Як позбутися глистів?

Гельмінтози, або глистяні інвазії, — група захворювань, що викликаються паразитичними черв'яками, що мешкають в організмі людини. За останніми даними, прихованим носієм є 1 людина з 100, а близько 80% нових випадків хвороби припадає на дітей і підлітків. Водночас гельмінтози реєструються не тільки в слабо розвинених країнах: часто спалахи ентеробіозу і аскаридозу відбуваються серед благополучних верств населення.
Значне поширення гельмінтозу пояснюється безсимптомним перебігом хвороби на ранніх стадіях. Також симптоми інвазії не виявляються за невеликої кількості паразитів у тілі. Хворий довгий час може не підозрювати про наявність паразитів, але при цьому заражати оточення.
На сьогодні відомо 360 видів глистів, небезпечних для людини. Більшість з них паразитують у кишечнику людини або печінки, але, залежно від типу паразита і його життєвого циклу (яйце, личинка, доросла особина), можуть бути уражені будь-які органи та системи: легені, серце, ЦНС, м'язи, очні яблука тощо.
Основний збиток від гельмінтів полягає в:
Глистові інвазії у дітей можуть викликати затримку розвитку, призвести до небезпечних ускладнень: від прориву (наскрізний виразки) кишечника до паралічу рук і ніг.
До найбільш поширених типів паразитів належать:
Згідно з даними ВООЗ, понад 1,5 млрд людей у всьому світі страждають на гельмінтози, що передаються через ґрунт. Поширеною є хибна думка, що заразиться глистами можна тільки вживаючи неякісні продукти: неочищену воду, немиті фрукти та овочі або необроблене м'ясо і рибу. Але це не так. Частина паразитів може проникати через неушкоджену шкіру.
Личинки гельмінтів проникають крізь шкірні покриви, потрапляють в капіляри та розносяться по організму разом з потоком крові. Для людини такі проколи невідчутні — запідозрити зараження досить складно. Також заразитися паразитами можна, вдихнувши мікроскопічні яйця разом з пилом.
Залежно від того, які органи постраждали від глистової інвазії, у хворих можуть розвиватися кон'юнктивіт, кашель, головний біль, набряки, тремор кінцівок. У разі вираженого авітамінозу з'являється хворобливість у суглобах, випадає волосся, починають розшаровуватися нігті. У дітей гельмінтоз може призвести до затримки фізичного та інтелектуального розвитку.
Загальні симптоми глистів у людини — це:
Самостійно визначити наявність глистової інвазії неможливо. На початкових стадіях хвороба може протікати практично безсимптомно. Хворий не відчуває болю, імунітет якийсь час може пригнічувати патогенну дію токсинів і алергенів. Як правило, загострення починається в період міграції личинок або за збільшення кількості глистів. Чим сильніше інвазія (тобто чим більше паразитів), тим більше симптомів з'являється.
Однак, безсимптомний перебіг інвазії небезпечний — хворий заражає оточення, а стан його здоров'я поступово погіршується. Для виявлення хвороби необхідно періодично проходити профілактичний огляд у лікарні. У рамках профілактики терапевт призначає аналізи на глисти не рідше, ніж один раз на рік. У разі проживання в ендемічних регіонах — раз на пів року.
Для виявлення глистової інвазії можуть бути призначені наступні аналізи:
Аналіз калу на глисти дозволяє фахівцям виявити яйця гельмінтів (за їх наявності). Дане дослідження не дає 100% гарантії виявлення, оскільки кількість яєць залежить від циклу життя глистів і періодично вони можуть не виявлятися в калі, хоча при цьому інвазія зберігається. Тому в більшості випадків лікарі рекомендують здавати аналіз калу два або три рази з невеликим інтервалом між дослідженнями.
Дослідження крові на специфічні антитіла — найбільш інформативний метод виявлення глистової інвазії. Після аналізу лікар може не тільки говорити про наявність глистів, а й встановлює їх вид, а отже, підбирає найбільш ефективний терапевтичний комплекс.
Глисти розпізнаються імунною системою людини як патоген: організм починає виробляти специфічні антитіла для боротьби з паразитами. Саме їх виявляє аналіз.
За підозри на паразитарне зараження лікар призначає кілька аналізів. Комплексне дослідження дозволяє з 100% точністю встановити наявність глистів, визначити вид і стадію життєвого циклу. Не можна стверджувати, що якийсь аналіз краще або гірше: необхідно зробити кілька тестів, щоб підвищити достовірність діагностики.
У разі підозри на глистову інвазію необхідно записатися на консультацію до інфекціоніста. На ранніх стадіях гельмінтоз не має специфічних симптомів, тому досить складно запідозрити у себе або близької людини глисти. Як правило, хворий скаржиться на легке нездужання: розлад травлення, головний біль, апатію.
Якщо симптоми не проходять протягом тижня або подібний стан періодично повертається (наприклад, раз на 3-4 місяці ви почуваєтеся погано), необхідно проконсультуватися з лікарем. Напади поганого самопочуття можуть бути пов'язані з міграцією паразитів.
Лікуванням паразитарних інвазій займається інфекціоніст або паразитолог. Але не варто відразу звертатися до лікаря вузької спеціалізації: краще звернутися до терапевта. Він призначить ряд досліджень і в разі потреби направить до паразитолога або гастроентеролога.
За виявлення глистів лікар призначає протипаразитарні засоби, спрямовані на боротьбу з конкретним видом хробаків. Сучасні препарати однаково ефективно борються з глистами на кожній стадії життєвого циклу: дорослими особинами, личинками та яйцями. У більшості випадків достатньо одноразового прийому таблеток, але іноді потрібно пройти курс препаратів — лікування розробляє терапевт або паразитолог.
Неприпустимо відхилятися від виробленої тактики лікування — це може привести до того, що яйця черв'яків залишаться в організмі, що в подальшому викличе повторну інвазію.
Одночасно з протипаразитарними засобами можуть бути призначені препарати, що покращують стан шлунково-кишкового тракту, вітаміни для усунення авітамінозу, антигістамінні препарати (за алергічної реакції).
Існує достатня кількість способів лікування гельмінтозів народними засобами. Хворим рекомендують вживати велику кількість продуктів із сильними ефірними оліями: наприклад, пити відвари з гвоздики або їсти часник. Такі способи не тільки неефективні, але й небезпечні.
Якщо кишечник травмований глистами, то вживання продуктів з сильними ефірними оліями викличе додаткове подразнення слизової оболонки, посилить больовий синдром і проблеми з дефекацією.
Також не можна вживати антигельмінтні засоби без консультації з лікарем. Деякі препарати призводять до загибелі черв'яків, але не провокують їх евакуацію, тобто вони залишаються в організмі, що викликає сильне отруєння. Безпечне лікування інвазії можливе тільки під контролем досвідченого лікаря!
Лікування гельмінтозу повинен проходити не тільки хворий, але й усі члени його сім'ї. Також необхідно прокип'ятити постільну і натільну білизну, провести вологе прибирання з використанням знезаражувальних засобів. Надалі для профілактики глистової інвазії рекомендується:
Гельмінтози добре піддаються лікуванню і не завдають серйозного збитку організму за своєчасного виявлення. Тому головне — вчасно звернутися за лікарською допомогою. Для попередження гельмінтозу необхідно дотримуватися правил гігієни та регулярно проходити огляд у лікаря.
Зниження маси тіла є можливим, але з обов'язковим симптомом паразитарної інвазії. Втрата ваги за паразитарних захворювань може бути обумовлена порушеннями мікрофлори та процесів всмоктування поживних речовин у кишечнику.
Паразитарні захворювання (глисти) лікуються медикаментозно із застосуванням протипаразитарних препаратів. Препарати від глистів може призначити лише лікар. Вибір антипаразитарних препаратів залежить від виду глистів.
Переміщення глистів у тілі людини зумовлено особливостями їх життєвих циклів. Для більшості паразитів вихід назовні - це спосіб їхнього поширення та передачі. За виходу назовні глисти можуть визначатися не тільки в калі, але також у мокротинні та повітрі, що видихається.