Регулярна дефекація допомагає запобігти появі закрепу та проктологічних захворювань (наприклад, геморою та анальної тріщини).
Що таке дефекація?
Дефекація — це процес виділення калових мас із кишківника через задній прохід. Поживні речовини в нормі засвоюються в шлунку і тонкому кишківнику. Незасвоєні залишки їжі переміщуються в товсту кишку, де формуються фекалії. Кал накопичується в прямій кишці та через розтягнення стінок кишківника виникає природний позив до дефекації.
Що таке дефекація?
Скільки разів на день потрібно ходити в туалет?
Поставте своє питання Проктологу «ОН Клінік»
У нормі ходити в туалет по-великому необхідно від трьох разів на день до трьох разів на тиждень. Фактори, що впливають на частоту дефекації:
- вік (у літніх людей частіше виникають закрепи);
- харчування (продукти, що містять клітковину, збільшують частоту спорожнення кишківника);
- питний режим (недостатнє вживання води сприяє появі закрепу).
Частота випорожнень у дорослого залежить від рівня фізичної активності: регулярний спорт покращує перистальтику (рух) травної системи і прискорює проходження харчових мас у кишках. Стрес і тривога сприяють частішій дефекації.
Скільки часу минає від прийому їжі до дефекації?
Після приймання їжі необхідно близько шести-восьми годин, щоб їжа пройшла через шлунок і тонкий кишківник. Для подальшого травлення і формування калових мас у товстій кишці потрібно 36 годин. У середньому від моменту прийому їжі до дефекації проходить від двох до п'яти днів.
Бажання піти до туалету по-великому одразу після їжі може виникати внаслідок гастроколічного рефлексу — появи позиву до дефекації після потрапляння їжі в шлунок. У нормі нечастий або незначно виражений рефлекс може бути у здорових людей. Постійна необхідність спорожняти кишківник після їжі та поява додаткових симптомів (спазмів, закрепу або проносу) може вказувати на синдром подразненого кишківника (функціональне порушення травлення).
Як правильно випорожнюватися?
Не можна терпіти і відкладати похід до туалету по-великому, оскільки затримка випорожнень може сприяти виникненню закрепу. Поза для правильного спорожнення кишечника:
- Підніміть ноги і поставте ступні на рівну поверхню (наприклад, на невисоку табуретку), щоб коліна були вищими за стегна.
- Нахиліться трохи вперед, можна поставити лікті на коліна.
- Випряміть спину.
Поза для правильного спорожнення кишківника
Під час акту дефекації потрібно розслабитися, щоб фекалії виходили з кишечківка природним чином. Не можна тужитися під час дефекації, оскільки надмірний тиск у ділянці таза та ануса може призвести до непритомності, появи грижі або проктологічних захворювань, наприклад, геморою.
Що буде, якщо довго не ходити в туалет по-великому?
За відсутності регулярного спорожнення кишківника кал стає твердим, і подальша дефекація може спричиняти біль і пошкодження слизової оболонки прямої кишки. Якщо два тижні й довше не ходити по-великому, може розвиватися отруєння організму: токсичні речовини з фекалій потрапляють назад у кровотік і спричиняють погіршення загального стану здоров'я (підвищену дратівливість і втому, головний біль).
Затримка дефекації може призвести до пошкодження стінки кишки, оскільки накопичення великої кількості калу спричиняє надмірне розтягнення кишківника. За відсутності регулярного випорожнення необхідно звернутися до проктолога для запобігання розвитку ускладнень.
Скільки можна не ходити в туалет по-великому?
Відсутність щоденного спорожнення кишківника може бути індивідуальною особливістю людини. У нормі в туалет по-великому можна не ходити протягом двох днів. Триваліша затримка дефекації може свідчити про недостатнє вживання води, малоактивний спосіб життя або патологію травного тракту (наприклад, синдром подразненого кишківника або злоякісні новоутворення товстої кишки).
Що робити, якщо немає позивів до дефекації?
Якщо немає позивів до дефекації, необхідно збільшити в раціоні харчування продукти, що містять клітковину: овочі, фрукти, злаки, бобові та горіхи. Потрібно пити достатню кількість води, підтримувати активний спосіб життя і регулярно займатися спортом.
Необхідно виробити звичку ходити на туалет в один і той самий час щодня для відновлення режиму випорожнення кишківника. Важливо не терпіти і не стримувати позиви до дефекації.
Як відновити позиви до дефекації?
Відновити позиви до дефекації можна за допомогою зміни способу життя (наприклад, нормалізації харчування і збільшення фізичної активності). За відсутності позитивного ефекту необхідно звернутися до проктолога. Лікар збере анамнез, проведе огляд і встановить причину відсутності позивів до спорожнення кишківника. За необхідності проктолог призначить препарати, що нормалізують роботу травної системи.
Звідки з'являється помилковий позив до дефекації?
Помилкові позиви до дефекації (тенезми) виникають внаслідок запальних захворювань кишківника (хвороби Крона, неспецифічного виразкового коліту). Хибні позиви до дефекації можуть бути за геморою та поліпа (доброякісного новоутворення) товстого кишківника. Інші причини тенезм:
- аноректальний рак;
- дивертикул (випинання стінки кишківника);
- целіакія (непереносимість глютену).
Часті та болісні позиви до дефекації можуть виникати внаслідок ураження товстого кишківника мікроорганізмами, наприклад, кишковою паличкою або сальмонелою. Лікування помилкових позивів до дефекації залежить від причини патології та може включати прийом антибіотиків, кортикостероїдів (гормонів) або імуносупресивних препаратів.
Чому виникає відчуття неповного випорожнення прямої кишки?
Відчуття неповного випорожнення прямої кишки може виникати внаслідок геморою та синдрому подразненого кишківника. Причиною патологічного стану можуть бути доброякісні (наприклад, поліпи) і злоякісні (наприклад, карцинома) новоутворення товстої кишки.
Як повністю спорожнити кишечник?
Для того, щоб повністю спорожнити кишківник, необхідно зайняти правильну позу і розслабитися. Під час дефекації не можна займатися сторонніми справами (наприклад, грати в телефоні або читати книжку), оскільки можна відволіктися і припинити випорожнення до завершення процесу. Повному випорожненню прямої кишки сприяють комфортне і тихе місце, а також регулярний графік дефекації.
На що вказує кров під час дефекації?
Під час дефекації може кровоточити внутрішній геморой: кров може бути на туалетному папері або в калі. Кров під час дефекації може вказувати на запальні захворювання кишківника, поліпи та пухлини товстої кишки. Кров у калі після дефекації може виникати внаслідок анальної тріщини.
Чому боляче ходити в туалет по-великому?
Біль під час або після дефекації може виникати в разі геморою, оскільки збільшені гемороїдальні вузли ушкоджуються під час проходження калу по прямій кишці. У разі закрепу боляче ходити до туалету по-великому через розтягнення стінок кишківнику твердими й сухими каловими масами.
Різь під час дефекації може виникати через анальну тріщину або подразнення шкіри ануса. Причинами болю під час спорожнення кишківника можуть бути проктит (запалення кишківника) і парапроктит (гнійне запалення навколопрямокишкової жирової клітковини). Судомоподібні болі перед дефекацією можуть вказувати на синдром подразненого кишечника.
Як полегшити біль під час дефекації?
Для полегшення болю під час дефекації необхідно зайняти правильну позу. Ходити в туалет по-великому необхідно за природного відчуття позивів до дефекації, не можна тужитися і напружуватися. Для того, щоб кал не був твердим і було легше випорожнюватися, потрібно пити достатню кількість води і вживати клітковину.
У разі вираженого або тривалого болю в животі після дефекації необхідно звернутися до лікаря для виявлення причини хворобливих відчуттів. За необхідності лікар призначить знеболювальні препарати або засоби, що полегшують дефекацію.
У нашого блогу є власні канали в телеграмі та вайбері, в яких ми розповідаємо корисні та цікаві речі про здоров'я. Підписуйтесь, щоб зробити турботу про власне здоров'я та здоров'я сім'ї комфортною та легкою.
Популярні питання
Швидко викликати дефекацію можуть допомогти вживання теплої води та масаж живота в напрямку кишківника (за годинниковою стрілкою). Деякі продукти, наприклад, сливи або абрикос, сприяють посиленню перистальтики та настанню дефекації.
Якщо не ходити в туалет по-великому протягом тижня, кал стає твердим і сухим, що надалі призводить до болю під час дефекації. Відсутність дефекації також призводить до отруєння організму, оскільки токсичні речовини з калу проникають у судини кишківника і розносяться кровотоком по організму. Якщо не ходити до туалету по-великому протягом місяця, може виникнути значне розтягнення кишківника і пошкодження слизової оболонки кишки.
Ходити вночі в туалет по-великому можна, проте регулярне пробудження в нічний час погіршує якість сну. У результаті людина не висипається, відчуває сонливість удень і швидше втомлюється. Для того, щоб перестати ходити в туалет уночі, необхідно поступово змінювати режим дефекації, наприклад, почати випорожнюватися в ранковий час.