Читати 14 хвилин
Що робити, якщо болить живіт?
1. Чому болить живіт?
2. Коли звертатися до лікаря, якщо болить живіт?
3. Види болю в животі
4. Гострий біль у животі
5. Тупий біль у животі
6. Колючий біль у животі
7. Оперізувальний біль у животі
8. Спастичний біль у животі
9. Чому може бути температура і біль у животі?
10. Де може локалізуватися біль у животі?
11. Які симптоми супроводжують біль у животі?
12. Чому не можна терпіти біль у животі?
13. Що може боліти в черевній порожнині?
14. Біль у животі через хвороби ШКТ
15. Чому після прийому їжі болить живіт?
16. Біль у животі під час харчового отруєння
17. Неврологічні болі в животі
18. Чому болить живіт у дитини?
19. Що викликає біль у животі в чоловіків?
20. Причини болю в животі в жінок
21. Біль у животі під час вагітності
22. Чому болить живіт під час місячних?
23. Який лікар лікує біль у животі?
24. Як діагностувати причину болю в животі?
25. Народні засоби від болю в животі
26. Як позбутися болю в животі?
27. Що робити, коли блювота і болить живіт?
28. Як запобігти болю в животі?
1
Чому болить живіт?
Біль у животі (абдомінальний біль) може виникати внаслідок захворювань травної, серцево-судинної, нервової, дихальної та сечостатевої систем організму. Виявити причини та усунути біль у животі допоможе гастроентеролог.
Основними факторами, що викликають хворобливі відчуття в животі, є патології органів шлунково-кишкового тракту (ШКТ). Поширені причини болю в животі:
- захворювання шлунка і кишківника (наприклад, гастрит, синдром подразненого кишківника);
- харчові отруєння;
- кишкові інфекції;
- запальні захворювання (наприклад, панкреатит, холецистит);
- розтягнення тканин через збільшення розмірів органів (наприклад, у разі непрохідності кишківника, заповненого їжею, рідиною і газами, закупорки жовчної протоки камінням або набряку печінки в разі гепатиту);
- порушення кровопостачання органів;
- харчові алергії, непереносимість лактози (молочного цукру) або глютену (білка, що міститься в пшениці, житі та вівсі);
- аневризма (здуття і ослаблення стінок) черевної аорти.
У деяких випадках біль у черевній ділянці не пов'язаний з патологіями шлунково-кишкового тракту. Він може бути симптомом запалення органів малого таза, інфекції нирок, сечовипускального каналу, сечокам'яної хвороби.
Раптовий, пекучий біль у верхній частині живота, який локалізується переважно в правому підребер'ї, може бути симптомом абдомінальної форми інфаркту. Біль виникає через відмирання тканин нижньої стінки серця, розташованої біля діафрагми, тому він віддає в живіт.
Абдомінальний інфаркт часто супроводжується симптомами розладу травлення — нудотою, блювотою, діареєю та здуттям живота. Біль посилюється поступово і досягає свого піку приблизно протягом години. За наявності перелічених симптомів потрібно одразу викликати швидку для надання допомоги.
2
Коли звертатися до лікаря, якщо болить живіт?
Легкі хворобливі відчуття в черевній порожнині в більшості випадків не вимагають невідкладного лікування. Викликати швидку допомогу потрібно в разі інтенсивного болю або отримання травми в ділянці черевної порожнини. Симптоми, за яких потрібно звернутися до лікаря:
- відчуття здавлювання в ділянці грудної клітки;
- наявність домішок крові в калі;
- висока температура тіла (вище 38 градусів);
- безперервна нудота або блювота (понад добу);
- пожовтіння шкіри або білків очей;
- біль у грудях або в плечах;
- сильний головний біль;
- оніміння потиличних м'язів;
- утруднене дихання;
- слабкість, непритомність;
- погіршення зору.
Симптоми, за яких слід записатися на прийом до лікаря, включають тривалий закреп, печіння, біль у животі під час сечовипускання, підвищену температуру тіла (вище 37 градусів), втрату апетиту та безпричинне схуднення. Ступінь небезпеки для здоров'я визначається характером і локалізацією болю, а також додатковими симптомами.
Поставте своє питання Гастроентерологу «ОН Клінік»
3
Види болю в животі
Біль у животі може викликати неприємні відчуття різної інтенсивності. Види болю в животі:
- тупий (з поступовим початком і малопомітним наростанням інтенсивності);
- гострий (виникає різко і є дуже сильним);
- пекучий (доповнюється відчуттям жару в ураженій ділянці);
- короткочасний, періодичний або постійний (хронічний) біль у животі. Хронічним вважається біль, який зберігається понад три місяці;
- спазматичний. Супроводжується мимовільними скороченнями м'язів (спазмами). Спостерігається за діареї, закрепу та здуття живота. У разі запальних захворювань шлунка або кишківника спазми болю часто супроводжуються підвищенням температури тіла;
- спастичний (коліки). Нападоподібні, колючі болі в животі можуть виникати в разі коліту та наявності каменів у жовчному міхурі або нирках.
Класифікація болю в животі також враховує його локалізацію. Біль в одному місці називається локалізованим, по всьому тілу — генералізованим. Крім цього, під час діагностики симптому береться до уваги інтенсивність болю.
4
Гострий біль у животі
Гострий (як правило, раптовий, сильний, ріжучий) біль у животі найчастіше виникає через запальні захворювання органів черевної порожнини, що потребують невідкладної медичної допомоги (наприклад, апендициту або виразки шлунка). Інші причини гострого болю в животі:
- внутрішня кровотеча (через травму, мимовільний викидень, розрив селезінки або аневризму черевної аорти);
- інфекційні або запальні захворювання органів травлення;
- ішемія;
- ендокринні порушення (наприклад, гіпотиреоз, тиреотоксикоз);
- непрохідність, перфорація кишківнику;
- харчове отруєння;
- захворювання крові (наприклад, анемія, тромбоцитопенія).
У разі гострого болю в животі необхідно викликати швидку допомогу. Людині потрібно забезпечити спокій і постільний режим.
5
Тупий біль у животі
Тупий біль у животі спричинений виразками шлунка і дванадцятипалої кишки. Біль у животі може посилюватися вночі, вранці, через кілька годин після їди і слабшати після прийому їжі. Іншими причинами тупого, ниючого болю в животі є кісти яєчників, апендицит, інфекції сечовивідних шляхів, камені в нирках, гастроезофагеальна рефлюксна хвороба, гастрит, закреп і синдром подразненого кишківника.
6
Колючий біль у животі
Колючий біль у животі виникає через дивертикуліт, запальне захворювання кишківника, апендицит або хворобу Крона. Біль у животі колючого характеру може доповнюватися нудотою, блювотою і швидкою появою відчуття ситості під час їжі.
7
Оперізувальний біль у животі
Оперізувальний біль у животі може спричинятися розширенням таза під час вагітності, яке є одним з етапів підготовки організму до пологів. Фактором виникнення різкого оперізувального болю в животі, що віддає в спину, є панкреатит. Біль у животі також може виникнути за дуоденіту, геморою, міжреберної невралгії та діафрагмальної грижі.
8
Спастичний біль у животі
Спастичний біль у животі спричиняється синдромом подразненого кишківника, виразковим колітом, хворобою Крона, ендометріозом, харчовою алергією або інфекційними захворюваннями товстої кишки. Біль може супроводжуватися закрепом, діареєю, здуттям живота і появою слизу в калі.
9
Чому може бути температура і біль у животі?
Біль у животі, що супроводжується підвищеною температурою тіла й ознобом, найчастіше є наслідком запального процесу в тканинах органів черевної порожнини, бактеріальної або вірусної інфекції. Причини температури та болю в животі:
- запалення жовчного міхура (для холециститу характерне посилення болю в животі під час глибокого вдиху);
- пневмонія;
- інфекції сечовивідних шляхів (уретрит), придатка яєчка (епідидиміт). За епідидиміту біль у яєчку може віддавати в живіт;
- запалення очеревини (перитоніт), слизової шлунка, тонкої і товстої кишки (гастроентерит), червоподібного відростка сліпої кишки (апендицит);
- нирковий камінь;
- харчове отруєння;
- захворювання органів малого таза (можуть спричиняти біль у животі під час сексу);
- запалення головного і спинного мозку (менінгіт), простати (простатит), підшлункової залози (панкреатит), нирок (пієлонефрит);
- гострі інфекційні захворювання (наприклад, мононуклеоз, туберкульоз, скарлатина).
Біль у животі з підвищеною температурою тіла може виникати на тлі лейкемії або муковісцидозу (генетичного захворювання, яке призводить до порушення функціонування слизових оболонок). Ще однією причиною болю є аддисонічний криз — важкий стан, спричинений різким припиненням вироблення гормонів наднирковими залозами.
10
Де може локалізуватися біль у животі?
Болі у животі можуть бути оперізувальними, локалізуватися у верхній (вище пупка), нижній частині, зліва чи справа від пупка.
Локалізація болю в животі | |
Локалізація болю | Причини |
Вгорі праворуч | Болі в животі справа вгорі вказують на захворювання печінки або жовчного міхура (наприклад, холецистит, жовчнокам'яну хворобу, гепатит). Причинами болю також можуть бути ниркова інфекція, камені в нирках, виразка дванадцятипалої кишки, непрохідність товстого кишківника. |
Вгорі ліворуч | Хвороби шлунка, підшлункової залози, селезінки або лівої нирки (наприклад, панкреатит, гастрит, виразка шлунка, жовчний рефлюкс, пухлини шлунка, збільшення селезінки). Якщо біль у животі зліва виходить із грудей, це може вказувати на печію, ангіну, пневмонію, плеврит, перикардит, легеневу емболію або серцевий напад. |
Нижня частина живота | Шлунково-кишкові захворювання (наприклад, синдром подразненого кишківника, хвороба Крона, виразковий коліт, кишкова непрохідність), ендометріоз, кісти яєчників, запальні захворювання органів малого таза або позаматкова вагітність. |
Внизу зліва | Дивертикульоз товстої кишки. |
Внизу праворуч | Апендицит (біль у животі в районі пупка також є ознакою апендициту). |
Для зручності ми надаємо нашу таблицю у вигляді ілюстрації. Ви можете зберегти її або відправити знайомим у разі потреби.
Локалізація болю в животі
У разі харчового отруєння болі можуть виникати в будь-якій ділянці живота. У разі ниркових кольок спостерігаються блукаючі болі в животі, які не мають чіткої локалізації.
11
Які симптоми супроводжують біль у животі?
Біль у животі може супроводжуватися втратою апетиту, відчуттям дискомфорту, здуттям живота, закрепом, метеоризмом, відрижкою або печією. Інші симптоми, що супроводжують біль у животі:
- лихоманка;
- нудота, блювання;
- діарея;
- зневоднення;
- кров у випорожненнях, сечі або блювотних масах;
- набряки;
- жорсткий, твердий на дотик живіт;
- болі між лопатками, у грудях, шиї, плечі або інших частинах тіла;
- жовтяниця;
- задишка;
- незрозуміла втрата ваги;
- хворобливе, рідкісне або часте сечовипускання.
Болі в нічний час доби спричиняють порушення сну. Симптоми можуть посилюватися під час фізичного навантаження або після їди.
12
Чому не можна терпіти біль у животі?
Біль у животі може бути ознакою виразкової хвороби ШКТ, апендициту або холециститу. Больовий синдром, спровокований абдомінальним інфарктом або внутрішніми кровотечами, може призвести до незворотних наслідків.
13
Що може боліти в черевній порожнині?
Хворобливі відчуття в животі можуть бути спричинені захворюваннями внутрішніх органів, розташованих у черевній порожнині. Органи, що провокують болі:
- шлунок;
- кишківник;
- печінка;
- підшлункова залоза;
- селезінка;
- жовчний міхур.
Хворобливі відчуття також виникають через захворювання нирок і сечового міхура. У жінок болі можуть посилюватися за наявності патологій матки або яєчників.
14
Біль у животі через хвороби ШКТ
Причинами болю в животі можуть бути закреп, виразкова хвороба шлунка і дванадцятипалої кишки, коліт, пухлини, жовчнокам'яна хвороба або кишкова непрохідність. Хворобливі відчуття також можуть спричинятися синдромом подразненого кишківника — це функціональний стан, за якого збільшується або зменшується частота скорочення кишкової мускулатури.
Болі в животі при хворобах ШКТ | |
Патологія | Причини болю |
Закреп, кишкова непрохідність | Кишківник, що збільшився в об'ємі, тисне на сусідні органи. Гази, що утворюються в кишківнику, чинять тиск на його стінки, спричиняючи спазми і біль у животі, які можуть слабшати після дефекації. |
Виразкові захворювання | У разі виразок стінки органів ШКТ руйнуються, і вміст шлунка або кишківника контактує з нервовими закінченнями слизових оболонок. |
Коліт | На тлі запалення підвищується чутливість рецепторів, які передають сигнали від кишківника в головний мозок. |
Жовчнокам'яна хвороба | Виникнення болю зумовлене закупоркою жовчної протоки каменем. |
Гепатит | Біль виникає через запалення тканин печінки та збільшення залози в розмірах (створюється тиск на прилеглі органи). |
Для зручності ми надаємо нашу таблицю у вигляді ілюстрації. Ви можете зберегти її або відправити знайомим у разі потреби.
Болі в животі при хворобах ШКТ
Симптоми хвороб ШКТ можуть посилюватися отруєнням. Токсини подразнюють слизову оболонку шлунка і спричиняють спазми, які посилюються, коли м'язи живота працюють, щоб позбутися інфекційних агентів.
15
Чому після прийому їжі болить живіт?
Причини болю в животі після їди можна умовно розділити на дві групи: пов'язані з їжею і викликані захворюваннями внутрішніх органів. У першому випадку хворобливі відчуття зазвичай минають самостійно через кілька годин.
Якщо біль у животі після їжі спричинений захворюванням, відчуття дискомфорту в черевній порожнині присутнє практично постійно, періодично посилюючись або стихаючи. Причини болю в животі після їди, пов'язані з їжею:
- харчове отруєння. Вживання зіпсованих або неякісних продуктів може призвести до болю в животі, що супроводжується блювотою, діареєю і високою температурою;
- вживання продуктів, що подразнюють стінки шлунка (наприклад, фруктових соків, помідорів, плавленого сиру);
- включення в раціон гострої їжі. Наприклад, у перці чилі міститься капсаїцин — речовина, що спричиняє відчуття печіння і подразнює стінки шлунка;
- вживання продуктів, що спричиняють підвищене газоутворення і здуття живота (цибулі, квасолі, броколі, капусти, а також солодких газованих напоїв);
- нетравлення (диспепсія). Виникає через порушення процесу перетравлення їжі, причиною якого може бути переїдання або нестача травних ферментів. Диспепсія часто супроводжується здуттям живота і нудотою;
- вживання напоїв, що містять кофеїн (наприклад, чаю, кави, коли). Кофеїн може подразнювати стінки шлунка і спричиняти дискомфортні відчуття в животі;
- зловживання алкоголем, особливо тим, що містить гази (ігристим вином, пивом). Вони спричиняють здуття живота і можуть посилити печію;
- переїдання (може супроводжуватися пульсацією в животі без болю).
Біль у животі після їди може бути симптомом гастриту, виразкового коліту, хвороби Крона, виразки шлунка (проявляється пекучим болем у животі після їди), каменів у жовчному міхурі (раптовий, різкий біль у животі виникає через блокування жовчної протоки). Гіпертиреоз (підвищене вироблення гормонів щитоподібної залози) може призвести не тільки до болю в животі, а й до діареї, прискореного серцебиття або безпричинної втрати ваги.
Синдром подразненого кишківника може супроводжуватися закрепом, здуттям живота, проносом водою без болю в животі та спазмами шлунка, що не завжди з'являються одразу після їди. Гастроезофагеальна рефлюксна хвороба характеризується закиданням кислоти зі шлунка в стравохід, через що виникає печіння в горлі, грудях і животі.
Хворобливі відчуття в животі також можуть зумовлюватися алергією на деякі продукти (наприклад, арахіс, сою), целіакією (непереносимістю пшениці, вівса, жита) або лактазною недостатністю (нездатністю організму перетравлювати молочні продукти).
16
Біль у животі під час харчового отруєння
Причиною отруєння є інфекційні агенти, присутні в продуктах (наприклад, сальмонела або кишкова паличка). Продукти, які можуть спричиняти харчове отруєння:
- м'ясо, риба, морепродукти без термічної обробки;
- сирі овочі та фрукти;
- непастеризоване молоко;
- яйця, соуси, інші продукти і готові страви, для яких не були дотримані умови зберігання;
- забруднені продукти і вода;
- продукти з вичерпаним терміном придатності.
Симптоми харчового отруєння
Біль у животі при харчовому отруєнні може з'явитися протягом 30 хвилин, кількох годин або днів після їди. Хворобливі відчуття при харчовому отруєнні можуть доповнюватися здуттям живота, підвищеним газоутворенням, діареєю, нудотою, блювотою, спазмами шлунка, лихоманкою, ознобом, головним болем або судомами.
17
Неврологічні болі в животі
Болі в животі неврологічного характеру можуть бути проявом синдрому защемлення шкірних нервів черевної порожнини. Гострий, тупий або пекучий біль може поширюватися на верхню і нижню частини живота, а також на пахову ділянку. Неврологічний біль у животі може посилюватися під час поворотів, нахилів, зміни положення тіла і проходити в положенні лежачи.
Причиною болю в животі при остеохондрозі може бути здавлення або подразнення нервових корінців, що проходять через хребет. Якщо на нерви, які йдуть до органів черевної порожнини, тисне міжхребцева грижа, це також спричиняє біль у животі. Симптоми неврологічного болю в животі включають відчуття тяжкості, відрижку з неприємним запахом і гучним звуком, печіння за грудиною, здуття живота та відчуття голоду, яке може виникнути навіть після нещодавнього прийому їжі.
18
Чому болить живіт у дитини?
Причини болю в животі у дітей збігаються з факторами розвитку больового синдрому у дорослих. Наприклад, у дитини може виникнути біль у животі в разі гастриту, закрепу, харчового отруєння, через вживання газованих напоїв, апендициту або виразки шлунка. Психосоматика болю в животі в дітей може бути пов'язана з тривожністю, депресією та емоційними розладами. Одним із чинників, що провокують болі в животі у дітей, є недорозвиненість ферментативної системи та органів травного тракту.
Діагностика болю в немовлят ускладнюється неможливістю проаналізувати скарги. На тлі хворобливих відчуттів дитина стає метушливою, плаксивою, відмовляється вживати їжу і підтягує ноги до живота. Поширеними факторами, що провокують біль у животі у немовляти, є коліки, проковтування чужорідних тіл і приймання лікарських препаратів.
19
Що викликає біль у животі в чоловіків?
Біль у животі в чоловіків може спричинятися простатитом (запаленням передміхурової залози) або перекрутом яєчка. Також болі виникають у разі розвитку інфекцій сечовивідних шляхів і захворювань, що передаються статевим шляхом (наприклад, у разі хламідіозу або гонореї).
20
Причини болю в животі в жінок
Причинами больового синдрому в жінок є розрив кісти, запалення або деформація яєчника. Спазми і біль у животі можуть бути спричинені скороченням матки під час перших днів менструації, викиднем або захворюваннями репродуктивних органів (наприклад, полікістозом, кольпітом або аднекситом). Болі в животі під час овуляції виникають внаслідок подразнення нервових закінчень через розтягнення стінки яєчника.
21
Біль у животі під час вагітності
Болі в животі на ранніх термінах вагітності пов'язані зі зміною розмірів матки та імплантацією ембріона в стінку матки. Больовий синдром також може зумовлюватися інфекціями сечовивідних шляхів або позаматковою вагітністю (запліднена яйцеклітина перебуває поза маткою, наприклад, у матковій трубі), яка потребує хірургічного втручання.
Болі під ребрами на пізніх термінах вагітності виникають через плід, що росте, який тисне на органи черевної порожнини. Хворобливі відчуття можуть виявлятися навіть після пологів через скорочення матки. Кровотечі та сильні болі в животі під час вагітності можуть вказувати на відшарування плаценти від стінок матки. Ще однією причиною переймоподібного болю, що вимагає невідкладного звернення до гінеколога, є викидень.
22
Чому болить живіт під час місячних?
Пульсуючі, переймоподібні або тупі болі, що локалізуються в нижній частині живота, можуть початися за один-два дні до менструації або під час неї. Біль у животі, що проявляється протягом кількох днів, віддає в спину або стегна. Причини болю в животі під час місячних:
- ендометріоз (розростання тканин слизової оболонки за межами матки);
- міома матки (доброякісна пухлина в стінці матки);
- аденоміоз (проростання тканини, що вистилає матку, в її м'язові стінки);
- запальні захворювання органів малого таза;
- цервікальний стеноз (звуження зіву шийки матки, внаслідок якого створюється перешкода для проходження менструальних виділень і підвищується тиск у матці).
Дискомфорт у животі під час місячних може доповнюватися метеоризмом, діареєю, нудотою і болем у попереку. Не виключаються запаморочення, головний біль, дратівливість і втома.
23
Який лікар лікує біль у животі?
У разі болю в животі необхідно звернутися до гастроентеролога. Залежно від результатів діагностики лікар призначить лікування або направить пацієнта на консультацію до інших вузькопрофільних фахівців (наприклад, до хірурга або проктолога).
24
Як діагностувати причину болю в животі?
Лікар проводить огляд, пальпацію, перкусію живота, аналізує скарги пацієнта (характер, локалізацію болю і супутні симптоми), а також вивчає анамнез. Діагностика болю в животі:
- ректальні обстеження (ректоскопія та аноскопія);
- аналізи крові, калу, сечі;
- рентгенографія черевної порожнини і грудної клітки;
- УЗД черевної порожнини та органів малого таза;
- комп'ютерна томографія;
- електрокардіограма;
- ендоскопія (дослідження шлунка і верхньої частини тонкої кишки за допомогою зонда, який проходить через ротову порожнину і стравохід).
У разі підозри на ЗПСШ виконуються лабораторні дослідження мазків зі статевих органів для визначення типу інфекційного збудника. Для жінок може проводитися тест на вагітність.
25
Народні засоби від болю в животі
Займатися самолікуванням, використовуючи народні засоби від болю в животі, не можна через ризик посилення симптомів і розвитку ускладнень. У разі недіагностованого больового синдрому не рекомендується вживати жодних заходів без лікарської консультації, оскільки болі в черевній порожнині можуть бути спричинені серйозними патологіями.
26
Як позбутися болю в животі?
Позбутися легкого болю в животі, який не супроводжується високою температурою і сильним блюванням, можна до візиту до лікаря. Способи, які допоможуть зняти біль у животі в домашніх умовах:
- щодня випивати достатню кількість води (до двох літрів);
- на кілька годин утриматися від вживання твердої та гострої їжі;
- якщо біль у животі супроводжувався блювотою, рекомендується голодувати протягом шести годин. Після голодування можна з'їсти трохи м'якої їжі — рисової каші на воді, крекерів або пюре зі свіжих яблук. Молочні продукти вживати не рекомендується;
- якщо біль у животі посилюється після їжі і супроводжується печією, можна прийняти антациди — препарати для зниження кислотності шлункового соку (тільки після консультації з лікарем).
Надалі запобігти появі болю в животі можна за рахунок частих прийомів їжі невеликими порціями, регулярних занять спортом і дотримання дієти. Слід обмежити вживання продуктів, що спричиняють здуття живота (бобових, капусти, цибулі, грибів, молока і молочних продуктів, яблук, абрикосів, цільнозернових продуктів, соків, пива, газованої води). Також необхідно мінімізувати споживання кави, чаю та алкогольних напоїв.
Рекомендується уникати цитрусових, помідорів, жирної та смаженої їжі, оскільки вони підвищують кислотність шлунка. За гострого болю в животі заборонено:
- їсти і пити;
- вживати будь-які лікарські засоби (знеболювальні, проносні, антибіотики, спазмолітики), бо це може завадити постановці правильного діагнозу;
- накладати грілку на живіт або приймати гарячу ванну — це може посилити запалення й активізувати кровотечу;
- проводити різні очисні процедури (використовувати клізму або пиття для виклику блювоти).
До приїзду лікаря рекомендується виміряти температуру тіла та артеріальний тиск. До болючої ділянки можна прикласти лід — це допоможе зменшити біль і сповільнити розвиток запального процесу. Якщо біль у животі спричинений захворюванням, необхідно проконсультуватися з лікарем і пройти призначений курс терапії.
27
Що робити, коли блювота і болить живіт?
Болі в животі, нудота, блювота і пронос — поширені симптоми гастроентериту (запалення слизової оболонки шлунка і кишківника). Синдром можуть викликати віруси, паразити або бактерії. Якщо джерелом інфекції стала заражена їжа, діагностується харчове отруєння.
Гастроентерит і харчове отруєння зазвичай минають самостійно протягом одного-двох днів і в здорових людей не спричиняють жодних ускладнень. Лікування спрямоване на полегшення симптомів захворювання і запобігання зневодненню — основного ускладнення гастроентериту, яке може бути смертельно небезпечним для маленьких дітей і літніх людей.
Для запобігання зневодненню необхідно пити багато рідини. Крім чистої води, рекомендується вживати спеціальний розчин, що відновлює водно-мінеральний баланс в організмі. Порошок для приготування розчину продається в аптеці, але його можна замінити домашнім аналогом — в одному літрі води потрібно розчинити одну чайну ложку солі та вісім чайних ложок цукру.
Коли блювота припиниться, можна приймати їжу невеликими порціями. Краще починати з легких продуктів (рисової каші на воді, бананів або тостів). Жирну, солодку, гостру їжу, молочні продукти, напої, що містять кофеїн, та алкоголь потрібно виключити з раціону до нормалізації самопочуття, оскільки вони можуть спричинити подразнення слизових оболонок травного тракту й посилити симптоми.
28
Як запобігти болю в животі?
Профілактика болю в животі ґрунтується на корекції раціону харчування. Як запобігти болю в животі:
- вживати продукти з високим вмістом клітковини в разі закрепу;
- обмежити їжу, що викликає газоутворення, у разі здуття живота (наприклад, броколі, капусту, бобові, газовані напої);
- відмовитися від продуктів і напоїв, що містять фруктозу, у разі діареї (фруктових соків, цукерок, желе);
- виключити з раціону фаст-фуд (гамбургери, хот-доги, картоплю фрі);
- вживати достатню кількість рідини для запобігання зневодненню;
- зменшити обсяги споживання кофеїну, який може посилити печію і нудоту;
- повільно і ретельно пережовувати їжу;
- виключити переїдання, вечері пізніше, ніж за три-чотири години до відходу до сну;
- відмовитися від алкоголю і куріння.
Ще одним елементом профілактики болю в животі є підтримання здорової ваги. Також необхідно зменшити негативний вплив стресу за рахунок релаксації, дихальних і фізичних вправ.
У нашого блогу є власні канали в телеграмі та вайбері, в яких ми розповідаємо корисні та цікаві речі про здоров'я. Підписуйтесь, щоб зробити турботу про власне здоров'я та здоров'я сім'ї комфортною та легкою.
Гастроентерологія в ОН Клінік Миколаїв
ОН Клінік Миколаїв
вул. Велика Морська, 74/3
Графік роботи:
Пн - Пт: 8:00 - 19:30
Сб - Нд: 8:00 - 18:00
Консультація лікаря-гастроентеролога по
Інші статті на тему
Схожі статті:
Коментарі
Тетяна
4 місяці тому
Здрастуйте! Підкажіть, турбує живіт із двох боків уранці, буває запаморочення, сильна відрижка. Поїм, походжу, минає. Так цілий рік. Перед цим було незрозуміле скидання ваги, втрата апетиту.
Відповісти
Чернишова Ольга Василівна
Тетяна
4 місяці тому
Здрастуйте! Ваші симптоми можуть вказувати на різні проблеми з травленням або метаболізмом і потребують медичної оцінки та діагностики. Зверніться до лікаря-гастроентеролога для отримання точного діагнозу та відповідного лікування.
Ольга
1 рік тому
Добрий вечір. Як лікувати біль у животі за ротавірусу в домашніх умовах?
Відповісти
Чернишова Ольга Василівна
Ольга
1 рік тому
Добрий день. За появи симптомів ротавірусу не слід приймати ліки без узгодження з лікарем. Для профілактики зневоднення і посилення болю необхідно збільшити об'єм споживаної рідини, виключити з раціону продукти і напої, які можуть подразнювати слизові шлунково-кишкового тракту і посилювати діарею (наприклад, каву, газовану воду, яблучний сік, молочні продукти, кондитерські вироби).
Максим
1 рік тому
Доброго дня. Що робити, якщо в мене з'явилися викручувальні болі в животі?
Відповісти
Чернишова Ольга Василівна
Максим
1 рік тому
Добрий день. Якщо болі викликані спазмами м'язів, можна прийняти спазмолітик. Дозування препарату підбирає лікар. Також бажано пройти обстеження для уточнення причини больового синдрому.
Ірина
1 рік тому
Добрий день. Що робити в разі болю в животі через харчове отруєння?
Відповісти
Чернишова Ольга Василівна
Ірина
1 рік тому
Добрий день. Якщо в разі отруєння болить живіт, можна прийняти сорбент (дозування залежить від ваги). Також необхідно звернутися до лікаря або викликати швидку медичну допомогу.
Тетяна
1 рік тому
Добрий день. Підкажіть, чи можна прикладати холод у разі болю в животі?
Відповісти
Чернишова Ольга Василівна
Тетяна
1 рік тому
Добрий день. У разі болю, спричиненого запаленнями, допускається прикладати холод до живота. Подальше лікування проводять за погодженням із лікарем після встановлення діагнозу.
Ганна
1 рік тому
Доброго дня. Як прибрати біль у животі перед місячними?
Відповісти
Чернишова Ольга Василівна
Ганна
1 рік тому
Добрий день. Щоб позбутися болю в животі під час місячних або перед менструацією, можна прийняти ліки, призначені гінекологом. Рекомендується забезпечити помірні навантаження і вживати достатню кількість води. Допускаються теплові процедури (прикладання грілки та гарячі ванни).
Олена
1 рік тому
Добрий день. Цікавить таке питання. Чи можна робити клізму за болю в животі?
Відповісти
Чернишова Ольга Василівна
Олена
1 рік тому
Добрий день. Клізми можна робити тільки за показаннями, наприклад, у разі закрепу, і за узгодженням із лікарем. Постановка клізми без уточненого діагнозу може посилити симптоми.
Олег
1 рік тому
Добрий вечір. Чи можна займатися спортом за болю в животі?
Відповісти
Чернишова Ольга Василівна
Олег
1 рік тому
Добрий день. Фізичні навантаження сприяють активізації кровообігу, тому після них біль у животі під час руху може посилюватися. Бажано обмежити заняття спортом до усунення болю.