Що таке кальпротектин?
Кальпротектин — це білок, який виділяється нейтрофілами (різновидом лейкоцитів) під час запальних процесів у кишківнику. Меншою мірою його продукують моноцити (ще один вид лейкоцитів) і активовані клітини плоского епітелію, що вистилає слизову оболонку органу. Вивільнений кальпротектин змішується з кишковим вмістом і виводиться з організму разом з калом.
Яку функцію виконує кальпротектин в організмі?
Поставте своє питання терапевту «ОН Клінік»
Кальпротектин у калі є діагностичним маркером запалення в кишківнику. Підвищення його рівня допомагає відрізнити запальні захворювання (хворобу Крона, виразковий коліт, дивертикуліт) від функціональних порушень (синдрому подразненого кишківника, дискінезії).
Також кальпротектин чинить антимікробну дію. Він може зв'язувати іони металів (насамперед цинку та марганцю), які необхідні для росту бактерій і грибків.
Ще однією функцією фекального кальпротектину є регуляція запального процесу. Він сприяє активації імунних клітин (моноцитів і макрофагів), які мігрують в осередок запалення, знищують патогенні мікроорганізми та зруйновані клітини, запобігаючи подальшому пошкодженню тканин.
Що таке аналіз на кальпротектин?
Аналіз калу на кальпротектин — лабораторне дослідження, спрямоване на визначення концентрації кальпротектину в калових масах. Діагностика призначається за підозри на гостре або хронічне запалення в кишківнику.
Існує також аналіз на кальпротектин у крові. Однак він менш специфічний для кишкового запалення та може вказувати на запальний процес у будь-якій частині тіла (за ревматоїдного артриту, муковісцидозу, системного васкуліту, сепсису). Аналіз крові іноді використовують як доповнення до дослідження калу за запальних захворювань кишківника для оцінки загального запального навантаження на організм.
Коли показаний аналіз на кальпротектин?
Тест рекомендований за постійного або частого болю в животі (гострого і переймоподібного або тупого і ниючого). Інші показання до дослідження калу на кальпротектин:
- хронічні закрепи або діарея;
- кров і слиз у випорожненнях;
- підвищене газоутворення (метеоризм);
- відчуття розпирання в животі, особливо після вживання їжі;
- часті позиви до дефекації та відчуття неповного випорожнення кишківнику;
- нетримання калу;
- біль під час дефекації;
- зниження апетиту;
- нудота і блювання;
- незрозуміла втрата ваги;
- підвищена температура тіла;
- слабкість і швидка стомлюваність;
- виразки в порожнині рота та білий наліт на язиці;
- неприємний запах з рота;
- часта відрижка, не пов'язана з прийомом їжі.
Здати кал на кальпротектин слід після завершення курсу лікування кишкового запалення для оцінки ефективності терапії. Пацієнтам з хронічними запальними захворюваннями кишківника аналіз потрібно здавати періодично для контролю стану та виключення рецидивів.
Який лікар направляє на аналіз на кальпротектин?
На аналіз калу на кальпротектин направляє гастроентеролог — лікар, який спеціалізується на діагностиці, лікуванні та профілактиці захворювань травного тракту. За підозри на запалення в нижніх відділах кишківника тест може призначити проктолог, який займається лікуванням захворювань прямої кишки та аноректальної зони. Направлення на діагностику також може дати сімейний лікар або терапевт за появи симптомів, які потребують диференціації між функціональними та запальними захворюваннями кишківника.
Як підготуватися до аналізу на кальпротектин?
За тиждень до здачі калу на кількісний кальпротектин необхідно повідомити лікаря про прийом лікарських препаратів, здатних вплинути на результат дослідження (нестероїдних протизапальних засобів, антибіотиків, проносних). За необхідності лікар тимчасово призупинить курс терапії або скоригує дозування.
За добу до аналізу слід уникати вживання жирної та газоутворювальної їжі. Вона може викликати подразнення кишківника та змінити щільність калових мас, що призведе до нерівномірного розподілу кальпротектину в зразку та спотворення результатів.
У рамках підготовки до аналізу на кальпротектин на два-три дні слід відмовитися від вживання алкоголю. Етиловий спирт може посилювати запалення слизової оболонки кишківника і підвищувати концентрацію кальпротектину.
Як здавати аналіз на кальпротектин?
Спочатку необхідно підготувати стерильний контейнер для збору калу. Його можна отримати в лабораторії або придбати в аптеці. Зазвичай контейнер комплектується спеціальною ложечкою для забору біоматеріалу. Порядок збору калу для дослідження на кальпротектин:
- Провести ретельну гігієну періанальної зони теплою водою без мила.
- Спорожнити кишківник у чисту посудину, не допускаючи потрапляння сечі.
- З різних ділянок зразка за допомогою ложечки взяти невелику кількість калу (розміром з волоський горіх) і помістити в контейнер.
- Щільно закрити кришку контейнера, щоб уникнути протікання або забруднення вмісту.
- Доставити зразок у лабораторію протягом двох-чотирьох годин після збору. За необхідності допускається зберігання контейнера в холодильнику за температури від двох до восьми градусів, але не більше 24 годин.
Здавати кал на фекальний кальпротектин необхідно після природної дефекації, без використання проносних засобів, клізм і ректальних супозиторіїв. Проносні препарати розріджують калові маси та можуть спричинити нерівномірний розподіл кальпротектину у випорожненнях, що нерідко призводить до хибнонегативних результатів. Клізми та супозиторії подразнюють слизову оболонку кишківника, провокуючи зростання рівня кальпротектину і підвищуючи ризик хибнопозитивних результатів.
Скільки робиться аналіз на кальпротектин?
Дослідження калу на кальпротектин роблять зазвичай впродовж одного-трьох робочих днів. Терміни можуть незначно варіюватися залежно від завантаженості лабораторії та використовуваного методу аналізу.
Як розшифрувати результати аналізу на кальпротектин?
У різних лабораторіях норми кальпротектину можуть відрізнятися, оскільки залежать від методу проведення аналізу та використовуваних одиниць виміру. Норми кальпротектину в дорослих жінок і чоловіків наведено в таблиці нижче.
Норми кальпротектину в дорослих | ||
Рівень кальпротектину в калі, мкг/г | Значення | Розшифровка результатів аналізу на кальпротектин |
Менше 50 | Норма | Запальні процеси в кишківнику малоймовірні |
50-120 | Помірне підвищення | Може спостерігатися за легкого запалення, спричиненого дисбактеріозом, прийомом нестероїдних лікарських препаратів, вживанням алкоголю, харчовим отруєнням, запальними захворюваннями кишківнику в стадії ремісії |
Більше 120 | Значне підвищення | Характерне для активної фази запальних захворювань кишківнику (хвороби Крона, коліту, дивертикуліту, кишкових інфекцій) |
Для вашої зручності ми надаємо нашу таблицю у вигляді ілюстрації. Ви можете зберегти її або надіслати знайомим за потреби.
Норми кальпротектину в дорослих
Кількісне значення кальпротектину залежить від активності запалення. Рівень кальпротектину 400 мкг/г вказує на виражене запалення, яке може бути пов'язане з активною фазою виразкового коліту або хвороби Крона, і є показанням до колоноскопії (огляду стінок кишківника за допомогою оптичного приладу — колоноскопа). За рівня кальпротектину понад 500 мкг/г зростає ризик розвитку ускладнень (токсичного мегаколону за виразкового коліту, нориць і стриктур за хвороби Крона, абсцесів за кишкових інфекцій).
Рівень кальпротектину від 800 мкг/г вказує на тяжкий перебіг запалення, яке може вимагати термінового хірургічного втручання. Коли кальпротектин більший за 1000 мкг/г, підвищується ризик загрозливих для життя ускладнень (перфорації кишківника, масивної кровотечі, сепсису, поліорганної недостатності).
У дітей норми фекального кальпротектину відрізняються за віком. Референсні значення представлені в таблиці нижче.
Норми кальпротектину в дітей | |
Вік | Рівень кальпротектину, мкг/г |
0-3 місяці | 195-621 |
3-6 місяців | 85-988 |
6-12 місяців | 109-418 |
1-4 роки | 53-119 |
4-12 років | 25-35 |
Старші за 12 років | <50 |
Для вашої зручності ми надаємо нашу таблицю у вигляді ілюстрації. Ви можете зберегти її або надіслати знайомим за потреби.
Норми кальпротектину в дітей
У дитини кальпротектин підвищений від народження приблизно до чотирьох років, що вважається фізіологічною нормою. У зазначений період формуються мікрофлора та імунний захист. Слизова оболонка кишківника чутлива й активно реагує навіть на незначні подразники, через що в просвіт кишки надходить більше нейтрофілів і підвищується рівень кальпротектину.
Що означає знижений рівень кальпротектину?
Низький кальпротектин зазвичай вказує на відсутність активного кишкового запалення. Знижений кальпротектин дає змогу виключити хворобу Крона, коліт, дивертикуліт, гострі кишкові інфекції, рак.
Однак якщо кальпротектин знижений, а пацієнта турбують болі в животі, здуття, нестабільні випорожнення, вірогідні функціональні порушення (синдром подразненого кишківника, дискінезія). За синдрому подразненого кишківника (СПК) рівень кальпротектину в калі, як правило, нижче 50 мкг/г.
Що означає високий кальпротектин?
Кальпротектин підвищений за хвороби Крона — хронічного запального захворювання, яке може вражати всі відділи травного тракту (від ротової порожнини до прямої кишки). За патології рівень кальпротектину становить близько 250 мкг/г. Інші захворювання, які показує високий кальпротектин:
- виразковий коліт (запалення слизової оболонки кишківника, що супроводжується утворенням ерозій);
- дивертикуліт (запальне ураження дивертикулів — мішкоподібних випинань кишкової стінки);
- ішемічний коліт (запалення товстої кишки, зумовлене порушенням кровопостачання кишкової стінки);
- бактеріальні, вірусні та паразитарні інфекції кишківника (сальмонельоз, шигельоз, ротавірусний та аденовірусний гастроентерит, лямбліоз, гельмінтоз);
- целіакія (запалення тонкого кишківника після вживання злаків унаслідок непереносимості глютену);
- рак кишківника (злоякісне новоутворення на кишковій стінці).
Незначне підвищення кальпротектину можливе за дисбактеріозу. Порушення балансу мікрофлори може спричиняти подразнення слизової оболонки кишківника і легке запалення.
Як лікувати високий рівень кальпротектину?
Лікування за підвищеного рівня кальпротектину спрямоване на усунення причини запалення в кишківнику, зниження симптомів, полегшення стану пацієнта і запобігання ускладненням. Препарати, які можуть призначатися за високого кальпротектину:
- аміносаліцилати — застосовуються для зменшення запалення в кишківнику;
- кортикостероїди — використовуються для швидкого зняття запалення за неефективності аміносаліцилатів;
- антибіотики — призначають за бактеріальної інфекції, яка ускладнює перебіг запальних захворювань кишківнику;
- біологічні препарати — показані за тяжких форм запальних хвороб кишківнику для блокування молекул запалення;
- імуносупресори — застосовуються для придушення гіперреакції імунної системи при аутоімунних запальних захворюваннях кишківника;
- проносні засоби — усувають закрепи, що виникають на тлі запалення в кишківнику;
- антидіарейні засоби — знижують частоту дефекації;
- антиеметики — усувають блювання й нудоту, якими може супроводжуватися запалення в кишківнику;
- ферменти — призначають за порушень травлення та всмоктування поживних речовин;
- пробіотики — сприяють відновленню нормальної мікрофлори кишківника.
Поряд з медикаментозним лікуванням, за високого кальпротектину лікар може рекомендувати дієту, спрямовану на зниження навантаження на кишківник. Зменшити запалення й уникнути подразнення слизової оболонки допоможе виключення з раціону жирних, смажених і гострих страв, а також газоутворювальних продуктів (капусти, бобів, випічки, молока, свіжих овочів і фруктів, газованих напоїв). Для запобігання зневодненню слід вживати щонайменше півтора літра рідини на добу.
Коли не можна здавати аналіз на кальпротектин?
Не рекомендується здавати аналіз на кальпротектин раніше, ніж через один-два тижні після інструментальних досліджень кишківника (колоноскопії, ректороманоскопії) та біопсії (забору зразка тканин для подальшого цитологічного або гістологічного дослідження). Механічне подразнення слизової оболонки може призвести до локального запалення та посиленого вивільнення кальпротектину, провокуючи хибнопозитивний результат. Інші ситуації, в яких не слід здавати тест на кальпротектин, щоб уникнути хибного результату:
- нещодавнє вживання антибіотиків, проносних та нестероїдних протизапальних засобів;
- кровотеча з верхніх відділів травного тракту;
- харчове отруєння або гостра кишкова інфекція;
- нещодавнє застосування ректальних супозиторіїв або клізм для полегшення дефекації;
- геморой, що кровоточить, або анальні тріщини.
Жінкам не слід здавати аналіз на кальпротектин у період місячних (особливо за рясної кровотечі). Менструальна кров може потрапити в зразок, змінити його склад і ускладнити діагностику.
Чи можна аналіз на кальпротектин замінити іншими дослідженнями?
Аналіз на кількісний фекальний кальпротектин замінити іншими дослідженнями неможливо, оскільки він є маркером запальних процесів у кишківнику. Але оскільки тест не показує точну причину запалення, його часто доповнюють низкою лабораторних та інструментальних досліджень. Аналізи, які можуть призначатися разом із тестом на фекальний кальпротектин:
- аналіз калу на лактоферин (ще один маркер запалення) — допомагає підтвердити запальний процес у кишківнику;
- бактеріологічний посів калу — дає змогу виявити в випорожненнях хвороботворні бактерії, визначити їхній вид і чутливість до антибіотиків;
- загальний аналіз калу (копрограма) — показує склад і мікроскопічну структуру випорожнень, допомагає виявити ознаки запалення, кровотечі, порушення травлення та всмоктування поживних речовин;
- тест на приховану кров у калі — спрямований на виявлення мікроскопічних кровотеч;
- загальний і біохімічний аналізи крові — допомагають виключити системне запалення, анемію та ознаки інфекції;
- імунологічні тести — дають змогу виключити автоімунну природу запалення, визначити наявність специфічних антитіл та оцінити активність імунної відповіді;
- цитологічне або гістологічне дослідження біоптату — призначають для точної оцінки клітинного складу та структури слизової оболонки кишківника, виявлення ознак порушення травлення, порушення всмоктування поживних речовин; імунологічний аналіз крові.
Також лікарі використовують інструментальні методи діагностики. Колоноскопія дає змогу оглянути слизову оболонку кишківника, виявити вогнища запалення, виразки, пухлини і взяти біопсію. Комп'ютерна томографія (КТ) кишківника допомагає визначити товщину стінок органа, виявити інфільтрати (запальні ущільнення), абсцеси (скупчення гною), нориці (патологічні ходи між кишківником та іншими органами) і пухлини. Рентгенографія кишківника показує дивертикули (мішкоподібні випинання), стриктури (звуження просвіту) і великі новоутворення.
У нашого блогу є власні канали в телеграмі та вайбері, в яких ми розповідаємо корисні та цікаві речі про здоров'я. Підписуйтесь, щоб зробити турботу про власне здоров'я та здоров'я сім'ї комфортною та легкою.
Лабораторні аналізи в ОН Клінік Харків Ярослава Мудрого


Лабораторні аналізи ОН Клінік в інших містах
Популярні питання
За раку кишківника фекальний кальпротектин зазвичай підвищений. Зростання пухлини призводить до пошкодження слизової оболонки і розвитку запалення, внаслідок чого відбувається посилене вивільнення кальпротектину нейтрофілами.
Перед здачею калу в разі запалення кишківника слід уникати вживання жирної їжі та газоутворювальних продуктів (капусти, бобів, випічки, молока, газованих напоїв). Вони можуть змінити щільність і структуру калових мас, спричиняючи нерівномірний розподіл кальпротектину. У результаті в одних ділянках випорожнень концентрація білка може бути вищою, ніж в інших, що підвищує ризик помилкових результатів.
Високий кальпротектин у калі означає, що в кишківнику є активне запалення, яким супроводжуються виразковий коліт, хвороба Крона, дивертикуліт, бактеріальні, вірусні та паразитарні кишкові інфекції. Також підвищення кальпротектину може спостерігатися за раку кишківника. Однак конкретне захворювання тест не показує.
Ціна на аналіз калу на кальпротектин залежить від типу дослідження (якісне або кількісне) і терміну виконання (плановий тест зазвичай дешевший, ніж терміновий). Уточнити ціну аналізу на кальпротектин можна на сайті медичних центрів «ОН Клінік» або за телефоном у оператора.