Як вилікувати анальну тріщину?

Як вилікувати анальну тріщину?
Читати 7 хвилин | Опубліковано: 21 May 2020 | Перегляди 119468
За поширеністю анальні тріщини займають у проктологічній практиці почесне друге місце, поступаючись лише геморою. Як лікувати анальну тріщину в задньому проході без операції?

Геморой та тріщина прямої кишки: частий союз проктологічних проблем

Анальна тріщина (у проктології – анальна фісура) є порушенням цілісності слизової оболонки прямої кишки в найнижчому її відділі - сфінктері ануса. Таке пошкодження має вигляд поздовжнього розриву, рани чи виразки.

Розрив слизової оболонки ануса може виникати раптово і гоїтися протягом 1-4 тижнів (гостра анальна тріщина), або мати тривалий перебіг (понад три місяці), у якому періоди загострення чергуються з періодами ремісії (хронічна анальна тріщина).

Розміри цього інтимного дефекту відносно невеликі: всього 1-2 см. Але незручностей він завдає багато. На нього можуть страждати люди різного віку – але особливо часто він докучає молодим (до 33 років). В основному це молоді представниці слабкої статі (більше 60% усіх зареєстрованих у практиці випадків). Також фісура ануса нерідко трапляється у чоловіків віком 35-55 років.

Відомо багато випадків, коли анальна фісура виникає як самостійне захворювання під впливом цілого ряду несприятливих факторів:

 • закреп;
 • пронос;
 • перенапруження анального сфінктера.

Однак існує тенденція до поєднаного перебігу, коли геморой і тріщина прямої кишки протікають паралельно.

Досить часто варикозне розширення вен заднього проходу (геморой) має місце у молодих жінок ще задовго до пологів. Захворювання протікає досить легко і не завдає суттєвого дискомфорту. І лише після народження дитини геморой загострюється, набуваючи вираженої клінічної симптоматики та ускладнюючись тріщинами заднього проходу.

Геморой і тріщини заднього проходу багато в чому мають схожу симптоматику:

 • біль під час та після дефекації;
 • кров'яні виділення під час дефекації;
 • тріщини за геморою також можуть сильно свербіти та викликати печіння.

Тріщини та геморой відрізняються один від одного характером кров'янистих виділень під час акту дефекації (випорожнення):

 • для фісур характерні мізерні виділення у вигляді яскраво-червоних мазків на туалетному папері або крапельок на калі;
 • кровотечі під час геморої часто рясні (через випадання гемороїдальних вузлів та розриву варикозних вен прямої кишки від фізичної напруги).

Огляд у проктолога при геморої та анальної тріщини включає як мануальну (ручну), так і інструментальну діагностику. Сюди належать:

 • ректальна пальпація (обмацування зони прямої кишки шляхом введення пальців в анус);
 • аноскопія;
 • ректороманоскопія.

Це методи візуального обстеження прямої кишки за допомогою ендоскопа, які виконуються під місцевою анестезією. Вони дозволяють адекватно оцінити стан слизової оболонки – зокрема, виявити наявність новоутворень прямої кишки, та за необхідності взяти біопсію.

Колопроктологи медичного центру «ОН Клінік» допоможуть якісно діагностувати захворювання, щоб зрозуміти, що саме непокоїть пацієнта: геморой або тріщина заднього проходу, або цілий комплекс проктологічних проблем. За потреби оперативного лікування (у разі хронічного процесу), запропонують щадні малоінвазивні методики, що дозволяють безболісно позбутися захворювання, і швидко відновитися після терапії.

Безопераційне лікування тріщини заднього проходу

Як лікувати хронічну тріщину заднього проходу, ускладнену гемороєм? Хто лікує всі ці хвороби в Україні? Такі питання турбують багатьох наших співвітчизників. Адже людині найчастіше властиво затягувати з лікуванням  і приймати медичну допомогу лише тоді, коли лікування геморою та тріщини прямої кишки без операції стає неможливим.

Стара хронічна тріщина заднього проходу, лікування хронічного запального процесу та рубцевих ускладнень (поліпа) – у таких ситуаціях єдиним виходом завжди вважалося класичне висічення скальпелем. Проте швидке та ефективне лікування тріщини заднього проходу без операції в Україні – це реальна можливість. І вона стала такою завдяки впровадженню в проктологічну практику малоінвазивних технологій, що щадять.

Для тріщини прямої кишки лікування радіохвилями насамперед означає малоінвазивність. І це надзвичайно важлива характеристика. Адже оперативне втручання має одну істотну ваду. Зазвичай, воно забезпечує швидкий і радикальний порятунок від проблеми. Але таке лікування завжди супроводжує додаткова травматизація тканин, що і без того страждають від запалення. А діагностика та лікування анальної тріщини під час запалення, особливо хронічного, завжди вимагає від лікаря особливої ​​уваги та обережності.

Малоінвазивність передбачає мінімальне травмування. І як результат – швидке загоєння післяопераційної рани та скорочення реабілітаційного періоду. Після хірургічного висічення та подальшого зняття швів регенерація тканин на місці розрізу відбувається протягом 3-4 тижнів.

Лікувати анальну тріщину без операції - це розумний підхід і до хвороби, і організму пацієнта. Щадне висічення «Сургітроном» забезпечує мінімальну болючість, відсутність крововтрати, комфортний амбулаторний режим лікування та відновлення у короткий термін.

Безкровне висічення фісури лазером і радіоножем

Консервативна терапія фісури у проктології завжди передбачає комплексний підхід. Він складається з кількох основних моментів:

 • нормалізація випорожнень та поліпшення перистальтики кишечника (дієта з великою кількістю рідини та рослинної клітковини, прийом м'яких проносних препаратів);
 • місцеве лікування (ректальні супозиторії, креми, мазі);
 • відмова від шкідливої ​​їжі та алкоголю.

Але таке лікування є актуальним тільки для гострої анальної тріщини, термін якої 1-4 тижні з моменту виникнення. Дефект, що існує понад три місяці (а саме такий вік хронічної тріщини), вже не реагує на консервативну терапію. Максимум, чого вдається досягти – це полегшити перебіг захворювання. Тобто усунути симптоми: зменшити свербіж і печіння, частково усунути больовий синдром. Клінічні прояви часто відновлюються за  жорсткого стілуі або діареї. Тому лікування хронічної фісури прямої кишки у проктології завжди означало радикальні заходи. Іншими словами, видалення рубцевих тканин за допомогою хірургічного скальпеля. Але тепер вилікувати фісуру анального проходу в Україні, навіть якщо вона має хронічний характер, можна і без операції.

Лікування тріщини заднього проходу лазером інфрачервоного випромінювання (електрокоагуляція) також належить до сучасних безопераційних методик. Однак лазер найкраще працює з гострою анальною фісурою. Висічення фісур прямої кишки, що носить затяжний характер, рідко відбувається за допомогою одного лазера.

Радіохвильовий скальпель у проктології зумів відповісти на питання, чи можна уникнути операції в лікуванні анальної тріщини. У наш час радіохвильове висічення та лікування хронічної анальної тріщини є гідною альтернативою класичній хірургії.

Висічення анальної фісури радіохвильовим апаратом «Сургітрон» здійснюється без розрізу. Безконтактна радіочастотна система виконує випаровування рубцевих формувань протягом 15-20 хвилин.

Завдяки радіоножу «Сургітрон», проктологи центру «ОН Клінік» завжди готові підказати, як і чим вилікувати хронічну фісуру заднього проходу в найкоротші терміни.

Лазерне та радіохвильове видалення хронічної фісури анусу

Процес медикаментозної терапії фісур є симптоматичним видом лікування. Він усуває наслідки (змінені періанальні тканини, больовий синдром, спазм анального сфінктера), і то лише частково. Але не позбавляє причини захворювання. Тому під час такого лікування завжди зберігається ризик рецидиву. І лише гостра анальна фісура за раннього обігу здатна повністю піддатися медикаментозній терапії.

Якісне видалення хронічної фісури в анальному проході можливе двома способами: класичним операційним і безопераційним. Інвазивне втручання відбувається за допомогою стандартного скальпеля. У малоінвазивному лікуванні застосовуються два інструменти: радіочастотний скальпель і лазер. Показанням до їх використання є також і зовнішній геморой, який супроводжує часто супруводжує тріщини.

Паралельно з радіочастотним висіченням проводиться лазерне висічення фісури анального отвору. І той, і інший метод називається ще припіканням. Завдяки безконтактному впливу на живу тканину лазерне видалення фісури відрізняється високою стерильністю. Але навіть воно поступається радіоскальпелем щодо безболісності та ефективності. Хороший результат досягається лише за роботи зі свіжими розривами. А як позбутися хронічної анальної тріщини?

Висікається стара фісура та її рубцеві ускладнення радіоножем «Сургітрон». Грубі тканини повністю випаровується, і надалі виразковим дефектам вже не буде з чого формуватися.

Чи можна лікувати без операції фісуру та геморой? Можна! І анальні фісури будь-якого терміну давності, і зовнішній геморой успішно виліковуються в проктологічному відділенні медичного центру «ОН Клінік». Скільки коштує радіохвильовий метод висічення фісур анального отвору? Звичайно, вартість малоінвазивного лікування буде на порядок вищою за стандартне оперативне втручання. Але це завжди є виправданою ціною. Постопераційне відновлення відбувається швидко, а лікування призводить до повного одужання та високоестетичного результату.

Лікування тріщини прямої кишки після пологів

Тріщини прямої кишки після пологів – це проктологічна проблема, яка часто докучає молодим жінкам. За відсутності своєчасного лікування тріщина набуває хронічного характеру, продовжуючи супроводжувати пацієнтку і в більш зрілому віці.

Під час пологів матка жінки перебуває у стані гіпертонусу, тобто підвищеного тонусу. Це означає, що вона активно скорочується, тим самим допомагаючи плоду просуватися родовими шляхами матері. Але в цей надзвичайно складний для жіночого організму період життя перенапруження відчуває не лише матка. Посилено скорочуються і м'язи промежини, зокрема м'язи сфінктера анусу. Так виникають тріщини у задньому проході після пологів.

Делікатна проблема потребує такого ж делікатного вирішення. І в сучасній медицині існує реальна можливість обійтися малою кров'ю, залишивши осторонь класичну жорстку хірургію і взявши на озброєння передові малоінвазивні методики. Коли висічення тріщини прямої кишки після пологів виконується не жорстким хірургічним методом, а щадним радіочастотним.

Лікування тріщини заднього проходу після пологів радіочастотним методом – це не просто гарант якісного та високоестетичного результату. Це ряд важливих для пацієнта переваг:

 • абсолютна безболісність;
 • високий рівень стерильності, що мінімізує ймовірність післяопераційного інфікування, запалення або набряклості;
 • щадне знеболювання (місцева або спінальна анестезія);
 • відсутність післяопераційних рубців.

Радіохвильове лікування тріщини прямої кишки

Людина схильна відкладати лікування, навіть якщо воно дуже необхідне, через страх перед серйозним втручанням у свій організм. Наприклад, якщо потрібно робити операцію. Вона може бути невеликою, але завжди є значний період відновлення після неї. Однією з таких проблем, яку відкладають є анальна тріщина. Але якщо ми вам скажемо, що ніякого хірургічного втручання не буде?

З гострими тріщинами люди звертаються до лікаря нечасто, намагаючись вилікуватись самостійно. Хронічні тріщини становлять близько 80% усіх звернень.

Лікування тріщини прямої кишки без операції можливе лише в гострому її періоді. До терапевтичних заходів входить:

 • нормалізація випорожнення прийомом м'яких проносних препаратів;
 • грамотно підібрана дієта;
 • якісні ректальні свічки та мазі.

Якщо консервативне лікування відбувається під наглядом спеціаліста, одужання настає за короткий термін. Якщо ж час втрачено, і гострий процес перетік у хронічний, врятувати може лише операція на анальній тріщині.

Крім класичного хірургічного висічення рубцевого дефекту ануса, широко використовуються методи електрокоагуляції, лазерного та радіохвильового припалювання тріщини. Скільки коштує кожна з таких операцій, залежить від якості обладнання проктологічного відділення та рівня кваліфікації фахівців, що працюють у ньому.

Анальна тріщина та операція на ній – це питання вибору. Однак найбільшу довіру медиків і пацієнтів заслужили інноваційні малоінвазивні методики. А найефективніша з них це — радіочастотна. Операція виконується радіочастотним апаратом «Сургітрон». Він працює в щадному та практично безкровному режимі, випаровуючі тканини і не залишаючи матеріалу для формування грубих рубців.

Радіочастотна операція хронічної тріщини заднього проходу проводиться під місцевим знеболенням і триває лише 15-20 хвилин. Навіть найболючіший і багаторічний тонічний спазм анального сфінктера зникає наступної доби після операції, а повне одужання настає через місяць. Немає кровотеч, немає періоду реабілітації.

Тріщина прямої кишки та операція – це зовсім не страшний діагноз, якщо за справу беруться колопроктологи медичного центру «ОН Клінік». Тут операція за тріщини анусу виконується лише малоінвазивними способами, що дозволяють досягти естетичного результату та максимально прискорити післяопераційне одужання.


 
Рейтинг статті:
4.6 з 5 на основі 10 оцінок

Інші статті на тему

Схожі статті: