Logo
0 800 30 11 77

Як вилікувати хронічну тріщину заднього проходу?

Як вилікувати хронічну тріщину заднього проходу?
Читати 9 хвилин | Створено: 24 лютого 2015 | Оновлено: 6 листопада 2024 | 153214 153214
Анальні тріщини, поширеність яких становить близько 10% серед населення, можуть виникнути у представників обох статей і всіх вікових груп. Найчастіше патологія розвивається у віці від 15 до 40 років.

Що таке тріщина заднього проходу?

Тріщина заднього проходу (анальна тріщина) — це порушення цілісності (розрив) слизової оболонки ануса. Тріщина зазвичай поширюється на анальний сфінктер.

Що таке хронічна анальна тріщина?

Поставте своє питання Проктологу
«ОН Клінік»

Анальна тріщина може бути гострою та хронічною. Гостра анальна тріщина заживає протягом кількох днів або тижнів. Хронічна анальна тріщина зберігається понад два місяці.

Які симптоми хронічної анальної тріщини?

За анальної тріщини може виникати дискомфорт, який відчувається як пошкодження (рана або поріз) прямої кишки або печіння після дефекації. Інші симптоми хронічної анальної тріщини можуть включати:

  • шкірні папіломи в зоні ануса;
  • кров у випорожненнях;
  • спазми анальних м'язів;
  • гострий біль під час дефекації.

Напад болю під час хронічної анальної тріщини у дорослого або дитини може тривати від кількох хвилин до кількох годин. Крім ануса, біль може віддавати в сідниці, верхню частину стегон або поперек.

Ускладнення хронічних анальних тріщин можуть охоплювати кондиломи, папіломи, виразки навколо заднього проходу, інтенсивні болі, порушення місцевого кровообігу, анальну норицю та стеноз (звуження анального каналу, що може ускладнити дефекацію). Хронічна тріщина заднього проходу виглядає як пошкоджена слизова оболонка ануса, що нагадує виразку з рубцюванням тканин.

Які причини хронічної анальної тріщини?

Тріщини заднього проходу зазвичай виникають внаслідок травми, яка призводить до розтягування анального каналу (наприклад, через потрапляння стороннього тіла в пряму кишку, тверді випорожнення або сильну діарею). Інші причини анальних тріщин можуть включати:

  • закрепи та перенапруження під час дефекації;
  • хвороба Крона;
  • анальний секс;
  • онкологічні хвороби заднього проходу;
  • туберкульоз;
  • інфекції, що передаються статевим шляхом (наприклад, ВІЛ, сифіліс).

Ризик виникнення патології збільшується після перенесених операцій у зоні ануса. У жінок тріщини навколо заднього проходу можуть виникати після пологів, що супроводжуються підвищеними навантаженнями на тканини прямої кишки.

Як діагностують хронічну тріщину заднього проходу?

При виявленні анальних тріщин слід записатися на консультацію проктолога. Методи діагностики хронічної тріщини заднього проходу можуть включати:

  • огляд анальної зони;
  • вивчення анамнезу;
  • пальцеве ректальне дослідження;
  • ректороманоскопію.

Інструментальне обстеження прямої кишки дає змогу виявити не тільки тріщини, а й новоутворення та ознаки запалення слизових оболонок. Під час діагностики хронічної анальної тріщини лікар визначає, чи потрібна операція.

Методи лікування хронічної анальної тріщини

Для терапії патології, спровокованої закрепами, можуть використовуватися розм'якшувачі випорожнень, добавки з клітковиною та проносні засоби. Інші методи лікування хронічної анальної тріщини можуть включати:

  • сидячі ванни, анестезуючі креми та мазі (для полегшення болю);
  • препарати для активізації місцевого кровообігу та розслаблення анального сфінктера;
  • медикаменти, що сприяють зниженню кров'яного тиску (за гіпертензії).

За відсутності ефекту від консервативної терапії виникає необхідність у проведенні хірургічної операції. Сучасні методи лікування включають лазерну вапоризацію та радіохвильове висічення анальних тріщин.

Як підготуватися до лікування хронічної анальної тріщини?

Крім огляду, основним етапом підготовки до операції за хронічних (постійних) анальних тріщин є очисна клізма вранці в день процедури. Для виключення супутніх інфекцій і запалень лікар може призначити лабораторні аналізи крові. Також слід надати хірургу інформацію про ліки, що використовуються, для корекції схем їхнього приймання (наприклад, може знадобитися тимчасове скасування антикоагулянтів, щоб уникнути кровотеч).

Як проходить процедура висічення хронічної анальної тріщини?

Оперативне лікування хронічної анальної тріщини проводиться у відділенні хірургії медичного центру «ОН Клінік» малоінвазивними методами: лазером і радіохвилями. Травматичне висічення хронічної анальної тріщини скальпелем супроводжується підвищеним ризиком побічних ефектів, які включають тривалий період загоєння тканин, нетримання калу, підвищене газоутворення, кровотечі, болі та часті рецидиви. Ще одним істотним недоліком класичної операції з видалення хронічної анальної тріщини є висока ймовірність появи рубців після хірургічного втручання.

Як альтернативу класичному хірургічному видаленню використовують високоточні, малоінвазивні процедури лікування тріщин на слизовій промежини лазером або радіохвилями. Метод лікування анальної тріщини підбирає хірург, беручи до уваги скарги пацієнта, результати огляду та діагностики. Етапи лазерної терапії хронічної анальної тріщини:

  1. Антисептична обробка операційного поля.
  2. Місцева анестезія (дає змогу безболісно прибрати хронічну анальну тріщину).
  3. Опромінення тканин лазерним випромінюванням (навколишні здорові тканини не піддаються термічному пошкодженню).
  4. Санація тріщини, накладення післяопераційної пов'язки.

Радіохвильове висічення хронічної анальної тріщини відрізняється від лазерної терапії методом впливу на тканини. У радіохвильовій хірургії коагуляція досягається завдяки теплу, що виробляється опором тканини, яку обробляють, проходженню високочастотної хвилі. Видалення хронічної анальної тріщини відбувається без нагрівання дотичних тканин.

Метою операції за хронічної анальної тріщини є досягнення гладкої і сухої рани, швидкого і стабільного її загоєння. Лазерна та радіочастотна хірургія скорочують час госпіталізації, зменшують післяопераційний біль, набряки та дискомфорт, а також допомагають запобігти ускладненням.

Відновлювальний період після лікування хронічної анальної тріщини

У більшості випадків пацієнт може покинути медичний центр у день операції. Реабілітація після висічення хронічної тріщини заднього проходу:

  • щоденна зміна пов'язки;
  • використання вологих серветок без спирту замість туалетного паперу після дефекації;
  • підмивання теплою водою (мийні засоби можуть викликати подразнення рани);
  • дотримання дієти, багатої на клітковину та на продукти, що сприяють профілактиці закрепів (за потреби дієту можна доповнити проносними засобами);
  • обмеження фізичних навантажень (відмова від бігу, підняття важких предметів) протягом тижня;
  • дотримання графіка планових оглядів.

Біль під час дефекації, дискомфорт і незначна кровотеча, які є нормальними явищами після операції, зазвичай минають впродовж кількох днів. Знизити інтенсивність больового синдрому можна нестероїдними протизапальними препаратами (НПЗП). За рясної кровотечі, закрепів, набряків, болю і лихоманки слід невідкладно відвідати лікаря.

Чи можна вилікувати хронічну анальну тріщину назавжди?

Рецидиви анальної тріщини здебільшого виникають під час проходження медикаментозного лікування. Після операції ризик рецидивів анальної тріщини, які найчастіше виникають через недотримання післяопераційних рекомендацій лікаря, не перевищує 10%.

Чим знеболити хронічну тріщину заднього проходу?

Щоб знеболити хронічну тріщину заднього проходу, за узгодженням з лікарем можна застосовувати НПЗП, приймати теплі ванни (двічі-тричі на день по 10-15 хвилин), використовувати анестезуючі креми та мазі. Також слід уникати закрепів, за яких біль може посилюватися.

Можливі ускладнення після лікування хронічної анальної тріщини

Післяопераційні ускладнення зазвичай виникають рідко і залежать від ступеня тяжкості тріщини в задньому проході, методу терапії, а також від ретельності дотримання лікарських приписів. Ускладнення після лікування хронічної анальної тріщини можуть включати:

  • кровотечі;
  • інфекції;
  • нетримання калу;
  • рецидив тріщини;
  • геморой;
  • затримку сечі;
  • важкі закрепи.

При виявленні ознак ускладнень потрібно проконсультуватися з хірургом. Деякі ускладнення (наприклад, рецидивуючі анальні тріщини) можуть потребувати проведення повторної операції.

Дієта за хронічної анальної тріщини

Корекція раціону харчування є одним зі способів профілактики загострень, ускладнень і рецидивів тріщин заднього проходу. Дієта за хронічних тріщин заднього проходу:

  • рясне пиття (не менше двох літрів води на добу);
  • щоденне включення в раціон свіжих фруктів, овочів, цільнозернових продуктів і страв (наприклад, каш);
  • відмова від вживання гострої їжі, горіхів, ковбас, копченостей, білого хліба й алкоголю.

Основними цілями дієти є підтримання м'яких випорожнень і запобігання закрепам. Перед внесенням змін до звичного меню рекомендується проконсультуватися з лікарем.

Профілактика хронічних анальних тріщин

Щоб уникнути виникнення анальних тріщин, крім запобігання закрепам, необхідно уникати появи діареї, яка також може виступати фактором ризику патології. Методи профілактики хронічних тріщин заднього проходу:

  • здорове харчування;
  • щоденна рухова активність (піші прогулянки, заняття фізкультурою або спортом за відсутності протипоказань);
  • уникнення ігнорування позивів до дефекації;
  • використання м'якого туалетного паперу, дотримання обережності під час його використання для недопущення травмування ануса.

Також слід відмовитися від безконтрольного приймання ліків. Будь-які медикаменти можна використовувати тільки за призначенням лікаря.

У нашого блогу є власні канали в телеграмі та вайбері, в яких ми розповідаємо корисні та цікаві речі про здоров'я. Підписуйтесь, щоб зробити турботу про власне здоров'я та здоров'я сім'ї комфортною та легкою.

Проктологія в ОН Клінік Дніпро

Як вилікувати хронічну тріщину заднього проходу? - Руфанова Анна Анатоліївна
Руфанова Анна Анатоліївна
ОН Клінік Дніпро
пр. Д. Яворницького, 107а
Графік роботи:
Пн - Сб: 8:00 - 20:00
Нд: 9:00 - 17:00

Популярні питання

1. Як зняти спазм сфінктера?

Для зняття спазму сфінктера можна скористатися спазмолітиками, НПЗП, холодними компресами і теплими сидячими ваннами. Також важливо визначити тригери (чинники, що провокують виникнення спазмів) і виключити їхній вплив.

2. Чим лікувати тріщини в задньому проході?

Для лікування гострих тріщин у задньому проході можуть використовуватися медичні препарати, дієта і сидячі ванни. Вилікувати хронічну анальну тріщину можна за допомогою хірургічних операцій.

3. Як лікувати тріщини заднього проходу народними засобами?

Під час лікування тріщин заднього проходу рекомендується утримуватися від використання народних засобів, ефективність яких не підтверджена відповідними науковими дослідженнями. Якщо лікувати хронічну анальну тріщину методами, заздалегідь не узгодженими з лікарем, можуть виникнути ускладнення та побічні ефекти.

4. Чому не заживає рана після висічення анальної тріщини?

Причинами, через які не загоюється рана після хірургічного лікування хронічної анальної тріщини, можуть бути супутні інфекції, запалення, захворювання крові, серця, судин, ослаблена імунна система, травми або недотримання рекомендацій лікаря. Додатковими факторами, через які довго не загоюється рана після висічення тріщини заднього проходу, є індивідуальні особливості пацієнта (наприклад, похилий вік).

5. Чи можна вилікувати хронічну тріщину заднього проходу без операції?

Легкі форми патології можуть піддаватися консервативному лікуванню, яке включає використання медикаментів, дієтотерапію і сидячі ванни. Вилікувати хронічну тріщину заднього проходу без операції неможливо.

Рейтинг статті:
Як вилікувати хронічну тріщину заднього проходу?
Лікар-проктолог. Перша категорія.
Як вилікувати хронічну тріщину заднього проходу?
Стаття перевірена: Портняга Євген Михайлович
Лікар-проктолог, хірург.

Схожі статті:

Коментарі

Алла 1 тиждень тому
Добрий день. Що робити, якщо у дорослого з'явилося подразнення навколо заднього проходу?
Відповісти
Добрий день. У разі виникнення дискомфорту і подразнення навколо ануса слід утриматися від самолікування і записатися на прийом до хірурга. Схема терапії підбирається за результатами огляду та обстежень.
Світлана 3 тижні тому
Добрий день. Порадьте мазь від тріщин у задньому проході.
Відповісти
Добрий день. Заочне призначення препаратів не проводиться через непередбачуваність побічних ефектів від їх застосування. Рекомендується проконсультуватися з проктологом, який проведе діагностику і за її результатами призначить лікування.
Ніна 1 місяць тому
Доброго дня. Який вигляд має здоровий анус?
Відповісти
Добрий день. Здоровий анус має виглядати рівним і круглим із чітким переходом між зовнішньою шкірою і слизовою оболонкою. В анальній ділянці, яка може бути темною або світлою, не повинно бути жодних видимих порізів або пошкоджень.
Олег 1 місяць тому
Доброго ранку. Яку мазь для загоєння тріщин в анусі та між сідницями у дитини краще купити в аптеці?
Відповісти
Добрий день. Лікування тріщин заднього проходу в дитини проводиться тільки після діагностики. Для отримання детальних рекомендацій при анальних тріщинах у дітей необхідно записатися на консультацію хірурга або проктолога.
Ганна 1 місяць тому
Добрий вечір. Наскільки ефективне лікування хронічної тріщини заднього проходу без операції?
Відповісти
Добрий день. Безопераційне лікування, як правило, застосовується на початковій (гострій) стадії патології. Терапія хронічних анальних тріщин, яка проводиться медикаментами (без операції), може виявитися малоефективною.
Записатись на прийом
Заповніть форму, і ми зв'яжемося з Вами у найближчий час
Натискаючи на кнопку Відправити Ви даєте згоду на обробку даних, та погоджуєтеся з умовами угоди
Перевищено ліміт запитів. Спробуйте через 5 хв.