Logo
0 800 30 17 33

Питання та відповіді

Доброго дня, мені потрібно зробити комп'ютерну томографію з контрастом. Однак спершу я хотіла б уточнити, які можуть бути ускладнення після КТ з контрастом, і чи можна їм запобігти?
Відповідь: 25.03.2025

Зазвичай контраст переноситься добре, але інколи бувають ускладнення після в-в контрастування:

  • запаморочення і нудота;
  • в місці проколу шкіри голкою може виникнути невеликий свербіж і почервоніння;
  • алергічна реакція у вигляді свербіння, почервоніння, набряку, висипань, утруднення дихання або кашлю, які можна буде зняти антигістамінними препаратами;
  • підвищення артеріального тиску або втрата свідомості, після чого дослідження припиняється;
  • контрастіндуковані нефропатії.

Запобігання: 

  • перед дослідженням для профілактики контрастіндукованої нефропатії визначають рівень креатиніну, особливо це важливо у людей з груп ризику, якщо є проблеми — консультація нефролога напередодні, котрий проводить премедикацію;  
  • у пацієнтів, що мають тяжкі алергічні реакції — консультація алерголога напередодні, котрий проводить премедикацію;  
  • контроль артеріального тиску та прийом антигіпертензивних препаратів напередодні.

Якщо вищезазначених проблем не визначається, то контраст проводиться та зазвичай переноситься добре.

Василенко Анна Вікторівна
Лікар-рентгенолог. Вища категорія.
Добрий день, півтора року тому мені діагностували онкологію на першій стадії. За допомогою хірургічного втручання і медикаментозної терапії нам вдалося досягти стійкої ремісії, проте кілька місяців тому все змінилося. Лікар сказав, що потрібно зробити комп'ютерну томографію кісток для виключення метастазів. Який вигляд мають метастази в кістках на КТ?
Відповідь: 25.03.2025

Метастази в кістках на КТ виглядають вогнищами підвищеної або зниженої щільності, як проявами заміщення нормальної кісткової тканини патологічною метастатичною. Їхня форма, кількість і розташування можуть варіюватися залежно від типу первинної пухлини, а також стадії захворювання. Виявлення таких змін є важливим критерієм для оцінки поширеності онкопроцесу та вибору тактики лікування.

Василенко Анна Вікторівна
Лікар-рентгенолог. Вища категорія.
Добрий день, мені призначили комп'ютерну томографію кишківника через проблеми з травленням. Однак лікар не повідомив, як підготуватися до інструментального дослідження. Розкажіть, будь ласка, як правильно очистити кишечник перед КТ? Чи потрібно робити клізму, чи достатньо проносних препаратів?
Відповідь: 25.03.2025

Залежно від того, яке дослідження кишківника на КТ назначили: КТ-ентерографія чи віртуальна КТ-колоноскопія, буде різною підготовка.

При першій використовують рентгенонегативний та рентгенопозитивний контрасти: 1 пакет фортранса розчиняють в 2 л води без газу (рентгенонегативний контраст) та дають випити за 60-90 хв до дослідження плюс звичайне в-в контрастування. або те саме з рентгенопозитивним контрастом (ампула урографіну або його аналогів з 2 л води без газу).  Яке контрастування кишківника проводити залежить від задачі, яку ставить клініцист перед КТ-дослідженням. 

При другій: підготовка як при звичайній колоноскопії та плюс для в-в контрастування. Наприклад. ФОРТРАНС: вміст одного пакетика розчинити в 1 л води до повного розчинення порошку. Дозування встановлювати з розрахунку приблизно 1 л розчину на 15–20 кг маси тіла. Доза становить 4 л розчину залежно від маси тіла пацієнта. Ввечері 2 л лікарського засобу. Вранці 2 л лікарського засобу.

При обох видах  перед КТ-дослідження кишківника потрібно протягом 2–3 днів дотримуватися спеціальної дієти з малим вмістом клітковини. Голодувати не слід (більш того – голодувати не можна!). На деякий час слід відмовитися від деяких «важких» для кишківника продуктів. Бажано вживати більше рідини.

Василенко Анна Вікторівна
Лікар-рентгенолог. Вища категорія.
Добрий день, коли в мене з'явилися дивні болі та дискомфорт у ділянці грудини, я одразу звернувся до терапевта. Лікар зібрав анамнез і проаналізував мої симптоми, після чого направив мене до кардіолога. Після безлічі аналізів та інструментальних досліджень мені діагностували атеросклероз. Підкажіть, а чому атеросклероз небезпечний для серця?
Відповідь: 21.03.2025

Атеросклероз становить серйозну небезпеку для серця через утворення холестеринових бляшок та інших відкладень, які звужують або повністю перекривають просвіт коронарних судин. Спочатку це проявляється ішемією — коли кровотік ще частково збережений, але вже виникають симптоми стенокардії, відомої як «грудна жаба». У випадку, якщо бляшка відривається і повністю блокує судину, виникає інфаркт міокарда — ділянка серцевого м'яза перестає отримувати кисень і поживні речовини. Якщо не надати допомогу вчасно, розвивається некроз, тобто загибель тканини серця, що згодом може призвести до серцевої недостатності. Це порушення роботи серця проявляється набряками на ногах, у легенях і може викликати набряк легень — одне з найнебезпечніших ускладнень, здатне закінчитися летально. До того ж, рубцеві зміни після інфаркту часто провокують порушення ритму серця, які без належного лікування також становлять загрозу для життя. Треба спостерігатися у кардіолога регулярно, щоб запобігти ускладненням!!!

Камінська Наталія Вікторівна
Лікар-кардіолог. Вища категорія.
Добрий день, коли я виявила, що в мене часто підвищується артеріальний тиск, то я одразу звернулася до кардіолога. Мені діагностували гіпертонію, призначили курс медикаментозної терапії і сказали вести спеціальний щоденник, фіксуючи зміни в тиску. Скільки разів на день потрібно міряти тиск за гіпертонії?
Відповідь: 21.03.2025

При гіпертонії достатньо 2 р/д вранці і ввечері, в один і той самий час, щоб правильно оцінити призначене лікування. При загостренні (часті гіперкризи) і зміні терапії — можна частіше-3-4 рази на день, обов'язково 5-10 хвилин посидіти перед початком вимірювання АТ, щоб привести до ладу стан і заспокоїтись, це дуже важливо!!!

Камінська Наталія Вікторівна
Лікар-кардіолог. Вища категорія.
Здрастуйте, у мене регулярно стрибає тиск, коли це відбувається, я погано почуваюся: у мене паморочиться або болить голова, з'являються слабкість і втома. Однак у мене не завжди під рукою тонометр. Тому звертаюся із запитанням, як без тонометра визначити: високий чи низький тиск?
Відповідь: 21.03.2025

За відсутності тонометра можна за зовнішнім виглядом — за високого АТ, як правило, почервоніння щік, обличчя (але може бути і блідими), біль в очах, мушки перед очима, шум у вухах, зниження зору, за зниженого АТ — загальна слабкість, млявість, сонливість і бліді шкірні покриви! За пульсом на шиї та зап'ясті добре наповнений і прискорений пульс свідчить про підвищений тиск, а слабкий, ниткоподібний і частий пульс – ознака зниженого тиску. У нормі пульс 60-80 на хвилину.

Камінська Наталія Вікторівна
Лікар-кардіолог. Вища категорія.
Добрий день, через свербіж, печіння і біль у ділянці заднього проходу, а також кров'янисті виділення з ануса мені призначили ендоскопічне дослідження кишечника. Однак я забула уточнити у лікаря, чи можна робити колоноскопію за геморою? Чи не призведе це до розриву або збільшення гемороїдальних вузлів?
Відповідь: 21.03.2025

Добрий день! Ендоскопічне обстеження товстого кишечника можливо робити пацієнтам із підтвердженим у лікаря-проктолога діагнозом хронічний геморой і навіть необхідно, якщо людина старша за 40 років. Тому що виділення крові під час акту дефекації є характерним не тільки при загостренні геморою, але й для інших захворювань товстої кишки. Цей симптом характерний для запальних захворювань товстого кишечника: неспецифічний виразковий коліт, хвороба Крона, інфекційний коліт, дивертикульоз. А головне для виключення або ендоскопічного підтвердження (з обов’язковим забором  матеріалу на патогістологічне дослідження) доброякісних та злоякісних утворень товстої кишки, які певний час можуть протікати малосимтомно і не турбувати хворого.

Стан гемороїдальних вузлів і стадію захворювання насамперед оцінює лікар-проктолог, який після консультації хворого рекомендує проведення колоноскопії. Він призначає попереднє консервативне лікування для зняття гострих симптомів хвороби, які будуть тимчасовими протипоказаннями для ендоскопічного обстеження кишечника. Тому дійсно при підготовці до колоноскопії можливе загострення хвороби – біль, випадіння гемороїдальних вузлів, кровотеча.

Висновок — проведення колоноскопії при ректальних кровотечах є обов’язковим обстеженням для своєчасного виявлення хвороби та її лікування.
 

Микитенко Віталій Степанович
Лікар-ендоскопіст. Перша категорія.
Здрастуйте, я звернулася до гастроентеролога через втрату апетиту, біль у шлунку, здуття живота, а також періодичну нудоту, особливо після вживання їжі. Я пройшла безліч досліджень, починаючи з УЗД черевної порожнини і закінчуючи гастроскопією. За результатами діагностики мені поставили діагноз гастрит і підібрали курс медикаментозної терапії. Скажіть, будь ласка, як часто потрібно робити гастроскопію в разі гастриту?
Відповідь: 21.03.2025

Добрий день! Якщо вам вже встановлений діагноз гастрит, то ви маєте дотримуватися всіх рекомендацій вашого лікуючого лікаря: дотримуватися раціонального харчування, підтримувати здоровий спосіб життя, а саме виключити прийоми їжі в пізні години та у великій кількості, не вживати сильно газовані та алкогольні напої, не палити, знизити масу тіла, якщо страждаєте на ожиріння. Також дотримуватися рекомендацій лікаря щодо застосування лікарських препаратів. Щодо частоти проведення гастроскопії, то це залежить від виду гастриту. При атрофічному гастриті з метаплазією, дисплазією може бути і 2 рази на рік. А при поверхневому не атрофічному - по показах. Рекомендуємо вам не пропускати візити до лікуючого лікаря, який і буде корегувати призначення та надавати необхідні рекомендації.

Микитенко Віталій Степанович
Лікар-ендоскопіст. Перша категорія.
Здрастуйте, коли в мене з'явилися дивні болі в лівих грудях, я відразу записалася до мамолога. Лікар направив на ультразвукове дослідження і мамографію, за результатами яких діагностував протокову кісту молочної залози, скажіть, чим вона небезпечна? Чи потрібно її видаляти?
Відповідь: 20.03.2025

Протокова кіста молочної залози — це доброякісне утворення, що являє собою невелику порожнину, заповнену рідиною, яка утворюється в молочних протоках. Вона частіше трапляється у жінок 30-50 років і може не спричиняти серйозних проблем. Чи небезпечна протокова кіста? На початкових стадіях розвитку і малих розмірах — ні, але з плином часу ризик злоякісного розвитку зростає. У рідкісних випадках можуть запалюватися і ставати причиною дискомфорту. Чи потрібно видаляти кісту? У більшості випадків видалення не потрібне. Однак за відповідних клінічних проявів та ультразвукових характеристик лікар може запропонувати:

  • Спостереження — якщо кіста невелика, не збільшується і не викликає скарг.
  • Пункцію (аспірацію) — якщо кіста велика і тисне на тканини, її можна зменшити шляхом евакуації вмісту за допомогою тонкої голки (процедура безболісна і проводиться під контролем УЗД).
  • Хірургічне видалення — якщо в кісті є підозрілі включення, вона часто запалюється і пункційне лікування малоефективне.

Чим можна себе убезпечити від розвитку несприятливого результату надалі?

  • Проходити регулярні УЗД молочних залоз і огляди в мамолога (раз на 6-12 місяців).
  • Звертати увагу на гормональні збої (за необхідності лікар може призначити аналізи на визначення рівнів гормонів).
  • Стежити за харчуванням і уникати надлишку кофеїну (за деякими даними, він може впливати на кістозні зміни).
  • Носити зручну підтримуючу білизну, щоб зменшити дискомфорт.

Протокова кіста молочної залози не становить небезпеки, якщо не росте, не запалюється і не має патологічних змін. Найчастіше вона потребує лише спостереження, але якщо лікар рекомендує пункцію або видалення — краще дотримуватися його рекомендацій.

Муравйов Петро Тадеушович
Лікар-проктолог, хірург, мамолог. Доктор медичних наук. Професор. Вища категорія.
Добрий вечір, учора під час самостійної пальпації молочних залоз я виявила дивне ущільнення в грудях, яке болить як синець. У чому може бути причина? Почервоніння або зовнішніх змін молочних залоз немає.
Відповідь: 20.03.2025

Добрий вечір. Виявлене ущільнення в грудях, особливо якщо воно болюче, може бути спричинене різними причинами. Важливо не панікувати, оскільки більшість таких утворень не є злоякісними. Тим більше, не варто шукати поради в інтернеті. Найбільш правильним буде не спостерігати за проявами, які приносять занепокоєння, а звернутися до лікаря і отримати вичерпні відповіді на ваші запитання. У більшості жінок молочні залози стають більш чутливими і навіть болючими в певні періоди циклу. То що ж робити? Відповідь проста — отримати кваліфіковану консультацію у лікаря-мамолога. І тільки потім, згідно з рекомендаціями лікаря, займатися самоспостереженням. 

Відстежувати, чи змінюються відчуття і розмір ущільнення залежно від фази циклу.
Звертати увагу на появу нових симптомів, наприклад почервоніння або втягнення шкірних покривів, появу виділень із соска. Коли звернутися до лікаря?

  • Якщо ущільнення не зникає протягом 1-2 менструальних циклів.
  • Якщо воно швидко збільшується.
  • Якщо є виражений біль, почервоніння, втягнення шкіри або виділення із соска.
  • Якщо є підвищення температури.

У більшості випадків, проблему вдається розв'язати не хірургічним шляхом, але щоб виключити можливі ускладнення і більш серйозну патологію, краще своєчасно проконсультуватися з мамологом.

Муравйов Петро Тадеушович
Лікар-проктолог, хірург, мамолог. Доктор медичних наук. Професор. Вища категорія.
Добрий день, буквально кілька днів тому в мене з'явилися дивні болі в лівих грудях, а із соска почала виділятися сукровиця. Скажіть, чому може піти кров із соска? Які аналізи та дослідження необхідні, щоб поставити діагноз?
Відповідь: 20.03.2025

Добрий день. Тут треба розібратись, якого вже ж характеру були виділення: серозні (прозорі, «сукровиця») чи виділення з вмістом крові, яка кількість. У будь-якому випадку необхідно звернутись до лікаря-мамолога для обстеження та лікування.

Варто почати з того, що при натисканні на сосок виділення 1 прозорої краплі є варіантом норми. Виділення червоно кольору (від яскраво-червоного до темно-вишневого) можуть бути симптом певних захворювань та станів і їх варто диференціювати, так як лікування обирається окремо та індивідуально: травма молочної залози, інтрадуктальна папілома, фіброаденома, кіста, може бути симптомом злоякісного новоутворення молочної залози, мастит.

В першу чергу лікар має провести мануальний огляд молочних залоз, та взяти виділення на цитологічне дослідження — це є обовʼязковим етапом у встановленні діагнозу, необхідно вияснити, які саме є клітини у матеріалі: (білковий детрит, лейкоцити, еритроцити, клітини потокового епітелію, молозивні тільця) та виключити наявність атипових клітин, клітин внутрішньопротокової папіломи. Наступний метод обстеження — УЗД молочних залоз, в такому випадку не важлива фаза менструального циклу, лікар оцінить діаметр протоків (розширені чи ні), наявність внутрішньопротокових структур (в нормі їх не має бути), та загальний стан молочної залози, наявність утворень паренхіми молочної залози. Якщо Вам 40 років і більше — необхідно зробити скринінгову мамографію. З приводу аналізів картина зовсім інша, так як спектр дуже широкий. Лікар має відштовхуватись від анамнезу всього спостереження у мамолога (якщо ви були у такого спеціаліста раніше), ендокринолога, гінеколога. Вияснити, які препарати наразі отримуєте, якщо отримуєте, чи отримували раніше ЗГТ, ГнРГ та ін. Стандартний пакет аналізів: Пролактин, Кортизол (в слині), гормони щитоподібної залози (ТТГ, АТО, Т3 вільний, Т4 вільний), загальний аналіз крові (якщо підозрюється мастит). Усі аналізи та обстеження лікар призначає індивідуально.

Безпалько Марина Геннадіївна
Лікар хірург-мамолог, УЗД.
Добрий день, у моєї дитини вроджена косоокість. Багато лікарів намагалися допомогти, проте нічого не допомагало. Підкажіть, як виправити косоокість вправами, якщо це можливо?
Відповідь: 20.03.2025

Здрастуйте! Вроджена косоокість — досить складна офтальмологічна проблема, і залежно від її типу, ступеня і причин, методи лікування можуть відрізнятися. Вправи для очей можуть допомогти в деяких випадках, але не завжди здатні повністю виправити вроджену косоокість. Можливі методи корекції:

  1. Очкова корекція
  2. Оклюзійна терапія.
  3. Апаратне лікування.
  4. Гімнастика для очей.

Якщо косоокість вроджена, і її кут більше 10 градусів, вправи навряд чи дадуть значний ефект. У таких випадках може знадобитися хірургічна корекція, особливо якщо косоокість заважає нормальному розвитку бінокулярного зору. Якщо вправи і терапія не дають результату, можливо, варто обговорити варіант операції.

Якщо у вас є дані обстежень або висновки лікарів, можемо допомогти їх розшифрувати і дати додаткові рекомендації.

Економ Христина Петрівна
Лікар-офтальмолог, дитячий лікар-офтальмолог.
Записатись на прийом
Заповніть форму, і ми зв'яжемося з Вами у найближчий час
Натискаючи на кнопку Відправити Ви даєте згоду на обробку даних, та погоджуєтеся з умовами угоди
Перевищено ліміт запитів. Спробуйте через 5 хв.