0 800 30 11 77

Лабораторні аналізи в Харкові

Лабораторні дослідження – один із найінформативніших методів діагностики захворювань. Медична лабораторія «ОН Клінік» надає комплексні послуги лабораторної діагностики.

За призначенням лікаря або самостійно можна здати загальноклінічні аналізи крові, сечі, калу, а також перевірити кров на гормони, алергени, інфекції, пройти комплексні лабораторні дослідження. Докладно про вартість аналізів, показання до їхнього проведення та підготовку до процедур можна дізнатися на сайті «ОН Клінік Харків» або за телефоном.

Ми проводимо:

Навіщо здавати аналізи?

Лабораторні аналізи показують стан здоров'я пацієнта. За ними лікар аналізує роботу всього організму. Іноді хвороби протікають безсимптомно або без виражених клінічних проявів, що ускладнює постановку діагнозу. Аналізи дозволяють виявити патологію на ранній стадії, вчасно приступити до лікування та уникнути ускладнень.

В «ОН Клінік Харків» проводяться різні види лабораторних досліджень.

Клінічні аналізи

Клінічні аналізи відображають загальний стан організму, на основі даних про склад крові, сечі, калу, сперми. Відхилення від нормативних показників можуть свідчити про виникнення або прогресування захворювання. На підставі результатів аналізів лікар може підтвердити або спростувати діагноз, призначити курс лікування.

Загальний аналіз крові

Загальний аналіз крові – первинна діагностична процедура, яка призначається всім пацієнтам. Будь-які зміни в організмі впливають на склад крові. Для загальноклінічного аналізу кров беруть із пальця. Для розширеного обстеження потрібна кров із вени.

Процедура проводиться в рамках профілактичного обстеження, планової диспансеризації, для постановки й уточнення діагнозу, перед призначенням медикаментозного лікування, для контролю над ефективністю терапії, перед вакцинацією, будь-яким хірургічним втручанням.

Загальноклінічний аналіз крові допомагає визначити показник гемоглобіну, еритроцитів, лейкоцитарну формулу. Загальний аналіз крові здається вранці натщесерце. Вживання їжі, вживання алкогольних напоїв, ліків може значно спотворювати результати досліджень. В «ОН Клінік» також можна здати кров на визначення групи та резус-фактора.

Загальний аналіз сечі

Загальний аналіз сечі також відноситься до основних діагностичних досліджень, які показані пацієнтам будь-якої статі та віку. Аналіз призначається при підозрі на будь-які інфекції й патології, є частиною комплексного профілактичного обстеження, допомагає контролювати хід лікування.

В «ОН Клінік Харків» можна здати аналізи сечі за Зимницьким і Нечипоренком. Метою діагностики є визначення наявності запального процесу в сечовидільній системі та діагностика захворювань нирок. У випадку, якщо фізико-хімічний склад сечі має відхилення від норми, додатково може призначатися мікроскопічне дослідження осаду сечі на вміст еритроцитів, лейкоцитів, бактерій, грибів, солей.

Для одержання коректних результатів лабораторного обстеження необхідно правильно підготуватися: за добу виключіть з меню продукти харчування, що містять барвники, відмовтеся від алкоголю, уникайте надмірних фізичних навантажень. Якщо ви постійно приймаєте лікарські препарати, попередьте про це лікаря. Жінкам слід планувати запис на аналіз сечі з урахуванням менструального циклу. При зборі матеріалу під час менструації результати лабораторного дослідження будуть спотворені.

Для аналізу використовують ранкову сечу, яку збирають у стерильну ємність після гігієнічних процедур.

Загальний аналіз калу

Копрограма дозволяє оцінити роботу органів ШКТ. Також у нас можна здати аналіз на яйця глистів. Його призначають при підозрі на ентеробіоз, аскаридоз, лямбліоз і інші паразитарні інфекції.

Спермограма

Спермограма дозволяє визначити здатність чоловіка мати дітей. Призначається при підозрах на захворювання сечостатевої системи, перед кріоконсервацією сперми.

Де здати аналізи на інфекції?

В «ОН Клінік Харків» можна здати аналізи на приховані інфекції, у тому числі й на ті, що передаються статевим шляхом, виявити патології до появи симптомів. У цей список входить великий перелік лабораторних досліджень крові, сечі, сперми, зіскрібка епітелію шийки матки, піхви, уретри. Наприклад, для аналізу на хламідії в жінок беруть мазок з піхви, у чоловіків – із сечовипускного каналу.

Інформативним є імуноферментний аналіз (ІФА). Він виявляє антитіла до збудника інфекції в крові. ПЛР-аналіз крові призначають при підозрі на венеричні захворювання, гепатит, ВІЛ.

Алергопроби

Алергія може виникнути в дорослих і дітей на що завгодно. Для того, щоб з'ясувати, що викликає часту сльозотечу, нежить, кашель, висипи і свербіж, необхідно здати кров на алергени.

Для аналізу на побутові алергени беруть кров з вени. Процедура підтверджує або виключає підвищену чутливість організму до пилу, мікрокліщів, плісняви, вовни свійських тварин, пилку рослин, лусочок і екскрементів тарганів, клопів, молі.

Аналіз на харчові алергени дозволяє виключити з раціону невідповідні продукти, скорегувати дієту з урахуванням особливостей організму. Для дослідження використовується венозна кров.

ALEX-test – найбільш інформативний спосіб діагностики алергічних реакцій. Він охоплює більше 99% стандартних проб, дозволяє скласти розгорнутий алергологічний паспорт пацієнта. Зверніть увагу: процедуру можна проводити в період загострення захворювання, під час цвітіння рослин. Методика дозволяє домогтися об'єктивних результатів діагностики незалежно від приймання протиалергічних препаратів.

Бактеріологічні аналізи

Бакпосів з носа, зіва, вух призначають при інфекційних захворюваннях. Процедура дозволяє визначити склад мікрофлори, виявити наявність патогенних мікроорганізмів, грибів, визначити їхню чутливість до антибіотиків. Мазок зі слизової носа та зіва призначається при ангіні, риніті, синуситі, хворобах горла. Мазок з вух – при отитах.

Бактеріологічний посів сечі призначається при запальних захворюваннях органів малого таза, інфекціях сечовивідних шляхів. Зверніть увагу: на результати дослідження впливає приймання антимікробних препаратів. Якщо ви проходили або проходите курс лікування, обов'язково попередьте про це лікаря.

Для аналізу на кандидоз береться гінекологічний мазок на мікрофлору. Ознакою інфекції є перевищення норми дріжджових бактерій в мікрофлорі піхви.

Біохімічні аналізи

Лабораторія «ОН Клінік» проводить аналіз крові на біохімію. Для діагностики недокрів'я проводимо лабораторні дослідження на маркери анемії. Недокрів'я розвивається внаслідок незбалансованого харчування, крововтрат, на фоні важких хронічних захворювань, токсичного ураження, при зловживанні деякими видами лікарських препаратів.

Для підтвердження або виключення діагнозу пацієнтові призначається загальний клінічний аналіз крові, що дозволяє визначити показники гемоглобіну. При відхиленнях від норми додатково проводиться аналіз на феритин. Найпоширенішою є залізодефіцитна анемія. Причиною недокрів'я може бути нестача фолієвої кислоти та вітаміну B12. Завдяки лабораторній діагностиці можна визначити вид анемії, у тому числі і її приховану форму, при якій хвороба проходить безсимптомно. Це дозволяє вчасно почати лікування й уникнути ускладнень.

Для оцінки вуглеводного обміну пацієнтові призначається комплексне дослідження. Воно включає аналіз добової сечі, аналіз крові на глюкозу та глікований гемоглобін. Порушення вуглеводного обміну, у тому числі й при цукровому діабеті, нерідко протікають безсимптомно або мають малопомітні прояви.

Основне значення в терапії цукрового діабету має оцінка вуглеводного обміну та глікемії – вмісту глюкози в сироватці крові. Аналіз крові на цукор здається натщесерце або після навантаження глюкозою.

Контроль над рівнем глікемії потрібен також при хронічних хворобах печінки, підшлункової залози, прийманні препаратів на основі естрогенів, амфетаміну, анаболічних стероїдів. Для уточнення діагнозу пацієнтові призначають глюкозо-толерантний тест (ГТТ) – аналіз для визначення чутливості до інсуліну.

Аналіз на хворобу Лайма (кліщовий бореліоз)

Хвороба Лайма, або кліщовий бореліоз, — інфекційне захворювання, що викликається бактеріями родини Spirochaetaceae порядку спірохет, бореліями (лат. Borrelia). Найчастіше зараження хворобою Лайма відбувається під час укусу кліща. Симптоми кліщового бореліозу зазвичай починають проявлятися з кільцевої еритеми — особливого виду висипання, яке розташовується кільцями навколо місця укусу кліща. Без лікування еритема розростається, стає гарячою і болючою на дотик. Також частими симптомами лайм-бореліозу є:

 • озноб і лихоманка;
 • головний біль;
 • біль у м'язах і суглобах;
 • слабкість, нудота і блювота.

Наслідки бореліозу, як правило, починають виявлятися вже до другого місяця з моменту зараження і включають ураження суглобів, лімфоцитому (доброякісне ураження шкіри), хронічний атрофічний акродерматит (патологічні зміни шкіри атрофічного характеру). Також можуть з'явитися порушення психіки: розлади свідомості, безсоння.

Для діагностики хвороби Лайма можна здати тест у лабораторії «ОН ​​Клінік Харків».

Лікуванням лайм-бореліозу займається лікар-інфекціоніст, який за результатами огляду, скарг та результатів аналізу, призначає лікування. Аналіз на хворобу Лайма дозволить виявити захворювання на ранній стадії та не допустити його подальшого розвитку.

ПАП-тест у Харкові

ПАП-тест (цервікальний скринінг) — мазок на цитологію (мікроскопічне дослідження біоматеріалу), що береться з піхви. ПАП-тест показує стан клітин слизової оболонки цервікального каналу (каналу шийки матки), дозволяє виявляти їх аномалії та своєчасно діагностувати передракові стани. ПАП-тест виконується методом рідинної цитології та дає найбільш точні результати, оскільки біоматеріал, зібраний з піхви, занурюється в контейнер з рідким середовищем і вирушає до лабораторії, де очищається від крові, слизу та інших домішок.

Регулярне проходження ПАП-тесту (раз на три роки для жінок віком від 21 до 65 років) знижує ризик розвитку раку шийки матки завдяки можливості виявлення онкології на початкових стадіях, коли лікування пройде найбільш швидко та ефективно. Здати ПАП-тест та отримати його розшифровку можна у медичному центрі «ОН Клінік Харків». Підготовка до ПАП-тесту:

 • за 48 годин до дослідження уникайте сексуальних контактів;
 • також під забороною спринцювання, використання вагінальних свічок, кремів, оскільки вони можуть спотворити результати ПАП-тесту.

ПАП-тест краще здавати у перші дні після закінчення менструації жінкам репродуктивного віку, тому що тоді спостерігається найбільш відповідний характер вагінальних виділень. ПАП-тест для жінок у менопаузі можна робити в будь-який день. Також ПАП-тест потрібно здавати під час вагітності з метою виявлення грибкових та вірусних інфекцій (вагінального кандидозу, вірусу простого герпесу) та початку своєчасного лікування, доки вони не нашкодили організму матері та плода.

Записуйтесь на здачу ПАП-тесту в «ОН Клінік Харків» за телефонами, вказаними на сайті, або через форму запису на прийом. Наш оператор допоможе підібрати найбільш комфортний час для дослідження.

Аналіз на кашлюк у Харкові

Здати аналіз на кашлюк (інфекцію дихальних шляхів) необхідно з появою тривалих і сильних нападів кашлю, що провокують блювоту, синюшність або почервоніння обличчя. Для проведення аналізу на кашлюк здійснюється забір мокротиння. Здачу аналізу на кашлюк у дитини призначає педіатр або дитячий отоларинголог.

Аналіз на менінгіт у Харкові

Невролог направляє на здачу аналізу на менінгококову інфекцію внаслідок скарг пацієнта на скутість м'язів шиї, труднощі з концентрацією уваги, судоми, а також чутливість до світла. Для аналізу на менінгокок здійснюється забір мазка з носоглотки. У разі отримання позитивного аналізу на менінгіт в медичному центрі «ОН Клінік Харків» додатково проводиться антибіотикограма, завдяки якій лікар призначить ефективне лікування.

Аналіз на легіонелу у Харкові

Діагностика легіонельозу (інфекційного захворювання, що вражає легені) проводиться під час м'язового болю, сплутаності свідомості, ознобу та лихоманки. Для проведення аналізу на легіонелу необхідно здати сечу, а в разі виявлення бактерії Legionella – пройти антибіотикограму для визначення чутливості та стійкості організму до антибактеріальних препаратів.

Чому ми?

В «ОН Клінік Харків» проводяться лабораторні дослідження як за призначенням лікарів, також якщо людина сам вирішила здати аналізи, а також робится повне обстеження організму. Більша частина результатів досліджень готові протягом 1-2 робочих днів. Дізнатися вартість усіх видів лабораторних досліджень, а також записатися на здачу аналізів можна по телефону.

Кужель Наталія Олександрівна
Кужель Наталія Олександрівна
Лікар відділення лабораторних аналізів

Відгуки про відділення лабораторних аналізів в ОН Клінік Харкові

Запис на прийом в «ОН Клінік» проводиться цілодобово!

Всі аналізи

Вартість лабораторних аналізів у Харкові

У розрахунок термінів готовності аналізів не враховуються вихідні та святкові дні.

COVID-19
Антитіла IgG до SARS-CoV-2
Антитіла IgМ до SARS-CoV-2
Антитіла до S-білку SARS-CoV-2 IgG (кількісне визначення IgG до spike-білку SARS-CoV-2)
Гематологічні дослідження
Гемоглобін (HGB)
Клінічний аналіз крові (ЗАК + лейкоформула)
Імуногематологічні дослідження
Група крові та Резус-належність
Загальноклінічні види дослідження
17-оксікортикостероїди (в добовій сечі)
25-ОН вітамін D (25-гідроксікальциферол)
ALEX²-тест
Скринінгові експрес дослідження
Антиген лямблій у фекаліях
Вірус гепатиту В (поверхневий антиген вірусу гепатиту В, HBsAg, якісний тест)
Вірус гепатиту С (антитіла до вірусу гепатиту С, anti-HCV, якісний тест)
Цитологічні дослідження
Зішкріб на атипові клітини + мікроскопія
Зішкріб на атипові клітини стравоходу
Риноцитограма (назоцитограма)
Біохімічні дослідження
C - реактивний білок (СРБ, кількісно)
pH крові
Аланінамінотрансфераза (АлАТ)
Дослідження системи гемостазу
D-дімер (кількісний)
Пакет №50 "Коагулограма"
Протромбіновий час (ТЧ, ТІ, МНС)
Маркери репродуктивної панелі
Антимюллерів гормон (АМГ, MIS)
Естрадіол (Е2)
Лютеінізуючий гормон (ЛГ)
Маркери вагітності
β-хоріонічний гонадотропін людини загальний (β-ХГЛ загальний)
Ендрокрінні маркери
Інсулін
Пакет 70 "Порушення вуглеводного обміну" (С-пептид, інсулін, глюкоза, індекс НОМА, HbA1c)
Пакет №02.10 "Гіперпролактинемія" (Тиреотропний гормон (ТТГ), Тироксин вільний (T4 вільний), Пролактин)
Маркери гормонів щитовидної залози
Антитіла до тиреоглобуліну (АТ ТГ)
Антитіла до тиреоперексидази (АТ ТПО, anti-ТРО)
Пакет 01.04. Скринінг щитоподібної залози (ТТГ, АТ-ТПО)
Маркери гіпофізарно-надниркової системи
17-α-оксіпрогестерон (17-α-ОНР)
Дегідроепіандростерон-сульфат (ДГЕА-С, DHEA-s)
Кортизол в сироватці
Онкологічні маркери
HE-4, онкомаркер яєчників
α-фетопротеін онко (АФП-онко)
Кальцитонін
Маркери паразитарних інфекцій
Імуноглобулін Е (IgЕ, сироватка)
Антитіла IgG до Ascaris lumbrikoides (Аскаридоз)
Антитіла IgG до Echinococcus granulosu (Ехінокок)
Маркери інфекцій і вірусів
Авідність антитіл lgG до вірусу краснухи (Rubella virus)
Авідність антитіл lgG до вірусу простого герпесу 1/2 (HSV 1/2, авідність lgG)
Авідність антитіл lgG до цитомегаловірусу (CMV, lgG авідність)
ПЦР діагностика вірусів та інфекцій
Пакет № 09.07 "Секс у великому місті (антитіла IgG/А до Chlamydia trachomatis, IgG до Mycoplasma hominis, IgG до Ureaplasma urealyticum, IgG до Trichomonas vaginalis, IgG до вірусу простого герпесу 1, 2 типу, IgG до цитомегаловірусу)"
ПЛР. Вірус гепатиту D (HDV, якісне визначення)
Бактеріологічні дослідження
Бактеріологічне діагностичне дослідження на коклюш (Бакпосів з АБГ у разі виявлення)
Бактеріологічне діагностичне дослідження на легіонелу (Бакпосів з АБГ у разі виявлення)
Бактеріологічне діагностичне дослідження на менінгокок (Бакпосів з АБГ у разі виявлення)

Підготовка до аналізів

Аналіз крові
Аналіз крові на ренін, альдостерон, співвідношення реніну та альдостерону

За 2 тижні до дослідження необхідно погодити з лікарем прийом препаратів з кореня солодки, діуретиків, гіпотензивних препаратів та оральних контрацептивів. За 3 дні до забору крові слід дотримуватися харчування без обмеження солі. За 4 години до дослідження потрібно витримати голодування, можна вживати негазовану воду. За 2 години до забору крові потрібно перебувати у вертикальному положенні (стоячи, сидячи). Безпосередньо перед забором біоматеріалу потрібно впродовж 5 хвилин перебувати в стані спокою, сидячи за маніпуляційним столом.

Аналіз крові на електроліти

Забір крові проводиться вранці натщесерце (не можна вживати їжу за 8 годин до дослідження, дозволяється вживання негазованої води). За добу до аналізу необхідно виключити з раціону жирну їжу та алкоголь. За добу до дослідження необхідно припинити прийом будь-яких лікарських препаратів за погодженням з лікарем.

Глюкозотолерантний тест

За 24 години до дослідження необхідно відмовитися від вживання алкоголю та виключити проведення лікувальних процедур. За 8 годин до тесту слід відмовитися від вживання їжі, можна пити воду. У день дослідження не можна чистити зуби зубною пастою та використовувати жувальну гумку. За годину до забору крові не можна палити. 

Не рекомендується проводити глюкозотолерантний тест під час і після стресових впливів, після операцій і пологів, під час менструації, при захворюваннях шлунково-кишкового тракту з порушенням всмоктування глюкози.

Аналіз крові на ПСА

Забір біоматеріалу на визначення простат-специфічного антигену проводиться вранці натще або впродовж дня після 6-годинної перерви у прийомі їжі та відмови від вживання жирних продуктів. За 3 дні до дослідження потрібно утриматися від фізичних навантажень, які можуть вплинути на передміхурову залозу (велосипедний спорт), відмовитися від відвідування бані та сауни. За 48 годин до аналізу необхідно утриматися від еякуляції.

У разі проведення будь-яких урологічних маніпуляцій здавати аналіз крові на ПСА рекомендується не раніше, ніж через 3 дні. У разі проведення біопсії простати оптимальний термін дослідження — через 3 тижні після маніпуляції.

Аналіз крові на тестостерон, альдостерон, АКТГ

Забір біоматеріалу слід проводити зранку, бажано до 10 години у зв’язку з добовими біоритмами організму. Жінкам рекомендується здавати кров на тестостерон, альдостерон та кортикостероїдний гормон на 6-7 день менструального циклу.

Аналіз крові на пролактин

Забір крові для аналізу на пролактин проводиться на 2-3 день менструального циклу не пізніше, ніж через 2 години після пробудження. Перед дослідженням необхідно виключити пальпацію молочних залоз та статеві контакти впродовж 24 годин.

Аналіз крові (загальні правила)

Результати дослідження крові залежать від фізіологічного стану людини в період здачі аналізу. Тому перед проведенням біохімічних, гормональних, гематологічних та комплексних імунологічних аналізів крові бажано дотримуватися загальних правил підготовки до досліджень:

 • кров рекомендується здавати вранці, натщесерце (бажано не їсти за 8 годин до дослідження, але голодування понад 14 годин не рекомендується). Напередодні важливо уникати харчових перевантажень організму;
 • пити воду можна у звичній кількості, а від вживання алкогольних напоїв слід утриматися;
 • мінімум за годину до дослідження необхідно відмовитися від куріння;
 • напередодні дослідження важливо виключити фізичні та емоційні перевантаження організму;
 • за 10-20 хвилин до здачі аналізу крові рекомендується відпочити, бажано посидіти. Для цього бажано прийти в медичний центр заздалегідь;
 • за прийому лікарських препаратів слід проконсультуватися з лікарем про можливість перерви в прийомі ліків перед дослідженням і про тривалість цієї перерви, якщо вона можлива;
 • не бажано здавати аналіз крові після інструментального обстеження, фізіотерапевтичних і інших медичних процедур;
 • якщо лабораторне дослідження крові проводиться кілька разів, для контролю динаміки перебігу захворювання і найбільш точних результатів слід здавати його в однакових умовах (в одній лабораторії, в один час доби).

Екстрені дослідження і тести на інфекції, до яких неможливо підготуватися з дотриманням всіх правил, бажано здавати натще (не їсти за 4-6 годин до дослідження). Глюкозотолерантний тест також здається вранці натщесерце (голодувати потрібно не менше за 12, але не більше, ніж 16 годин).

Біохімічні дослідження крові

Альбумін

Суворо натще

Напередодні виключити фізичне навантаження. Тривале перетискання судин під час взяття крові та «робота кулаком» можуть підвищити рівень альбуміну. Тривале перебування в вертикальному положенні може збільшити рівень на 10%.

Амілаза

Суворо натще

Прийом деяких лікарських засобів (естрогени, кортикостероїди, фуросемід, ібупрофен, індометацин, тетрациклін тощо) може провокувати підвищення значень.

Білкові фракції

Суворо натще

Їжа, вжита напередодні, не повинна містити багато білка.

Білок загальний

Суворо натще

Напередодні уникати активного фізичного навантаження. Їжа, вжита напередодні, не повинна містити багато білка. Прийом деяких лікарських засобів (андрогени, кортикостероїди, гормони ЩЗ, інсулін, прогестерон) може провокувати підвищення значень.

Білірубін фракційно (загальний, прямий)

Суворо натще

Прийом гепатотоксичних лікарських препаратів призводить до підвищення отриманих значень.

Аланінамінотрансфераза (АЛТ)

Суворо натще

Прийом деяких лікарських засобів (препарати, що викликають холестаз, анаболічні стероїди, деякі антибіотики) може провокувати підвищення значень. Виключити вживання алкоголю.

Аспартатамінотрансфераза (АСТ)

Суворо натще

Прийом деяких лікарських засобів (препарати, що викликають холестаз, препарати з гепатотоксичною дією) може провокувати підвищення значень. Виключити вживання алкоголю.

Глюкоза

Суворо натще

Перед здачею виключити підвищені психоемоційні та фізичні навантаження.

Глікозильований гемоглобін

Не вимагає підготовки

Недоцільно проводити після кровотеч, гемотрансфузій.

Залізо

Суворо натще

Напередодні уникати активного фізичного навантаження, алкоголю; за 5-7 днів до здачі припинити прийом залізовмісних препаратів. За переливання крові дослідження краще проводити через кілька днів після процедури.

Кальцій

Суворо натще

Напередодні уникати активного фізичного навантаження, алкоголю. Протягом 24 годин не приймати контрастні речовини, що містять гадоліній.

Кальцій іонізований

Суворо натще

Напередодні уникати активного фізичного навантаження, алкоголю. 

Креатинін

Суворо натще

Їжа, вжита напередодні, не повинна містити багато білка.

Креатинкіназа (КФК)

Суворо натще

Терапія статинами може підвищувати значення.

Напередодні уникати надмірного фізичного навантаження, алкоголю.

Лактатдегідрогеназа (ЛДГ)

Суворо натще

Фактори, що впливають на результат:

- інтенсивні фізичні навантаження незадовго до дослідження,

- наявність у пацієнта протезованого клапана серця (гемоліз еритроцитів внаслідок ушкодження клітин стулками клапана),

- застосування електроімпульсної терапії незадовго до дослідження,

- гемодіаліз (у зв'язку з видаленням інгібіторів ферменту - сечовини під час процедури).

ЗЗЗС

Суворо натще

За 5-7 днів до здачі припинити прийом залізовмісних препаратів.

Ліпідограма

Суворо натще (не їсти 12-16 годин)

За кілька діб до здачі аналізу слід обмежити вживання жирної, гострої їжі, алкоголю, екзотичних страв. За добу до здачі крові необхідно виключити з раціону всі соки та будь-які фруктові напої. Краще пити тільки негазовану воду. Слід припинити прийом будь-яких лікарських засобів, а якщо вони необхідні, попередити лікаря.

Магній

Суворо натще

Напередодні уникати активного фізичного навантаження, алкоголю; за 5-7 днів припинити прийом препаратів, що містять магній.

Сечова кислота

Суворо натще

Напередодні уникати активного фізичного навантаження, не зловживати їжею, багатою білками, пуринами, виключити прийом алкоголю.

Сечовина

Суворо натще

Їжа, вжита напередодні, не повинна містити багато білка. Виключити надмірні фізичні навантаження.

Ревмопроби

Суворо натще

Між останнім прийомом їжі та здачею аналізу повинно пройти понад 8 годин.

Перед виконанням аналізу не приймати лікарських засобів протягом 2 тижнів. Якщо це зробити неможливо, то після пройденого курсу лікування або за рекомендаціями лікаря виконати аналіз.

За 24 години до виконання уникати фізичного навантаження, не вживати алкоголь, каву, енергетичні напої, фастфуд, смажену, жирну і гостру їжу.

Фосфор

Суворо натще

Напередодні уникати надмірного фізичного навантаження, алкоголю; за 5-6 днів припинити прийом препаратів, що містять фосфор.

Лужна фосфатаза

Суворо натще

Виключити алкоголь - за 1 день до здачі, куріння - за 2 години до здачі крові.

Коагулограма, Д-димер

Взяття крові здійснюється натщесерце, останній прийом їжі повинен бути не менше, ніж за 8-10 годин до здачі аналізу. Рекомендується виключити жирну, солодку і білкову їжу. Питний режим залишається звичайним. Напередодні необхідно уникати стресових навантажень, інтенсивних занять спортом.

Якщо пацієнт приймає будь-які лікарські препарати, що впливають на показники коагулограми, то залежності від поставлених перед дослідженням цілей необхідно або продовжити, або за кілька днів припинити їх прийом. Це слід обов'язково обговорити з лікарем до здачі аналізу.

Слід уникати надмірного фізичного та емоційного навантаження на організм.

Зневоднення (дегідратація) також призводить до спотворення результату.

Стан системи згортання крові змінюється під час вагітності як у бік посилення, так і в бік ослаблення активності ряду білків.

Аналіз сечі
Аналіз сечі на глюкозу, кортизол, метанефрини

Для дослідження сечі на глюкозу, кортизол чи метанефрини потрібно зібрати добову порцію сечі. Правила збору добової сечі:

 • Збирати сечу потрібно впродовж 24 годин, дотримуючись звичного питного режиму.

 • Перше випорожнення сечового міхура після пробудження здійснюється в унітаз, уся наступна сеча впродовж доби збирається в чисту суху місткість.

 • Останню порцію сечі потрібно зібрати наступного дня  в той же час, коли напередодні було розпочато забір.

 • Місткість із сечею між заборами потрібно зберігати в прохолодному місці. Можна зберігати місткість в холодильнику при температурі 4-8 °С, не допускаючи замерзання.

 • Після збору добової сечі необхідно виміряти об’єм зібраної рідини (добовий діурез), ретельно перемішати її та відлити 100-150 мл у стерильний контейнер для сечі.

 • Місткість із сечею необхідно щільно закрити кришкою, вказати на контейнері добовий діурез та доставити в лабораторію.

Перед аналізом сечі на метанефрини необхідно за 3 дні виключити з раціону продукти, насичені амінами (ваніль, шоколад, каву, какао, чай, колу, пиво, банани, авокадо, томати, алкоголь). За 24 години до дослідження потрібно виключити фізичні навантаження та стреси. У разі прийому тетрациклінових антибіотиків, резерпіну, транквілізаторів, адреноблокаторів, інгібіторів МАО, симпатоміметиків слід погодити з лікарем їх відміну за 24 години до аналізу.

Загальноклінічний аналіз сечі

За 1-2 дні до збору сечі важливо виключити фактори, які можуть спотворити результати аналізу:

 • продукти, які можуть змінити колір сечі (наприклад, яскраво забарвлені фрукти, овочі та страви з них, копченості, солодке і маринади);
 • алкоголь, прийом вітамінів, біодобавок, діуретиків;
 • серйозні фізичні навантаження, баню та сауну.

Менструація, інфекційне захворювання з підвищенням температури або значне підвищення артеріального тиску є причиною для перенесення терміну здачі аналізу.

Збір сечі для дослідження необхідно проводити в чисту суху місткість (найкраще одноразову) після ретельного туалету промежини та зовнішніх статевих органів (для цього ретельно вимити руки, помити статеві органи, з використанням стерильних марлевих серветок і теплою мильною води в напрямку спереду назад; промити статеві органи ще раз теплою водою і витерти серветкою).

Аналіз сечі за методом Нечипоренка

Для аналізу сечі за Нечипоренком збирається середня порція ранкової сечі відразу після сну. Сечу збирають у чисту суху місткість (найкраще одноразову).

Перед збором сечі зробити туалет зовнішніх статевих органів. Жінки проводять туалет у напрямку спереду назад слабким мильним розчином. Аналіз не проводиться в дні менструації.

Після гігієнічних процедур слід почати сечовипускання в унітаз, потім затримати його і виділити сечу в спеціальну місткість в кількості 10-20 мл. Після цього сечовипускання завершується в унітаз. Зібрана сеча передається в лабораторію для аналізу.

Двостаканна і тристаканна проби сечі
 • У день перед взяттям біоматеріалу бажано утриматися від фізичних навантажень, прийому алкоголю, не вживати в їжу овочі та фрукти (буряк, морква, цитрусові, кавуни), червоне вино, полівітаміни, які можуть змінити колір сечі.
 • Виключити прийом сечогінних препаратів протягом 48 годин до збору сечі (узгоджується з лікарем).
 • Небажаний збір біоматеріалу раніше, ніж через 5-7 днів після цистоскопії.
 • Жінкам не можна збирати сечу під час менструації, а також не рекомендується здавати аналіз сечі за 2 дні до менструації та 2 дні після.
 • Перед збором сечі провести ретельний туалет зовнішніх статевих органів.
 • Для дослідження збирається повна порція сечі (краще збирати першу ранкову сечу). Пацієнт починає мочитися в першу місткість, заповнюючи 1/3 обсягу контейнера. Продовжує мочитися в другу, заповнюючи її на 3/4 об'єму контейнера. Важливо, щоб друга порція сечі була більшою за обсягом. Щільно закрутити кришки контейнерів.
 • Можливий збір сечі в будь-який час протягом дня (при цьому бажано не мочиться перед збором сечі на аналіз 4-5 годин).
 • Промаркувати місткості для збору сечі: 1 — перша порція, 2 — друга порція.
 • Для чоловіків перед дослідженням рекомендується статеве утримання протягом 2-х днів.
Аналіз калу
Копрограма

За 3-4 дні до аналізу калу слід скасувати медикаменти, домішки яких заважають мікроскопічному дослідженню і впливають на зовнішній вигляд калових мас, а також підсилюють перистальтику кишечника (проносні, ваго- і симпатикотропні засоби, коалін барію сульфат, препарати вісмуту, заліза та препарати, що вводяться в ректальних свічках, приготованих на жировій основі).

Якщо метою дослідження є виявлення прихованих кровотеч, то за 3 дні до здачі слід виключити м'ясо, рибу, всі види зелених овочів.

Дослідження калу на яйця гельмінтів

Фекалії після дефекації відбирають з різних ділянок у стерильний одноразовий контейнер. Кал повинен бути доставлений у лабораторію і досліджений у день дефекації, не пізніше за 1 годину після дефекації.

Дослідження калу на приховану кров

З дієти пацієнта на період підготовки виключаються м'ясні та рибні страви, яблука, помідори, зелені овочі, а також ліки, що змінюють колір калу. Дієти дотримуватись не менше, ніж 3 дні напередодні дослідження. Збирають кал у стерильний одноразовий контейнер для дослідження вранці.

Дослідження калу на приховану кров не рекомендується проводити у період менструації, за наявності кровотечі з гемороїдальних вузлів, гематурії, а також впродовж 2 тижнів після проведення інструментальних досліджень ШКТ та медичних маніпуляцій (колоноскопії, ректоманоскопії, очищення кишечника за допомогою клізм тощо). Користуватися ректальними свічками перед дослідженням калу заборонено.

Дослідження калу на гелікобактер пілорі

За місяць до здачі калу припинити приймати антибіотики, інгібітори протонної помпи (омепразол, лансопразол, пантопразол, рабепразол, езомепразол); за 2 тижні — препарати вісмуту (де-нол). За три дні не вживати алкоголь, їжу з великим вмістом клітковини (морква, капуста, висівки), а також здатну призводити до фарбування калових мас (буряк, напої з барвниками).

Дослідження калу на кальпротектин

Зазвичай забір калу для дослідження проводять вранці, після сну. Під час збору слід уникати домішок сечі та виділень зі статевих органів. Не можна брати кал з унітазу.

Не рекомендується направляти кал на дослідження в наступних випадках:

 • після клізм і рентгенологічного дослідження шлунка;
 • після використання ректальних свічок;
 • після прийому проносних, ферментних препаратів, антибіотиків, препаратів барію, вісмуту, заліза, активованого вугілля та інших сорбентів;
 • після вживання в їжу помідорів, томатного соку, томатної пасти, буряка, чорниці, гранатів та інших овочів і фруктів, що містять фарбувальні речовини.

Зібрати порцію калу необхідно в стерильний контейнер з ложечкою і кришкою. Для збору калу потрібно використовувати медичне судно або горщик. Товари та послуги для обробки судна використовувати не потрібно — досить попередньо добре вимити місткість з милом і кілька разів сполоснути проточною водою, а потім обдати окропом і висушити. Після дефекації відібрати пробу калу в кількості 5-10 грамів (одна чайна ложка, але не більше, ніж 1/3 об'єму контейнера) і закрити кришкою. Стежити, щоб кришка контейнера була добре загвинчена.

До відправки біоматеріал повинен зберігатися в холодильнику при температурі +2...+8°С. Матеріал повинен бути доставлений протягом доби від моменту збору.

ПЛР-дослідження
ПЛР-тестування на Covid-19
 1. Мінімум за 3 години до взяття мазків з ротоглотки (зіву) не можна вживати їжу, пити, чистити зуби, полоскати рот/горло, використовувати спрей-освіжувач для ротової порожнини, жувати жувальну гумку, курити.
 2. Мінімум за 3 години до взяття мазків з носоглотки не можна промивати ніс, використовувати спреї, краплі, мазі для носа.
 3. За два дні до взяття мазка рекомендується відмовитися від вживання спиртних напоїв.
Клінічний матеріал з урогенітального тракту

Жінки. Матеріал для дослідження відбирають у жінок перед менструацією або через 1-2 дні після її завершення. Матеріал відбирають до початку проведення мануального обстеження! Для контролю ефективності лікування забір матеріалу здійснюють не раніше, ніж через 4-6 тижнів після завершення терапії.

Чоловіки. Для діагностики урогенітальних інфекцій у чоловіків досліджують зішкріб епітеліальних клітин уретри, першу порцію сечі, секрет передміхурової залози і/або еякулят (сперму). За 12 годин до забору матеріалу не рекомендується проводити туалет статевих органів. За 2 години до здачі потрібно утриматися від сечовипускання. За 3 дні виключити статеві контакти та використання місцевих препаратів (мазей, присипок тощо).

Збір сечі

Для дослідження відбирають першу порцію ранкової сечі в кількості 15-25 мл у спеціальний сухий стерильний флакон або контейнер на 50-60 мл.

Жінки. Збір сечі проводиться після ретельного туалету зовнішніх статевих органів, щоб у сечу не було виділень із них. Бажано закладати тампон у піхву перед забором матеріалу для попередження контамінації сечі виділеннями з піхви. Також не слід проводити забір сечі під час менструації.

Чоловіки. Перед збором сечі проводять туалет зовнішніх статевих органів. Під час сечовипускання необхідно повністю відтягнути шкірну складку, звільнити зовнішній отвір сечовипускального каналу.

Біоматеріал з кон'юнктиви

За 24 години не слід застосовувати медпрепарати (краплі, мазі). Перед забором матеріалу можна вмиватися і користуватися косметичними засобами.

Букальний епітелій

Перед відбором букального епітелію слід виключити прийом їжі не менше, ніж за 2 години. Протягом 30 хвилин утриматися від куріння і вживання гарячих напоїв. Провести триразове полоскання порожнини рота водою.

Матеріал із ротоглотки

Зішкріб з ротоглотки

Забір мазка проводиться натщесерце або не раніше, ніж через 2-4 години після прийому їжі.

Змиви з ротоглотки

Перед отриманням матеріалу необхідно провести попереднє полоскання порожнини рота водою. Потім ретельно прополоскати ротоглотку (протягом 10-15 секунд) за допомогою 10 мл ізотонічного розчину натрію хлориду.

Слина

Перед відбором слини слід виключити прийом їжі протягом 4-х годин, провести трикратне полоскання порожнини рота фізіологічним розчином.

Матеріал з везикули, пустули, ураження шкіри

Протягом 3-х днів перед дослідженням виключити використання будь-яких косметичних засобів (крем, мило, лосьйони тощо), Не мочити місце ураження в день здачі біоматеріалу, не використовувати місцеві лікарські препарати.

Бактеріологічні дослідження
Бактеріологічний посів калу

Бактеріологічне дослідження калу проводиться для визначення наявності сальмонели, шигели, збудників кишкової групи інфекцій та дисбактеріозу. За 1-3 дні до дослідження потрібно виключити з раціону продукти, що посилюють бродіння в кишечнику, та алкоголь. Забір біоматеріалу потрібно проводити не раніше, ніж через 8-10 годин після останнього прийому їжі. Перед забором біоматеріалу потрібно спорожнити сечовий міхур в унітаз, після чого зібрати кал шляхом природної дефекації в підкладне судно.

Бактеріологічне дослідження з зіву, носа

Мазок із глотки виконується натще або через 3-4 години після прийому їжі. Перед забором біоматеріалу не можна промивати носові проходи, використовувати спрей та інтраназальні препарати.

Бактеріологічне дослідження з ока (двох очей)

За 24 години до забору біоматеріалу слід утриматися від використання медичних препаратів (очних крапель та мазей). Вмиватися перед забором біоматеріалу з очей можна.

Бактеріологічне дослідження мокроти

Для дослідження необхідно зібрати ранкову порцію мокроти. Перед забором біоматеріалу потрібно почистити зуби та прополоскати ротову порожнину кип’яченою водою. Якщо мокрота не виділяється або виділяється епізодично в скудній кількості, рекомендується використовувати подразнювальні інгаляції. Допускається зберігання мокроти перед дослідженням у холодильнику до 2-3 годин.

Бактеріальне дослідження сечі

Для дослідження необхідно зібрати середню порцію вільно випущеної сечі в об’ємі 3-5 мл. Забір виконується вранці після ретельного туалету зовнішніх статевих органів. При транспортуванні проб сечі потрібно врахувати температуру зовнішнього середовища.

Бактеріологічні дослідження (загальні правила)
 1. Збір біологічного матеріалу необхідно проводити тільки в стерильні, міцні, герметичні одноразові контейнери, призначені для бактеріологічних досліджень, в яких за відкриття не утворюється аерозоль. Мити стерильний контейнер перед використанням заборонено!
 2. Проби необхідно збирати з мінімальним забрудненням матеріалу нормальною мікрофлорою, оскільки її наявність призводить до помилкового трактування результату.
 3. Проби необхідно збирати до початку терапії антибактеріальними, імунобіологічними, протигрибковими препаратами (загального і місцевого значення).
 4. За контролю ефективності лікування дослідження проводиться через 14 днів після закінчення курсу лікування.
 5. За збору і транспортування проби не забруднювати зовнішню поверхню посуду.
 6. Зібрані проби доставляють в лабораторії у найкоротші терміни від моменту збору.
 7. Для контролю результату лікування бактеріологічні дослідження рекомендовано проводити через 5-7 днів після закінчення курсу лікування без прийому імунобіологічних препаратів і не раніше, ніж через 14 днів у разі прийому імунобіологічних препаратів.
Бактеріологічні дослідження на визначення чутливості до антибіотиків
 1. Матеріал із зіву: мазок із глотки забирають натщесерце або через 3-4 години після прийому їжі.
 2. Матеріал з носа: перед забором не можна промивати носові ходи, використовувати спрей, інтраназальні препарати.
 3. Матеріал з очей: за 6-8 годин до взяття матеріалу скасовують усі медикаменти та процедури (загальні та місцеві), у день взяття не можна вмивати очі.
 4. Матеріал із зовнішнього вуха: за 6-8 годин до взяття матеріалу скасовують всі медикаменти та процедури (загальні та місцеві).
 5. Мокрота: для дослідження збирають ранкову порцію мокроти. Перед збором мокротиння необхідно почистити зуби та прополоскати порожнину рота кип'яченою водою. Якщо ж пацієнт не виділяє мокроту або виділяє її епізодично і в скудній кількості, то слід застосувати подразнювальні інгаляції. Допускається зберігання мокротиння перед дослідженням у холодильнику, але не більше за 2-3 години.
 6. Сеча: вранці, після ретельного туалету зовнішніх статевих органів у стерильний посуд збирають середню порцію вільно випущеної сечі в кількості 3-5 мл. За транспортування проб сечі необхідно враховувати температуру зовнішнього середовища.
 7. Сперма: перед збиранням матеріалу необхідно ретельно провести туалет зовнішніх статевих органів з милом і водою. Головку статевого члена і крайню плоть промокнути стерильною серветкою. Матеріал отримують шляхом мастурбації та збирають у стерильний контейнер.
 8. Посів з урогенітального тракту (чоловіки та жінки): за 24 години до дослідження рекомендується виключити статеві акти, місцеві лікарські препарати (свічки), вагінальні дезінфікувальні засоби, спринцювання, використання лубрикантів, тампонів, спермицидів, розчину оцту, Люголя, трансвагінальне УЗД, кольпоскопію. Взяття біоматеріалу не проводиться під час менструації. Контроль лікування рекомендується проводити не раніше, ніж на 14-21 день після закінчення терапії. За взяття мазка з уретри жінкам і чоловікам потрібно не мочитися протягом 2 годин.
 9. Грудне молоко: перед зціджуванням молока вимити руки з милом, ретельно обробити соски та навколососкову область молочних залоз тампонами, змоченими 70% етиловим спиртом або іншим антисептиком (кожна залоза обробляється окремим тампоном). Перші 5-10 мл зцідженого молока виливаються, наступні 3-4 мл зціджують у стерильну місткість (для кожної залози окремо). Контейнер закривається кришкою, маркується та доставляється в лабораторію. Від моменту зціджування молока до початку його дослідження не повинно пройти понад 2 години.
 10. Кал на дисбактеріоз: за 1-3 дні до взяття проби потрібно дотримуватися дієти, яка виключає продукти, що посилюють бродіння в кишечнику, а також алкоголь. Від моменту останнього вживання їжі до взяття матеріалу має пройти не менше за 8-10 годин. Матеріалом служать випорожнення після природної дефекації, які збирають у стерильний герметичний контейнер з широкою шийкою і щільною кришкою, що загвинчується без консерванту. Перед збором аналізу слід помочитися в унітаз, потім шляхом природної дефекації в підкладне судно зібрати випорожнення (важливо простежити, щоб у них не потрапила сеча). Матеріал беруть з середньої порції калу скляною або дерев'яною паличкою в кількості не менше за 1 г. За наявності в випорожненнях патологічних домішок (слиз, пластівці, гній) їх слід включати в досліджувану пробу. Матеріал необхідно доставити в лабораторію не пізніше, ніж через 2 години після взяття проби.
Аналіз сперми
Аналіз на антиспермальні антитіла (АСА)

Біоматеріал для аналізу на антиспермальні антитіла необхідно збирати після статевого утримання впродовж 4 днів. За 3-4 дні до аналізу потрібно утриматися від масажу простати та за 2 дні не виконувати інструментальних методів діагностики та фізіопроцедур. У цей період також потрібно відмовитися від відвідування лазні та сауни, уникати стресових ситуацій та фізичного перенапруження. Напередодні забору сперми для аналізу необхідно виключити смажену та жирну їжу, а також алкоголь. За 2 години до аналізу не можна курити.

Спермограма

Біоматеріал для спермограми збирають після статевого утримання, яке повинно тривати не менше за 48 годин, але не більше за 7 днів. У цей період чоловікові слід утриматися від алкогольних напоїв, відвідування лазні та сауни, ультрависокочастотної терапії (УВЧ-терапії) і прийому лікарських засобів (крім життєво необхідних препаратів, призначених лікарем для постійного застосування). Якщо дослідження проводиться кілька разів, для найбільш точних результатів бажано встановлювати однакові періоди утримання.

Еякулят отримують шляхом мастурбації. Сперму збирають у спеціальний контейнер. Використання презерватива для збору сперми заборонено, оскільки речовини, які використовуються під час виробництва презервативів, можуть впливати на рухливість сперматозоїдів. Контейнер зі спермою доставляють в лабораторію, під час транспортування важливо зберігати температуру від +27°С до +37°С.

Якщо мастурбація була успішною, але еякулят не був отриманий (коли потрібно виявити наявність ретроградної еякуляції, тобто закидання еякуляту в сечовий міхур), чоловікові необхідно відразу помочитися і доставити на аналіз всю отриману сечу.

Кортизол у слині

Час збору слини для дослідження визначає лікар. За 30 хвилин до забору біоматеріалу слід відмовитися від їжі та вживання напої, паління та чищення зубів. За 24 години до забору слини потрібно виключити спиртні напої. Необхідно прослідкувати, щоб зразок не містив частинок губної помади та крові. Мікрокровотеча з ясен може викликати підвищення показників внаслідок змішування крові зі слиною.

Дослідження на демодекс

Клінічним матеріалом для дослідження на демодекс є епітеліальний зішкріб з вій, брів та вміст папул. За 3 дні до дослідження не можна користуватися декоративною косметикою, засобами особистої гігієни з високим вмістом лугів, а також використовувати місцеві лікарські препарати. За 24 години до забору біоматеріалу не можна умовитася водою.

Зішкріб на ентеробіоз

Проводити забір біоматеріалу потрібно вранці після пробудження до дефекації. Правила забору матеріалу:

 • Відріжте смужку скотча шириною 2 см та довжиною 6 см.

 • Кілька разів притисніть смужку липкою стороною до періанальної області та анального проходу.

 • Прикладіть смужку липкою стороною до предметного скла відповідного розміру.

 • Здайте зібраний матеріал у лабораторію.

ПАП-тест (метод рідинної цитології)

Для дослідження гінеколог проводить зішкріб біоматеріалу з усієї поверхні ектоцервіксу, цервікального каналу та за потреби з візуально уражених ділянок. Проводити забір біоматеріалу рекомендується з 10 по 20 день менструального циклу.

Лікарі відділення лабораторних аналізів ОН Клінік Харків

Записатись на прийом
Заповніть форму, і ми зв'яжемося з Вами у найближчий час
Натискаючи на кнопку Відправити Ви даєте згоду на обробку даних, та погоджуєтеся з умовами угоди
Перевищено ліміт запитів. Спробуйте через 5 хв.