 мл. Забір виконується вранці після ретельного туалету зовнішніх статевих органів. При транспортуванні проб сечі потрібно врахувати температуру зовнішнього середовища.

Бактеріологічні дослідження (загальні правила)
 1. Збір біологічного матеріалу необхідно проводити тільки в стерильні, міцні, герметичні одноразові контейнери, призначені для бактеріологічних досліджень, в яких за відкриття не утворюється аерозоль. Мити стерильний контейнер перед використанням заборонено!
 2. Проби необхідно збирати з мінімальним забрудненням матеріалу нормальною мікрофлорою, оскільки її наявність призводить до помилкового трактування результату.
 3. Проби необхідно збирати до початку терапії антибактеріальними, імунобіологічними, протигрибковими препаратами (загального і місцевого значення).
 4. За контролю ефективності лікування дослідження проводиться через 14 днів після закінчення курсу лікування.
 5. За збору і транспортування проби не забруднювати зовнішню поверхню посуду.
 6. Зібрані проби доставляють в лабораторії у найкоротші терміни від моменту збору.
 7. Для контролю результату лікування бактеріологічні дослідження рекомендовано проводити через 5-7 днів після закінчення курсу лікування без прийому імунобіологічних препаратів і не раніше, ніж через 14 днів у разі прийому імунобіологічних препаратів.
Бактеріологічні дослідження на визначення чутливості до антибіотиків
 1. Матеріал із зіву: мазок із глотки забирають натщесерце або через 3-4 години після прийому їжі.
 2. Матеріал з носа: перед забором не можна промивати носові ходи, використовувати спрей, інтраназальні препарати.
 3. Матеріал з очей: за 6-8 годин до взяття матеріалу скасовують усі медикаменти та процедури (загальні та місцеві), у день взяття не можна вмивати очі.
 4. Матеріал із зовнішнього вуха: за 6-8 годин до взяття матеріалу скасовують всі медикаменти та процедури (загальні та місцеві).
 5. Мокрота: для дослідження збирають ранкову порцію мокроти. Перед збором мокротиння необхідно почистити зуби та прополоскати порожнину рота кип'яченою водою. Якщо ж пацієнт не виділяє мокроту або виділяє її епізодично і в скудній кількості, то слід застосувати подразнювальні інгаляції. Допускається зберігання мокротиння перед дослідженням у холодильнику, але не більше за 2-3 години.
 6. Сеча: вранці, після ретельного туалету зовнішніх статевих органів у стерильний посуд збирають середню порцію вільно випущеної сечі в кількості 3-5 мл. За транспортування проб сечі необхідно враховувати температуру зовнішнього середовища.
 7. Сперма: перед збиранням матеріалу необхідно ретельно провести туалет зовнішніх статевих органів з милом і водою. Головку статевого члена і крайню плоть промокнути стерильною серветкою. Матеріал отримують шляхом мастурбації та збирають у стерильний контейнер.
 8. Посів з урогенітального тракту (чоловіки та жінки): за 24 години до дослідження рекомендується виключити статеві акти, місцеві лікарські препарати (свічки), вагінальні дезінфікувальні засоби, спринцювання, використання лубрикантів, тампонів, спермицидів, розчину оцту, Люголя, трансвагінальне УЗД, кольпоскопію. Взяття біоматеріалу не проводиться під час менструації. Контроль лікування рекомендується проводити не раніше, ніж на 14-21 день після закінчення терапії. За взяття мазка з уретри жінкам і чоловікам потрібно не мочитися протягом 2 годин.
 9. Грудне молоко: перед зціджуванням молока вимити руки з милом, ретельно обробити соски та навколососкову область молочних залоз тампонами, змоченими 70% етиловим спиртом або іншим антисептиком (кожна залоза обробляється окремим тампоном). Перші 5-10 мл зцідженого молока виливаються, наступні 3-4 мл зціджують у стерильну місткість (для кожної залози окремо). Контейнер закривається кришкою, маркується та доставляється в лабораторію. Від моменту зціджування молока до початку його дослідження не повинно пройти понад 2 години.
 10. Кал на дисбактеріоз: за 1-3 дні до взяття проби потрібно дотримуватися дієти, яка виключає продукти, що посилюють бродіння в кишечнику, а також алкоголь. Від моменту останнього вживання їжі до взяття матеріалу має пройти не менше за 8-10 годин. Матеріалом служать випорожнення після природної дефекації, які збирають у стерильний герметичний контейнер з широкою шийкою і щільною кришкою, що загвинчується без консерванту. Перед збором аналізу слід помочитися в унітаз, потім шляхом природної дефекації в підкладне судно зібрати випорожнення (важливо простежити, щоб у них не потрапила сеча). Матеріал беруть з середньої порції калу скляною або дерев'яною паличкою в кількості не менше за 1 г. За наявності в випорожненнях патологічних домішок (слиз, пластівці, гній) їх слід включати в досліджувану пробу. Матеріал необхідно доставити в лабораторію не пізніше, ніж через 2 години після взяття проби.
Підготовка до аналізів сперми
Аналіз на антиспермальні антитіла (АСА)

Біоматеріал для аналізу на антиспермальні антитіла необхідно збирати після статевого утримання впродовж 4 днів. За 3-4 дні до аналізу потрібно утриматися від масажу простати та за 2 дні не виконувати інструментальних методів діагностики та фізіопроцедур. У цей період також потрібно відмовитися від відвідування лазні та сауни, уникати стресових ситуацій та фізичного перенапруження. Напередодні забору сперми для аналізу необхідно виключити смажену та жирну їжу, а також алкоголь. За 2 години до аналізу не можна курити.

Спермограма

Біоматеріал для спермограми збирають після статевого утримання, яке повинно тривати не менше за 48 годин, але не більше за 7 днів. У цей період чоловікові слід утриматися від алкогольних напоїв, відвідування лазні та сауни, ультрависокочастотної терапії (УВЧ-терапії) і прийому лікарських засобів (крім життєво необхідних препаратів, призначених лікарем для постійного застосування). Якщо дослідження проводиться кілька разів, для найбільш точних результатів бажано встановлювати однакові періоди утримання.

Еякулят отримують шляхом мастурбації. Сперму збирають у спеціальний контейнер. Використання презерватива для збору сперми заборонено, оскільки речовини, які використовуються під час виробництва презервативів, можуть впливати на рухливість сперматозоїдів. Контейнер зі спермою доставляють в лабораторію, під час транспортування важливо зберігати температуру від +27°С до +37°С.

Якщо мастурбація була успішною, але еякулят не був отриманий (коли потрібно виявити наявність ретроградної еякуляції, тобто закидання еякуляту в сечовий міхур), чоловікові необхідно відразу помочитися і доставити на аналіз всю отриману сечу.

Підготовка до пренатального скринінгу
Пренатальний скринінг I триместру (10-13 тиж. вагітності)

Перед записом на аналіз пацієнт має надати протокол УЗД першого триместру вагітності терміном давності до 3 діб.

Пренатальний скринінг II триместру (14-21 тиж. вагітності)

Перед записом на аналіз пацієнт має надати протокол УЗД другого триместру вагітності терміном давності до 3 діб.

Підготовка до аналізу на кортизол у слині

Час збору слини для дослідження визначає лікар. За 30 хвилин до забору біоматеріалу слід відмовитися від їжі та вживання напої, паління та чищення зубів. За 24 години до забору слини потрібно виключити спиртні напої. Необхідно прослідкувати, щоб зразок не містив частинок губної помади та крові. Мікрокровотеча з ясен може викликати підвищення показників внаслідок змішування крові зі слиною.

Підготовка до дослідження на демодекс

Клінічним матеріалом для дослідження на демодекс є епітеліальний зішкріб з вій, брів та вміст папул. За 3 дні до дослідження не можна користуватися декоративною косметикою, засобами особистої гігієни з високим вмістом лугів, а також використовувати місцеві лікарські препарати. За 24 години до забору біоматеріалу не можна умовитася водою.

Підготовка до зішкріба на ентеробіоз

Проводити забір біоматеріалу потрібно вранці після пробудження до дефекації. Правила забору матеріалу:

 • Відріжте смужку скотча шириною 2 см та довжиною 6 см.

 • Кілька разів притисніть смужку липкою стороною до періанальної області та анального проходу.

 • Прикладіть смужку липкою стороною до предметного скла відповідного розміру.

 • Здайте зібраний матеріал у лабораторію.

Підготовка до ПАП-тесту (метод рідинної цитології)

Для дослідження гінеколог проводить зішкріб біоматеріалу з усієї поверхні ектоцервіксу, цервікального каналу та за потреби з візуально уражених ділянок. Проводити забір біоматеріалу рекомендується з 10 по 20 день менструального циклу.

Підготовка до ендоскопії

Ендоскопічні дослідження шлунково-кишкового тракту дозволяють оглянути слизові оболонки шлунка (гастроскопія), товстого кишечника (колоноскопія), прямої кишки (ректоскопія) та анального каналу (аноскопія). Ендоскопічні обстеження вимагають спеціальної підготовки, спрямованої на очищення слизових оболонок.

Підготовка до гастроскопії

Ендоскопічне обстеження шлунка проводиться строго натщесерце, як правило, у першій половині дня. Розпочати підготовку до гастроскопії необхідно ввечері. Перед гастроскопією не можна вживати їжу та пити воду. Якщо ви приймаєте вранці лікарські препарати, їх необхідно запивати мінімальною кількістю чистої води. Чистити зуби перед гастроскопією можна. Людям, які страждають на хронічні серцево-судинні захворювання, при підготовці до гастроскопії необхідно пройти консультацію терапевта або кардіолога.

Підготовка до колоноскопії

Підготовка до колоноскопії полягає у дотриманні дієти та очищенні кишечника. Дієта перед колоноскопією передбачає виключення продуктів із підвищеним вмістом клітковини (овочів, фруктів, злакових), а також дрібнозернистих страв та спецій (зерен кунжуту, льону, маку). Для очищення кишківника перед колоноскопією лікар призначить проносні засоби, прийняти які необхідно ввечері за день до проведення процедури. Детальніше ознайомитися з підготовкою до колоноскопії за допомогою медикаментозних препаратів можна за посиланням.

Приймати їжу після очищення шлунково-кишкового тракту не можна. Увечері перед колоноскопією можна пити воду, соки, чай. Вранці в день дослідження необхідно прийти до медичного центру натщесерце.

Підготовка до ректороманоскопії

Підготовка до ректороманоскопії також потребує очищення нижніх відділів кишківника. Для очищення кишечника перед ректоскопією та аноскопією достатньо клізми чи лікарської мікроклізми.

Клізма перед ректороманоскопією

Клізма перед ректороманоскопією

Препарати для ректального використання (альтернативно)

Попередня підготовка (з вечора)

Термінова підготовка (вранці перед прийомом)

Клізми: Нормафілінг 140 мл або Енема-Селла 120 мл, або Нормакол 130 мл

ввечері напередодні прийому

одна клізма

за дві-три години до прийому – одна клізма

за три години до прийому

одна клізма

Очисна клізма (кухоль Есмарха) з 1-1,5 літрів води (37-38℃)

ввечері (з 20:00 до 21:00) напередодні прийому

одна-дві клізми

не застосовується для термінової підготовки

за три години до прийому

одна клізма

Підготовка до КТ

Підготовка до КТ (комп'ютерної томографії) залежить від виду дослідження, а також від необхідності застосування контрасту.

Спеціальна підготовка до КТ легень, придаткових пазух носа, голови та хребта не потрібна.

КТ органів черевної порожнини та малого таза проводиться натщесерце. У ході підготовки до КТ малого таза може знадобитися очисна клізма. Для підготовки до КТ черевної порожнини достатньо утриматися від їди, пити воду дозволяється. 

Для підготовки до КТ нирок та сечовидільної системи необхідно випити 1 л рідини, щоб наповнити сечовий міхур.

Якщо під час дослідження планується застосування контрастування, перед комп'ютерною томографією необхідно здати аналізи для визначення функції нирок. Підготовка до КТ із контрастом включає:

 • аналіз крові на креатинін;
 • при прийомі лікарських препаратів - консультація лікаря щодо сумісності медикаментів з контрастною речовиною.

Перед проведенням комп'ютерної томографії необхідно зняти із себе металеві прикраси та аксесуари. Результати попередніх обстежень (за наявності) необхідно надати рентгенологу перед КТ.

Підготовка до КТ кишківника (колонографії)

Підготовка до колонографії починається приблизно за 18 годин до дослідження (якщо дослідження заплановане на 9:00-10:00, підготовку слід починати з 13:00-14:00 попереднього дня).

Дієта перед колонографією

Обід

чашка бульйону з невеликою кількістю курячого м'яса і білим хлібом, желе

Вечеря

чашка бульйону, склянка яблучного соку

Заборонені продукти

свіжі овочі, фрукти, ягоди та горіхи, зелень, бобові, макарони, житній хліб, газовані напої, солоні та гострі продукти, квас, молоко і шоколад

Дозволені продукти

нежирні бульйони, біле дієтичне м'ясо, білий хліб (у невеликій кількості), желе, несолодкий сік, крупи, яйця

Перед обстеженням кишківника о 19:00-21:00 необхідно зробити очисні клізми (по 1-1,5 л води температурою приблизно 37°С). Очищення кишківника перед КТ проводиться до чистих промивних вод, але не менше трьох разів. За півтори-дві години до комп'ютерної томографії також необхідно зробити одну-дві клізми. Легкий сніданок дозволяється.

Підготовка до огляду гінеколога

Заздалегідь підготуйте і запишіть питання, що вас цікавлять, щоб не забути поставити їх під час прийому. На консультацію до лікаря будь-якої спеціальності необхідно взяти результати попередніх обстежень і консультацій, виписки після стаціонарного лікування, списки лікарських препаратів, що приймались раніше.

Регулярний похід до гінеколога необхідно планувати на першу половину менструального циклу, відразу після закінчення місячних.

Терміновий огляд у гінеколога проводиться у будь-який день менструального циклу. Перед відвідуванням жіночого лікаря необхідно сполоснути зовнішні статеві органи теплою проточною водою, але спринцюватись або ретельно змивати природні виділення милом (або засобами для інтимної гігієни) не рекомендується. Під час підготовки до консультації гінеколога необхідно за день до візиту утриматися від статевого життя та використання вагінальних свічок.

Підготовка до огляду офтальмолога

Готуватися до прийому офтальмолога не потрібно. Під час прийому лікар капає очі пацієнту, оскільки огляд очного дна відбувається на розширену зіницю. 

Через розширені зіниці після окуліста зір буде нечітким протягом двох-чотирьох годин. До повернення повної чіткості зору рекомендується відмовитися від керування автомобілем і носіння контактних лінз. Для виходу на вулицю рекомендовано одягнути сонцезахисні окуляри.

Підготовка до огляду проктолога

В день напередодні візиту до проктолога виключити з раціону кисломолочні продукти, газовані напої, алкоголь, здобу, сирi овочi i фрукти. Можна вживати каші, супи, фільтрований бульйон, кисіль та освітлені соки без м'якоті, крім соків червоного та фіолетового кольорів, негазовані напої, чай.

Останній прийом їжі бажано, щоб відбувся не пізніше 18:00.

Пiсля цього при будь-якому способi пiдготовки можна пити негазовану воду, підсолоджений чай, узвар або воду з медом.

В день прийому обов’язково легкий сніданок. Використовуємо ТІЛЬКИ один із наведених способів підготовки: 

1-й варіант підготовки: 

 • клізми Енема-Селла 120 мл або Нормафілінг 140 мл або Нормакол 130 мл. 

Препарати призначені лише для ректального застосування! 

Потрібно зробити: 1 клізма ввечері (напередодні прийому) + 1 клізма за 3 години до прийому. 

При необхідності ургентного (термінового) прийому — 1 клізма за 2-3 години до прийому. 

2-й варіант підготовки: 

 • очисна клізма (кухоль Есмарха) — по 1-1,5 літрів води (37-38°С). Виконуємо 1-2 клізми ввечері (з 20:00 до 21:00) напередодні дня прийому та 1 обов'язково вранці в день прийому за 3 години. Клізми ставляться до чистих промивних вод. 

3-й варіант підготовки (альтернативний, у пріоритеті клізми): 

 • препарат для перорального застосування Ізіклін. 

Придбати в аптеці одну упаковку препарату «Ізіклін» — 2 флакони та мірний стакан.

Двоетапна схема в день перед оглядом: вміст 1 пляшки препарату Ізіклін вилити в мірну склянку і долити питної води до 500 мл. Другі 500 мл приготувати за аналогічною методикою в день процедури. Для поліпшення смакових якостей розчину можна додати в кожні 500 мл розчину Ізікліну сік лимона. Розчин рекомендовано пити по 100 мл кожні 10 хвилин. Після прийому кожної порції препарату, протягом години випивати 1 літр чистої води. 

прийом перших 500 мл розчину Ізіклін

прийом 1 літру чистої води

прийом других 500 мл розчину Ізіклін

прийом 1 літру чистої води

напередодні огляду

в день огляду

19.00-20.00

20.00-21.00

6.00-7.00

7.00-8.00

Прийом всього розведеного розчину та додаткової рідини необхідно завершити щонайменше за годину до прийому у лікаря! 

Одноетапна схема (препарат Ізіклін приймається ввечері напередодні огляду). 

Ввечері перед днем огляду: вміст 1 пляшки препарату Ізіклін вилити в мірну склянку і долити питної води до 500 мл. Другі 500 мл приготувати за аналогічною методикою Для поліпшення смакових якостей розчину можна додати в кожні 500 мл розчину Ізікліну сік лимона. Розчин рекомендовано пити по 100 мл кожні 10 хвилин. 

прийом перших 500 мл розчину Ізіклін

прийом 1 літру чистої води

прийом других 500 мл розчину Ізіклін

прийом 1 літру чистої води

напередодні огляду

18.00-19.00

19.00-20.00

20.00-21.00

21.00-22.00

Прийом препарату завершуємо до 22:00. Пiдсумком пiдготовки повинно бути iнтенсивне очищення кишківника, яке закінчується виходом чистої, або злегка забарвленої рiдини без твердих включень. 

4-й варіант підготовки (альтернативний, у пріоритеті клізми): 

 • препарат для перорального застосування Фортранс / Діагнол. 

Розчинити 1 пакет препарату в 1 літрі питної води, приймати по 1 склянці (250 мл) кожні 15 хвилин. Випити з 18:00 до 19:00 перед днем прийому лікаря. 

Підготовка для вагітних та годуючих пацієнток: 

 • Вагітним підготовка не потрібна. 
 • Підготовка годуючим обов'язкова — застосовуємо тільки очисні клізми! 

Підготовка до огляду трихолога

Підготовка до трихолога полягає у відмові від застосування доглядових засобів і процедур. Рекомендації перед оглядом у трихолога:

 • напередодні обстеження не наносьте на волосся косметичні засоби (лаки, олії, маски);
 • не мийте голову перед консультацією трихолога щонайменше добу.

Також не рекомендується робити косметологічні процедури на волоссі та шкірі голови (наприклад, ботокс, кератин) перед консультацією трихолога. Вони можуть вплинути на активність сальних залоз, спричинити тимчасове подразнення та лущення шкірного покриву, змінити структуру волосся, що призведе до спотворення результатів обстеження.

Підготовка до прийому дитячих лікарів

Прийом неповнолітніх пацієнтів у дитячого психіатра проводиться виключно за письмової згоди обох батьків або законних представників дитини. До початку прийому обидва батьки (або законні представники) дитини мають надати письмову згоду на проведення консультації дитячого психіатра, що підтверджується оригіналами документів, що підтверджують особистість. У разі смерті одного з батьків необхідно надати свідоцтво про його/її смерть. 

Прийом дітей у відділеннях гінекології, проктології, діагностики, хірургії та вакцинації медичних центрів «ОН Клінік» можливий виключно за присутності одного з батьків або законного представника дитини та наявності у них оригіналів документів, що підтверджують особистість.

Підготовка до рентгену

Дотримуватися спеціальної дієти перед рентгеном стравоходу, шлунка і тонкого кишківника не потрібно. У медичний центр необхідно прийти натщесерце (вживати їжу і пити рідини вранці перед рентгеном не можна). У день дослідження не можна палити і приймати пероральні медичні препарати (таблетки, суспензії) для запобігання спотворення результатів.

Підготовка до іригоскопії

Підготовка дорослих до іригоскопії починається за 18 годин до дослідження. 

Дієта перед іригоскопією

Обід

бульйон із невеликою кількістю курки, шматочок білого хліба, желе

Вечеря

нежирний бульйон, яблучний сік (200 мл

Заборонені продукти

рослинна їжа

свіжі овочі, бобові, фрукти, ягоди, зелень, горіхи

тваринна їжа

свинина, яловичина, баранина

напої

>газовані напої, молоко, квас

інші продукти

шоколад, макарони, житній хліб, солона та гостра їжа

Дозволені продукти

бульйони, куряче м'ясо, несолодкий сік, яйця, круп

Рекомендується пити кожні дві години по склянці (200 мл) негазованої води загальним об'ємом до 2 л. Дотримуватися дієти дітям перед іригоскопією напередодні дослідження не потрібно, рекомендується рясне пиття.

Напередодні дослідження о 19:00-21:00 дорослим потрібно виконати очисні клізми — по 1-1,5 л води температурою ~37°С. Обсяг клізми для дітей залежить від віку дитини.

Клізма дітям перед іригоскопією

Вік дитини

Об'єм клізми

Новонароджені (до одного місяця)

20-25 мл

1-2 місяці

40 мл

3-4 місяці

50-60 мл

5-6 місяців

80-100 мл

7-9 місяців

120 мл

10-12 місяців

140-180 мл

1-2 роки

210-250 мл

3-5 років

250-500 мл

6-10 років

500-750 мл

11-15 років

750-1000 мл

Клізми дітям і дорослим необхідно виконувати до чистих промивних вод, але не менше трьох разів. За півтори-дві години до процедури необхідно зробити одну-дві очисні клізми. Легкий сніданок дозволяється.

Підготовка до Холтерівського (добового) моніторування ЕКГ або ЕКГ і АТ

Інформація для пацієнта про Холтерівське моніторування 

На грудну клітину кріпляться електроди, що з’єднані з портативним приладом. Сам прилад частіше розташовують на поясі. 

Для якісного закріплення електродів, а отже, й більш точних показів приладу, краще притримуватись правил підготовки і проведення моніторування. 

Підготовка до Холтерівського (добового) моніторування ЕКГ або ЕКГ і АТ 

 1. Бажано заздалегідь прийняти душ (чи в день обстеження), тому що на протязі доби після встановлення прибору водні процедури заборонені: на апаратуру не повинна потрапляти волога. 
 2. Чоловікам необхідно збрити волосся (за наявності) з грудної клітини в області прикріплення електродів. 
 3. Якщо Ви регулярно приймаєте медикаменти, сповістіть про це лікаря. Деякі препарати чинять дію на коректність результатів обстеження. 
 4. Можна надіти щільно прилягаючу майку або футболку для додаткової підтримки електродів після їх закріплення. Тканина повинна бути максимально натуральна, тому що синтетика має властивість електризуватись. 

Правила поведінки при моніторуванні: 

 1. Тримайтесь подалі від магнітів, металошукачів, ліній високовольтної електропередачі та електроустаткування. 
 2. Упродовж доби не приймайте водні процедури. Також необхідно уникати сильного спітніння, адже це може призвести до відклеювання електродів. 
 3. Не можна допускати механічного пошкодження приладу: удари, падіння, вібрації, а також різкі перепади температури. Не можна виймати з приладу батарейки. 
 4. В період обстеження заборонено фізіолікування, окрім процедур інгаляцій. 
 5. З встановленим прибором не можна виконувати рентгенографію, УЗД, МРТ і КТ. 
 6. Відмовтесь від використання мікрохвильової печі та намагайтесь не знаходитись поряд під час її роботи. 
 7. Не рекомендується використовувати пристрої, що передають радіосигнали. Використовувати мобільний телефон можна без обмежень. 
 8. Під час моніторування необхідно вести звичний спосіб життя: рухатись, працювати і відпочивати, як зазвичай. Не рекомендується обмежувати повсякденні фізичні і емоційні навантаження, але відмовтесь від сильних фізичних навантажень, що не притаманні Вашому ритму життя. 
 9. Спати краще на спині, щоб не пересунути електроди. 
 10. Слід уникати рамок металошукача, навіть проходити поруч з нею не рекомендується. 
 11. Під час холтерівського моніторування пацієнт веде записи, в яких відмічає основні події (наприклад, підйоми по сходах, статевий акт, сечовипускання, сон та ін.), а також неприємні та больові відчуття у грудній клітині, відчуття серцебиття, запаморочення та ін. з поміткою часу (наприклад: 10:17 піднімався на 4-ий поверх та відчув запаморочення, яке самостійно пройшло в 10:18). Інформація з записів дуже важлива для загальної оцінки стану серцево-судинної системи. При виявленні змін при розшифровці обстеження лікар буде знати, що саме робив пацієнт в цей момент і як це відчувалось. Також необхідно фіксувати час сну: як нічного, так і денного (за наявності). 
 12. Самостійно знімати електроди не можна.
Записатись на прийом
Заповніть форму, і ми зв'яжемося з Вами у найближчий час
Натискаючи на кнопку Відправити Ви даєте згоду на обробку даних, та погоджуєтеся з умовами угоди
Перевищено ліміт запитів. Спробуйте через 5 хв.