Що таке коліт?
Коліт — це запальне захворювання товстого кишківника, за якого запалюються відділи ободової кишки. У нормі в товстому кишківнику відбувається всмоктування води, розмноження корисної мікрофлори та формування оформлених випорожнень.
Види колітів
Поставте своє питання Гастроентерологу «ОН Клінік»
За перебігом захворювання розрізняють гострий і хронічний коліт. Гострий коліт частіше має інфекційне походження і може провокуватися бактеріями, найпростішими, грибками та вірусами.
Хронічні коліти включають рідкісні важкі захворювання кишкового тракту. Види хронічних колітів кишківника:
- хвороба Крона;
- неспецифічний виразковий коліт;
- неспецифічні невиразкові коліти (алергічний, спастичний).
Ішемічний коліт розвивається при порушенні кровообігу в кишечнику. Причинами ішемічного коліту можуть бути тромбоз мезентеріальної артерії, перекрут петлі кишківника, кишкова непрохідність, здавлювання судин пухлиною. Антибіотикоасоційований коліт виникає в разі порушення мікрофлори кишківника після прийому курсу антибіотиків.
Симптоми коліту
Гострий коліт починається раптово і проявляється рясною діареєю, домішками крові в калі, різким болем у животі. За гострого коліту може підвищуватися температура тіла, з'являються загальна слабкість і озноб.
Хронічний коліт протікає з періодами загострень і ремісії. Симптоми коліту:
- порушення випорожнення (діарея або закреп);
- метеоризм (здуття живота, затримка газів);
- переймоподібні болі в животі;
- бурчання в животі;
- помилкові позиви до дефекації;
- відчуття неповного випорожнення кишечника;
- термінові позиви до дефекації.
Діарея при коліті неоформленими каловими масами, іноді з домішками слизу і крові. Симптомами хронічного коліту також є зниження ваги, тривалі млявість і стомлюваність. Коліт у дітей частіше спричиняється бактеріальною або паразитарною інфекцією і може призвести до зневоднення (проявляється млявістю, сонливістю, запахом ацетону з рота).
Виразковий коліт
Виразковий коліт — це хронічне аутоімунне захворювання, за якого в слизовій оболонці кишківника утворюються глибокі дефекти (виразки). Симптоми виразкового коліту включають часті діареї з домішками крові в калі. Внаслідок хронічної діареї організм втрачає воду, солі, кислоти та поживні речовини.
Ентероколіт
Ентероколіт — це поєднання коліту з ентеритом (запаленням тонкого кишківника). Типова діарея за коліту характеризується частим, але не рясним випорожненням. Якщо діарея стає дуже рясною, водянистою, з домішками неперетравленої їжі, то слід запідозрити ентероколіт. Ентероколіт також проявляється болем або дискомфортом у животі. Ентероколіт розвивається за харчових інфекцій, а також за хвороби Крона.
Псевдомембранозний коліт
Псевдомембранозний коліт є гострим бактеріальним захворюванням товстого кишківника, яке викликається клостридіальною інфекцією. За клостридіального коліту на поверхні слизової оболонки кишківника утворюються нальоти (псевдомембрани).
Симптоми псевдомембранозного коліту включають прогресуючу діарею зеленими каловими масами з неприємним запахом. За псевдомембранозного коліту також настає інтоксикація, підвищується температура тіла, на тлі зневоднення можуть виникнути судоми.
Спастичний коліт
Спастичний коліт виникає при порушенні моторики (руху) кишківника і характеризується м'язовими спазмами. Симптоми спастичного коліту включають закреп і переймоподібний біль у животі. Спастичний коліт може посилюватися на нервовому грунті, у разі порушення дієти, на тлі інших захворювань.
Як вилікувати коліт назавжди?
Назавжди можна вилікувати гострий коліт, а також ті види колітів, для яких можливо усунути причину їх розвитку (наприклад, антибіотикоасоційований коліт). Метою лікування хронічних колітів є усунення симптомів і досягнення стійкої ремісії.
У разі підозри на коліт необхідно звернутися до гастроентеролога, який призначить обстеження та визначить причину запалення. Діагностика коліту:
- аналізи (крові, сечі, калу);
- колоноскопія;
- УЗД черевної порожнини;
- рентген і комп'ютерна томографія кишківника.
Основним методом обстеження, який дає змогу встановити вид коліту є колоноскопія (інструментальний огляд слизової оболонки через задній прохід). Набрякла, почервоніла слизова є ознакою катарального коліту. За виразкового коліту видно дефекти на слизовій. Якщо зміни на слизовій під час ендоскопічного огляду виражені незначно, діагностують мікроскопічний коліт.
Лікування коліту залежить від виду захворювання та його тяжкості. Гастроентеролог може призначити засоби від закрепу та діареї, спазмолітики та пробіотичні препарати. Під час лікування виразкового коліту та хвороби Крона застосовуються гормональні протизапальні засоби. У разі відсутності ефекту від медикаментозного лікування, у разі кровотеч або глибоких виразкових дефектів у кишківнику за коліту може знадобитися хірургічне лікування.
Заборонені продукти в разі коліту
Для полегшення симптомів захворювання і профілактики загострень за коліту необхідна дієта. У кожної людини загострення хронічного коліту можуть спричиняти різні продукти харчування, тому гастроентеролог призначить елімінаційну дієту, що полягає в почерговому вилученні з раціону різних продуктів і відстеженні змін симптомів.
Провокувати загострення коліту може жирна, солодка й алергенна їжа (морепродукти, мед, трави). Заборонені продукти за коліту включають свіже молоко, вершки, масло, жорсткі термічно необроблені овочі та фрукти (яблука, груші), соки, фастфуд, алкоголь і солодощі. На дієті за коліту з метеоризмом необхідно виключити з раціону харчування продукти, що підвищують газоутворення в кишківнику: хлібобулочні вироби, капусту, газовані напої. З раціону харчування за коліту також виключають насіння. Як і на харчуванні в разі панкреатиту, у разі коліту необхідно виключати солодощі, жирну їжу, фастфуд, гострі спеції та алкоголь.
Дієта в разі коліту: меню на тиждень із рецептами
Дієта за хронічного коліту має містити підвищену кількість білка й енергії, а також клітковину. За коліту можна їсти рибу, нежирне м'ясо, крупи, термічно оброблені овочі та фрукти.
В'яжучі засоби за коліту потрібні за частої діареї (наприклад, рис). Для поповнення втрат енергії та білка внаслідок тривалої діареї за коліту застосовується кістковий бульйон. Свіжий йогурт у разі коліту кишківника допомагає відновленню кишкової мікрофлори.
На дієті за коліту також важливо заповнювати втрати рідини й випивати до 3 л води на день. За легкого перебігу коліту дієта може стати основним методом лікування і допоможе уникнути призначення лікарських препаратів.
Незважаючи на обмеження, харчування за коліту може бути різноманітним і смачним. Ми склали для вас тижневий план харчування за коліту.
Рибне філе з овочами в духовці
Інгредієнти
- філе риби нежирних сортів — 500 гр;
- сезонні овочі за смаком (кабачок; морква; солодкий перець) — по 1-2 шт.;
- сіль і негострі спеції (прованські трави або перець) за смаком.
- Рибне філе помити, дати обсохнути, натерти сіллю і спеціями в невеликій кількості, обернути у фольгу для запікання.
- Овочі помити, крупно нарізати.
- У ємність для запікання викласти рибу й овочі, запікати 15 хвилин.
Овочевий суп-пюре з крутонами
Інгредієнти
- морква; картопля; брокколі — всього 500 гр;
- нежирні вершки — 100 мл;
- сіль і трав'яні спеції за смаком;
- крутони.
- Овочі очистити, помити, розрізати навпіл.
- Готові овочі відварити в 1,5 л чистої води, додати сіль і спеції за смаком.
- Готові овочі збити блендером, додати овочевий бульйон і вершки у співвідношенні 2:1 до бажаної консистенції.
- Подавати з крутонами.
Курячий бульйон із яйцем
Інгредієнти
- куряче стегно — 2 шт.;
- яйця — 2 шт.;
- спагеті — 100 гр;
- свіжа зелень — 100 гр.
- Куряче стегно помити і відварити до готовності на слабкому вогні.
- За 10 хвилин до готовності додати в бульйон спагетті.
- Яйця відварити до готовності в окремій ємності, розрізати на половинки.
- Зелень дрібно нарізати.
- На дно тарілки викласти половину яйця, залити бульйоном зі спагеті, перед подачею посипати зеленню.
Фруктовий плов
Інгредієнти
- рис — 400 гр;
- яблука — 6 шт.;
- сухофрукти за смаком.
- Рис промити і варити до напівготовності.
- Яблука і сухофрукти промити, дрібно нарізати і протушкувати на сковороді з додаванням чайної ложки цукру.
- Додати фруктову суміш у рис, перемішати і варити разом до готовності рису.
Вівсяні оладки
Інгредієнти
- вівсяні пластівці — 300 гр;
- яйце — 1 шт.;
- борошно — 50 гр;
- банан — 1 шт.;
- ягоди за смаком.
- У глибокій ємності змішати вівсяні пластівці, яйце і столову ложку борошна.
- Банан потовкти виделкою, додати у вівсяну суміш і перемішати.
- Додати ягоди за смаком.
- Із приготовленої суміші сформувати оладки, обсмажити по 1-2 хвилині з кожного боку без масла.
Запечені яблука з медом
Інгредієнти
- великі яблука — 4 шт.;
- мед — 100 гр;
- горіхи за смаком.
- Яблука помити, акуратно ножем вирізати серцевину.
- В отвір, що утворився, покласти 2-3 горіхи і столову ложку меду.
- Запікати в духовці близько 15 хвилин до готовності.
Фарширований перець
Інгредієнти
- м'ясний фарш за смаком — 500 гр;
- рис — 100 гр;
- яйця — 2 шт.;
- великі солодкі перці — 6 шт.;
- морква — 1 шт.;
- цибуля — 1 шт.;
- помідори — 3 шт.
- В одній ємності змішати м'ясний фарш, яйце і рис.
- Перці помити, дістати серцевину.
- Наповнити перці приготовленою м'ясною сумішшю, укласти в каструлю, залити теплою водою і поставити тушкуватися на повільному вогні.
- Овочі помити, почистити, дрібно нарізати і протушкувати на окремій сковороді.
- За 10-15 хвилин до готовності, додати в перці овочеву заправку, тушкувати разом.
У нашого блогу є власні канали в телеграмі та вайбері, в яких ми розповідаємо корисні та цікаві речі про здоров'я. Підписуйтесь, щоб зробити турботу про власне здоров'я та здоров'я сім'ї комфортною та легкою.
Гастроентерологія в ОН Клінік Ужгород
Популярні питання
Синдром запаленого кишківника — це функціональне захворювання, за якого порушується регуляція роботи шлунково-кишкового тракту. Прояви синдрому запаленого кишківника можуть нагадувати коліт: порушується випорожнення, періодично виникають болі в животі. За подразненого кишківника, на відміну від коліту, не відбуваються структурні зміни слизової оболонки (відсутність запалення).
Тоді як у разі коліту запалення обмежується товстим кишківником, ентероколіт являє собою одночасне запалення товстого і тонкого кишківника. Ентероколіт буває за харчового отруєння, а також за хвороби Крона. Іноді до ентериту і коліту приєднується запалення шлунка, тоді розвивається гастроентероколіт.
За хронічного виразкового коліту можна вживати овочі та фрукти без грубої шкірки та без насіння. У періоді загострення за виразкового коліту можна банани, термічно оброблені (запечені) яблука, киселі з ягід, вишень і слив. Виноград і цитрусові на час загострення необхідно обмежити, оскільки вони мають подразнювальні властивості.
Хронічний коліт небезпечний тим, що є передраковим захворюванням. Хронічне запалення в кишківнику сприяє появі новоутворень (наприклад, поліпів), які згодом трансформуються в злоякісні пухлини. Тривалий коліт також може призвести до зниження ваги, зневоднення і зниження імунітету.
Лікувати коліт у домашніх умовах не слід. Самолікування при коліті неефективне і може призвести до розвитку ускладнень (кишкової кровотечі, зневоднення). Правильне лікування в разі запалення кишківника може призначити тільки лікар залежно від причини захворювання.