Що таке пронос і чому він виникає?

Діарея у дорослих та дітей старше 1 року – це неоформлені або рідкі випорожнення три і більше разів на добу. Внаслідок порушення всмоктування поживних речовин або пошкодження слизової оболонки кишечника в калі можуть з'явитися кров, гній, слиз, залишки неперетравленої їжі. Одночасно з проносом можуть виникати нудота, блювання, біль у животі.
Пронос виникає внаслідок пошкодження слизової оболонки кишечника патогенними (хвороботворними) мікроорганізмами: ротавірусом, аденовірусом, коронавірусом, кишковою паличкою, сальмонелою, дизентерією. Джерелами зараження є інфікована вода чи їжа, і навіть немиті руки.
Причини діареї
Інші причини діареї:
Діарея може з'явитися після вакцинації, під час вагітності та в результаті перенесеної операції на органах черевної порожнини (жовчному міхурі, товстому та тонкому кишечнику, підшлунковій залозі, шлунку). Постійна діарея виникає при хворобі Крона (хронічному запаленні кишечника), виразковому коліті (ерозивно-виразковому ураженні слизової оболонки товстої кишки) та синдромі подразненого кишечника (хронічної функціональної дисфункції кишечника).
При надмірному надходженні жовчних кислот у кишечник виникає хологенна діарея. Залежно від причин розвитку, існують такі види діареї:
Гастроентерологи також виділяють функціональну діарею - порушення функції кишечника, що проявляється збільшенням частоти випорожнень до трьох і більше разів на добу з виділенням рідкого або пастоподібного калу. Зміни характеру та частоти випорожнень виникають внаслідок підвищеної чутливості рецепторів кишечника до розтягування та частих стресів.
Гострий пронос починається раптово і триває 1-2 дні. Хронічна діарея триває щонайменше чотири тижні і характеризується чергуванням періодів загострення та ремісії (відсутності симптоматики). Симптоми діареї:
Пронос у немовляти характеризується збільшенням частоти випорожнень (у нормі кількість випорожнень дорівнює кількості годувань) та зміною його консистенції (водянистість). Діарея при панкреатиті характеризується пінистим, частим випорожненням з різким неприємним запахом, з частинками неперетравленої їжі.
Пронос часто супроводжується болями в животі, відрижкою з тухлим запахом. При діареї може бурчати в животі, підвищуватися температура тіла до 38 ° С і вище, з'являються нудота, блювання і свербіж заднього проходу.
Діарея при ковіді виникає внаслідок пошкодження коронавірусом слизової оболонки органів шлунково-кишкового тракту. Крім проносу та катаральних явищ (гарячки, кашлю, нежиті), при COVID-19 також можуть виникати нудота, блювання, хворобливі відчуття в ділянці живота.
Діарея при місячних виникає через підвищення рівня простагландинів - гормонів, що викликають скорочення гладкої мускулатури матки та кишечника. Внаслідок гормональних змін у період менструації посилюється активність м'язової тканини органів ШКТ, знижується швидкість всмоктування їжі та збільшується секреція електролітів у просвіт кишечника, що сприяє більш частому випорожненню.
Пронос водою є поширеною ознакою целіакії, кишкової інфекції (холери, ротавіруса, ієрсиніозу), синдрому подразненого кишечника. Водяниста діарея також виникає при харчовому отруєнні, зміні кліматичних умов.
Часті рідкі діареї можуть призвести до зневоднення - патологічного стану, що характеризується зменшенням кількості води в організмі. Зневоднення проявляється запамороченням, сухістю слизових оболонок, спрагою та зниженням частоти сечовипускань. Для того, щоб зупинити пронос і уникнути розвитку ускладнень, потрібна консультація гастроентеролога.
Кров у калі з'являється в результаті росту та розмноження в стінці кишечника патогенних мікроорганізмів (ротавіруса, шигели, амеби). Інші причини діареї з кров'ю:
Причинами проносу з кров'ю можуть бути геморой, анальна тріщина, рак або поліпи прямої кишки. При підозрі на ці патології необхідна консультація проктолога.
Зелений пронос може з'явитися після вживання великої кількості овочів та фруктів, фастфуду, а також внаслідок кишкових інфекцій (сальмонельозу, лямбліозу), тривалого прийому антибіотиків. Кал зеленого кольору може виникнути при хворобі Крона, виразковому коліті, синдромі подразненого кишечника.
Жовтий пронос характерний для захворювань печінки (гепатиту, цирозу, синдрому Жильбера) та підшлункової залози (хронічного панкреатиту, раку підшлункової залози), целіакії. Жовте випорожнення виникає при вірусній або бактеріальній кишковій інфекції, а також при вживанні продуктів з високим вмістом барвників, моркви, батату.
Для діагностики діареї гастроентеролог збирає анамнез та проводить огляд, спрямовує на загальний та біохімічний аналізи крові. Лікування діареї залежить від причини її появи та ступеня вираженості симптомів.
Для того, щоб позбавитися діареї, гастроентеролог призначає антибактеріальні препарати, ферменти, пробіотики (лікарські засоби, що містять корисні бактерії). Лікар також використовує медикаменти, які відновлюють водно-електролітний баланс. Для того, щоб нормалізувати кількість випорожнень та консистенцію калу, лікар коригує раціон харчування. Дієта при діареї:
До закріплюючих продуктів також відносяться свіжі банани, запечені яблука. Для запобігання зневодненню необхідно пити достатню кількість води, також можна вживати міцний чорний чай.
При проносі важливо виключити з раціону харчування жирну, гостру та смажену їжу. Заборонені продукти при діареї:
Послаблюючим ефектом також володіють деякі овочі (буряк, капуста, броколі) та фрукти (сливи, виноград). При діареї не можна вживати каву, алкоголь, газовані напої та фруктові соки.
Для того, щоб зупинити пронос, необхідно звернутися до гастроентеролога, який підбере схему лікування та розповість про правила харчування при діареї. Використання народних засобів та спроби самостійно позбутися проносу можуть призвести до зневоднення.
Для того, щоб зупинити пронос у дитини в домашніх умовах, необхідно скоригувати раціон харчування (вживати продукти з низьким вмістом харчових волокон). Зазвичай діарея припиняється на 2-3 день. Якщо стан дитини не покращується, слід звернутися до лікаря.
Блювота та пронос можуть виникати при харчовому отруєнні, бактеріальних та вірусних кишкових інфекціях, панкреатиті. Для визначення причини появи симптомів потрібна консультація гастроентеролога.
Діарея та підвищена температура тіла можуть бути симптомами бактеріальної інфекції. З появою даних симптомів необхідно звернутися за консультацією гастроентеролога.
При діареї потрібно пити достатню кількість води, щоб уникнути зневоднення. Забороняється вживати алкогольні напої, каву та фруктові соки, оскільки вони можуть посилити пронос.
При діареї необхідно їсти продукти з низьким вмістом харчових волокон: банани, рисову кашу на воді, пюре зі свіжих яблук, сухарі з білого хліба. Не можна вживати сливи, виноград, молоко, солодке, чорний хліб, оскільки ці продукти сприяють розвитку проносу.