Logo
0 800 30 11 77

Лікування ендометріозу в Харкові

Ендометріоз — це гінекологічне захворювання, яке характеризується патологічним розростанням ендометрія (внутрішнього шару) матки за її межі. За патології тканини ендометрія можуть проростати в зовнішні стінки і шийку матки, маткові труби, яєчники, піхву, сечовий міхур і кишківник.

Ендометріоз супроводжується болями в нижній частині живота і ділянці таза, які посилюються під час місячних, під час статевого контакту і сечовипускання. Без діагностики та лікування захворювання може спровокувати спайкові процеси в маткових трубах, що небезпечно розвитком безпліддя.

Діагностику та лікування ендометріозу проводить гінеколог медичного центру «ОН Клінік Харків». Запис на прийом до гінеколога ведеться цілодобово.

Причини ендометріозу

Ендометріоз — це гормонозалежна патологія жіночої репродуктивної системи, яку може спровокувати гормональний дисбаланс і порушення обмінних процесів в організмі. Причини ендометріозу:

  • генетична схильність;
  • порушення балансу статевих гормонів (на тлі полікістозу або запалення яєчників);
  • ендометрит (запалення слизової оболонки матки);
  • ретроградна менструація (кров, що містить клітини ендометрія, тече у зворотному напрямку через фаллопієві труби в порожнину таза);
  • перенесені хірургічні операції на матці, аборти;
  • неправильне застосування внутрішньоматкової спіралі (наприклад, носіння після закінчення терміну експлуатації або її зрушення);
  • деякі методи лікування раку молочних залоз (наприклад, за допомогою антагоніста естрогенів).

У зоні ризику розвитку патологій репродуктивних органів перебувають жінки зі зниженим імунітетом, порушенням обміну речовин, ожирінням і ендокринними патологіями (захворюваннями щитоподібної залози, гіпофіза або надниркових залоз). Також ймовірність виникнення ендометріозу підвищена під час пізнього клімаксу (після 50 років) через зниження вироблення статевих гормонів.

Симптоми ендометріозу

Ендометріоз на ранній стадії протікає безсимптомно, тому важливо проходити регулярні профілактичні огляди у гінеколога всім жінкам щонайменше один раз на рік. Першою ознакою патології є порушення менструального циклу: нерегулярність місячних, затримки, зміна їхньої рясності та тривалості.

Також ендометріоз супроводжується дискомфортом і больовими відчуттями в ділянці матки, які виникають під час або після сексу, у період менструації або після фізичної активності. Інші ознаки ендометріозу:

  • аномальні маткові кровотечі (міжменструальні кров'янисті виділення в будь-який день циклу);
  • важкий передменструальний синдром (супроводжується інтенсивними болями в животі, занепадом сил, слабкістю, підвищеною нервозністю);
  • проблеми із зачаттям і виношуванням вагітності;
  • домішки крові в калі та сечі;
  • часті та помилкові позиви до сечовипускання.

У разі ендометріозу можуть з'являтися кров'янисті мажучі виділення після сексу або фізичних навантажень. У разі приєднання вторинної інфекції виділення можуть бути коричневими, сірими, слизовими, зеленими або пінистими. 

Місячні за ендометріозу, як правило, тривалі (понад сім днів), рясні, можуть бути з кров'яними згустками. Іноді ендометріоз може супроводжуватися здуттям живота, нудотою і загальним нездужанням.

За симптомів ендометріозу необхідно звернутися до гінеколога за консультацією, щоб уникнути ускладнень (утворення кіст яєчників та їх розривів, спайок у фаллопієвих трубах). Крім того, патологічне розростання тканин ендометрія підвищує ризик розвитку раку шийки матки і яєчників.

Види та стадії ендометріозу

Ознаки ендометріозу відрізняються залежно від розташування і поширеності патологічного процесу. Гінекологи класифікують захворювання за локалізацією клітин ендометрія, що розрослися.

Види ендометріозу

Зовнішній ендометріоз

Можуть уражатися яєчники, фаллопієві труби, піхва і вульва

Внутрішній ендометріоз

Патологічний процес протікає тільки в матці

Генітальний ендометріоз

Розростання ендометрія не виходить за межі репродуктивних органів

Екстрагенітальний ендометріоз

До патологічного процесу залучені органи черевної порожнини (кишківник) і сечовидільної системи (сечовий міхур)

Ретроцервікальний ендометріоз 

Вогнища патології розташовуються на задній стінці матки і можуть поширюватися на пряму кишку

Тканини ендометрія розростаються поступово, гінекологи виділяють чотири стадії патології. Стадії ендометріозу:

  1. Перша стадія (легка) — поява одиничних вогнищ патології.
  2. Друга стадія (середня) — розростання і поглиблення одиничних вогнищ;
  3. Третя стадія (важка) — множинні глибокі ураження, поява спайок і кіст;
  4. Четверта стадія (дуже важка) — велика кількість глибоких вогнищ, утворення великих кіст.

На четвертій стадії патології ендометріальні клітини проростають крізь піхву або пряму кишку, відбувається зрощення прилеглих до матки органів. Визначити вид і ступінь ендометріозу може гінеколог після комплексного обстеження.

Діагностика ендометріозу в Харкові

Діагностує ендометріоз гінеколог медичного центру «ОН Клінік Харків». Лікар збере анамнез, призначить лабораторні аналізи та інструментальні обстеження. Діагностика ендометріозу включає:

  • огляд гінекологом на гінекологічному кріслі та кольпоскопію (мікроскопічне дослідження піхви та цервікального каналу кольпоскопом);
  • лабораторні аналізи крові та сечі (для оцінки загального стану здоров'я і визначення ступеня запалення);
  • гістероскопію (ендоскопічне обстеження шийки і внутрішньої поверхні матки за допомогою гістероскопа — тонкої трубки з підсвічуванням і відеокамерою);
  • зішкріб із піхви на визначення мікрофлори (для виявлення або виключення статевих інфекцій);
  • мазок із цервікального каналу на цитологію (для виявлення атипових клітин шийки матки);
  • УЗД органів малого таза (обстеження матки та її придатків за допомогою ультразвуку).

Також у разі ендометріозу гінеколог може призначити аналіз на статеві гормони для оцінки гормонального фону і функціональності яєчників.

Медикаментозне лікування ендометріозу в Харкові

Медикаментозне лікування ендометріозу спрямоване на зупинку патологічного розростання ендометрія і включає прийом гормональних препаратів. Негормональне лікування ендометріозу не застосовується, оскільки воно неефективне (патологія є гормонозалежною). Гормональна терапія ендометріозу може включати:

  • комбіновані оральні контрацептиви (КОК) — нормалізують ріст ендометріальних клітин і регулюють менструальний цикл;
  • агоністи й антагоністи гонадотропін-рилізинг-гормону — блокують вироблення гормонів, що стимулюють яєчники, знижують рівень естрогену;
  • гормональні внутрішньоматкові спіралі — уповільнюють ріст тканини ендометрія.

Медикаментозне лікування може доповнюватися протизапальними, болезаспокійливими та імуномодулювальними засобами. Також гінеколог може рекомендувати дієту, яка полягає у виключенні з раціону продуктів харчування, що сприяють посиленому виробленню естрогену (наприклад, насіння льону, сої, бобових, кунжуту, морської капусти).

Абляція ендометрія в Харкові

У медичному центрі «ОН Клінік Харків» гінекологи проводять гістероскопічну операцію — абляцію (резекцію) ендометрія. Операція є малоінвазивною, проводиться в амбулаторних умовах, не вимагає розрізів (інструменти вводяться в порожнину матки через піхву і шийку матки). Застосовується короткочасний внутрішньовенний наркоз.

Що таке абляція ендометрія при ендометріозі

Абляція ендометрія — це хірургічна операція, яка передбачає видалення (вишкрібання) патологічних ділянок внутрішньої слизової оболонки матки. Процедура триває 20-40 хвилин.

Показання до абляції ендометрія при ендометріозі

Видалення внутрішньої оболонки, що вистилає матку, показане за неефективності консервативної терапії та за виражених симптомів ендометріозу. Показання до абляції ендометрія при ендометріозі:

  • аномальні маткові кровотечі з великими крововтратами;
  • виражена менорагія (рясні менструальні кровотечі, що перевищують норму за обсягом і тривалістю);
  • інтенсивні болі під час статевого контакту;
  • наявність спайкових процесів у фаллопієвих трубах;
  • ендометріоз, діагностований у період пременопаузи і під час менопаузи.

Абляцію ендометрія не проводять у разі виявлення атипових клітин під час діагностики (за передракового стану). Також протипоказаннями до операції є важкі патології серця, печінки та нирок, а також порушення згортання крові.

Підготовка до абляції ендометрія при ендометріозі

Абляцію ендометрія призначає гінеколог після обстеження. Операцію проводять планово, як правило, на 6-10 день від початку менструального циклу. Підготовка до абляції ендометрія включає:

  • утримання від статевих контактів за два дні до операції;
  • відмова від спринцювань і застосування вагінальних засобів (свічок, гелів, таблеток) за три дні до процедури;
  • дотримання дієти (відмова від жирної, смаженої, гострої та копченої їжі) за три доби до хірургічного втручання.

Перед абляцією ендометрія необхідно відмовитися від їжі за шість-вісім годин до операції, від води — за чотири години. У день операції рекомендується утриматися від куріння, оскільки нікотин уповільнює загоєння тканин.

Важливо заздалегідь (за один-два тижні) попередити лікаря про всі препарати, які він приймає, зокрема харчові добавки та вітамінні комплекси. За можливості та необхідності гінеколог може тимчасово скасувати приймання медикаментозних препаратів, що впливають на згортання крові.

Аналізи перед абляцією ендометрія при ендометріозі

Перед хірургічним втручанням важливо здати передопераційний пакет досліджень. Аналізи перед абляцією ендометрія включають:

  • ПАП-тест (мазок на наявність ракових клітин);
  • клінічні аналізи крові та сечі;
  • тести на ВІЛ, гепатити В і С, сифіліс;
  • коагулограму (тест на згортання крові).

Також лікар може призначити аналіз на глюкозу та біохімічні показники (наприклад, ниркові проби). Для оцінки стану серця гінеколог може направити на електрокардіограму та УЗД серця.

Етапи абляції ендометрія при ендометріозі

Під час операції гінеколог видаляє внутрішню оболонку, що вистилає порожнину матки. Матка під час абляції не травмується. Етапи абляції ендометрія при ендометріозі:

  1. Обробка антисептичними препаратами області зовнішніх статевих органів.
  2. Застосування внутрішньовенного наркозу.
  3. Введення гістероскопа в порожнину матки і подача всередину органу спеціальної рідини для поліпшення візуалізації.
  4. Видалення ендометрія за допомогою електрокоагулятора (петлі, нагрітої до високих температур під впливом струму) або радіоножа (спрямованих високочастотних радіохвильових променів за допомогою апарату Сургітрон).

Після абляції ендометрія жінка має перебувати під наглядом лікаря протягом двох годин. Потім можна вирушати додому, дотримуючись усіх рекомендацій лікаря.

Протягом п'яти-семи днів можуть спостерігатися мізерні кров'янисті виділення і помірні тягнучі болі внизу живота. У разі маткової кровотечі, підвищення температури тіла та погіршення загального самопочуття необхідно негайно звернутися до лікаря.

Реабілітація після абляції ендометрія при ендометріозі

Абляція ендометрія не вимагає тривалої реабілітації, під час неї необхідно дотримуватися приписів і рекомендацій гінеколога. Рекомендації в післяопераційний період після абляції ендометрія:

  • не відвідувати сауни та лазні;
  • не купатися в басейні та відкритих водоймах;
  • відмовитися від гарячої ванни (душ можна приймати в день маніпуляції);
  • утримуватися від статевого життя;
  • обмежити фізичні навантаження (не піднімати важких предметів, не займатися силовими вправами і фітнесом);
  • не використовувати гігієнічні тампони.

Важливо приймати медикаментозні засоби строго за приписами гінеколога. Повне відновлення після вишкрібання порожнини матки в середньому займає один місяць. Після реабілітаційного періоду важливо пройти контрольний огляд у гінеколога.

Записатися на консультацію гінеколога і лікування ендометріозу в медичному центрі «ОН Клінік Харків» можна за телефоном або через форму запису на прийом.

Перехрест Оксана Володимирівна
Перехрест Оксана Володимирівна
Лікар відділення гінекології

Гінекологи в Харкові «ОН Клінік»

Відгуки про гінекологів у Харкові

Від усієї душі раджу всім дівчаткам лікаря-гінеколога Удовиченко Олену Олександрівну! Професіонально, безболісно, все пройшло ідеально. Олена Олександрівно, дяк...
Таїсія , 30.11.2024. Показати відгук
Оцінка:
Дуже рада, що свого часу потрапила на прийом до Бондарєвої Владислави Валентинівни. Чітке лікування, нічого зайвого, детально пояснює кожне призначення або нюан...
Сніжана , 30.11.2024. Показати відгук
Оцінка:
Хочу подякувати лікарю Афанасьєфу І. В. за його професіоналізм. Він проводив мені лапароскопічне видалення міоми матки великих розмірів. Операція пройшла успіш...
Аліна Гуржій , 28.11.2024. Показати відгук
Оцінка:
Богдана Олександрівна чудовий спеціаліст, на прийомі відчуваю себе комфортно, Готова рекомендувати лікаря рідним і знайомим!
Олександра , 01.11.2024. Показати відповідь
Оцінка:
Була на прийомі у лікаря-гінеколога Андрус Г.М., залишилась у приємному враженні. Лікар надала чіткі рекомендації, відповіла на всі питання. Ганна Михайлівна бу...
Еліна , 28.10.2024. Показати відповідь
Оцінка:
Дуже задоволені візитом. Отримали якісну, доступну послугу . Лікар Король Тетяна Григорівна дуже грамотний, кваліфікований спеціаліст. Ввічлива та чуйна людина!...
Єлизавета , 26.10.2024. Показати відповідь
Оцінка:
Величезне спасибі гінекологу Буравель Богдані Олександрівні за лікування, турботу, все завжди проходить добре Спеціаліст супер! Рекомендую
Тетяна , 07.10.2024. Показати відповідь
Оцінка:
Величезну подяку хочу висловити Буравель Богдані Олександрівні, прекрасний гінеколог, фахівець. Спостерігаюся давно І задоволена всім Ставлення, ведення лі...
Тетяна , 07.10.2024. Показати відповідь
Оцінка:

Вартість лікування ендометріозу у Харкові

Відеокольпоскопія
Ехосальпінгоскопія
1100 грн
Консультативний прийом лікаря гінеколога-ендокринолога
ОНЛАЙН-Консультативний прийом лікаря гінеколога-ендокринолога
ОНЛАЙН-Первинний прийом лікаря акушера-гінеколога
ОНЛАЙН-Повторний консультативний прийом лікаря акушера-гінеколога
Пайпель-біопсія порожнини матки
700 грн
Первинний прийом лікаря акушера-гінеколога без УЗД
Первинний прийом лікаря акушера-гінеколога з УЗД
950 грн
Повторний консультативний прийом лікаря акушера-гінеколога
Запис на прийом в «ОН Клінік» проводиться цілодобово!
Записатись на прийом
Заповніть форму, і ми зв'яжемося з Вами у найближчий час
Натискаючи на кнопку Відправити Ви даєте згоду на обробку даних, та погоджуєтеся з умовами угоди
Перевищено ліміт запитів. Спробуйте через 5 хв.