Кров у стулі: чому з'являється і як лікувати?

Кров у стулі: чому з'являється і як лікувати?
Читати 5 хвилин | Опубліковано: 21 May 2021 | Перегляди 120837
Кров у калі - симптом, який може вказувати на захворювання прямої кишки, товстого кишечника або ануса.

Колір крові, наявність тимчасового або постійного болю в задньому проході, інші симптоми (біль у животі, постійна втома, різка втрата ваги) залежать від виду і стадії захворювання. Підтвердженням ректальної кровотечі може бути:

 • кров на серветці або туалетному папері після спорожнення кишечника;
 • прожилки крові в калі;
 • пофарбована в червоний або рожевий колір вода в унітазі після дефекації;
 • темні фекалії, що мають неприємний, різкий запах;
 • кров у сечі.

За виявлення крові в стулі слід звернутися до лікаря для проходження обстеження і виявлення причини ректальної кровотечі. Записатися до лікаря також необхідно за зміни кольору стулу, болю або свербіння в задньому проході, неприємних відчутті під час дефекації або сидіння, у разі нетримання калу або сечі.

Причини присутності крові в калі

Кров у калі може бути ознакою запальних процесів в організмі, проктологічних захворювань і хвороб шлунково-кишкового тракту в гострій або хронічній стадії. Причини крові в калі:

 • розрив слизової ануса (анальна тріщина);
 • травма або потрапляння стороннього тіла в пряму кишку і анус;
 • проктологічні захворювання (геморой, коліт);
 • випадання прямої кишки із заднього проходу;
 • закреп або занадто твердий стул;
 • виразка шлунка, дивертикуліт та інші хвороби шлунково-кишкового тракту;
 • ІПСШ (гострі кондиломи);
 • онкологія прямої, товстої кишки, ануса;
 • побічний ефект від ліків, які розріджують кров.

Кров у калі в дитини в невеликій кількості найчастіше є симптомом закрепу. Для підтвердження того, що у дитини з'явилася кров за запів, і виключення серйозних захворювань слід звернутися до педіатра.

За яких захворювань присутня кров у стулі?

Кров у задньому проході може вказувати на проктологічні захворювання, хвороби кишечника і шлунка. Визначити захворювання можна за кольором крові та стулу, наявністю інших симптомів (біль у задньому проході, спазми в області живота, нудота, неприємні відчуття під час сечовипускання). Виділення яскраво-червоного кольору можуть вказувати на:

 • геморой (може також бути причиною крові в калі під час вагітності). Часто супроводжується болем за сечовипускання, свербінням в анусі;
 • пошкодження, отримані під час анального сексу;
 • тріщину заднього проходу;
 • ІПСШ (гострі кондиломи).

Яскраво-червона кров у стулі без болю за дефекації може з'являтися через ангіодісплазію (пошкодження судин у кишечнику). У разі прийому ліків, спрямованих на розрідження крові, фекалії можуть змінювати колір, викликаючи підозри на кров у калі.

Стek може виглядати так, ніби у фекаліях є кров, якщо людина регулярно, у великій кількості їсть червоні продукти, такі як буряк, помідори. Поява слизу в стулі жовтуватого кольору за сечовипускання може свідчити про свищ прямої кишки, а кров, прозорий слиз і нудота - про гастроентерит. Причинами крові в калі можуть бути:

 • хвороба Крона, виразковий коліт. Захворювання можуть супроводжуватися больовими відчуттями та спазмами в області живота, здуттям, кров'ю за діареї;
 • поліпи кишечника;
 • кровотеча з кишечника або заднього проходу;
 • злоякісне утворення в кишечнику.

Якщо фекалії темного кольору, це може говорити про те, що людина приймає залізовмісні препарати, а також про часте вживання в їжу таких продуктів, як чорниця або лакриця. За виявлення темної крові в калі, слід звернутися до лікаря, оскільки це може бути ознакою кишкової або шлункової кровотечі, дивертикуліту, виразкової хвороби шлунка.

Як лікувати захворювання, що викликали появу крові в калі?

Лікування захворювання, що викликало появу крові в калі, підбирається лікарем після проведення обстеження та виявлення причини крові в стулі. На першому етапі обстеження фахівець збирає анамнез, ставить запитання про кількість і регулярність появи крові в калі, колір фекалій, наявність недавніх травм прямої кишки або живота, інші симптоми (здуття, біль за дефекації і сечовипускання, блювота з кров'ю).

Лікар може призначити загальний аналіз крові, а також аналізи для дослідження фекалій. За діагностики проктологічного захворювання може знадобитися проходження одного з тестів для візуалізації:

Дослідження можуть викликати невеликий дискомфорт, але є безболісними та безпечними. Після проведення комплексного обстеження та отримання результатів проктолог або гастроентеролог призначає лікування. Наприклад, для лікування внутрішнього геморою на перших стадіях призначаються мазі, свічки, флеботропні препарати, а також використовуються малоінвазивні процедури (інфрачервона фотокоагуляція, радіохвильовий метод, латексне лігування).

Популярні питання

1. В яких випадках за наявності крові в калі необхідно терміново звернутися по медичну допомогу?

Поява крові в калі може говорити про ректальну кровотечу, захворювання ануса, прямої кишки, кишечника, шлунка, травми прямої кишки. Тому за виявлення крові в стулі, а також у разі наявності таких симптомів, як свербіння або біль у задньому проході, сильні больові відчуття в області живота, зміна структури фекалій на більш довгі та тонкі, слід негайно звернутися по медичну допомогу.

2. До якого лікаря звертатися за крові в калі?

Оскільки кров у стільці може говорити не тільки про проктологічні захворювання, а й про хвороби шлунка і кишечника, то за виявленнякрові потрібно записатися на прийом до сімейного лікаря. Після збору анамнезу сімейний лікар видасть направлення до проктолога або гастроентеролога для виявлення причини та призначення лікування.

3. Які аналізи необхідно здати за крові в калі?

За крові в калі здаються загальний аналіз крові, загальний аналіз калу (копрограма). Після отримання результатів лікарем можуть бути призначені додаткові обстеження, такі як цифрове ректальне дослідження, колоноскопія, аноскопія, ректороманоскопія прямої кишки, ангіографія.

Рейтинг статті:
5 з 5 на основі 2 оцінок
Кров у стулі: чому з'являється і як лікувати?
Лікар-проктолог. Вища категорія. Досвід роботи 23 роки.

Задайте своє питання проктологу
«ОН Клінік»

Інші статті на тему

Схожі статті: