Кров'янисті виділення в випорожненнях з'являються внаслідок пошкоджень слизової оболонки або судин шлунка, тонкої або товстої кишки.
Причини крові в калі
Випорожнення з кров'ю виникають в результаті варикозного розширення вен стравоходу, виразки шлунку або дванадцятипалої кишки, гострих кондилом (наростів шкіри анальної області). Інші причини крові в калі:
- геморой (розширення вен прямої кишки);
- анальна тріщина;
- проктит (запалення слизової оболонки прямої кишки);
- ангіодисплазія (деформація судин) кишківника;
- ерозивний гастрит (запалення та пошкодження слизової оболонки шлунка);
- злоякісні новоутворення шлунково-кишкового тракту (ШКТ).
Причинами появи калу з кров'ю та болю внизу живота можуть бути хвороба Крона (хронічне запалення товстого кишківника) та неспецифічний виразковий коліт (ерозивно-виразкове ураження слизової оболонки товстої кишки). Кров при дефекації може виникати через травму прямої кишки або анусу внаслідок анального сексу.
Кров у випорожненнях також виникає через дивертикульоз (випинання стінки) кишківника і випадання прямої кишки із заднього проходу. Під час вагітності кров в калі з'являється внаслідок частих запорів та ушкодження каловими масами слизової оболонки кишківника.
Кров при дефекації може з'являтися після тривалого та безконтрольного прийому антибіотиків. Антибактеріальні препарати зменшують кількість нормальної мікрофлори кишківника, що призводить до розмноження умовно-патогенних мікроорганізмів. Бактерії виділяють токсини та пошкоджують слизову оболонку кишки, внаслідок чого в калі з'являються прожилки крові. Для діагностики причини появи крові в калі у чоловіків та жінок необхідна консультація проктолога.
кров у стулі
Як виглядає кров в калі?
Поставте своє питання Проктологу «ОН Клінік»
Вид та кількість кров'янистих виділень у калі залежить від ступеня та характеру ураження шлунково-кишкового тракту. Залежно від локалізації патологічного процесу в шлунково-кишковому тракті, можливі такі кольори крові в калі:
- яскраво-червона кров у калі – з'являється при геморої та анальних тріщинах;
- темно-бордова кров у випорожненнях - виникає при дивертикульозі кишківника;
- чорна кров (мелена) - вказує на кровотечу у шлунку, наприклад, при виразці.
Кал з домішками крові, слизу та гною характерний для неспецифічного виразкового коліту. Рідкі випорожнення з кров'ю з'являються в результаті кишкових інфекцій (шигельозу, ешерихіозу).
Кров в калі без болю
Яскраво-червона кров у випорожненнях без болю при дефекації може з'являтися через ангіодисплазію. Кровотеча із заднього проходу при деформації судин кишківника часто виникає після надмірного фізичного навантаження. При тривалому перебігу патології розвивається анемія, з'являються блідість шкірних покривів, хронічна втома та слабкість.
Кров в калі у дитини
Прожилки крові в калі у немовляти на грудному вигодовуванні (ГВ) з'являються через тріщини сосків мами, що годує: дитина при годівлі грудьми заковтує молоко, що містить невелику кількість крові матері. Інші причини крові в калі у дитини:
- алергія на білок коров'ячого молока;
- закреп.
Кров у калі у новонародженого може виникати в результаті інфекційних захворювань (шигельозу, амебіазу, сальмонельозу). З появою у дитини кров'янистих виділень з анальної області необхідно звернутися за консультацією до проктолога.
Червона кров в калі
Червона кров в калі, що виділяється у вигляді крапель наприкінці дефекації, утворюється при внутрішньому геморої. Крім того, при варикозному розширенні вен прямої кишки акт дефекації супроводжується болями, свербінням та печінням. Яскраво-червона кров на туалетному папері також може виникати в результаті анальної тріщини або гострих кондилом.
Прихована кров в калі
На ранніх етапах захворювань шлунково-кишкового тракту в калі може бути невелика кількість крові, яку не можна побачити візуально. Аналіз калу на приховану кров дозволяє виявити незначні домішки крові та діагностувати патологію ШКТ на початкових стадіях. Показання до проведення аналізу калу на приховану кров:
- тривалі болі у животі;
- часті діареї;
- різке схуднення без очевидних причин.
Підготовка до здачі аналізу калу на приховану кров включає дотримання наступних правил: протягом 2-3 днів до здачі калових мас не можна вживати м'ясні страви, приймати проносні засоби і використовувати клізми. Випорожнюватися слід у підготовлену ємність, уникаючи потрапляння сечі. Для аналізу підходить свіжий кал, максимальний час зберігання не більше 3 годин.
Позитивний результат аналізу калу на приховану кров означає наявність хвороби шлунково-кишкового тракту, що спричиняє порушення цілісності слизової оболонки кишківника (виразки дванадцятипалої кишки, неспецифічного виразкового коліту, хвороби Крона, злоякісні або доброякісні новоутворення ШКТ).
Кров в калі при гастриті
Кров у калі виникає при хронічному ерозивному гастриті через пошкодження слизової оболонки шлунка. Випорожнення при гастриті, як правило, чорного кольору, також можуть виникати блювання з прожилками крові та болючі відчуття у верхній частині живота.
Лікування крові в калі народними засобами
Використання народних засобів для лікування крові в калі може призвести до збільшення кровотечі, прогресування основної патології. Для виявлення причини появи кров'янистих виділень у випорожненнях та призначення терапії необхідно звернутися до проктолога.
Діагностика калу з кров'ю включає збирання анамнезу, зовнішній огляд анальної області та пальцеве дослідження прямої кишки. Підготовка до проктолога:
- за один день до відвідування лікаря виключити з раціону харчування продукти, що підвищують газоутворення (бобові, капусту, чорний хліб, газовані напої), а також смажену та жирну їжу;
- за 3-4 години до обстеження необхідно очистити кишківник за допомогою клізми чи проносних препаратів;
- безпосередньо перед походом до проктолога прийняти гігієнічний душ і одягнути чисту нижню білизну.
Для дослідження кишківника також проводяться ректоскопія та аноскопія (ендоскопічні методи обстеження, що дозволяють оцінити стан слизової оболонки тонкої та товстої кишки). Схема лікування крові в калі залежить від причини появи кров'янистих виділень з анального отвору.
При кишкових інфекціях лікар призначає антибактеріальні препарати. Для лікування геморою та анальної тріщини можуть застосовуватися знеболювальні або стероїдні (гормональні) засоби, при неефективності консервативних методів виконують малоінвазивні процедури, наприклад, радіохвильовий метод видалення (особливо за хронічних тріщин заднього проходу). У разі появи крові в калі через закреп проктолог призначить дієту, що включає продукти з високим вмістом клітковини (чорнослив, яблука, цитрусові, бобові).
У нашого блогу є власні канали в телеграмі та вайбері, в яких ми розповідаємо корисні та цікаві речі про здоров'я. Підписуйтесь, щоб зробити турботу про власне здоров'я та здоров'я сім'ї комфортною та легкою.
Проктологія в ОН Клінік Черкаси
Популярні питання
Поява крові в калі може говорити про ректальну кровотечу, захворювання ануса, прямої кишки, кишечника, шлунка, травми прямої кишки. Тому за виявлення крові в стулі, а також у разі наявності таких симптомів, як свербіння або біль у задньому проході, сильні больові відчуття в області живота, зміна структури фекалій на більш довгі та тонкі, слід негайно звернутися по медичну допомогу.
Оскільки кров у стільці може говорити не тільки про проктологічні захворювання, а й про хвороби шлунка і кишечника, то за виявленнякрові потрібно записатися на прийом до сімейного лікаря. Після збору анамнезу сімейний лікар видасть направлення до проктолога або гастроентеролога для виявлення причини та призначення лікування.
За крові в калі здаються загальний аналіз крові, загальний аналіз калу (копрограма). Після отримання результатів лікарем можуть бути призначені додаткові обстеження, такі як цифрове ректальне дослідження, колоноскопія, аноскопія, ректороманоскопія прямої кишки, ангіографія.
У разі появи калу з кров'ю проктолог встановлює причину кровотечі та призначає лікування. Самолікування може призвести до масивної втрати крові та розвитку ускладнень (анемії, втрати свідомості).
Після вживання буряків можливе виділення темно-червоних фекалій протягом двох днів. При цьому відсутні будь-які інші скарги (болі при дефекації, свербіж та печіння в анальній ділянці).
Найбільш поширені продукти, які фарбують кал у червоний колір включають буряк, журавлину, помідори та томатний соус, червоні цукерки або червона глазур.
Для достовірності результатів аналізу калу на приховану кров необхідно збирати свіжі калові маси. Доставити кал у лабораторію необхідно не пізніше трьох годин після забору.
Після вживання буряків, помідорів та томатного соку калові маси можуть фарбуватись у червоний колір та нагадувати кров у калі. Зміна кольору випорожнень може бути протягом двох днів після вживання цих продуктів.