Порушення сну

Порушення сну
Читати 10 хвилин | Опубліковано: 06 October 2020 | Перегляди 22506
Порушення сну у дорослих і дітей — це стани, що призводять до проблем зі сном. Проблеми сну можуть бути різними, починаючи від недосипів і закінчуючи відсутністю сну.

У сукупності або окремо розлади сну негативно впливають на загальний стан здоров'я людини та якість її життя. Наприклад, нестача сну впливає на здатність безпечного кермування і підвищує ризик виникнення хвороб серцево-судинної системи, цукрового діабету, ожиріння.

Чому відбуваються порушення сну?

Порушення сну відбувається з різних причин. У більшості випадків розлад сну пов'язаний зі способом життя людини, режимом її сну і неспання, станом здоров'я. Найчастіше причини порушення сну пов'язані зі шкідливими звичками, прийомом лікарських препаратів, а також з умовами роботи. Наприклад, недосипання у людей, які працюють позмінно, призводить до збільшення ризику виникнення цукрового діабету і проблем із вагою.

До ознак і симптомів порушень сну належить:

 • надмірна денна сонливість;
 • нерегулярне дихання;
 • підвищену рухливості під час сну;
 • нерегулярний цикл сну і неспання;
 • труднощі із засинанням.

До найбільш поширених типів порушень сну відносять:

 • безсоння, за якого важко заснути або засинати протягом ночі після пробудження;
 • апное уві сні, коли людина стикається з переривчастим диханням, що нерідко супроводжується хропінням;
 • синдром неспокійних ніг (СБН), що викликає неприємні відчуття і позиви поворухнути ногами за спроб заснути;
 • нарколепсію — стан, що характеризується сильною сонливістю і раптовим сном протягом дня (наприклад, за кермом).

За своєчасного звернення до лікаря більшість розладів сну лікуються (наприклад, випадки, коли зник сон). Деякі люди можуть не помічати проблеми зі сном протягом тривалого часу і прокидатися відпочивши, незважаючи на те, що сплять набагато менше, ніж потрібно. Через деякий час жінки та чоловіки стикаються зі втомою, частим недосипанням, проявляються ознаки безсоння (поверхневий або неспокійний сон).

Безсоння. Що робити, щоб заснути?

Згідно з керівництвом ICSD-3 Американської академії медицини сну, безсоння визначається як постійні труднощі з початком, тривалістю або якістю сну. Безсоння має безліч потенційних факторів і симптомів, але його діагностика залежить від двох основних компонентів:

 • порушення сну, що виникають незалежно від наявності достатніх можливостей для нормального сну;
 • денні порушення, безпосередньо пов'язані з поганою якістю або тривалістю сну (стреси, емоційні сплески).

Встановити причини та ознаки порушення сну може лікар. Безсоння буває:

 • хронічним, яке характеризується симптомами, що виникають не рідше, ніж три рази на тиждень, протягом як мінімум трьох місяців;
 • короткочасним, що триває не менше, ніж три місяці.

Чим лікувати безсоння? Залежить від проявів безсоння, оскільки більшість діагнозів умовно поділяють на дві категорії:

 • труднощі із засинанням як таким (найчастіше виникає у людей, у чиєму життєвому ритмі відсутня синхронізація внаслідок таких факторів, як порушення роботи біоритмів або нерегулярний робочий графік);
 • труднощі із засинанням після того, як людина ненадовго заснула, а потім прокинулася (часто трапляється у людей похилого віку, а також у людей, що вживають алкоголь, кофеїн або тютюн перед сном).

У деяких жінок і чоловіків спостерігається змішане безсоння, що включає проблеми як з початком сну, так і з його тривалістю. Люди, які страждають на хронічне безсоння, можуть зіткнуться із симптомами змішаного безсоння. Згодом ознаки змішаного безсоння можуть видозмінюватися.

Залежно від діагнозу лікар підбирає лікування: прийом медикаментів, когнітивно-поведінкова терапія, перехід на здоровий спосіб життя і раціон харчування.

Людям, які страждають на безсоння, необхідно:

 • усунути денний сон, особливо наприкінці дня;
 • обмежити вживання алкоголю, кофеїну і тютюнових виробів у вечірній час;
 • відмовитися від пізніх прийомів їжі;
 • займатися спортом впродовж дня на регулярній основі;
 • дотримуватися послідовного графіку сну, що включає один і той самий час сну і пробудження кожен день.

Як відновити сон за неврозу?

Щоб відновити неспокійний, тривожний або переривчастий сон за неврозу, необхідно звернутися до лікаря-невролога. Безсоння за неврозу часто відбувається внаслідок посилення ряду психологічних чинників (апатії, втоми, тривоги, психологічних травм). Відновлення режиму сну на тлі неврозу засноване на використанні медикаментозної терапії, в основі якої лежить прийом снодійних та седативних препаратів. Іноді пацієнтові можуть бути призначені транквілізатори.

Також лікування безсоння за неврозу передбачає боротьбу зі стресами, використання методів психотерапевтичного впливу (групова або індивідуальна терапія). Пацієнту необхідно уникати сильних психологічних навантажень і переживань, контролювати емоції, уникати депресивних станів.

Як відновити сон після тривалого стресу?

Лікування порушень сну на тлі тривалих стресів засноване на медикаментозній терапії — прийомі антидепресантів, заспокійливих препаратів. Для боротьби зі стресом часто використовують дихальні гімнастики, техніки медитації. Рекомендовані піші прогулянки на свіжому повітрі, перехід на здорову їжу, допомога психолога (якщо є необхідність).

Чим небезпечне постійне недосипання?

Періодичне або постійне недосипання або порушення сну у дітей і дорослих загрожує багатьма проблемами зі здоров'ям. Недосипання або недостатній сон призводять до:

 • низької опірності організму до респіраторних захворювань;
 • проблем із серцем і судинами;
 • хвороб щитоподібної залози та ендокринної системи;
 • порушень обміну речовин;
 • зниження імунітету.

Дослідження довели: ті люди, які часто не висипаються, більш схильні до депресії, почуття тривоги та параної, ніж ті, хто має здоровий сон.

Скільки потрібно спати здоровій людині?

Здоровій людині потрібно спати близько 7-9 годин. Результати досліджень свідчать про те, що не можна відкладати на вихідні можливість відіспатися. Нестача сну в період нового робочого тижня зменшує позитивний ефект вихідного сну (покращує обмін глюкози, роботу щитоподібної залози).

Що допомагає заспокоїти нервову систему?

Якщо виникає безсоння на тлі неврозу, стресу та інших патологій, необхідно заспокоїти нервову систему за допомогою засобів, які призначив лікар. Не можна самовільно і безконтрольно приймати снодійні та інші ліки без рецепта. Самолікування призводить до поганого самопочуття, розвитку нових захворювань.

Чому буває безсоння постійного характеру? Причин може бути багато і з цією проблемою краще звернутися за допомогою до лікаря. У деяких випадках людині необхідне комплексне лікування за участю невролога і психолога.

Які вітаміни потрібні для зміцнення нервової системи?

Для зміцнення нервової системи при проблемах зі сном лікар підбирає вітамінні комплекси, до складу яких входять мінерали, мікроелементи та макроелементи. На нервову систему благотворно діють вітаміни групи В, одночасно поліпшують увагу і обмінні процеси в організмі.

Вибір вітамінів залежить від діагнозу, поставленого лікарем. Наприклад, порушення сну під час вагітності передбачає вживання комплексів, що містять у своєму складі фолієву кислоту, вітаміни В1, В6, В9, С, а також мінерали (калій, магній, залізо). Якщо виникає невроз і безсоння під час вагітності, жінці не рекомендують вживати снодійні засоби. Залежно від діагнозу вагітної підбирають антидепресанти щадної дії для плода.

Тривалість прийому вітамінів потрібно узгоджувати з лікарем, особливо людям, в яких діагностовано проблеми з нервовою системою, а також тим, у кого є проблеми з тиском і серцебиттям.

Рейтинг статті:
5 з 5 на основі 2 оцінок
Порушення сну
Лікар-невропатолог. Перша категорія. Стаж роботи понад 15 років.

Задайте своє питання неврологу
«ОН Клінік»

Інші статті на тему

Схожі статті: