Що таке бешиха?
Бешиха (erysipelas, бешиха або бешиха) — це інфекція шкіри, яка вражає дерму та може поширюватися на поверхневі лімфатичні судини. Найчастіше збудниками бешихи у людей є стрептококи груп A (до 67% випадків), G (до 25%) або B (близько 8%).
Як виглядає бешиха?
Поставте своє питання Інфекціоністу «ОН Клінік»
Бешихове запалення супроводжується появою гладких, блискучих, піднятих, ущільнених, болючих бляшок з чіткими краями (еритематозних плям), які можуть поширюватися на лімфатичні канали. Для початкової стадії бешихи на нозі, руці, обличчі чи інших частинах тіла характерне підвищення температури (місцевої та загальної) до 40 градусів, яке пояснюється інтоксикацією. Симптоми бешихи:
- свербіж, печіння, почервоніння, набряклість уражених ділянок (наприклад, на нозі);
- пухирі, пухирці;
- озноб;
- м'язовий та суглобовий біль;
- нудота;
- головний біль;
- набряки та болючість лімфовузлів;
- занепад сил.
Бешиха може нагадувати целюліт, однак за целюліту уражаються глибші шари шкіри, набряк є менш вираженим, а чіткі межі запаленої ділянки відсутні. Як виглядає бешиха на ногах та інших частинах тіла, можна побачити на фото.
Бешиха
Як передається бешиха?
Стрептококи, що викликають бешихове запалення, можуть проникати в організм під час порушення цілісності шкіри. Бешиха належить до числа хвороб, які можуть передаватися через тріщини, порізи, виразки, післяопераційні рани, пролежні, а також укуси комах або тварин. Фактори ризику виникнення бешихи:
- венозна недостатність;
- запальні дерматози;
- дерматофітні інфекції (стригучий лишай);
- мацерація (розм'якшення та набряк шкіри через тривалий контакт з вологою);
- артеріовенозна фістула (патологічний свищ між артерією та веною);
- ослаблена імунна система;
- лімфатичний набряк (накопичення лімфи в тканинах, що призводить до розвитку загального набряку);
- парез кінцівки (втрата м'язової сили внаслідок ураження нервової системи);
- нефротичний синдром (розлад ниркових клубочків, за якого з організму з сечею виводиться надмірна кількість білка);
- цукровий діабет;
- ожиріння;
- зловживання спиртними напоями;
- порушення правил гігієни.
Причинами виникнення бешихи на нозі можуть бути операції з видалення варикозних вен і переломи гомілки. Джерелом бактерій при бешиховому запаленні обличчя часто є носоглотка.
Чи передається бешиха від людини до людини?
Бешихове запалення заразне. Передача збудників бешихи відбувається повітряно-крапельним шляхом, під час безпосереднього контакту зі слизовими виділеннями з носоглотки носія, а також через інфіковані рани, рубці чи тріщини.
Яка буває бешиха?
При класифікації бешихового запалення шкіри може враховуватися тип інфекційного агента. Також беруть до уваги локалізацію (наприклад, на нозі, руці чи обличчі) та переважаючі симптоми бешихи.
Види бешихи | |
Вид | Опис |
Еритематозна бешиха | Характеризується почервонінням ураженої ділянки шкіри, спричиненим припливом крові до капілярів (найпоширеніша форма запалення) |
Бульозна бешиха | Супроводжується появою пухирів (пухирців з рідким вмістом) |
Флегмонозна (абсцедуюча) бешиха | Протікає з утворенням гнійних вогнищ |
Геморагічна бешиха | Супроводжується крововиливами |
Гангренозна бешиха | Ускладнена форма захворювання, за якої відбувається омертвіння тканин |
Під час обстежень можуть виявлятися комбіновані види бешихи, які супроводжуються проявами двох або більше форм захворювання. Крім цього, виділяють гостру та рецидивуючу бешиху. Для гострого бешихового запалення характерний стрімкий розвиток яскраво виражених симптомів. При рецидивуючому перебігу бешихи спостерігається чергування періодів загострення та ремісії хвороби.
Методи діагностики бешихового запалення
При виявленні перших ознак бешихи необхідно записатися на консультацію інфекціоніста. Методи діагностики бешихового запалення:
- огляд уражених ділянок шкіри;
- вивчення анамнезу;
- лабораторні аналізи крові (дають змогу виявити ознаки запалення та бактеріальної інфекції).
Диференціальну діагностику бешихи проводять для виключення оперізувального лишаю, ангіоневротичного набряку, тромбозу глибоких вен, системного червоного вовчака, хвороби Лайма, скарлатини, контактного дерматиту та септичного артриту. За наявності супутніх шкірних захворювань (наприклад, екземи чи псоріазу) може знадобитися огляд дерматолога.
Як лікувати бешиху?
Основу лікування бешихи складають антибіотики. Інші способи терапії бешихового запалення:
- гідратація (рясне пиття);
- протиалергічні медикаменти;
- нестероїдні протизапальні препарати (НПЗП).
НПЗП застосовуються для лікування бешихи у випадках, коли болить шкіра під час дотику до ураженої ділянки. За виявлення супутніх мікозів курс лікування може доповнюватися протигрибковими засобами.
Як зняти набряк при бешиховому запаленні?
Для зменшення місцевого набряку, запалення та болю при бешисі на руках або ногах необхідний підйом і спокій уражених кінцівок. За бешихових запалень на ногах, що супроводжуються набряками, можна використовувати компресійні панчохи чи шкарпетки.
Як лікувати бешихове запалення в домашніх умовах?
У період загострення бешихи необхідно обмежити фізичні навантаження. Крім цього, лікар може призначити постільний режим. З метою полегшення місцевого дискомфорту під час лікування бешихи на нозі чи інших частинах тіла в домашніх умовах можуть застосовуватися анальгетики та холодні компреси з фізіологічним розчином. Компреси при бешиховому запаленні слід накладати на виразкові ділянки з інтервалом 2-12 годин (залежно від тяжкості інфекції).
Особливості бешихи в дітей
Серед чинників, що сприяють розвитку бешихи в дітей, можна виділити дошкільний вік, цукровий діабет, нефротичний синдром та ослаблену імунну систему. Порівняно з дорослими у дітей частіше виникають рани та садна, які підвищують ризик інфікування.
Крім висипань, найбільш вираженими симптомами бешихи в дитячому віці є лихоманка, озноб і загальне нездужання. Лікування бешихового запалення у дітей проводять антибіотиками з урахуванням рекомендованих дозувань і вікових протипоказань.
Можливі ускладнення бешихи
Наслідки бешихового запалення зазвичай не становлять небезпеки для життя та здебільшого минають після терапії антибіотиками. Ускладнення бешихи:
- рубцювання шкіри;
- інфікування суглобів і кісткової тканини;
- ендокардит (інфекційне ураження серцевих клапанів);
- хронічний набряк ніг;
- септичний шок;
- постстрептококовий гломерулонефрит (запальне захворювання нирок);
- скарлатина;
- пневмонія;
- абсцеси;
- менінгіт;
- тромбофлебіт;
- гангрена.
Імовірність виникнення ускладнень підвищується за наявності бешихи в сімейному анамнезі, оперізувального лишаю та кардіологічних захворювань. До числа факторів ризику ускладнень також відносять куріння.
Профілактика бешихового запалення
Вакцини для запобігання стрептококових інфекцій не існує, тому заходи профілактики мають переважно організаційний характер. Профілактика бешихи:
- контроль рівня зволоженості шкіри;
- уникнення подряпин і порізів;
- дотримання гігієни (зокрема, регулярне миття рук з милом, використання дезінфекційних засобів на спиртовій основі);
- прикривання рота та носа під час кашлю або чхання.
Одним зі способів, що допомагають запобігти рецидиву інфекції за бешихового запалення, є прийом антибіотиків тривалої дії. Також слід виконувати лікарські приписи, що стосуються догляду за ранами.
У нашого блогу є власні канали в телеграмі та вайбері, в яких ми розповідаємо корисні та цікаві речі про здоров'я. Підписуйтесь, щоб зробити турботу про власне здоров'я та здоров'я сім'ї комфортною та легкою.
Інфектологія в ОН Клінік Харків Левада
Популярні питання
Під час лікування бешихи застосовують універсальні терапевтичні схеми на основі мазей, уколів або таблеток з протибактеріальною дією (незалежно від локалізації бешихових запалень). Однією з особливостей лікування бешихи на ногах або руках є зниження набряків завдяки утриманню відповідної кінцівки в піднятому положенні.
Бешиху необхідно лікувати антибіотиками. Терапія може доповнюватися антигістамінними, протизапальними, антимікотичними препаратами та прохолодними компресами. За гострої фази бешихового запалення слід виключити перевантаження.
Використання народних засобів для лікування бешихи на нозі не має наукового обґрунтування. Самолікування будь-якими методами, не узгодженими з лікарем, може призвести до непередбачуваних побічних ефектів.
Як правило, мінімальний курс терапії бешихового запалення антибіотиками становить п'ять днів. З урахуванням тяжкості захворювання тривалість лікування бешихи може бути збільшена до двох тижнів. Швидке лікування бешихового запалення без антибіотичних препаратів не є можливим.
З точки зору ефективності методів терапії бешиха «боїться» антибіотиків. Залежно від клінічної картини при бешиховому запаленні інфекціоніст може призначати пероральні антибіотики, а також препарати у вигляді ін'єкцій або мазей.