Коли звертатися до алерголога?

Коли звертатися до алерголога?
Читати 8 хвилин | Опубліковано: 03 February 2020 | Перегляди 39298
Алергія — це реакція імунної системи на вплив речовин (алергенів), які зазвичай є безпечними для людини.

За потрапляння в організм імунна система сприймає алергени як загрозу і для боротьби з ними виробляє специфічні антитіла — білки імуноглобуліну Е.

Комбінація «алерген+антитіло» є основною причиною специфічної імунної реакції.

З кожним роком кількість алергіків збільшується, алергії піддаються дорослі та діти. За статистикою, від 40 до 60% людей страждають на те чи інше алергічне захворювання.

Побічно винуватцем збільшення чисельності алергіків є технологічний прогрес. У сучасній промисловості використовують багато консервантів, барвників, різних синтетичних сполук. Контакт з ними може спровокувати хворобливу реакцію. Найвища захворюваність на алергію спостерігається у великих містах, що пояснюється підвищеною забрудненістю навколишнього середовища.

На що буває алергія?

Алергічні реакції можуть виникати на харчові продукти, пилок рослин, лікарські препарати. Існують поширені та рідкісні форми алергії. Залежно від збудника алергія буває наступних типів:

 • харчова;
 • медикаментозна;
 • алергія на продукти життєдіяльності комах, тварин, мікроорганізмів;
 • поліноз — алергія на пилок.

Харчові алергени

На прийомі в алерголога найчастіше виявляється алергія на продукти харчування, оскільки вони є найчисленнішою групою алергенів. У легкій формі вона проявляється висипом, за тяжкої реакції у людини виникають набряки, утруднене дихання. Найчастішою причиною харчової алергії є:

 • молоко та молочна продукція;
 • яйця;
 • риба та морепродукти;
 • плодоовочева продукція;
 • злаки;
 • горіхи;
 • мед.

У більшості алергіків харчова алергія проявляється з дитинства, але до 6-7 років захворювання може зникнути, оскільки імунна система зміцнюється та перестає болісно реагувати на харчові подразники.

Медикаментозна алергія

Поширеним різновидом алергії є медикаментозна. Підвищена чутливість до лікарських препаратів може викликати швидку алергічну реакцію (анафілаксію) та призвести до почервоніння на шкірі, свербіння та набряку дихальних шляхів лише за кілька хвилин. За тяжкої форми — анафілактичного шоку — у людини з'являються проблеми з диханням, різко падає тиск, порушується робота серця. За відсутності термінової допомоги висока ймовірність смерті.

Поліноз

Поліноз — це підвищена чутливість до рослинного пилку. Захворювання загострюється навесні, під час цвітіння дерев. Найалергеннішими визнані квітучі ліщина, вільха та береза.

Неадекватну імунну відповідь може викликати пилок лугових трав, злакових культур. Він потрапляє в організм через дихальні шляхи, викликаючи почервоніння слизових оболонок носоглотки, першіння та свербіж у порожнині рота, нежить, проблеми з диханням, сльозоточивість.

Люди з полінозом частіше за інших схильні до харчової алергії. Захворювання загострюється за умови вживання персиків, абрикосів, яблук, горіхів, продуктів бджільництва. Це пов'язано з тим, що пилок і харчові алергени мають схожу структуру білка, тому імунітет однаково реагує на них. Також свербіж шкіри та печіння, висипання та набряки, що виникають влітку або взимку, можуть свідчити про алергію на сонце і на холод.

Алергія на тварин, укуси комах

До тваринних алергенів належать шерсть свійських тварин, речовини, що виробляються їхніми слинними та сальними залозами. Причиною алергічної реакції можуть стати кліщі, личинки комара, таргани. Мікрочастинки тіла комахи потрапляють в організм через дихальні шляхи, за контакту зі шкірою, алергія також може розвиватися за укусів бджіл, шершнів, джмелів.

Непереносимість побутового пилу — ще одна причина, яка може спричинити алергічну реакцію. Підвищена сприйнятливість до грибкових мікроорганізмів проявляється непереносимістю плісняви, харчових продуктів, які виготовляють з використанням ферментування або бродіння.

Як дізнатися, на що алергія?

Дізнатися, на що алергія можна лише після проведення необхідних досліджень: шкірних проб та аналізу крові. Причиною патології може бути одна речовина чи ціла група. У домашніх умовах відзначається погіршення самопочуття, можлива поява свербіння, висипу, нежитю, сльозотечі після контакту з імовірними алергенами.

Як зрозуміти: алергія чи застуда?

Алергія та застуда мають схожу симптоматику: нежить і закладеність носа, сльозотеча, різь в очах. Таким чином проявляють себе алергічний риніт та кон'юнктивіт. Люди не завжди можуть зрозуміти, що причиною нездужання є алергени, та списують негативні симптоми на застуду.

За ГРВІ не тільки нежить і першить горло. Захворіла людина відчуває головний біль, ломоту в тілі, почувається розбитою. За алергічної реакції подібні симптоми практично не трапляються або слабко виражені. Те саме стосується й підвищення температури. Алергіки стикаються з подібним проявом тільки за сильного загострення захворювання, а за ГРВІ температура вище за 37°С — типове явище.

Характерною особливістю алергічного риніту є рясне виділення водянистого слизу з носа, що супроводжується свербінням. Алергіки змушені постійно терти ніс, також вони відзначають набряк частин обличчя, почервоніння та свербіж обох очей. Краплі та інші протизастудні препарати не дають бажаного ефекту, полегшують стан на дуже короткий термін.

За інфекційного нежитю виділення густі, мають зеленуватий або жовтуватий відтінок. Закладеність може бути тільки з одного боку, знижується або повністю зникає нюх.

Алергічний риніт може поєднуватися зі звичайним інфекційним нежитем. Щоб остаточно переконатися у причинах погіршення самопочуття, потрібно записатися на прийом до терапевта, який поставить діагноз чи направить на обстеження до алерголога.

Що робити, коли алергія на шкірі?

Реакція організму на алерген не завжди проявляється відразу, зазвичай свербіж, печіння або висипання на шкірі виникають протягом 48 годин після контакту, але в деяких випадках симптоми можуть з'явитися і пізніше. У 40% пацієнтів на фоні висипань утворюються набряки. За появи симптомів необхідно звернутися до алерголога, щоб пройти діагностику для визначення алергену та призначення лікування.

Слід за можливості обмежити або повністю виключити контакт із подразнювальними речовинами. Якщо симптоми викликають певні продукти, косметичні засоби, ліки чи шерсть тварин, варто усунути фактори, що провокують захворювання.

Людям з алергічним дерматитом і кропив'янкою слід носити одяг, який пропускає повітря, а для очищення та зволоження шкіри використовувати м'яку гіпоалергенну косметику.

Чим дерматолог відрізняється від алерголога?

Висипання та запалення на шкірі можуть бути симптомами алергії, захворювань шкіри або порушень у роботі ендокринної системи. Залежно від цього необхідно звертатися до алерголога або дерматолога.

До компетенції дерматолога входить лікування шкірних захворювань, спричинених грибками та іншими патогенними мікроорганізмами. Такі патології мають неалергічну природу. До алерголога звертаються, якщо ураження шкіри обумовлені впливом алергену. Для виявлення точної причини патології пацієнту призначаються аналізи, шкірні проби та інші дослідження, за результатами яких підбирається лікування.

Як алерголог виявляє алергію?

Оскільки симптоми алергічної реакції схожі на інші захворювання, для визначення причини патології пацієнту показана комплексна діагностика:

На сьогодні існують методи комплексного тестування виявлення алергенів. Найбільш інформативним є тест ALEX — Allergy Explorer. Це багатокомпонентне тестування, за якого визначається рівень антитіл до різних алергенів у сироватці чи плазмі. Дослідження охоплює понад 99% стандартних діагностичних проб. Це один з найбільш точних методів для визначення алергену. Перевіряється відразу 282 подразника, що дозволяє отримати максимально повні дані про те, які речовини можуть спричинити алергічну реакцію в організмі людини.

Де здати аналізи на алергію?

Існує кілька аналізів, що дозволяють виявити причину алергії. Однак, перш за все, необхідно звернутися до алерголога, який проведе огляд, вивчить скарги та призначить необхідні дослідження.

Як лікується алергія?

Розрізняють медикаментозні та немедикаментозні методи лікування алергії. Після виявлення причин хвороби пацієнт отримує рекомендації, як уникнути прояву захворювання. Знаючи свій алергічний профіль, потрібно самостійно вживати необхідних заходів щодо запобігання контакту з подразниками. Немедикаментозне лікування алергії полягає у коригуванні дієти, відмові від використання продуктів, які містять алергени, зміні способу життя.

До медикаментозних способів терапії належить прийом антигістамінних препаратів. Вони випускаються у вигляді таблеток, інгаляторних аерозолів, носових аерозолів або крапель для очей. Також для лікування застосовується протиалергічна вакцинація. Цей метод називають алергенспецифічною імунотерапією (АСІТ). Вона проводиться алергологом-імунологом і має широкий перелік протипоказань.

Суть АСІТ полягає у введенні в організм препаратів із вмістом алергену, щоб імунна система змогла до нього пристосуватися. Найбільшу ефективність АСІТ має за алергічних реакцій на пилок, грибкові алергени, пил, тварин і комах.

Лікування алергічного риніту

Алергічний риніт проявляється рясним виділенням, свербінням, почервонінням очей, чханням. Для усунення запалення слизової оболонки носа необхідно виключити або мінімізувати контакт з алергенами, які потрапляють до організму через дихальні шляхи. Уникайте перебування у запиленому приміщенні. За полінозу варто утриматися від прогулянок парками, заміських поїздок.

Якщо це неможливо, використовують медикаментозну терапію. Лікар призначає протизапальні та протиалергічні препарати, які знімають симптоми хвороби. Ефективним способом лікування алергічного риніту, бронхіту та астми є специфічна імунотерапія алергенами.

Лікування кропив'янки

Кропив’янка проявляється сверблячим висипом, припухлістю на шкірі. Така реакція тіла може бути короткостроковою чи довготривалою. Гостра кропив'янка може виникнути за дії високих та низьких температур, ультрафіолету, прийому ліків, вживання продуктів харчування, що містять алерген. Короткочасне висипання проходить за кілька днів. Захворювання у хронічній формі триває від шести та більше тижнів. І в такому разі показано медикаментозне лікування антигістамінними препаратами чи комбінована терапія.

Лікування полінозу

Поліноз інакше називають сінною лихоманкою або алергічним ринокон'юнктивітом. Захворювання має сезонний характер. Воно проявляється в період цвітіння рослин через попадання пилку до дихальних шляхів. Для обмеження контакту з алергенами необхідно утриматися від прогулянок, щільно закривати вікна, щодня проводити вологе прибирання в будинку, дотримуватись особистої гігієни. Також потрібно приймати антигістамінні препарати, які призначить алерголог. Ефективним способом лікування полінозу є імунотерапія, завдяки якій організм набуває стійкості до алергенів.

Кожен випадок алергії індивідуальний. За підозри на специфічну реакцію організму не рекомендується займатися самолікуванням. Консультація алерголога та сучасні методи діагностики дозволяють знайти безпечне розв’язання цієї проблеми.

Рейтинг статті:
5 з 5 на основі 1 оцінки
Коли звертатися до алерголога?
Лікар-алерголог, клінічний імунолог. Кандидат медичних наук. Вища категорія. Стаж роботи 30 років.

Задайте своє питання алергологу
«ОН Клінік»

Інші статті на тему

Схожі статті: