Що таке метеоризм?
Метеоризм — це надмірне скупчення газів у кишківнику. Повітря може потрапляти в шлунок під час їжі, сміху, куріння, розмови, хропіння. Значна його частина виділяється через відрижку, проте залишки можуть опуститися в кишківник. У більшості людей відходження газів відбувається до 23 разів на добу. При перевищенні верхньої межі норми можна говорити про патологічний метеоризм.
Які причини здуття живота?
Поставте своє питання Дитячому гастроентерологу «ОН Клінік»
Основна маса газів утворюється у товстому кишківнику, де є бактерії, що беруть участь у травленні. Вони ферментують неперетравлені залишки їжі (клітковину, крохмалі, цукри), внаслідок чого виділяються гази (кисень, водень, азот, метан, вуглекислий газ, аміак, індол).
Метеоризм після їжі здатна спровокувати аерофагія (надлишкове заковтування повітря під час прийому їжі). Метеоризм одразу після їжі також може виникати через переїдання, оскільки велика кількість їжі сповільнює травлення і сприяє бродінню в шлунку та кишківнику. Захворювання, які здатні стати причинами здуття живота:
- патології кишківника (хвороба Крона, коліт, синдром подразненого кишківника, синдром надлишкового бактеріального росту);
- хвороби шлунка (гастрит, пептичні виразки, гастроезофагеальна рефлюксна хвороба);
- захворювання печінки (печінкова недостатність, цироз);
- патології підшлункової залози (панкреатит, дефіцит печінкових ферментів);
- розлади харчової поведінки (компульсивне переїдання, булімія, анорексія);
- харчові алергії;
- хронічні закрепи;
- цукровий діабет;
- ожиріння.
До можливих причин повітря в кишківнику також належить тривале вживання проносних і антибіотиків. Препарати здатні порушити нормальну бактеріальну флору кишківника і викликати надмірне газоутворення.
Чому буває здуття живота?
Причини підвищеного газоутворення у жінок
Причиною метеоризму в жінок можуть стати гормональні зміни. Метеоризм під час ПМС, у перший день місячних і під час клімаксу зумовлений затримкою в організмі води та солі, спричиненою різким падінням рівня естрогену. При зниженні рівня гормону моторика кишківника може сповільнюватися, перешкоджаючи нормальному відходженню газів. Інші причини підвищеного газоутворення у жінок:
- запальні захворювання органів малого таза (аднексит, сальпінгіт, оофорит). Уражені органи набрякають, тиснуть на кишківник і провокують затримку газів;
- новоутворення на органах репродуктивної системи (міоми, фіброми, кісти, аденокарциноми). Збільшення розмірів пухлин може посилювати тиск на кишківник, спричиняючи закрепи та скупчення газів в організмі;
- операції на органах малого таза. Після хірургічних втручань іноді з'являються спайки і рубцева тканина, що можуть здавлювати кишківник і перешкоджати відходженню газів.
Підвищеному газоутворенню може сприяти грибкова інфекція (вагінальний кандидоз), пов'язана з різким підвищенням рівня дріжджового грибка в мікрофлорі піхви та кишківника. Від здуття живота часто потерпають вагітні через гормональну перебудову організму і постійно зростаючий тиск плода на кишківник.
Чому бувають гази в кишківнику у дітей?
У немовляти підвищений метеоризм може бути ознакою незрілості мікрофлори кишківника, яка формується від перших трьох до 46 місяців життя дитини. Фактори, які здатні спровокувати скупчення газів у немовляти:
- надмірне заковтування повітря через неправильне захоплення грудей або соски під час годування;
- дефіцит травних ферментів;
- алергія на білок коров'ячого молока (у дитини, яка перебуває на штучному вигодовуванні);
- вроджені аномалії кишківника (зміщення або збільшення органу в розмірах, свищі, звуження просвіту кишок).
Спричинити надмірне газоутворення у немовляти здатне вживання матір'ю у період лактації газоутворювальних продуктів (білоголової капусти, бобових, солодощів). Також метеоризм може бути наслідком перегодовування немовляти.
У дітей віком від трьох років підвищене газоутворення в кишківнику може розвинутися через безконтрольне вживання солодощів і газованих напоїв. Інші причини метеоризму в дитини дошкільного та шкільного віку:
- переїдання;
- харчова алергія;
- закрепи;
- швидке вживання їжі;
- дисбактеріоз кишківника;
- надмірна вага;
- недостатня рухова активність.
Наявність паразитів (лямблій, гельмінтів) також може стати причиною надмірного скупчення газів у кишківнику. Паразити подразнюють слизову оболонку органу, порушують баланс мікрофлори, а також блокують просвіт кишківника, заважаючи природному відходженню газів. При підвищеному газоутворенні, болях у животі дитини рекомендується проконсультуватися з педіатром.
Які симптоми метеоризму?
Зазвичай при метеоризмі живіт бурчить і булькає, помітно збільшуючись у розмірах. Інші симптоми скупчення газів:
- відчуття переповненості та важкості в кишківнику (розпирання живота);
- спазми і болі в животі;
- часте пукання і відрижка;
- зміна частоти та консистенції випорожнень (діарея або запори).
У людей, які страждають на підвищене газоутворення, відчуття розпирання в кишківнику може з'являтися навіть під час вживання невеликої кількості їжі. Через збої в травленні при вираженому метеоризмі можлива поява неприємного запаху з рота.
Чому при метеоризмі болить низ живота?
Сильний метеоризм викликає розтягнення стінок кишківника і очеревини, тому призводить до дискомфорту внизу живота. Надмірне газоутворення може спровокувати спазми в кишківника, які є ще однією причиною болю при метеоризмі. Переміщуючись, гази здатні подразнювати стінки кишківника (особливо за наявності в них вогнищ запалення і виразок), посилюючи больові відчуття.
Чи буває температура при метеоризмі?
Підвищена температура тіла не є типовим симптомом метеоризму та здуття живота. Проте надмірне скупчення газів може поєднуватися з температурою 38-39°C за бактеріальних і вірусних захворювань ШКТ (сальмонельозу, ротавірусної та ентеровірусної інфекцій). До лихоманки і підвищеного газоутворення часто призводять коліт і хвороба Крона інфекційної природи. Також обидва симптоми можуть бути присутніми у людей з паразитарними патологіями кишківника (лямбліозом, аскаридозом).
Які продукти викликають метеоризм?
При метеоризмі не можна їсти солодощі, здобу, цукор і його замінники (сорбіт, маніт, ксиліт), жирні та смажені страви. Список заборонених продуктів за наявності метеоризму:
- боби (квасоля, сочевиця, горох, соя);
- свіжі овочі (огірки, редис, морква);
- сірковмісні овочі (часник, цибуля, рукола);
- хрестоцвіті овочі (броколі, цвітна, білокачанна, брюссельська капуста);
- молочні продукти (молоко, масло, твердий сир, морозиво);
- ягоди і фрукти (яблука, груші, персики, абрикоси, сливи);
- сухофрукти (курага, чорнослив, родзинки);
- крохмалисті продукти (кукурудза, картопля, банани);
- кофеїновмісні, алкогольні та газовані напої.
До продуктів, що викликають метеоризм, належать також цільні зерна (кіноа, овес, жито, пшениця, ячмінь). Підвищувати газоутворення може випічка з дріжджового тіста (хлібобулочні вироби).
Психосоматика метеоризму
Психосоматика метеоризму пов'язана з хронічним стресом і підвищеною тривожністю, які здатні сповільнювати перистальтику кишківника, спричиняти спазми і здуття живота. Через тривале емоційне напруження м'язи черевної порожнини можуть слабшати, що призводить до мимовільного виходу газів через анальний прохід. У стані паніки людина зазвичай дихає частіше і глибше, заковтуючи більше повітря, яке згодом опускається в кишківник.
Стрес здатен стати причиною зміни харчових звичок. Намагаючись не думати про проблеми, людина починає переїдати або споживати багато жирних і смажених страв, солодощів. Великі об'єми їжі ускладнюють роботу шлунка та кишківника й уповільнюють травлення. Їжа затримується в ШКТ, де починається її бродіння та інтенсивне утворення газів.
Метеоризм за захворювань шлунково-кишкового тракту
Частою причиною надмірного утворення газів є гастрит (запалення слизової оболонки шлунка). Метеоризм при гастриті пов'язаний із порушенням процесів перетравлення їжі. Через запалення слизової оболонки знижується вироблення шлункового соку і ферментів. Неперетравлена їжа потрапляє в кишківник, де бактерії починають її розкладати, що призводить до утворення великого обсягу газів. Інші захворювання ШКТ, які є причинами метеоризму в чоловіків і жінок:
- гастроезофагеальна рефлюксна хвороба (закид вмісту шлунка в стравохід);
- коліт (запалення слизової оболонки товстої кишки);
- дисбактеріоз (порушення балансу мікрофлори в кишківнику, за якого зменшується кількість корисних бактерій і збільшується кількість патогенних мікроорганізмів);
- хвороба Крона (хронічне запальне захворювання тонкої і товстої кишок);
- бактеріальні, вірусні, паразитарні інфекції кишківника (сальмонельоз, аскаридоз, лямбліоз, гельмінтоз, ротавірусна та ентеровірусна інфекції);
- синдром надлишкового бактеріального росту (аномальне збільшення кількості бактерій кишківника);
- гастроентерит (запалення слизової оболонки шлунка і тонкої кишки);
- синдром подразненого кишківника (розлад, що проявляється болями в животі, змінами у звичній частоті та консистенції випорожнень);
- пептичні виразки (порушення цілісності слизової оболонки шлунка, дванадцятипалої кишки та стравоходу);
- цироз (заміщення печінкової тканини фіброзною);
- печінкова недостатність (нездатність печінки повноцінно виконувати свої функції);
- непереносимість лактози (лактазна недостатність), фруктози (фруктоземія), глютену (целіакія).
Здуття живота може бути симптомом хронічного панкреатиту (запалення підшлункової залози). Метеоризм при панкреатиті зумовлений недостатнім виробленням панкреатичних ферментів, через що ускладнюється травлення, посилюється бродіння й утворення газів.
Чому при геморої буває метеоризм?
Геморой часто пов'язаний із закрепами. Нння твердих калових мас може ускладнювати виведення газів із ШКТ і викликати здуття живота.
Під час лікування геморою для полегшення дефекації рекомендується збільшити кількість споживаної клітковини. Остання сприяє утворенню газів і може викликати метеоризм кишківника.
Метеоризм під час вагітності
Під час вагітності підвищене газоутворення є наслідком змін гормонального фону. Підвищення рівня прогестерону розслабляє гладку мускулатуру кишківника. Внаслідок цього сповільнюється його перистальтика і просування їжі ШКТ. Через застій їжі активізуються процеси бродіння і газоутворення. Метеоризм часто з'являється до середини першого триместру вагітності (на п'ятому-шостому тижні), коли рівень прогестерону помітно зростає.
У другому і третьому триместрі газоутворення може посилитися через тиск зростаючої матки на органи черевної порожнини. При виникненні закрепів лікарі часто рекомендують жінкам збільшити кількість споживаної клітковини, яка також сприяє газоутворенню.
Позбутися надмірного метеоризму під час вагітності допомагає дробове харчування (невеликими порціями до п'яти разів на день). Пришвидшити травлення можуть піші прогулянки після їжі.
Симптоми метеоризму починають слабшати після пологів. На повне зникнення підвищеного газоутворення може знадобитися від кількох тижнів до кількох місяців, поки стабілізується гормональний фон, а матка, що відновилася в розмірах, перестане тиснути на органи черевної порожнини.
Як зрозуміти, що у мене хронічний метеоризм?
Хронічний метеоризм діагностують у людей, які мають здуття живота й інтенсивне відходження газів (понад 23 рази на день) протягом трьох місяців поспіль. За наявності хронічного метеоризму може порушуватися сон, що призводить до втомлюваності й погіршення загального стану здоров'я людини.
Чим небезпечний постійний метеоризм?
За відсутності лікування підвищене газоутворення може спровокувати в людини задишку і поколювання в ділянці серця через тиск на внутрішні органи. До наслідків постійного метеоризму належить зниження апетиту та недостатнє надходження в організм вітамінів і мінералів. Через підвищене газоутворення може порушитися всмоктування в кров поживних речовин із перетравленої їжі.
Сильний тиск газів на кишкові стінки здатен спровокувати їхній розрив (перфорацію). Вихід кишкового вмісту в черевну порожнину може призвести до перитоніту (запалення очеревини). У вагітних тиск переповненого газами кишківника на матку може спричиняти підвищення її тонусу й передчасні пологи.
Як лікують метеоризм?
За появи ознак підвищеного газоутворення потрібно записатися на прийом до гастроентеролога. На первинній консультації лікар вивчає анамнез і аналізує скарги пацієнта, за необхідності направляє на діагностику.
Для виявлення захворювань органів ШКТ, які могли стати причиною підвищеного газоутворення, гастроентеролог може призначити УЗД органів черевної порожнини. Підтвердити діагноз допомагають ендоскопічне дослідження кишківника (огляд стінок кишок за допомогою оптичного пристрою з камерою і підсвічуванням на кінці) і печінкові проби.
Для лікування метеоризму, викликаного патологією органів ШКТ, потрібна терапія основного захворювання. Препарати, які лякарі рекомендують приймати при метеоризмі:
- антифлатуленти — засоби від метеоризму, що руйнують газові бульбашки і полегшують їх виведення з організму;
- сорбенти — препарати від метеоризму, які поглинають і зв'язують гази в кишківнику;
- спазмолітики — пігулки, що усувають спазми в разі метеоризму;
- ферменти — ліки, які нормалізують травний процес.
Для відновлення мікрофлори кишківника за наявності метеоризму можуть призначатися пробіотики. З метою активізації росту корисних бактерій, що містяться в пробіотиках, прописують пребіотики.
Як позбутися метеоризму в домашніх умовах?
Народні засоби від метеоризму рекомендується використовувати з обережністю. Багато трав здатні викликати алергічну реакцію і погіршувати стан пацієнта.
Лікувати метеоризм у домашніх умовах варто, дотримуючись рекомендацій гастроентеролога. З дозволу лікаря можна приймати фенхель і кмин (у вигляді чаю або відвару). Кмин за наявності метеоризму допомагає зменшити газоутворення в кишківнику й сприяє виведенню надлишків газу. Фенхель при метеоризмі розслабляє гладку мускулатуру ШКТ, допомагаючи зменшити спазми і здуття.
Содою при метеоризмі зловживати не рекомендується. Вона вступає в реакцію зі шлунковим соком, виробляючи вуглекислий газ, який може викликати відрижку і сприяти відходженню газу або, навпаки, посилити газоутворення.
Народні методи не повинні стати альтернативою медикаментозному лікуванню. Вони допомагають прибрати неприємні симптоми й тимчасово покращити самопочуття, проте не усувають причини підвищеного газоутворення.
Дієта при метеоризмі
Харчування при метеоризмі має бути дробовим (чотири-п'ять прийомів їжі на добу невеликими порціями). Готувати рекомендується на пару або методом варіння. Від смажених і запечених страв необхідно відмовитися. Продукти, які можна їсти при метеоризмі:
- нежирні сорти м'яса (філе курки та індички, кролик);
- варені яйця та омлети;
- нежирна риба (тріска, хек, минтай);
- варені або парові овочі (морква, буряк, кабачки);
- легкі овочеві супи;
- рисова та гречана крупи.
Харчування за метеоризму
Їсти треба не поспішаючи, ретельно пережовуючи їжу. Для полегшення роботи шлунка та кишківника й запобігання сильному пуканню потрібно підігрівати їжу перед вживанням.
Що можна пити за метеоризму?
За наявності метеоризму можна пити кефір і йогурт без наповнювачів і підсолоджувачів, з низьким вмістом жиру. У їхньому складі є пробіотики, які сприяють підтримці балансу кишкової мікрофлори. Напої, дозволені при підвищеному газоутворенні:
- чиста негазована вода;
- неміцний зелений або чорний чай;
- трав'яні чаї (фенхелевий, ромашковий, м'ятний, імбирний).
За наявності метеоризму до чаю не можна додавати цукор, оскільки він посилює бродіння в кишківнику. Кава, алкоголь, солодкі газовані напої, молоко сприяють підвищеному газоутворенню, тому від них варто відмовитися.
Якими можуть бути випорожнення за метеоризму?
Часто метеоризм супроводжується неоформленими випорожненнями кашоподібної консистенції. У рихлих випорожненнях при метеоризмі можуть бути присутніми частинки неперетравленої їжі.
За підвищеного газоутворення і діареї кал рідкий і пінистий через високий вміст газів. Для метеоризму, що супроводжується закрепами, характерні щільні й сухі калові маси.
Вправи в разі здуття живота
Боротися з метеоризмом допомагають вправи на стиснення черевної порожнини. Вони дають змогу відновити перистальтику кишківника, активізувати кровообіг у ділянці живота і вивести скупчені гази. Приклади вправ, які допомагають позбутися метеоризму:
- лежачи на спині, зігніть ноги в колінах, обхопіть їх руками і підтягніть до грудної клітки. Затримайтеся в цій позі на одну-дві хвилини;
- станьте навкарачки, розташувавши долоні на рівні плечей, а коліна — на рівні стегон. На вдиху прогніть спину вниз, піднімаючи голову і куприк вгору. На видиху вигніть спину вгору, підтягуючи підборіддя до грудей, а куприк — вниз. Повторіть 10-15 разів;
- ляжте на спину, підтягніть одне коліно до грудей, обхопіть його руками. Підтягніть голову до коліна, намагаючись торкнутися його носом. Затримайтеся в цій позі на 20-30 секунд, а потім повторіть вправу з іншою ногою.
Перераховані вправи можна використовувати і для профілактики метеоризму. Рекомендується виконувати їх два-чотири рази на день.
У нашого блогу є власні канали в телеграмі та вайбері, в яких ми розповідаємо корисні та цікаві речі про здоров'я. Підписуйтесь, щоб зробити турботу про власне здоров'я та здоров'я сім'ї комфортною та легкою.
Дитяча гастроентерологія в Дитячому відділенні в Полтаві
Популярні питання
Щоб не допустити заковтування дитиною повітря під час годування, необхідно стежити за правильністю захоплення грудей (або соски пляшечки). Після годування немовля потрібно потримати вертикально 10-15 хвилин, дозволивши повітрю, яке потрапило в шлунок, вийти. Поліпшити перистальтику кишківника і прискорити виведення газів з організму допомагає масаж живота в разі метеоризму. Масаж виконується легкими круговими рухами за годинниковою стрілкою, не торкаючись ребер і пахової ділянки.
Під час лактації жінці потрібно виключити з раціону газоутворювальні продукти. Для дитини, яка перебуває на штучному вигодовуванні, можливо знадобиться поміняти суміш. Деякі види дитячого харчування містять білки та вуглеводи, які дітям складно перетравлювати. Для покращення травлення лікар може замінити суміш або додатково призначити пробіотики та кропову воду при метеоризмі.
Активоване вугілля здатне адсорбувати гази в кишківнику. Рекомендується приймати від трьох до шести таблеток три-чотири рази на день. Точне дозування залежить від ваги та визначається лікарем. Активоване вугілля краще приймати за одну-дві години до або після їди, запиваючи великою кількістю води. Курс лікування не повинен перевищувати трьох-п'яти днів, оскільки препарат може порушити всмоктування поживних речовин у кишківнику.
Клізма може бути рекомендована людям, у яких здуття живота є наслідком закрепів. Вона допоможе очистити кишківник від скупчених калових мас і створить умови для нормального відходження газів.
Йога може бути рекомендована людям зі здуттям живота, оскільки деякі пози дають змогу поліпшити кровообіг у черевній порожнині, стимулювати перистальтику кишківника і вивільнення надлишкового газу зі шлунково-кишкового тракту. Прибрати метеоризм допомагають пози дитини (баласана), щасливої дитини (ананда баласана), вітру (паванамуктасана).
Запобігти нічному метеоризму допоможе відмова від споживання на вечерю газоутворювальних продуктів. Не варто переїдати перед сном. Лягати спати краще через дві-три години після останнього прийому їжі. Для запобігання надмірному скупченню газів у кишківнику рекомендований сон на лівому боці. У цьому положенні знижується тиск на шлунок і поліпшується травлення.
Сидяча робота може сприяти розвитку метеоризму. Через нестачу фізичної активності сповільнюється травлення, посилюється бродіння і газоутворення в кишківнику. Тривале сидіння спричиняє здавлювання органів черевної порожнини, що перешкоджає природному відходженню газів.