Прорізування зубів у дитини

Прорізування зубів у дітей супроводжується больовими відчуттями, дратівливістю і посиленим слиновиділенням.
Перший зуб у дитини зазвичай прорізується у віці 5-6 місяців, а повний набір з 20 молочних зубів з'являється до 2,5-3 років. Схема прорізування зубів у дитини:
Схема і порядок прорізування зубів у дітей — це орієнтир для батьків. Але варто враховувати, що терміни прорізування молочних зубів у дитини можуть незначно відрізнятися від схеми. На терміни прорізування зубів впливає спадковість, тип вигодовування дитини, здоров'я і харчування матері під час вагітності.
Перший раз вести дитину до стоматолога рекомендується у віці 6 місяців або на момент прорізування першого зуба. Лікар-стоматолог перевірить, чи правильно розвивається зубощелепна система дитини, і дасть рекомендації щодо догляду за зубами. Відвідувати стоматолога для профілактичного огляду дітей рекомендується один раз на 3-5 місяців.
Під час прорізування зубів немовлята відчувають дискомфорт і біль, а також стають примхливими та дратівливими. Основні ознаки прорізування зубів у немовлят:
Симптоми прорізування молочних зубів проявляються у кожної дитини індивідуально. Може спостерігатися один симптом або декілька.
Зазвичай процес прорізування зуба триває 2-8 днів, у цей час можуть спостерігатися підвищення температури тіла дитини, кашель, діарея і нежить. Висока температура (понад 38 градусів за Цельсієм) за прорізування зубів у нормі триває не більше, ніж два дні. Нежить за прорізування зубів необільний і водянистий, не повинен містити домішок гною, у нормі триває 2-4 дні. Пронос за прорізування зубів обумовлений тим, що діти тягнуть до рота різні — не завжди чисті — предмети, які можуть викликати інфекцію.
Якщо процес прорізування зубів проходить важко, варто відвідати педіатра, який дасть рекомендації, як зменшити біль за зростання зубів у дитини. Також рекомендується відвідування лікаря-педіатра за високої температури, діареї, кашлю і нежитю для виключення вірусних і бактеріальних інфекцій.
Необхідно відстежувати симптоми та процес прорізування зубів у дитини, щоб заздалегідь помітити ускладнення і вчасно звернутися за допомогою до дитячого стоматолога. Проблеми, які можуть виникнути під час прорізування зубів:
За будь-якого ускладнення під час прорізування зубів необхідно проконсультуватися з педіатром. За явного формування неправильного прикусу варто відвідати дитячого стоматолога-ортодонта.
Молочний прикус у дитини починає формуватися з моменту появи перших зубів. Формування молочного (тимчасового) прикусу у дітей закінчується зазвичай у віці близько 2,5-3 років, коли всі молочні зуби прорізалися. Прикус — це співвідношення нижнього і верхнього рядів зубів, їх повне змикання. У нормі кістки щелеп дитини мають напівкруглу форму, а верхній зубний ряд перекриває нижній зубний ряд. Зуби в рядах розташовані в одній площині, між зубами немає проміжків.
Важливо стежити за формуванням молочного прикусу, оскільки молочний прикус надалі впливає на розвиток постійного зубного прикусу. Вчасно виявлена аномалія дозволить скорегувати проблему неправильного прикусу. На формування неправильного дитячого прикусу можуть впливати наступні фактори:
Неправильний прикус може виражатися в естетичному дефекті обличчя. Крім того, за неправильного прикусу можуть виникнути труднощі з жуванням їжі, проблеми з розвитком мови та навіть порушення дихання.
Закладка постійних (корінних) зубів відбувається тоді, коли у дитини повністю сформувався молочний прикус (приблизно до трьох років). Перед прорізуванням постійних зубів щелепа дитини готується: ростуть і розширюються щелепи, відстань між молочними зубами збільшується.
На відміну від прорізування молочних зубів, корінні зуби прорізуються майже безсимптомно. У рідкісних випадках під час зміни зубів у дітей можуть спостерігатися такі симптоми:
Щоб допомогти дитині впоратися з дискомфортом за прорізування корінних зубів, варто звернутися до педіатра або стоматолога. Особливо важливо звернутися до лікаря, якщо помітили проблемне прорізування корінних зубів. Проблеми, які можуть виникнути за випадання молочних зубів і прорізування постійних:
Якщо помітили розвиток ускладнень, слід звернутися до лікаря-педіатра або стоматолога, оскільки проблеми з прикусом в дитячому віці усунути легше, ніж у дорослому.
Формування постійного прикусу у дітей починається у віці 6-7 років, коли відбувається зміна молочних зубів на постійні зуби. Порядок зміни молочних зубів має переважно спадковий характер. Першими, як правило, прорізуються постійні моляри («шістки») на нижній щелепі. Процес формування постійного прикусу у дітей завершується з появою всіх постійних зубів (приблизно у віці 12-15 років).
За виявлення розвитку неправильного прикусу у дитини слід звернутися до лікаря-ортодонта, який займається корекцією зубощелепної системи. Існує кілька видів виправлення прикусу у дітей:
Наслідками неправильного прикусу у дітей є нерівномірне навантаження на зуби під час жування, утруднена гігієна зубів, внаслідок чого зуби швидше псуються і зношуються. Також неправильний прикус викликає психологічний дискомфорт.
Доглядати за зубами потрібно з моменту появи перших зубів. Догляд за дитячими зубами включає:
Захворювання зубощелепної системи безпосередньо пов'язане з роботою всього дитячого організму. З питань профілактичних заходів зубних захворювань проконсультуйтеся з лікарем-педіатром.