Він вважається найбільш інформативним дослідженням онкології на початкових стадіях.
Що таке ПАП-тест?
ПАП-тест — це аналіз на цитологію (мікроскопічне дослідження біоматеріалу). Цитологічний мазок береться з піхви. ПАП-тест показує стан клітин слизової оболонки цервікального каналу (каналу шийки матки) і використовується для виявлення їх патологічних змін і своєчасної діагностики раку шийки матки.
Показання до призначення ПАП-тесту
Поставте своє питання Гінекологу «ОН Клінік»
Планове проходження цитологічного дослідження (раз на три роки у віці від 21 до 65 років) рекомендовано всім жінкам незалежно від наявності або відсутності патологій шийки матки з метою раннього виявлення онкології. Діагностика раку шийки матки ПАП-тестом високоінформативна та дозволяє виявляти онкологію на початкових стадіях, коли лікування проходить швидше та ефективніше.
Жінкам, які перебувають у групі ризику (за генетичної схильності до раку шийки матки, після аборту), необхідно особливо відповідально ставитися до проведення ПАП-тесту. Не можна пропускати регулярні тестування, можливе частіше проведення цитологічного дослідження (один раз на рік) за рекомендацією гінеколога.
Кому не можна робити ПАП-тест?
У деяких випадках доведеться відмовитися від проведення ПАП-тесту та цитології. Протипоказання до проведення ПАП-тесту:
- аномалії розвитку статевих органів, що заважають взяттю біоматеріалу з піхви;
- повне закриття каналу шийки матки.
Також ПАП-тест не роблять після тотальної гістеректомії (хірургічного видалення матки). Після досягнення 65-річного віку жінка може припинити регулярне проведення цитологічного дослідження, якщо попередні результати ПАП-тестів були негативними.
Підготовка до здачі ПАП-тесту
Щоб результати дослідження були максимально точними, необхідно правильно підготуватись до ПАП-тесту. Підготовка до ПАП-тесту:
- уникайте сексуальних контактів за дві доби до проведення дослідження;
- під забороною також спринцювання, вагінальні свічки та креми, сперміцидні засоби.
Гінекологи рекомендують здавати ПАП-тест у перші дні після закінчення менструації, оскільки тоді характер вагінальних виділень є найбільш прийнятним для проведення цитології на рак шийки матки. Жінки в періоді менопаузи можуть здавати ПАП-тест у будь-який день.
Проведення ПАП-тесту
Проведення ПАП-тесту шийки матки зазвичай займає кілька хвилин. Як проводиться ПАП-тест:
- У кабінеті гінеколога жінку можуть попросити роздягнутися повністю або до пояса.
- Потім вона лягає на гінекологічне крісло, зігнувши ноги в колінах.
- Гінеколог використовує вагінальне дзеркало, щоб полегшити проведення дослідження.
- За допомогою цитологічної щітки та гінекологічного шпателя лікар бере зразки клітин шийки матки.
- Жінка може вставати та одягатися.
У більшості випадків під час проведення ПАП-тесту відсутні болючі відчуття та дискомфорт. Також відсутні обмеження та протипоказання після проведення мазка на цитологію.
Якщо ПАП-тест показав відхилення від норми?
Нормальний результат ПАП-тесту — негативний, в якому не виявлено аномальних клітин епітелію шийки матки. Якщо в процесі розшифровки ПАП-тесту отримано позитивний результат, необхідно буде пройти додаткові дослідження, які призначить гінеколог.
Що може означати позитивний результат ПАП-теста | |
Результат ПАП-теста | Розшифровка позитивного результата ПАП-теста |
Атипові клітини плаского епітелію невизначеного значення (ASC-US) | Деякі клітини мають нетовий вигляд, але невідомо, чи пов’язано це з ВПЧ. Можливі причини: інфекції, подразнення, зміни гормонального фону, поліпи. |
Атипові залозисті клітині (AGC) | Деякі клітини із внутрішньої частини шийки матки або слизової оболонки шийки макти мають нетиповий вигляд. Може бути ознакою проблем із маткою. |
Низький ступіть плоскоклітинного інтраепітеліального ураження (LSIL) | У клітинах — незначні зміни, які, як правило, спричинені ВПЧ. Інколи такий стан називають слабкою дисплазією (CIN I). Зазвичай минає самостійно без лікування. |
Атипові клітини плаского епітелію, які не дозволяють виключити HSIL (ASC-H) | У тканинах зовнішньої частини шийки матки є аномальні клітини. Вони можуть свідчити про більш серйозні ураження, які без лікування можуть перерости в рак. Результат не є діагнозом і потребує додаткового обстеження. |
Високий ступіть плоскоклітинного інтраепітеліального ураження (HSIL) | У клітинах — помірні або серйозні зміни. Зазвичай аномалії спричинені ВПЧ. Інколи такий сан називають помірною (CIN II) або важкою (CIN III) дисплазією. Без лікування аномальні клітини можуть перетворитися на ракові. |
Аденокарцинома in situ (AIS) | Тканини шийки матки мають великі уражені зони із аномальними клітинами. Такий стан вважається передраковим і без лікування може перетворитися на рак. |
Клітини раку шийки матки | У тканинах шийки матки є злоякісні (ракові) клітини. |
Позитивний результат ПАП-тесту ще не означає, що у вас виявлено рак шийки матки, але вимагає обов'язкового звернення до онкогінеколога.
Де зробити ПАП-тест
Аналізи на рак шийки матки можна зробити у медичному центрі «ВІН Клінік Харків». ПАП тест проводиться методом рідинної цитології, який вважається найбільш інформативним для раннього виявлення аномальних клітин епітелію шийки матки.
ПАП-тест у Харкові виконується на сучасному обладнанні HURO PATH® System Q1, що дозволяє отримати максимально точні результати. Є можливість зробити два варіанти досліджень:
- ПАП-тест на основі рідинної цитології — виконується протягом чотирьох днів;
- пакет №09.20 Цервікальний скринінг (ПАП-тест на основі рідинної цитології та ПЛР). Проводиться аналіз на вірус папіломи людини високого канцерогенного ризику (кількісне визначення, 21 генотип).
Після отримання результатів ПАП-тесту за потреби можна буде записатися на консультацію гінеколога в Харкові. Також в «ОН Клінік Харків» можна здати й інші лабораторні аналізи в Харкові, пройти діагностику ерозії шийки матки.
Регулярне проходження ПАП-тесту допоможе запобігти розвитку раку шийки матки, відповідно збільшить тривалість життя. Важливо також звертатися на консультацію до гінеколога з появою будь-яких підозрілих симптомів (болю внизу живота, відсутності менструації або зміни характеру менструальних виділень, посиленого росту волосся на тілі тощо).
У нашого блогу є власні канали в телеграмі та вайбері, в яких ми розповідаємо корисні та цікаві речі про здоров'я. Підписуйтесь, щоб зробити турботу про власне здоров'я та здоров'я сім'ї комфортною та легкою.
Гінекологія в ОН Клінік Харків Палац Спорту
Популярні питання
Норма ПАП-тесту — негативний результат, що означає відсутність аномальних клітин епітелію шийки матки. Розшифровку результатів ПАП-тесту виконує гінеколог.
Найбільш інформативним є ПАП-тест на основі рідинної цитології. За його проведення біоматеріал, взятий із піхви, поміщається в контейнер з рідким середовищем і направляється в лабораторію, де підлягає очищенню від слизу, крові та інших домішок.
ПАП-тест рекомендується здавати під час вагітності для виявлення вірусних та грибкових інфекцій (наприклад, вірусу простого герпесу) і початку своєчасного лікування, поки хвороба не нашкодила вагітній жінці та плоду.
ПАП-тест рекомендується робити у перші дні після закінчення менструації. Важливо дотримуватися правил підготовки (за 48 годин обмежити сексуальні контакти, не проводити спринцювання, використовувати вагінальні креми та свічки).