Logo
0 800 30 11 77
Читати 9 хвилин

Які бувають дитячі суміші та як правильно годувати ними дитину?

Які бувають дитячі суміші та як правильно годувати ними дитину?
Читати 9 хвилин | Створено: 12 липня 2024 | Оновлено: 12 липня 2024 | 28550 28550
1. Що таке грудне вигодовування? 2. Що таке штучне вигодовування? 3. Що краще — грудне молоко чи суміш? 4. З чого виготовляють дитячу суміш? 5. Які плюси штучного вигодовування? 6. Які мінуси штучного вигодовування? 7. Які бувають дитячі суміші? 8. Як правильно вибрати дитячу суміш? 9. Як розводити дитячу суміш? 10. Якою водою розводити дитячу суміш? 11. Чи потрібно кип'ятити дитячу воду для суміші? 12. Якої температури має бути суміш для дитини? 13. Як годувати новонародженого сумішшю? 14. Скільки суміші має з'їдати немовля? 15. Як часто годувати новонародженого сумішшю? 16. Як правильно догодовувати сумішшю, якщо не вистачає молока? 17. Як зрозуміти, що дитяча суміш не підходить? 18. Що робити, якщо суміш не підходить немовляті? 19. Як часто можна змінювати дитячу суміш? 20. Як правильно вводити нову суміш дитині? 21. До якого віку треба годувати дитину сумішшю? 22. Чи потрібно будити новонародженого для годування сумішшю? 23. Як зберігати дитячу суміш? 24. Чи можна годувати дитину одночасно різними сумішами? 25. Що краще для дитини — коров'яче молоко чи суміш? 26. Чи можна давати немовляті кашу замість суміші? 27. Що робити, якщо дитина відмовляється від суміші?
1

Що таке грудне вигодовування?

Грудне вигодовування (ГВ) — це годування дитини материнським молоком. Згідно з рекомендаціями ВООЗ, грудне молоко є ідеальною їжею для новонароджених. У складі продукту є антитіла, які формують імунітет — діти, яких годували грудним молоком, менш схильні до ожиріння, діабету в майбутньому. Також материнське молоко може знизити ризик синдрому раптової дитячої смерті в перший рік життя немовляти. Якщо грудне молоко зникло або дитині його недостатньо, необхідно звернутися до педіатра або акушера-гінеколога, які допоможуть налагодити лактацію.

ВООЗ рекомендує починати грудне вигодовування протягом першої години після народження дитини. Годувати немовля необхідно виключно материнським молоком протягом перших шести місяців життя, не вводячи прикорму і не даючи іншої рідини, включно з водою. Годування має відбуватися на вимогу (вдень і вночі, коли дитина хоче їсти). Прикорм вводиться після півроку, при цьому грудне вигодовування не слід припиняти.

2

Що таке штучне вигодовування?

Штучне вигодовування є альтернативою грудному. Дитячі суміші для новонароджених максимально наближені до грудного молока. До складу дитячої суміші входять складні комбінації білків, цукрів, жирів, вітамінів для повноцінного розвитку дитини.

Рішення про перехід на штучне вигодовування приймає жінка з особистих міркувань або за рекомендацією лікаря. Медичні показання для штучного вигодовування:

  • недостатня вага дитини. Коли дитина народжується недоношеною або з низькою масою тіла, лікар може порекомендувати додаткове годування штучною сумішшю. Продукт забезпечить новонародженого поживними речовинами та калоріями;
  • проблеми з прикладанням. Деякі фізіологічні особливості грудей (втягнуті або плоскі соски), патологічні стани (лактостаз, вузькі протоки, травмовані соски) можуть стати перешкодою до природного грудного вигодовування;
  • нестача молока. Іноді грудного молока недостатньо для повноцінного годування новонародженого. У цьому разі лікар може порекомендувати догодовування сумішами до повного налагодження лактації;
  • проблеми з обміном речовин. Деякі спадкові порушення обміну речовин у дитини (глікогеноз, галактоземія) можуть стати перешкодою до грудного вигодовування і вимагають введення в раціон спеціальних штучних сумішей для годування.

Серед інших причин переходу на штучне годування з боку дитини — реанімаційне лікування, вади розвитку, які унеможливлюють смоктання та ковтання (розщеплення верхньої губи, м'якого або твердого піднебіння) і потребують лікарського або підвищеного материнського догляду за новонародженим. Також грудне вигодовування може бути неможливим через захворювання матері (туберкульоз, ВІЛ), важкий післяпологовий стан.

Поставте своє питання Сімейній медицині
«ОН Клінік»

3

Що краще — грудне молоко чи суміш?

Материнське молоко вважається найкращим джерелом харчування для дітей. Згідно з дослідженнями, грудне молоко містить біологічно активні речовини, що сприяють розвитку мозку, функціонуванню шлунково-кишкового тракту та імунної системи. Також дослідження показують, що при грудному вигодовуванні знижується ризик метаболічних захворювань у майбутньому (ожиріння, діабету другого типу). Також у материнському молоці є антитіла, які формують імунітет новонародженого.

За рекомендаціями ВООЗ годувати немовлят грудним молоком необхідно протягом перших шести місяців життя. Американська академія педіатрії рекомендує годувати дітей грудьми не менше 12 місяців. Грудне вигодовування допомагає встановити емоційний і фізичний контакт «шкіра до шкіри» між матір'ю і немовлям. Якщо немає грудного молока або природне вигодовування неможливе, альтернативою є перехід на замінники — суміші для годування новонароджених.

4

З чого виготовляють дитячу суміш?

Найчастіше дитячі суміші виготовляють на основі коров'ячого молока. Також основою може бути козяче або соєве молоко, гідролізований (розщеплений) білок. Додаткові поживні речовини в сумішах для дітей:

  • залізо. Сприяє росту та розвитку дитини;
  • омега-3 жирні кислоти. Беруть участь у розвитку мозку, благотворно впливають на органи зору;
  • пребіотики та пробіотики. Відповідають за формування мікрофлори кишечника.

Обов'язковими компонентами є вітаміни групи В, фолієва кислота, кальцій, фосфор, марганець, цинк, селен. Склад дитячих сумішей, близьких до грудного молока, відрізняється залежно від виробника. 

5

Які плюси штучного вигодовування?

Штучні суміші для новонароджених — альтернатива грудному молоку. Переваги штучного вигодовування:

  • зручність. Погодувати дитину можна в будь-який час, навіть якщо мама перебуває далеко. Із сумішшю відпадає необхідність зціджування та зберігання грудного молока;
  • менша кількість годувань. Суміш перетравлюється повільніше, ніж грудне молоко, тому інтервали між годуваннями збільшуються.

Користь штучного вигодовування полягає у відсутності обмежень харчування матері. На штучному вигодовуванні за потреби (алергії, проблем із травленням) можна підібрати для дитини лікувальні суміші. Також відсутній ризик перегодовування немовляти — порції контролюються. 

6

Які мінуси штучного вигодовування?

Суміш не може повністю замінити материнське молоко. Мінуси штучного вигодовування:

  • відсутність антитіл. У штучному харчуванні для новонароджених немає антитіл, які присутні в грудному молоці. Тому ВООЗ рекомендує виключно грудне вигодовування до шести місяців;
  • необхідність організації годування. Грудне молоко завжди доступне і має оптимальну температуру для дитини. Штучне харчування дитині необхідно готувати перед кожним годуванням, дотримуючись інструкції та температурного режиму.

Шкода штучного вигодовування також полягає в тому, що іноді суміші можуть спричиняти здуття живота і призводити до закрепів, провокувати алергію. Ще один «мінус» — висока вартість дитячих сумішей, особливо лікувальних і гіпоалергенних.

7

Які бувають дитячі суміші?

Дитячі суміші можуть бути адаптованими та неадаптованими. Склад адаптованих сумішей для новонароджених наближений до складу грудного молока. Види адаптованих дитячих сумішей:

  • високоадаптовані суміші. Максимально схожі з грудним молоком, призначені для дітей від народження до шести місяців;
  • менш адаптовані суміші. Вводяться в раціон із чотирьох-шести місяців, призначені для годування до року;
  • частково адаптовані суміші. У складі сумішей переважає казеїнова формула. Лікувальні дитячі суміші розроблені для немовлят, які страждають на розлади травлення і часті зригування.

Також суміші для новонароджених бувають лікувальними, гіпоалергенними, молочними та безмолочними. Деякі дитячі суміші виготовляють на козячому молоці. Є суміші, розроблені спеціально для недоношених дітей. Лікувальні суміші для передчасно народжених новонароджених збагачені додатковими мінералами та калоріями. Антирефлюксні суміші призначають дітям, які не набирають вагу і страждають на рефлюкс (вміст шлунка потрапляє в стравохід). Безлактозні суміші для немовлят підійдуть у разі алергії на лактозу (молочний цукор) і казеїн (білок молока).

Штучне годування немовляти необхідно починати з високоадаптованих сумішей, інші види (наприклад, лікувальні суміші для дітей або суміші для денного нічного годування) вводять з урахуванням віку і потреб дитини. У неадаптованих сумішах молочний білок не піддається обробці, такі продукти краще не вживати дітям до року.

8

Як правильно вибрати дитячу суміш?

Вибирати дитячу суміш необхідно з урахуванням віку та індивідуальних потреб дитини. Звертайте увагу на склад суміші. Корисніша дитяча суміш, збагачена залізом, необхідним для росту і розвитку новонародженого. На упаковці дитячої суміші мають бути позначки про відповідність продукту національним і міжнародним стандартам якості.

Під час купівлі дитячого харчування перевіряють термін придатності, стан контейнера (не можна купувати суміші, паковання яких було відкрите, протікає або іржаве). Догодовувати дитину сумішшю під час ГВ можна після консультації педіатра.

9

Як розводити дитячу суміш?

Для кожного годування необхідно готувати свіжу дитячу суміш. Загальна інструкція приготування дитячої суміші:

  1. Відміряти необхідну кількість води та порошку для приготування дитячої суміші. Розводити дитячу суміш потрібно в пропорціях, зазначених на упаковці.
  2. Воду налити в попередньо простерилізовану пляшку, додати необхідну кількість мірних ложок порошку.
  3. Закрити щільно пляшку і збовтати до повного розчинення порошку.

Перед годуванням перевіряють температуру харчування. Кілька крапель наносять на внутрішній бік зап'ястя — суміш має бути теплою (36-37°C).

10

Якою водою розводити дитячу суміш?

Оптимальним варіантом для розведення суміші є дитяча бутильована вода. Також використовують охолоджену кип'ячену воду. За необхідності гарячу кип'ячену воду розводять холодною кип'яченою. Не можна додавати в суміш некип'ячену водопровідну воду або воду з природних джерел. 

11

Чи потрібно кип'ятити дитячу воду для суміші?

Бутильовану (дистильовану або очищену) дитячу воду можна використовувати для приготування суміші без кип'ятіння. Для безпечного змішування з сухою сумішшю водопровідну воду або воду з природних джерел перед застосуванням необхідно прокип'ятити.

12

Якої температури має бути суміш для дитини?

Температура дитячої суміші для годування повинна відповідати температурі тіла (близько 36-37°C). Якщо суміш занадто гаряча, пляшечку поміщають у ємність із холодною водою для природного охолодження.

13

Як годувати новонародженого сумішшю?

Під час годування новонароджений має перебувати в напіввертикальному положенні, голову підтримують, щоб дитина могла спокійно дихати і ковтати. Пляшечка під час годування розташовується в горизонтальному положенні під невеликим нахилом для рівномірного надходження молока і запобігання заковтування повітря дитиною. Коли немовля насититься, його піднімають і тримають вертикально, злегка потираючи або поплескуючи по спині, щоб вийшло повітря зі шлунка і з'явилася відрижка.

14

Скільки суміші має з'їдати немовля?

Новонародженій дитині необхідно близько 60-90 мл суміші кожне годування. У міру дорослішання кількість суміші на один прийом збільшується і має відповідати таблиці годування новонародженого сумішшю.

Приблизний об'єм готової суміші на одне годування 

Вік дитини

Об'єм харчування

Частота годування протягом доби

0-1 місяць

60-90 мл

кожні 3-4 години

1-3 місяці

120-150 мл

кожні 4-6 годин

3-6 місяців

120-240 мл

кожні 4-6 годин

6-9 місяців

180-240 мл

кожні 3-4 години

9-12 місяців

210-240 мл

кожні 6-8 годин

Залежно від індивідуальних потреб, суміші може знадобитися більше або менше встановлених норм. Необхідно стежити за тим, щоб дитина була сита. Ситий немовля спокійний і засинає після годування. У разі нестачі суміші дитина плаче, неспокійна. Для вашої зручності подаємо норми готової дитячої суміші на одне годування таблицею.

Об'єм готової дитячої суміші на одне годування

Об'єм готової дитячої суміші на одне годування

15

Як часто годувати новонародженого сумішшю?

Новонароджених необхідно годувати на вимогу (приблизно кожні три-чотири години), поступово встановлюючи режим. У міру дорослішання і збільшення кількості вживаної суміші, діти починають їсти менше і до шести місяців годувати їх потрібно до п'яти разів на день. Якщо дитина стала неспокійною, не набирає вагу, з'явилася затримка випорожнень, зменшилася кількість мокрих підгузків, з'явилися висипання, потрібен огляд дитячого лікаря.

16

Як правильно догодовувати сумішшю, якщо не вистачає молока?

Якщо не вистачає грудного молока, новонародженому можна давати суміш. Перед тим, як догодовувати сумішшю, дитину прикладають до грудей. Коли груди будуть повністю спустошені, можна догодувати немовля сумішшю. Це дасть можливість дитині отримувати грудне молоко, а жінці — зберегти лактацію.

17

Як зрозуміти, що дитяча суміш не підходить?

Зрозуміти, що дитяча суміш не підходить дитині, можна за рясними зригуваннями після годування. Інші ознаки того, що суміш не підходить:

  • алергія. Може проявлятися висипаннями на шкірі, кашлем, утрудненим диханням, набряком губ, язика;
  • плач. Плакати дитина може через дискомфорт, що виник після вживання їжі. Однак можуть бути й інші причини. Щоб з'ясувати точну причину постійного плачу, необхідно записатися на прийом до дитячого невролога або педіатра;
  • діарея. Водянисті випорожнення з домішками крові можуть бути ознакою непереносимості коров'ячого білка;
  • блювота. Патологічні (надмірні) зригування можуть бути ознакою непереносимості білка коров'ячого молока у дитини;
  • надмірне газоутворення. Не завжди вказує на непереносимість суміші, але в комплексі з іншими симптомами може стати серйозним приводом для зміни порошку.

Зрозуміти, що суміш не підходить можна за нервозністю дитини після годування, поганим сном. Якщо є підозри, що причиною симптомів є штучне вигодовування і суміш не підходить новонародженому, харчування необхідно змінити. Щоб виконати перехід правильно, краще звернутися за консультацією до педіатра.

18

Що робити, якщо суміш не підходить немовляті?

Якщо суміш не підходить немовляті змінюють харчування. Деякі ознаки непереносимості (висипання, відрижки) минають самостійно, але іноді (за сильної блювоти, недостатнього набору ваги) необхідне лікування і лікарський контроль.

19

Як часто можна змінювати дитячу суміш?

Рекомендації щодо зміни харчування дає педіатр. Звикання дитини до нової їжі може зайняти до двох тижнів. Часта зміна молочної суміші для дітей може спричинити стрес і проблеми з травленням (здуття, діарею).

20

Як правильно вводити нову суміш дитині?

Вводити нову суміш необхідно поетапно, даючи можливість дитині звикнути до нової текстури й смаку. Починають із заміни одного годування на день, щодня замінюючи ще по одному годуванню, поки повністю дитина не перейде на нове харчування.

Починати заміну краще з ранкових годувань. Нова суміш вводиться дитині поступово протягом кількох наступних днів. Нічні годування замінюються в останню чергу. Перехід може зайняти один-два тижні.

21

До якого віку треба годувати дитину сумішшю?

Згідно з рекомендаціями Національної служби охорони здоров'я Великої Британії, годувати дітей сумішшю необхідно до 12-місячного віку. Після цього суміш можна замінювати коров'ячим молоком. Перехід має бути поступовим. Іноді дитина сама відмовляється від штучного харчування, перейшовши на більш «дорослу» їжу після прорізування зубів.

22

Чи потрібно будити новонародженого для годування сумішшю?

Новонародженого годують молочною сумішшю відповідно до графіку годування — кожні три-чотири години, зокрема й вночі. Якщо дитина самостійно не прокидається на нічні годування, її необхідно будити. Роблять так доти, доки новонароджений не почне додавати у вазі. Відбувається це приблизно протягом двох тижнів. Після цього можна не будити дитину і чекати, поки вона сама прокинеться поїсти.

23

Як зберігати дитячу суміш?

У приготованому вигляді дитяча суміш, яку дитина ще не їла, може зберігатися добу в холодильнику. Молочну або безмолочну суміш, що залишилася в пляшечці після годування, відразу виливають — під впливом дитячої слини в ній можуть розвиватися бактерії. Після годування пляшку дезінфікують.

Зберігати запечатану суху дитячу суміш потрібно в темному прохолодному місці, але не в холодильнику. Після відкриття зберігання можливе тільки під щільно закритою кришкою і в оригінальній упаковці. Відкриту суміш на козячому або коров'ячому молоці бажано використовувати протягом місяця. Якщо термін придатності харчування закінчився, його викидають. Зрозуміти, що дитяча суміш зіпсована, можна за зміненою текстурою, незвичайним кольором і неприємним запахом.

24

Чи можна годувати дитину одночасно різними сумішами?

Дозволяється поєднання дитячих сумішей одного типу різних виробників. Протягом дня дитині можна давати різні суміші, але потрібно стежити за її реакцією. За наявності газоутворення, закрепів, діареї, зригування, блювоти, алергії змішане годування сумішами припиняють.

25

Що краще для дитини — коров'яче молоко чи суміш?

Для дитини краще суміш, ніж коров'яче молоко. Травна система немовлят може не перетравлювати молоко, також можлива алергічна реакція на продукт. Коров'яче молоко не містить усіх мікроелементів і вітамінів, які необхідні дитині. Склад молока однотипний, а склад сумішей адаптований під вікові потреби немовляти.

26

Чи можна давати немовляті кашу замість суміші?

Перші шість місяців у раціоні немовлят немає нічого, крім грудного молока або дитячої суміші. Розширювати харчування необхідно після шести місяців, коли травна система дитини буде здатна переробляти тверду їжу. Деякі лікарі дозволяють вводити прикорм із чотирьох місяців.

27

Що робити, якщо дитина відмовляється від суміші?

Причиною відмови від суміші може бути її смак, відчуття дискомфорту після їжі. Якщо дитина відмовляється від штучного харчування, необхідно звернутися до педіатра, який допоможе з'ясувати причину відмови та підбере інші варіанти годування.

У нашого блогу є власні канали в телеграмі та вайбері, в яких ми розповідаємо корисні та цікаві речі про здоров'я. Підписуйтесь, щоб зробити турботу про власне здоров'я та здоров'я сім'ї комфортною та легкою.

Сімейна медицина в Дитячому відділенні в Миколаєві

Які бувають дитячі суміші та як правильно годувати ними дитину? - Раштина Наталя Вікторівна
Раштина Наталя Вікторівна
Дитяче відділення в Миколаєві
вул. Велика Морська, 74/3
Графік роботи:
Пн - Пт: 8:00 - 19:30
Сб - Нд: 8:00 - 18:00
Рейтинг статті:
Які бувають дитячі суміші та як правильно годувати ними дитину?
Лікар загальної практики - сімейної медицини, лікар-імунолог. Друга категорія.

Консультація лікаря-сімейної медицини, імунолога по дитячому харчуванню

Схожі статті:

Коментарі

Руслана 3 місяці тому
Добрий день. Що ситніше — грудне молоко чи суміш?
Відповісти
Добрий день. Поживність суміші максимально наближена до поживності грудного молока. Тому суміш може стати альтернативою грудному молоку за неможливості грудного вигодовування.
Галина 4 місяці тому
Доброго дня. До якого віку має бути нічне годування сумішшю?
Відповісти
Доброго дня. До шести місяців нічні годування дитини є обов'язковими, тому не варто намагатися відучити новонародженого прокидатися вночі, щоб поїсти суміші. Далі потреба в їжі вночі зменшується і поступово відпадає. Нічне годування сумішшю до шестимісячного віку вважається нормою, годувати немовля потрібно щоразу, коли воно прокидається, а далі - орієнтуватися на індивідуальні потреби дитини.
Антонина 5 місяців тому
Добрий день. Чи правда, що дитячі суміші використовують для набору ваги дорослим?
Відповісти
Добрий день. Існує думка, що дитячі суміші можуть допомогти дорослим набрати вагу. Але це не зовсім так. Суміш призначена для немовлят, тому вона не може задовольнити потреби дорослих. Щоб отримати необхідну кількість білка дорослій людині, потрібно з'їсти дуже багато суміші. Тому з метою набору ваги краще використовувати сухе молоко, протеїнові порошки.
Ірина 5 місяців тому
Добрий день, скільки разів на день можна годувати кисломолочною сумішшю?
Відповісти
Доброго дня. Годувати кисломолочною сумішшю необхідно близько двох разів на день. Перед введенням кисломолочної суміші необхідно проконсультуватися з педіатром.
Олена 5 місяців тому
Добрий день. Скільки можна годувати гіпоалергенною сумішшю?
Відповісти
Добрий день. Гіпоалергенною сумішшю можна годувати, як основною. Необхідно враховувати відповідність харчування віку дитини. Через два-чотири тижні вживання гіпоалергенної суміші симптоми алергії у немовляти зменшуються або проходять.
Ольга 5 місяців тому
Добрий день. Що корисніше для дитини: козяче молоко чи суміш?
Відповісти
Добрий день. Козяче молоко — джерело вітамінів, хлору, фосфору. У разі вживання продукту знижується ймовірність закрепів, ризик виникнення діабету і раку. До 12 місяців дитині не можна вводити в раціон свіже козяче молоко. Але можна використовувати суміші на основі козячого молока. Перед введенням нового харчування рекомендується проконсультуватися з педіатром.
Оля 6 місяців тому
Доброго дня. Як давати дитині кисломолочну суміш, якщо є закрепи?
Відповісти
Доброго дня. При закрепах кисломолочну суміш можна давати до двох разів на добу. Бажано в першій половині дня.
Марина 6 місяців тому
Доброго дня. Чим краще годувати новонародженого: грудьми чи сумішшю?
Відповісти
Доброго дня. Материнське молоко містить унікальну формулу вітамінів, мінералів і антиоксидантів, задовольняє всі потреби дитини в харчуванні, захищає від інфекцій і хвороб. Якщо немає медичних показань до штучного годування, краще зберегти грудне.
Записатись на прийом
Заповніть форму, і ми зв'яжемося з Вами у найближчий час
Натискаючи на кнопку Відправити Ви даєте згоду на обробку даних, та погоджуєтеся з умовами угоди
Перевищено ліміт запитів. Спробуйте через 5 хв.