Logo
0 800 30 11 77

Чому настає позаматкова вагітність і що після неї робити

Чому настає позаматкова вагітність і що після неї робити
Читати 7 хвилин | Створено: 1 червня 2022 | Оновлено: 17 липня 2023 | 85660 85660
Позаматкова вагітність — це стан, за якого запліднена яйцеклітина закріплюється поза маткою. Позаматкова вагітність є небезпечним для життя жінки станом, що потребує екстреного лікування.

Як проходить нормальна вагітність

Вагітність (гестація) — фізіологічний процес розвитку плода в організмі, який починається із запліднення дозрілої яйцеклітини спематозоїдом і закінчується пологами. Запліднення зазвичай відбувається в матковій (фалопієвій) трубі, після чого яйцеклітина переміщається в матку та імплантується в її стінку.

Нормальна вагітність триває 40 тижнів з першого дня останньої менструації до народження дитини. Гестація ділиться на три триместри, під час яких із зиготи (заплідненої яйцеклітини) розвивається організм, здатний до самостійної життєдіяльності.

Якими бувають патології за вагітності

Поставте своє питання Гінекологу
«ОН Клінік»

Вагітність може супроводжуватися розвитком патологій, що загрожують життю матері та плода. Умовно їх можна розділити на патології плаценти (тимчасового репродуктивного органу, що забезпечує плід киснем та поживними речовинами) та патології вагітності.

До патологій плаценти належать передлежання та відшарування плаценти, які загрожують гіпоксією (кисневим голодуванням) плода та сильними кровотечами та потребують постійного контролю. Патології вагітності включають викидень (самовільне переривання вагітності на термін до 20 тижнів), завмерлу (зупинка розвитку та загибель ембріона) та позаматкову вагітність.

Що таке позаматкова вагітність

Позаматкова (ектопічна) вагітність — це патологічний стан, за якого яйцеклітина імплантується в структуру, нездатну підтримувати її зростання. У 90% випадків яйцеклітина закріплюється у фалопієвій трубі, внаслідок чого настає трубна вагітність. В окремих випадках яйцеклітина може імплантуватися в яєчник або черевну порожнину (черевна вагітність).

Види позаматкової вагітності

Вид

Характеристика

Ускладнення

Трубний тип

Яйцеклітина після запліднення прикріплюється в матковій трубі

Пошкодження або розрив фаллопієвої труби, внутрішня кровотеча

Яєчниковий тип

Запліднена яйцеклітина прикріплюється до яєчника

Розрив або пошкодження яєчника, кровотеча

Черевний тип

Яйцеклітина прикріплюється до органів у черевній порожнині

Внутрішня кровотеча, розрив органів черевної порожнини

Змішаний тип

Кілька запліднених яйцеклітин прикріплюються в різних частинах матки або в різних органах малого таза одночасно

Розрив матки, внутрішня кровотеча

Вагітність у рудиментарному розі матки

Яйцеклітина прикріплюється до рудиментарного рогу матки (залишкового органу)

Пошкодження органів черевної порожнини, розрив матки, внутрішня кровотеча

Шийкова вагітність

Запліднена яйцеклітина прикріплюється до шийки матки

Кровотеча, ризик розриву шийки матки

Позаматкова вагітність не може бути доношеною до пологів. Яйцеклітина не здатна вижити поза маткою, а тканина, що росте, може викликати небезпечну для життя жінки кровотечу.

Як зрозуміти, що у вас позаматкова вагітність

Ознаки позаматкової вагітності на ранніх термінах нагадують типові симптоми вагітності та включають тягнучі болі внизу живота, мажучі виділення, менструальні спазми.

Симптоми позаматкової вагітності

Симптоми позаматкової вагітності

Інші ранні симптоми позаматкової вагітності:

  • легка вагінальна кровотеча;
  • гострі спазми у животі;
  • тазовий біль в одному боці;
  • слабкість та запаморочення;
  • розлад шлунка та блювання.

Також на позаматкову вагітність може вказувати біль у плечі у положенні лежачи. Він виникає за легкої кровотечі в черевну порожнину, яка подразнює діафрагму і викликає болючі відчуття.

За наявності зазначених симптомів важливо записатися на консультацію гінеколога, який може розпізнати патологію та призначити відповідне лікування. Зростання заплідненої яйцеклітини в матковій трубі може призвести до її розриву і викликати сильну кровотечу під час вагітності. Сильні запаморочення, непритомність та шок вказують на небезпечний для життя стан та вимагають виклику швидкої медичної допомоги.

Як виглядають виділення за позаматкової вагітності

Виділення за позаматкової вагітності можуть відрізнятися залежно від місця імплантації плодового яйця. Характер виділень може змінюватися від їх повної відсутності до рясної кровотечі. Однак найчастіше за розвитку патології спостерігаються коричневі виділення, що містять стару кров, але не є менструацією. Вони вказують на розвиток кровотечі та розриву, за яких слід звернутися за медичною допомогою.

Що може бути причиною позаматкової вагітності

Основна причина позаматкової вагітності — застрявання заплідненої яйцеклітини у фалопієвій трубі через її запалення або деформацію. Інші причини позаматкової вагітності:

Призвести до позаматкової вагітності може лікування безпліддя. Деякі дослідження показують, що у жінок, які пройшли екстракорпоральне запліднення (ЕКЗ) та аналогічні методи лікування, ризик розвитку патології вищий.

Способи лікування позаматкової вагітності

Лікування позаматкової вагітності зводиться до вилучення плодового яйця і може проводитися медикаментозним або хірургічним методом. Медикаментозне лікування полягає в ін'єкції препарату, який зупиняє зростання вагітності та сприяє мимовільному відторгненню яйцеклітини з наступним виходом назовні. Медикаментозне лікування показано на ранньому терміні вагітності за відсутності ушкоджень фалопієвої труби.

Операція за позаматкової вагітності проводиться лапароскопічним методом. Під час процедури робиться невеликий надріз на животі, в районі пупка або в ньому, через який вводиться лапароскоп та інструменти. За сальпінгоскопії видаляється ембріон зі збереженням маткової труби. Сальпінгектомія також передбачає видалення фаллопієвої труби та проводиться в разі сильного ураження придатка. Лапароскопія за позаматкової вагітності дозволяє повністю видалити ембріон, уникнути травмування фаллопієвої труби та розвитку ускладнень та зберегти репродуктивну функцію.

Післяопераційний період після позаматкової вагітності передбачає перебування пацієнтки у стаціонарі під наглядом лікарів протягом 2-3 днів. Протягом тижня у жінки можуть спостерігатися легке здуття та приглушений біль внизу живота — це нормальні симптоми, які не потребують лікування та проходять самостійно. Протягом місяця рекомендується утриматися від фізичної та статевої активності. Повне відновлення після сальпінгоскопії займає від 3 до 6 місяців, після чого можна планувати наступну вагітність.

Якими можуть бути наслідки за позаматкової вагітності

За відсутності лікування наслідки позаматкової вагітності включають розрив фаллопієвої труби та можуть призвести до тяжких наслідків. Сильна кровотеча може викликати критичну крововтрату і стати причиною смерті. Однак за своєчасної діагностики та лікування у більшості випадків патологія проходить без серйозних ускладнень.

Чи можна завагітніти після позаматкової вагітності?

Більшість жінок, які перенесли позаматкову вагітність, згодом не мають проблем з виношуванням дитини. Навіть у разі видалення однієї фаллопієвої труби жінці здебільшого вдається завагітніти без медичної допомоги. Однак ектопічна вагітність в анамнезі може підвищити ризик розвитку патології, тому подальша вагітність проходить під ретельним контролем акушера-гінеколога доти, доки не буде підтверджено імплантацію яйцеклітини в матці.

У нашого блогу є власні канали в телеграмі та вайбері, в яких ми розповідаємо корисні та цікаві речі про здоров'я. Підписуйтесь, щоб зробити турботу про власне здоров'я та здоров'я сім'ї комфортною та легкою.

Гінекологія в ОН Клінік Черкаси

Чому настає позаматкова вагітність і що після неї робити - Жук Світлана Іванівна
Жук Світлана Іванівна
ОН Клінік Черкаси
вул. Чехова, 43
Графік роботи:
Пн - Пт: 8:00 - 20:00;
Сб: 8:00 - 18:00;
Нд: 9:00 - 15:00

Популярні питання

1. Чи показує тест позаматкову вагітність?

За позаматкової вагітності домашній тест на вагітність показує позитивний результат, оскільки реагує на рівень ХГЛ у сечі. Гормон виробляється у разі вагітності незалежно від її характеру. Підтвердити позаматкову вагітність можна лише на УЗД.

2. Що не можна робити після позаматкової вагітності?

Після позаматкової вагітності не рекомендується планувати наступне зачаття до відновлення репродуктивної системи, яке може тривати від 3 до 6 місяців. У цей період необхідно утриматися від сильних фізичних навантажень та дотримуватись рекомендацій гінеколога щодо відновлення.

3. Як можна діагностувати позаматкову вагітність?

За підозри на позаматкову вагітність необхідно звернутися по консультацію до гінеколога. Лікар проведе огляд, призначить лабораторні аналізи сечі та крові на ХГЛ та направить на гінекологічне УЗД. Рівень ХГЛ за позаматкової вагітності має вказати на розвиток плода. Ознаки позаматкової вагітності на УЗД включають відсутність імплантованої яйцеклітини в матці, наявність неоднорідного об'ємного утворення в області придатків та утворення рідини в черевній порожнині.

4. На якому терміні з'являються ознаки позаматкової вагітності?

Ознаки, що вказують на ектопічну вагітність, зазвичай розвиваються у період з 4 по 12 тиждень, проте терміни можуть бути індивідуальними. У деяких жінок патологія протікає безсимптомно, і вони дізнаються про неї після проходження УЗД, інші стикаються з болями за позаматкової вагітності з початку її розвитку.

Рейтинг статті:
5 з 5 на основі 1 оцінки
Чому настає позаматкова вагітність і що після неї робити
Лікар-гінеколог. Перша категорія.
Чому настає позаматкова вагітність і що після неї робити
Стаття перевірена: Ткаченко Елла Олегівна
Лікар акушер-гінеколог.

Схожі статті:

Коментарі

Вікторія 4 дні тому
Які саме обстеження потрібно зробити після поза маткової вагітності... Перед плануванням нової вагітності.
Відповісти
Доброго дня. Після позаматкової вагітності і перед плануванням нової вагітності важливо провести обстеження для оцінки стану здоров'я та можливості успішного завершення наступної вагітності. Ось кілька основних обстежень, які можуть бути рекомендовані: консультація гінеколога, ультразвукове дослідження (УЗД) органів малого таза, гістеросальпінгографія (ГСГ), аналіз на інфекції, що передаються статевим шляхом (ІПСШ), аналізи на гормони, лапароскопія (якщо є підозри на спайковий процес або інші патології), обстеження на аутоімунні захворювання тощо.
Олена 1 місяць тому
У мене була позаматкова вагітність вже пройшло 8 місяців, а вагітність чомусь не настає, яка може бути причина?
Відповісти
Доброго дня. Позаматкова вагітність може вплинути на можливість настання нової вагітності, особливо якщо вона була складною або потребувала лікування. Наступні вагітності можуть настати з різною швидкістю для кожної жінки. Якщо минуло вже 8 місяців і нова вагітність ще не настала, можливі причини можуть включати: порушення репродуктивної системи; гормональні порушення; психологічні чинники. Я рекомендую звернутися до лікаря-гінеколога для оцінки вашого стану і виявлення можливих причин затримки настання нової вагітності. Він зможе провести додаткове обстеження і дати необхідні рекомендації для подальшого лікування.
Юлія 1 рік тому
Лікарю, підкажіть, чи можуть бути місячні за позаматкової вагітності?)
Відповісти
Добрий день. Під час позаматкової вагітності менструація не настає, але можуть спостерігатися кров'янисті виділення. Розрізнити позаматкову вагітність і місячні можна за характером виділень: під час менструації вони рясніші.
Аліна 1 рік тому
У мене діагностовано трубну вагітність, лікар рекомендує лапароскопію. Підкажіть, чи можливо пройти медикаментозне лікування позаматкової вагітності без операції?
Відповісти
Добрий день. Медикаментозне лікування показане тільки на ранній стадії розвитку плодового яйця за відсутності пошкодження придатка. Оптимальний метод лікування позаматкової вагітності визначає гінеколог індивідуально.
Дар'я 1 рік тому
здрастуйте! чи можна народити після позаматкової вагітності?
Відповісти
Добрий день! Народити після позаматкової вагітності можливо, але планувати зачаття можна не раніше, ніж через 3 місяці після лікування патології. Перед плануванням вагітності потрібно проконсультуватися з гінекологом і пройти додаткові дослідження, щоб зменшити ризик розвитку повторної патології.
Тетяна 1 рік тому
Що робити в разі позаматкової вагітності, щоб уникнути ускладнень і зберегти можливість мати дітей у майбутньому?
Відповісти
Позаматкова вагітність потребує медикаментозного або хірургічного лікування залежно від терміну, розміру ембріона і наявності пошкодження маткової труби. Визначити відповідний метод лікування може тільки гінеколог за результатами огляду, лабораторних аналізів і УЗД.
Олена 1 рік тому
Доброго дня! Підкажіть, чи йдуть місячні за позаматкової вагітності?)
Відповісти
Добрий день. За позаматкової, як і за нормальної вагітності, місячні відсутні, але можуть спостерігатися мажучі виділення зі згустками крові. Рідше бувають рясні кровотечі. У разі появи виділень за позитивного тесту на вагітність необхідно прийти на прийом до гінеколога.
Анна 1 рік тому
У мене затримка місячних, але є болі внизу живота. Чи може це бути позаматкова вагітність, якщо тест негативний?
Відповісти
Добрий день. Негативний тест виключає наявність вагітності, зокрема й позаматкової. Однак домашній тест може бути хибно негативним. Для точної діагностики потрібно звернутися до гінеколога і пройти гінекологічне УЗД.
Ірина 1 рік тому
добрий день. що роблять у разі позаматкової вагітності, щоб зберегти плід?
Відповісти
Добрий день. На жаль, зберегти ембріон за позаматкової вагітності неможливо, оскільки маткові труби не здатні забезпечити нормальний ріст і розвиток плода. Позаматкова вагітність потребує лікування, після якого через певний період можна планувати наступне зачаття.
Катя 1 рік тому
Здрастуйте, лікарю. Підкажіть, як визначають позаматкову вагітність на ранніх термінах?
Відповісти
Добрий день. Для діагностики позаматкової вагітності необхідно пройти гінекологічне УЗД, яке вкаже на місце імплантації яйцеклітини. Тест-смужка й аналіз крові на ХГЛ можуть підтвердити лише наявність вагітності, не вказуючи на її патологічний характер.
Записатись на прийом
Заповніть форму, і ми зв'яжемося з Вами у найближчий час
Натискаючи на кнопку Відправити Ви даєте згоду на обробку даних, та погоджуєтеся з умовами угоди
Перевищено ліміт запитів. Спробуйте через 5 хв.

Не пропустіть оновлення від нас!

Обмінюємо email на корисну інформацію про ваше здоров’я. Нас читають понад 100 000 користувачів щомісяця. Приєднуйтесь і ви!
Підписуйтесь на наші соцмережі та вигравайте 1000 грн