Підготовка до обстежень

Наші переваги

Цілодобова підтримка

Комфортні умови здачі

Онлайн-оплата на сайті

Робота 7 днів на тиждень

Прийом аналізів у дітей

Можливість здачі ПЛР

Діагностика стану здоров'я ґрунтується на результатах лікарських оглядів, а також лабораторних та інструментальних методах додаткового обстеження. Багато медичних маніпуляцій потребують спеціальної підготовки для точності результатів.

Підготовка до УЗД

Більшість ультразвукових досліджень (УЗД) можуть проводитись без спеціальної підготовки. Направлення від лікаря та результати попередніх УЗД (за їх наявності) необхідно взяти з собою і надати лікарю ультразвукової діагностики перед початком дослідження.

Спеціальна підготовка необхідна до УЗД органів черевної порожнини (ОЧП). Ультразвукову діагностику органів шлунково-кишкового тракту краще проводити у першій половині дня натщесерце (перед УЗД ОЧП не пити воду і не вживати їжу). Перед УЗД черевної порожнини за день до дослідження необхідно дотримуватися дієти з виключенням продуктів, що підвищують газоутворення (цільне молоко, хлібобулочні вироби, сирі овочі та газовані напої). За метеоризму (здуття) лікар може призначити прийом вітрогонних лікарських препаратів під час підготовки до УЗД ШКТ (шлунково-кишкового тракту).

При підготовці до УЗД печінки, підготовці до УЗД підшлункової залози, а також підготовці до УЗД шлунка та кишечника додаткові заходи, крім дотримання дієти та відмови від їди перед дослідженням, не потрібні. Для підготовки до УЗД жовчного міхура з функціональною пробою необхідно взяти із собою жовчогінну їжу (яйце, банан або шоколад), яку слід з'їсти після проведення первинного ультразвукового огляду жовчовивідної системи натще. При підготовці до УЗД черевної порожнини у другій половині дня необхідно поснідати не пізніше за 8:00 і утриматися від їжі за 8-10 годин та води за 2 години до дослідження.

Підготовка до УЗД малого таза включає необхідність заповнити сечовий міхур. Для цього слід випити 1 л рідини перед обстеженням. Наповнення сечового міхура необхідне при:

 • підготовці до УЗД нирок;
 • підготовці до УЗД сечового міхура;
 • підготовці до УЗД простати трансабдомінальним методом (через передню черевну стінку).

Підготовка до УЗД серця не потрібна. УЗД щитоподібної залози також проводиться без спеціальної підготовки.
Спеціальна підготовка до трансвагінального УЗД не потрібна. Для проведення фолікулометрії необхідно прийти на дослідження з 7 по 10 день менструального циклу (після закінчення місячних).

Підготовка до ендоскопії

Ендоскопічні дослідження шлунково-кишкового тракту дозволяють оглянути слизові оболонки шлунка (гастроскопія), товстого кишечника (колоноскопія), прямої кишки (ректоскопія) та анального каналу (аноскопія). Ендоскопічні обстеження вимагають спеціальної підготовки, спрямованої на очищення слизових оболонок.

Ендоскопічне обстеження шлунка проводиться строго натщесерце, як правило, у першій половині дня. Розпочати підготовку до гастроскопії необхідно ввечері. Перед гастроскопією не можна вживати їжу та пити воду. Якщо ви приймаєте вранці лікарські препарати, їх необхідно запивати мінімальною кількістю чистої води. Чистити зуби перед гастроскопією можна. Людям, які страждають на хронічні серцево-судинні захворювання, при підготовці до гастроскопії необхідно пройти консультацію терапевта або кардіолога.

Підготовка до колоноскопії полягає у дотриманні дієти та очищенні кишечника. Дієта перед колоноскопією передбачає виключення продуктів із підвищеним вмістом клітковини (овочів, фруктів, злакових), а також дрібнозернистих страв та спецій (зерен кунжуту, льону, маку). Для очищення кишківника перед колоноскопією лікар призначить проносні засоби, прийняти які необхідно ввечері за день до проведення процедури.

Приймати їжу після очищення шлунково-кишкового тракту не можна. Увечері перед колоноскопією можна пити воду, соки, чай. Вранці в день дослідження необхідно прийти до медичного центру натщесерце.

Підготовка до ректороманоскопії також потребує очищення нижніх відділів кишківника. Для очищення кишечника перед ректоскопією та аноскопією достатньо клізми чи лікарської мікроклізми.

Підготовка до КТ

Підготовка до КТ (комп'ютерної томографії) залежить від виду дослідження, а також від необхідності застосування контрасту. Спеціальна підготовка до КТ легень, придаткових пазух носа, голови та хребта не потрібна.

КТ органів черевної порожнини та малого таза проводиться натщесерце. Для підготовки до КТ черевної порожнини достатньо утриматися від їди, пити воду дозволяється. Підготовка до КТ кишечника полягає у його очищенні за допомогою проносних, які призначить лікар. Для підготовки до КТ нирок та сечовидільної системи необхідно випити 1 л рідини, щоб наповнити сечовий міхур. У ході підготовки до КТ малого таза може знадобитися очисна клізма.

Якщо під час дослідження планується застосування контрастування, перед комп'ютерною томографією необхідно здати аналізи для визначення функції нирок. Підготовка до КТ із контрастом включає:

 • аналіз крові на креатинін;
 • при прийомі лікарських препаратів - консультація лікаря щодо сумісності медикаментів з контрастною речовиною.

Перед проведенням комп'ютерної томографії необхідно зняти із себе металеві прикраси та аксесуари. Результати попередніх обстежень (за наявності) необхідно надати рентгенологу перед КТ.

Підготовка до аналізів

Медична лабораторія «ОН Клінік» виконує загальноклінічні, біохімічні, імунологічні та бактеріологічні аналізи крові, сечі, калу, насіннєвої рідини, урогенітальних та орофарингеальних мазків. Для точності результатів обстеження до здачі аналізів потрібно підготуватися.

При підготовці до аналізів крові необхідно прийти до лабораторії натщесерце. Пити воду перед взяттям аналізів крові можна в невеликій кількості (до 200 мл). Якщо аналізи необхідно здати у другій половині дня, їсти перед аналізом крові не можна за 4-6 годин. Перед аналізом крові необхідно утриматися від куріння.

Для підготовки до аналізу крові на цукор необхідно з вечора напередодні обстеження відмовитись від солодощів. При підготовці до печінкових проб необхідно протягом дня до аналізу утриматися від вживання жирної їжі. Здавати кров жінкам можна за місячних (крім аналізів на гормони, про які гінеколог та ендокринолог повідомлять заздалегідь). Чоловікам при підготовці до аналізу на рівень ПСА (простат-специфічного антигену, що дозволяє відрізнити доброякісну гіперплазію передміхурової залози та рак простати) достатньо утриматися від вживання жирної їжі та прийти до лабораторії натщесерце.

При підготовці до аналізів на гормони необхідно уточнити у лікаря, в який час доби слід здавати кров, оскільки рівень гормонів змінюється протягом дня. Додаткова підготовка до аналізу рівня ТТГ (тиреотропного гормону, що відображає функціонування щитоподібної залози) не потрібна.

Додаткова підготовка до коагулограми (аналізу системи зсідання крові) не потрібна. Для правильної розшифровки результату аналізу повідомте лікаря про прийом кроворозріджувальних препаратів.

Збирати сечу для аналізів необхідно вранці одразу після нічного сну. Під час підготовки до забору сечі для загальноклінічного аналізу необхідно підмитися теплою водою і зібрати середню порцію сечі (почати мочитися в унітаз, далі набрати ємність для забору і завершити сечовипускання в унітаз). Здавати аналіз сечі за місячних не рекомендується. Перед здачею сечі не можна вживати продукти яскраво-червоного кольору (наприклад, буряки).

Підготовка до ПЛР-тесту з носа та зіва необхідна для отримання достовірного результату аналізу. Перед здачею ПЛР потрібно:

 • прийти в лабораторію натщесерце (не їсти і не пити);
 • у день обстеження не чистити зуби;
 • утриматися від куріння.

Для підготовки до аналізу калу необхідно придбати стерильний контейнер. Збирати кал необхідно відразу після випорожнення кишечника так, щоб унеможливити попадання сечі в зразок. Доставити матеріал до лабораторії необхідно відразу після забору.

Під час підготовки до спермограми необхідно протягом 2-3 днів утриматися від статевого життя. Перед здачею сперми також необхідно відмовитись від куріння, вживання алкогольних напоїв та інтенсивних фізичних навантажень.

Підготовка до огляду лікаря

Спеціальна підготовка до прийому лікаря не потрібна. Досить одягти зручний одяг, який ви зможете легко зняти або розстебнути для огляду. Заздалегідь підготуйте і запишіть питання, що вас цікавлять, щоб не забути поставити їх під час прийому. На консультацію до лікаря будь-якої спеціальності необхідно взяти результати попередніх обстежень і консультацій, виписки після стаціонарного лікування, списки лікарських препаратів, що приймались раніше.

Регулярний похід до гінеколога необхідно планувати на першу половину менструального циклу, відразу після закінчення місячних.

Терміновий огляд у гінеколога проводиться у будь-який день менструального циклу. Перед відвідуванням жіночого лікаря необхідно сполоснути зовнішні статеві органи теплою проточною водою, але спринцюватись або ретельно змивати природні виділення милом (або засобами для інтимної гігієни) не рекомендується. Під час підготовки до консультації гінеколога необхідно за день до візиту утриматися від статевого життя та використання вагінальних свічок.

Підготовка до прийому проктолога полягає в очищенні кишечника. Для очищення кишечника перед оглядом проктолога необхідно зробити клізму або прийняти проносний засіб. Назву препаратів або особливості підготовки пояснять оператори нашої цілодобової лінії контактного центру.

Підготовка до огляду проктолога

Підготовка до проктолога полягає у дотриманні дієти та очищенні кишечника за допомогою клізми або проносного препарату. Дієта перед прийомом у проктолога заключається у відмові від газованих напоїв, кисломолочних продуктів, сирих овочів та фруктів, здоби та алкоголю в день напередодні огляду. Можна вживати каші, супи, фільтрований бульйон, кисіль та освітлені соки без м'якоті, крім соків червоного та фіолетового кольорів, негазовані напої та чай.

Останній прийом їжі повинен бути не пізніше 18:00. Пiсля цього можна пити негазовану воду, підсолоджений чай, узвар або воду з медом. У день прийому потрібно обов’язково з’їсти легкий сніданок.

Проносний засіб або клізма перед прийомом у проктолога повинні використовуватися відповідно до наведених рекомендацій. Йти до проктолога без клізми можна, якщо не запланований інструментальний огляд прямої кишки (ректоскопія або аноскопія). Способи підготовки до огляду у проктолога (потрібно обрати один із перелічених варіантів):

Перший варіант підготовки до проктолога:

 • клізми «Енема-Селла» 120 мл або «Нормафілінг» 140 мл або «Нормакол» 130 мл.

Препарати призначені виключно для ректального застосування. Перед походом до проктолога потрібно зробити одну клізму ввечері (напередодні консультації у проктолога) та одну клізму за три години до прийому. При необхідності ургентного (термінового) прийому можна зробити 1 клізму за дві-три години до прийому.

Другий варіант підготовки до проктолога:

 • очисна клізма (кухоль Есмарха) – по 1-1,5 літрів води (37-38℃) . 

Необхідно зробити одну-дві клізми ввечері (з 20:00 до 21:00) напередодні дня прийому та одну клізму обов'язково вранці в день прийому за три години. Клізми ставляться до чистих промивних вод.

Третій варіант підготовки до проктолога (альтернативний, у пріоритеті клізми):

 • препарат для перорального застосування «Ізіклін».

Треба придбати в аптеці одну упаковку препарату «Ізіклін» – два флакони та мірний стакан. Можна дотримуватися двоетапної схеми (розпочинається за день до огляду і закінчується вранці) або одноетапної схеми (підготовка відбувається лише ввечері напередодні огляду).

Двоетапна схема прийому препарату «Ізіклін» при підготовці до проктолога. У день перед оглядом необхідно вміст однієї пляшки препарату «Ізіклін» вилити в мірну склянку і долити питної води до 500 мл. Другі 500 мл приготувати за аналогічною методикою в день процедури. Для поліпшення смакових якостей розчину можна додати в кожні 500 мл розчину «Ізіклін» сік лимона. Розчин рекомендовано пити по 100 мл кожні 10 хвилин. Після прийому кожної порції препарату, протягом години треба випивати один літр чистої води.

Двоетапна схема прийому препарату «Ізіклін» при підготовці до проктолога

прийом перших 500 мл розчину «Ізіклін»

Прийом 1 літру чистої води

прийом других 500 мл розчину «Ізіклін»

Прийом 1 літру чистої води

напередодні огляду у проктолога

в день огляду у проктолога

19.00-20.00

20.00-21.00

6.00-7.00

7.00-8.00

Прийом всього розведеного розчину та додаткової рідини необхідно завершити щонайменше за годину до прийому у проктолога.

Одноетапна схема прийому препарату «Ізіклін» при підготовці до проктолога. Ввечері перед днем огляду необхідно вміст однієї пляшки препарату «Ізіклін» вилити в мірну склянку і долити питної води до 500 мл. Другі 500 мл приготувати за аналогічною методикою. Для поліпшення смакових якостей розчину можна додати в кожні 500 мл розчину «Ізіклін» сік лимона. Розчин рекомендовано пити по 100 мл кожні 10 хвилин. 

Одноетапна схема прийому препарату «Ізіклін» при підготовці до проктолога

прийом перших 500 мл розчину «Ізіклін»

прийом 1 літру чистої води

прийом других 500 мл розчину «Ізіклін»

прийом 1 літру чистої води

напередодні огляду у проктолога

18.00-19.00

19.00-20.00

20.00-21.00

21.00-22.00

Прийом препарату необхідно завершити до 22:00. Пiдсумком пiдготовки до проктолога повинно бути iнтенсивне очищення кишечника, яке закiнчується виходом чистої або злегка забарвленої рiдини без твердих включень.

Четвертий варіант підготовки до проктолога (альтернативний, у пріоритеті клізми):

 • препарат для перорального застосування «Фортранс».

Необхідно розчинити один пакет препарат «Фортранс» в одному літрі питної води, приймати по одній склянці (250 мл) кожні 15 хвилин. Випити розчин треба з 18:00 до 19:00 перед днем прийому у проктолога.

П’ятий варіант підготовки до проктолога (використовується для вагітних та годуючих пацієнток):

Вагітним на п’ятому-дев’ятому місяцях вагітності готуватися до прийому у проктолога непотрібно. Для підготовки годуючим пацієнткам необхідно застосовувати очисні клізми.