Що може викликати висипання?

Висипання може проявитися як на малій ділянці, так і поширитися по всьому тілу. Шкірні висипання розрізняються за структурою: вони можуть бути сухими або вологими, шорсткими або рівними, зі здуттям або без них. Можуть супроводжуватися хворобливими відчуттями, змінювати форму та колір.
Висип проявляється у безлічі людей, у деяких випадках навіть не обов'язково звертатися по допомогу до фахівця. Проте шкірні висипання можуть бути першою ознакою серйозніших захворювань.
Висипання може з’явитися як реакція шкіри на зовнішній або внутрішній подразник (наприклад, алергія на ліки). Також її появу можуть спровокувати грибкові інфекції, вірусні, паразитарні та ін.
Причини висипу на тілі
Виділяють кілька груп хвороб, що супроводжуються появою висипу:
Причиною останнього виду хвороби може стати порушення природного припливу крові або зміна кількості тромбоцитів, задіяних у процесі згортання крові.
Контактний дерматит є одним із найпоширеніших проявів висипу, коли шкірна реакція відбувається через дотик. Може проявитися як почервоніння і запалення на шкірі.
Причини, які можуть спричинити контактний дерматит:
Висип може бути спричинений побічним ефектом або алергічною реакцією на дію препарату. Також деякі антибіотики можуть спричинити світлочутливість. Людина, схильна до реакції, стає більш чутливою до сонячного світла, а зовнішній прояв схожий на сонячний опік.
Грибки, віруси та бактерії також можуть стати причиною появи висипань. Кількість висипів залежатиме від типу інфекції. Якщо це грибкова інфекція кандидоз, то висип, що з'явився в складках шкіри, супроводжуватиметься свербінням. Негайно зверніться до лікаря, якщо зіткнулися з подібним проявом висипу.
Виникнення аутоімунного захворювання обумовлено збоєм в організмі, коли імунною системою атакуються здорові тканини. Деякі з аутоімунних захворювань викликають висипання. Наприклад, захворювання вовчаку вражає кілька систем в організмі, зокрема шкіру. Висипання, за формою схоже на метелика, проявляється на обличчі.
Причин, здатних викликати висипання, – безліч, але є і ряд профілактичних заходів, які допоможуть в одужанні та знизять больові відчуття:
За легкого болю можна використовувати ібупрофен чи ацетамінофен. Але їх використання — лише тимчасове порятунок, вони не лікують від висипу.
Перед прийомом будь-яких ліків проконсультуйтеся з лікарем. Самолікування може посилити ситуацію та ускладнити процес одужання.
Візит до лікаря не можна відкладати, якщо ви спостерігаєте:
Хоча висипання і не завжди є ключовою причиною для занепокоєння, за виявлення наступних симптомів, негайно зверніться до лікаря:
Які ще можуть бути часті причини висипу?
Часто висип з'являється після укусу комах. Реакція залежатиме від виду комахи, але найчастіше симптомами є:
Блохи — це маленькі комахи, що живуть у різних тканинах у будинку, килимовому покритті тощо. Вони мають короткий цикл розмноження, тому можуть дуже швидко поширитися по всьому будинку:
Це захворювання ще називають «п'ятою хворобою» та «синдромом слідів ляпаса». Його збудник — парвовірус В19. Висипання є одним із симптомів і проявляється в три етапи:
Імпетиго — шкірна інфекція, найчастіше трапляється у дітей; заразна. Першою ознакою є червона пляма, що свербить. Імпетиго існує двох типів:
Оперізуючий лишай — це ураження конкретного нерва. Викликано тим самим вірусом, що й вітряна віспа. Найпоширенішими симптомами є:
Короста — шкірне захворювання, що викликається мікроскопічним кліщем. Такий висип вкрай заразний і передається за особистого контакту. Основні симптоми корости:
Екзема є досить поширеним захворюванням, яке проявляється ще у дитинстві. Симптоми різні та залежать від типу захворювання, а також віку пацієнта, але основні:
Алергічний риніт, який часто називають «сінною лихоманкою», викликаний алергією на пилок. Симптоми риніту схожі на симптоми звичайної застуди:
Алергічний риніт може супроводжуватися низкою червоних плям, зовні схожою на висип «кропив'янку».
«Скарлатиною» називають захворювання, яке викликане бактеріями стрептокока. Ці бактерії викликають запалення горла. Симптомами є біль у горлі, висип, температура. Характеристика висипу за скарлатини:
Ревматична лихоманка також спричинена реакцією на бактерії стрептокока. Їй часто піддаються діти та підлітки від 5 до 15 років. Серед симптомів виділяють:
Більшість симптомів за мононуклеозу типові для застуди:
За стригучого лишаю, викликаного грибковою інфекцією, пошкоджуються верхні шари шкіри, голови та нігтів. Симптоми залежать від локації зараження, але серед основних ознак:
Кір – вірусне захворювання, викликане вірусом рубеолу. Симптоми:
Це захворювання вражає статеві органи. Може бути виявлено як у чоловіків, так і у жінок, але поширене серед останніх. Симптомами виступають:
Цей вид дерматиту ще називають «варикозною екземою». Через порушення кровообігу вражаються нижні кінцівки. Серед симптомів виділяють:
Німецький кір відомий під назвою «краснуха». Серед симптомів виділяють:
Сепсис — зараження крові, «відповідь» імунної системи на інфекцію. Симптоми різні, серед основних виділяють:
Інфекція ВЗН розповсюджується через укуси комарів. Симптоми можуть бути неяскраво виражені або відсутні зовсім:
За хвороби Лайма інфікування відбувається через укуси кліщів. На перших стадіях з'являється висипання, схильне до поширення від місця укусу:
MRSA (метицилінрезистентний золотистий стафілокок) — інфекція, стійка до багатьох антибіотиків. Серед симптомів виділяють:
Вітряна віспа (вітрянка) — вірусне захворювання, що передається повітряно-крапельним шляхом. Найчастіше спостерігається у дітей і протікає у легкій формі, без ускладнень. Серед симптомів характерні:
Вовчак є аутоімунним захворюванням. Прояви хвороби варіюються, але серед характерних:
Синдром токсичного шоку (СТШ) — рідкісна бактеріальна інфекція. Захворювання стрімко розвивається і становить небезпеку життю. Для всіх людей з СТШ характерна лихоманка та висип наступного характеру:
Імунна система на ранній стадії ще не бореться з інфекцією. На цій стадії характерні:
Ентеровірусний везикулярний стоматит, найчастіше званий «рука-нога-рот» — дитяче інфекційне захворювання. Серед симптомів характерні:
Акродерматит, також званий синдромом Джанотті-Крості, належить до пустульозного псоріазу. Серед симптомів спостерігаються:
Захворювання «анкілостома», що викликається кишковим паразитом, спричиняє серйозні ускладнення. Серед симптомів характерні:
До захворювання Кавасакі схильні діти. З перших симптомів — запалення артеріальних стінок по всьому організму, також супроводжують:
Сифіліс належить до бактеріальних інфекцій, що передаються статевим шляхом. Хвороба не проходить сама собою з часом, потрібна допомога фахівця. Симптоми варіюються на різних стадіях:
Захворювання на черевний тиф провокує бактеріальна інфекція. Зазвичай поширюється через забруднені продукти харчування, воду. Летальний результат спостерігається у 25% випадків. Серед симптомів спостерігаються:
Лихоманка Денге (суглобова лихоманка, костоломна лихоманка, лихоманка жирафів, фінікова хвороба) — вірусне захворювання, що розповсюджується за допомогою комарів. Захворювання протікає від легкої до тяжкої форми. Серед симптомів характерні:
Захворювання Еболи належить до серйозних вірусних захворювань. Передається за тісного контакту і може закінчитися смертю. Висипання є першою ознакою захворювання:
Гостра респіраторна вірусна інфекція (ГРВІ) — запальне захворювання, спровоковане пневмотропними вірусами. Серед перших симптомів:
Контактний дерматит виникає за контакту шкіри з алергенами чи подразниками. Симптоми:
Хоча деякі гриби живуть в організмі людини, не завдаючи шкоди, цей процес може вийти з-під контролю. Симптоми залежать від локації висипу, але із загальних виділяють:
Лікарські препарати можуть викликати алергію в деяких людей. Імунна система «плутає» ліки з патогеном і розпочинає боротьбу з ним. Симптоми залежать від конкретного випадку, але часто супроводжуються:
Атипова пневмонія — захворювання легень, спричинене «нетиповим» збудником. Хвороба протікає легше, ніж у типовій формі. Серед симптомів характерні:
Бешиха, або «бешихове запалення», — інфекція, що вражає шкірний покрив. Є формою целюліту, але зачіпає лише верхні шари шкіри. Для ураженої ділянки шкіри характерні:
Синдром Рейє (біла печінкова хвороба) — рідкісне та небезпечне захворювання, що частіше трапляється у дітей. Призводить до погіршення роботи мозку та печінки. На ранній стадії можна побачити:
За хвороби Аддісона (гостра недостатність надниркових залоз, гіпоадреналовий або аддисонічний криз) відбувається порушення роботи надниркових залоз. Захворювання рідкісне і загрожує смертю, якщо вчасно не вдатися до лікування. Для захворювання характерні:
Хімічні опіки — часте явище. Вони виникають після необережного контакту з хімічними речовинами чи парами. Для опіків характерні:
Інфікування колорадської кліщової лихоманки відбувається після укусу кліща та проникнення вірусу в кровотік. Серед симптомів характерні:
За попадання в дихальні шляхи або всередину організму хімічні речовини, що містяться в деяких мильних продуктах, здатні завдати істотної шкоди. Серед симптомів можна виявити:
Хвороба Стілла у дорослих людей проявляється у вигляді запального захворювання та є продовженням системної форми артриту. Провідними симптомами є:
Ювенільний ідіопатичний артрит, який раніше називався ювенільним ревматоїдним артритом, відносять до хронічних захворювань. Він характеризується стійким запаленням суглобів у дітей. Симптоми різні, залежно від підтипу захворювання, але можуть бути виражені у вигляді:
Гістоплазмоз — захворювання легень, викликане грибком. Первинні симптоми сильно змінюються та можуть взагалі бути відсутніми. Якщо симптоми будуть схожі на пневмонію, то може спостерігатися:
Дерматоміозит — захворювання сполучної тканини, що викликає слабкість у м'язах і висипання. Висип може проявлятися у вигляді червоних або з блакитним відтінком плям. Значна слабкість м'язів відчувається у:
Іхтіоз звичайний належить до спадкових шкірних захворювань. Найчастіше проявляється в ранньому дитинстві, коли в гені, який відповідає за кодування білка філаггріна, відбувається мутація. Для захворювання характерні:
Пемфігоїд — група аутоімунних захворювань, що характеризуються висипом та шкірними «бульбашками». Виділяють 3 основні типи захворювання:
Саркоїдоз — захворювання, що характеризується появою гранульом в уражених тканинах. Серед симптомів виділяють:
Фенілкетонурія — генетична хвороба, внаслідок якої порушується розщеплення фенілаланіну. Захворювання безпечне, але без лікування може викликати:
Порфирія — генетичне захворювання, яке може спричинити порушення нервової системи. Симптоми залежать від конкретного випадку, але первинно можуть проявитися у вигляді:
Паховий дерматит — шкірне захворювання, що виникає в паховій ділянці за недотримання правил особистої гігієни. Зовні може нагадувати звичайне подразнення або, навпаки, луску риби.
Геліотропний висип може бути першою ознакою дерматоміозиту. Може проявлятись на різних частинах тіла у вигляді червоних плям, подразненої шкіри.
Виникнення подагри пов'язане з накопиченням кристалів сечової кислоти в суглобах. Для захворювання характерні:
Точний діагноз може поставити лише дерматолог. За виявлення ознак, характерних для описаних вище хвороб, негайно проконсультуйтеся з терапевтом. Якщо розпочати лікування на ранній стадії хвороби, високі шанси, що одужання пройде без ускладнень.
За екземи на шкірі з'являються плями від червоного до коричнево-сірого кольору, які локалізуються на нижніх і верхніх кінцівках, шиї, верхній частині грудей, повіках, на згинах ліктів і колін, або піднесені горбики, наповнені рідиною. Висип за екземи може супроводжуватися свербінням, що посилюється вночі.
Алергічне висипання зазвичай з'являється в місці, яке контактувало з алергеном (наприклад, хімічною речовиною, рослиною, шерстю тварини), не викликає свербіння і не супроводжується підвищенням температури. Однак через схожість алергічного та інфекційного висипу на вигляд, за появи висипань на тілі рекомендується проконсультуватися з дерматологом.
За коронавірусу на тілі можуть з'являтися плями червоного, рожевого або фіолетового кольору на світлій шкірі та попелясто-сірі або темно-коричневі висипи на темній шкірі. У деяких випадках за ковіду з'являються шишки або бульбашки на тілі, які супроводжуються свербінням. За інформацією Американської академії дерматології, висипання за COVID-19 може тривати від 2 до 12 днів.
Мочити висипи пза вітрянки можна, оскільки вода не впливає на поширення плям по шкірі. Протягом перших днів після появи висипу рекомендується використовувати прохолодні вологі компреси або робити ванни з теплою водою кожні три-чотири години. Для полегшення свербвння у воду можна додати колоїдну вівсянку. Після компресу чи ванни необхідно акуратно промокнути тіло насухо.
Для краснухи характерні дрібні плями рожевого або червоного кольору, які спочатку з'являються за вухами або на обличчі, а потім поширюються на тулуб, нижні та верхні кінцівки. Висипання за краснухи з'являється через два-три тижні після зараження.