Logo
0 800 30 11 77

Скільки годин потрібно спати?

Скільки годин потрібно спати?
Читати 4 хвилини | Створено: 25 жовтня 2019 | Оновлено: 25 жовтня 2019 | 33162 33162
Скільки годин потрібно спати, щоб не зашкодити здоров'ю.

Що сталося?

Вчені виявили рідкісну генетичну особливість, яка дозволяє деяким людям спати 4–6 годин за добу без шкоди здоров’ю.

Тобто для когось нормально спати 4 години? Можливо і я спробую?

Поставте своє питання Сімейній медицині
«ОН Клінік»

Якщо б у вас була така особливість, ви би про неї знали і легко прокидалися через 4–6 годин після того, як заснули.

Але це не означає, що людям без такого різновиду гену обов’язково потрібно спати традиційні вісім годин. Комусь достатньо менше, а комусь і дев’ять годин мало – це все залежить від конкретної людини та її індивідуальних особливостей. Але рекомендації для більшості дорослих – спати потрібно не менше семи годин за добу. Так радить Американська академія медицини сну та Американське об’єднання дослідження сну. Американське національне об’єднання говорить про 7–9 годин у середньому та 6–10 годин як допустиме значення. Європейське об’єднання дослідження сну вказує на те, що спати менше шести годин на добу шкодить здоров’ю.

Чим небезпечний недосип?

Дивлячись який. Все залежить від того, скільки саме годин сну за добу вам не вистачає. 

Зазвичай зі сном у вас все в порядку, але останній тиждень ви спите по три години за добу або ваша робоча зміна затягнулася на 36 годин. Про довгострокові наслідки в такому випадку важко говорити, але деякий час ви будете відчувати втрату концентрації уваги, втому, дратівливість та труднощі у контролі емоцій. Тому, наприклад, керувати автомобілем сонним небезпечно: це впливає на реакцію та несе більше шкоди, ніж алкоголь, – заснувший водій не намагається гальмувати або уникнути зіткнення.

Ви хронічно не досипаєте по декілька годин. Це може викликати серйозні проблеми зі здоров’ям. Наприклад, Американська асоціація серцевих захворювань називає дефіцит сну одним із факторів ризику розвитку артеріальної гіпертензії, цукрового діабету, ожиріння та серцево-судинних захворювань.

У людей, які сплять менше потрібного, формується «сонний борг».

А якщо я сплю вдосталь на вихідних – це мене врятує?

Частково. Це нагадує звичайний борг: якщо ви заборгували десять доларів, а віддали тільки два, це трохи покращить ситуацію, але несповна. А у когось ще накопичуються відсотки.

Крім того, якщо ви прокинетесь в неділю по обіді, вам буде складно вчасно заснути та піднятися зранку в понеділок в потрібний час.

Можливо мене врятує денний сон?

Зовсім трошки. Він може зробити людину більш активною та дещо покращити загальну ситуацію з недостатнім сном, але від усіх наслідків дефіциту сну він не врятує. Крім того, не кожна людина може дозволити собі денний сон. Якщо спати відразу після роботи, скоріш за все, виникнуть проблеми із засипанням вночі. Тому лікарі не рекомендують практикувати сон вдень після 15:00.

А що станеться, якщо спати занадто довго?

Достовірно невідомо. Існують дані, що люди, які сплять довше 11 годин, частіше стикаються з серцево-судинними захворюваннями, цукровим діабетом, головними болями та іншими проблемами. Але про причинно-наслідковий зв’язок тут важко говорити: вірогідно, що людям з проблемами в організмі потрібно спати дещо довше, а не навпаки. Наприклад, людина, яка спить довше звичайного і при цьому вдень відчуває сонливість, може мати синдром обструктивного апное уві сні. Це означає, що вночі його дихання перекривається на 10 секунд або довше. Це позначається на якості сну та з часом призводить до серцево-судинних патологій.

А якщо я сова, чи можу я стати жайворонком?

Скоріш за все – ні. Ця особливість визначається на генетичному рівні. Коли людина живе всупереч власним біологічним ритмам, у неї розвивається «соціальний джетлаг». Так вчені називають проблеми зі сном, які виникають через розбіжності між потребами організму та розкладом, який нав’язується суспільством. Іншими словами, сова, яка прямує на роботу в 9 ранку, страждає від соціального джетлагу. Ще існують дані, які стверджують, що це шкодить здоров’ю.

У нашого блогу є власні канали в телеграмі та вайбері, в яких ми розповідаємо корисні та цікаві речі про здоров'я. Підписуйтесь, щоб зробити турботу про власне здоров'я та здоров'я сім'ї комфортною та легкою.

Сімейна медицина в ОН Клінік Полтава

Скільки годин потрібно спати? - Ступар Наталія Миколаївна
Ступар Наталія Миколаївна
ОН Клінік Полтава
проспект Віталія Грицаєнка (пр. Першотравневий), 18-А
Графік роботи:
Пн - Пт: 8:00 - 19:30
Сб - Нд: 9:00 - 17:00
Рейтинг статті:
Скільки годин потрібно спати?
Сімейний лікар. Вища категорія.

Консультація лікаря-сімейної медицини по лікуванню порушення сну

Інші статті на тему

Схожі статті:

Коментарі

Ступар Наталія Миколаївна 2 місяці тому
Добрий день! Чути биття серця під час спроби заснути може бути пов'язано з підвищеною чутливістю до тілесних відчуттів, стресом або тривожністю. Але, якщо є біль у грудях, задишка, запаморочення або почастішання пульсу, рекомендується звернутися до лікаря для виключення кардіологічних захворювань (наприклад, тахікардії або аритмій).
Відповісти
Таня 2 місяці тому
Доброго дня! Не можу заснути, чую биття серця. Це може бути пов'язано з чимось серйозним, чи це нормальне явище?
Відповісти
Ступар Наталія Миколаївна 2 місяці тому
Добрий день! Якщо не вдається заснути, важливо створити умови для розслаблення. Використовуйте техніку глибокого дихання, наприклад, метод 4-7-8 (вдихаєте на 4 секунди, затримуєте на 7, видихаєте на 8). Уникайте екрану за 30-60 хвилин до сну. Вимкніть яскраве освітлення і підтримуйте комфортну температуру в кімнаті.
Відповісти
Олег 2 місяці тому
Здрастуйте! Що робити, якщо не можеш заснути, а завтра рано вставати? Чи є способи швидко розслабитися і поліпшити якість сну?
Відповісти
Ступар Наталія Миколаївна 3 місяці тому
Добрий день! Безсоння під час вагітності — поширена проблема, пов'язана з гормональними змінами і фізичним дискомфортом. Для поліпшення сну рекомендується уникати кофеїну і важкої їжі на ніч, дотримуватися режиму сну, використовувати зручну позу (наприклад, на лівому боці), практикувати розслаблювальні техніки, такі як дихальні вправи. Якщо безсоння триває, проконсультуйтеся з лікарем.
Відповісти
Віка 3 місяці тому
Здрастуйте! У мене безсоння під час вагітності, не можу нормально спати. Підкажіть, що можна зробити, щоб поліпшити якість сну?
Відповісти
Ступар Наталія Миколаївна 3 місяці тому
Добрий день! Якщо ви хронічно недосипаєте, можливе порушення когнітивних функцій, зниження концентрації та пам'яті, погіршення настрою, депресія, ослаблення імунної системи, а також підвищення ризику серцево-судинних захворювань, діабету й ожиріння. Рекомендується дотримуватися режиму сну не менше семи-восьми годин на добу.
Відповісти
Юлія 3 місяці тому
Здрастуйте! Що буде, якщо мало спати? Чи можу я відчувати проблеми зі здоров'ям, якщо тривалий час не висипаюся?
Відповісти
Ступар Наталія Миколаївна 3 місяці тому
Добрий день! Якщо немовля не може заснути, причиною можуть бути коліки, які часто спричиняють занепокоєння у дітей до трьох-чотирьох місяців. Також варто враховувати інші чинники, наприклад, голод, мокрий підгузок, перегрів або переохолодження, а також порушення сну. Якщо симптоми тривають або посилюються, зверніться до педіатра для виключення захворювань.
Відповісти
Маріанна 3 місяці тому
Здрастуйте! Маля хоче спати, але не може заснути. Це може бути пов'язано з коліками чи є інші причини? Що робити в такому разі?
Відповісти
Записатись на прийом
Заповніть форму, і ми зв'яжемося з Вами у найближчий час
Натискаючи на кнопку Відправити Ви даєте згоду на обробку даних, та погоджуєтеся з умовами угоди
Перевищено ліміт запитів. Спробуйте через 5 хв.