Logo
0 800 30 11 77

Чим корисний гарбуз та які страви з нього приготувати?

Чим корисний гарбуз та які страви з нього приготувати?
Читати 9 хвилин | Створено: 13 листопада 2014 | Оновлено: 27 вересня 2024 | 14376 14376
Додавання овочів і фруктів до раціону забезпечує організм вітамінами, мінералами та антиоксидантами, які підтримують здоров'я, зміцнюють імунітет, покращують травлення та знижують ризик захворювань.

Що таке гарбуз?

Гарбуз — це однорічна рослина з родини гарбузових. Смак гарбуза солодкуватий, має м'які, злегка горіхові нотки, особливо після термічної обробки. У складі гарбуза містяться білки, вуглеводи, антиоксиданти, каротиноїди, клітковина, вітаміни та мінерали.

У кулінарних цілях зазвичай використовують такі сорти гарбуза: Small Sugar (New England Pie) і Winter Luxury. Buckskin, Chelsey, Dickinson Field і Kentucky Field. Гарбуз смачно запікати, варити, додавати в смузі та соки, супи і пюре, а також у десерти і випічку.

Скільки калорій у гарбузі?

Поставте своє питання Терапевту
«ОН Клінік»

Калорійність гарбуза варіюється залежно від способу приготування продукту. За даними Міністерства сільського господарства США, одна порція звареного і висушеного без додавання солі гарбуза (245 г) містить 49 калорій, 100 г — 20 калорій.

Які вітаміни в гарбузі?

Гарбуз можна варити, запікати в духовці, готувати в мультиварці та мікрохвильовці, а також додавати до солодких страв і напоїв.

Вітаміни в гарбузі

Назва

Кiлькiсть (у 100 г)

Користь

Вітамін А

288 мкг

Підтримує здоров'я очей, покращує зір у темряві, запобігає віковим дегенеративним змінам сітківки. Сприяє росту клітин і відновленню тканин.

Вітамін В1 (тіамін)

0,031мг

Бере участь у виробленні енергії з вуглеводів, необхідний для нормального функціонування нервової системи, серця і м'язів. Допомагає підтримувати когнітивні функції.

Вітамін В2 (рибофлавін)

0,078 мг

Важливий для перетворення їжі на енергію, підтримує здоров'я слизових оболонок, шкіри та зору. Бере участь у метаболізмі жирів і ліків.

Вітамін В3 (ніацин)

0,413мг

Підтримує нервову систему, покращує кровообіг і здоров'я шкіри, знижує рівень холестерину. Бере участь у процесах клітинного дихання.

Вітамін В5 (пантотенова кислота)

0.201 мг

Потрібен для синтезу коензиму A, який бере участь у метаболізмі жирів і вуглеводів, синтезі гормонів і нейротрансмітерів.

Вітамін В6 (піридоксин)

0,044 мг

Регулює рівень гомоцистеїну, що важливо для серцево-судинної системи, бере участь у синтезі нейромедіаторів і гемоглобіну. Підтримує імунну функцію.

Вітамін В9 (фолієва кислота)

9 мкг

Необхідний для синтезу ДНК і клітинного поділу, особливо важливий для вагітних (для розвитку нервової трубки у плода)..

Вітамін С (аскорбиновая кислота)

4.7 мг

Підсилює імунітет, сприяє виробленню колагену для шкіри, кісток і судин, покращує засвоєння заліза і має антиоксидантні властивості.

Вітамін Е

0,8 мг

Захищає клітини від окислювального стресу, покращує стан шкіри, уповільнює старіння клітин і сприяє захисту від серцево-судинних захворювань.

Вітамін К

0,8 мг

Регулює згортання крові, бере участь у синтезі білків, необхідних для зміцнення кісткової тканини, знижує ризик переломів.

Які мінерали в гарбузі?

У великій кількості в гарбузі міститься чотири мінерали: калій, фосфор, кальцій і магній.

Мінерали в гарбузі

Назва

Кількість (в 100 г)

Користь

Залізо

0,57 мг

Важливе для утворення гемоглобіну та перенесення кисню в крові. Допомагає запобігти анемії та підтримує імунну функцію.

Мідь

0,091 мг

Бере участь у синтезі колагену, підтримує здоров'я кісток, шкіри та кровоносних судин. Важлива для імунної системи та захисту від окислювального стресу.

Марганець

0,089 мг

Необхідний для формування кісткової тканини, метаболізму вуглеводів і жирів, допомагає в синтезі ферментів і антиоксидантів, підтримує здоров'я суглобів.

Калій

230 мг

Регулює водно-сольовий баланс, знижує кров'яний тиск, підтримує роботу серцевого м'яза і нервової системи, покращує м'язові скорочення.

Кальцій

15 мг

Важливий для формування і підтримки кісткової маси, здоров'я зубів, роботи м'язів і нервової системи. Бере участь у процесах згортання крові та секреції гормонів.

Магній

9 мг

Бере участь у метаболізмі білків, вуглеводів і жирів, сприяє розслабленню м'язів, підтримує роботу серця і нервової системи, регулює рівень цукру в крові.

Фосфор

30 мг

Важливий для формування кісток і зубів, бере участь в енергетичному обміні та передачі нервових сигналів. Підтримує баланс кислот і лугів в організмі.

Натрій

1 мг

Регулює водний баланс, сприяє передачі нервових імпульсів і м'язових скорочень, підтримує нормальний артеріальний тиск і роботу нирок.

Цинк

0,23 мг

Бере участь у роботі імунної системи, синтезі білків, підтримує здоров'я шкіри та волосся, прискорює загоєння ран, важливий для репродуктивного здоров'я.

Селен

0,2 мкг

Антиоксидант, який захищає клітини від ушкоджень вільними радикалами, підтримує роботу щитоподібної залози та імунної системи, знижує ризик запальних захворювань.

Чим корисний гарбуз?

Гарбуз корисний, оскільки підтримує здоров'я шкіри, сприяє гарному травленню, підтримує серцево-судинну систему та допомагає контролювати артеріальний тиск. Однак користь може варіюватися залежно від сорту гарбуза.

Наприклад, голонасінний гарбуз корисний завдяки високому вмісту антиоксидантів, вітамінів і мінералів, а також омега-3 жирних кислот, які сприяють підтримці здоров'я серця, поліпшенню обміну речовин і зміцненню імунної системи. Гарбуз Баттернат допомагає контролювати рівень цукру в крові.

Користь гарбуза для шкіри

Корисні властивості гарбуза сприяють підтримці здоров'я та зволоженню шкіри. Вплив гарбуза на шкірні покриви:

  • клітковина. Очищає організм від токсинів і підтримує здоров'я травної системи, що позитивно позначається на стані шкіри, роблячи її чистішою і менш схильною до запалень;
  • вітамін С. Стимулює вироблення колагену, який необхідний для підтримки пружності та еластичності шкіри. Він також діє як антиоксидант, захищаючи шкіру від впливу вільних радикалів, сповільнюючи процес старіння;
  • ефірні олії. Мають заспокійливі та зволожувальні властивості, допомагають пом'якшити і поліпшити текстуру шкіри, сприяють відновленню після пошкоджень;
  • бета-каротин. Покращує колір обличчя, захищає шкіру від окислювального стресу, зменшуючи ризик появи ранніх зморшок;
  • альфа-каротин. Діє як антиоксидант, сприяючи захисту шкірних покривів від зовнішніх впливів і підтримуючи здоровий вигляд, запобігаючи сухості та лущенню.

Дослідження також показують, що прийом екстракту гарбуза перорально або нанесення його на шкіру допомагає в лікуванні запальних захворювань шкіри (зокрема контактного дерматиту). Олія насіння гарбуза також може зменшити пошкодження шкіри (наприклад, за екземи).

Користь гарбуза при схудненні

Через низьку калорійність гарбуз можна їсти людям, які хочуть схуднути. З гарбуза можна приготувати корисні десерти без додавання цукру, оскільки продукт солодкий сам по собі.

У 100 г гарбуза міститься 1,1 г клітковини, яка уповільнює процес травлення, подовжує відчуття ситості, зменшує апетит, що допомагає знизити кількість споживаних калорій протягом дня. Клітковина сприяє регулярному випорожненню кишківника, знижує рівні холестерину та цукру в крові, покращує засвоєння мінералів, даючи змогу контролювати вагу.

Користь гарбуза для очей

Гарбуз корисний для очей завдяки високому вмісту бета-каротину, який перетворюється на вітамін А. Бета-каротин допомагає зберегти здоров'я сітківки і сприяє гарному нічному зору, а також захищає очі від ушкоджень, спричинених ультрафіолетовим випромінюванням і вільними радикалами. Вітамін А зміцнює зорові клітини і підтримує нормальну функцію очей, що може знизити ризик розвитку вікових захворювань очей (наприклад, дегенерації жовтої плями та катаракти).

Користь гарбуза для серця та судин

Вітаміни A, B1, B6 і C сприяють зміцненню серцево-судинної системи, підтримуючи здоров'я кровоносних судин і знижуючи рівень холестерину в крові. Клітковина в гарбузі допомагає зменшити ризик атеросклерозу, а фолієва кислота підтримує нормальне функціонування серця і судин. Гарбуз також містить кальцій, калій і магній, які відіграють важливу роль у підтримці нормального серцевого ритму, регуляції артеріального тиску та запобіганні гіпертонії.

Користь гарбуза для імунітету

Гарбуз зміцнює імунну систему завдяки високому вмісту вітаміну C, який стимулює вироблення лейкоцитів і підтримує активність імунних клітин. Також він багатий на бета-каротин, вітаміни A і E, які захищають клітини від ушкоджень і підтримують загальний захист організму. Клітковина в гарбузі сприяє здоровому травленню, що важливо для оптимальної роботи імунної системи, а мінерали (наприклад, цинк і селен) також відіграють ключову роль у підтримці імунної відповіді.

Користь гарбуза для кишківника

Гарбуз корисний для кишківника, оскільки містить полісахариди в шкірці, що сприяють зростанню корисних бактерій і зниженню чисельності мікробів у кишківнику. Клітковина в гарбузі підтримує нормальне здоров'я шлунково-кишкового тракту.

Високий вміст цинку і вітаміну A допомагає поліпшити бар'єрну функцію кишківника, що дає змогу засвоювати поживні речовини і блокувати проникнення патогенних речовин у кров. Крім того, гарбуз містить кукурбітин — амінокислоту, яка сприяє видаленню глистів із кишківника.

Користь гарбуза в лікуванні хронічних захворювань

Гарбуз є цінним продуктом для профілактики і лікування хронічних захворювань завдяки високому вмісту біодоступних поживних речовин, включно з вітаміном C, рибофлавіном, ніацином і фолатом. Вітаміни та мінерали відіграють ключову роль у підтримці загального здоров'я і зміцненні імунної системи. 

Високий вміст клітковини в гарбузі сприяє нормалізації рівня цукру в крові та допомагає керувати хронічними захворюваннями (наприклад, цукровим діабетом другого типу і серцево-судинними розладами). Також гарбуз корисний за панкреатиту, оскільки він легко засвоюється і не подразнює підшлункову залозу. Гарбуз містить багато антиоксидантів, які допомагають підтримувати здоров'я травної системи та сприяють її відновленню.

Користь гарбуза в профілактиці онкології

Гарбуз допомагає в профілактиці онкологічних захворювань завдяки високому вмісту бета-каротину, вітамінів C і E. Зазначені речовини допомагають нейтралізувати вільні радикали, які можуть спричиняти пошкодження клітин і сприяти розвитку раку. Бета-каротин знижує ризик виникнення раку простати і легенів. Крім того, клітковина, що міститься в гарбузі, сприяє здоровому травленню і може зменшувати ймовірність колоректального раку.

Користь гарбуза для жінок

Гарбуз корисний для жінок завдяки високому вмісту вітамінів A, C, E і фолієвої кислоти. Вітаміни та мінерали підтримують репродуктивну систему, покращуючи фертильність і сприяючи здоровій вагітності. Фолієва кислота важлива для нормального розвитку плода і запобігання вродженим дефектам. У період менопаузи гарбуз полегшує припливи і перепади настрою, завдяки вмісту антиоксидантів і омега-3, які підтримують здоров'я шкіри і нормалізують гормональний фон.

Чим корисне насіння гарбуза?

Насіння гарбуза — це плоске зелене насіння, яке має горіховий смак з легкою солодкістю і хрустку текстуру. Насіння гарбуза можна їсти як закуску, додавати в салати або використовувати у випічці. Користь насіння гарбуза:

  • зменшення запалення в організмі;
  • уповільнення росту ракових клітин простати та молочних залоз;
  • полегшення симптомів гіперплазії передміхурової залози;
  • нормалізація артеріального тиску;
  • зменшення стресу і занепокоєння;
  • поліпшення якості сну;
  • підвищення кількості сперматозоїдів.

Оскільки насіння гарбуза корисне для здоров'я, його рекомендується додавати до збалансованого раціону харчування. Гарбузове насіння можна вживати в сирому вигляді, обсмажувати в духовці, попередньо збризнувши маслиновою олією, а також додавати в салати та супи. З гарбузового насіння можна випікати хліб або печиво, готувати соуси та намазки (хумус, гуакамоле), додавати в смузі.

Чим корисна олія гарбуза?

Олія гарбуза — це рослинна олія, яку отримують із насіння гарбуза, багата на антиоксиданти, вітаміни (групи В, альфа-токоферол), незамінні жирні кислоти та фітостероли, а також на каротиноїди (бета-каротини, лютеїн). Користь олії гарбуза:

  • знижує «поганий» (ЛПНЩ) і підвищує «хороший» (ЛПВЩ) холестерин;
  • зменшує діастолічний тиск (тиск на стінки кровоносних судин під час розслаблення серцевого м'яза);
  • збільшує кількість волосся (зокрема їх вертикальний ріст);
  • допомагає боротися з симптомами менопаузи (включно з припливами, болями в суглобах і головними болями);
  • зменшує ознаки депресії;
  • знижує прояви контактного дерматиту;
  • допомагає в лікуванні метаболічних захворювань (наприклад, цукрового діабету, ожиріння).

Дослідження підтвердили користь олії гарбуза в лікуванні гіперактивного сечового міхура та доброякісної гіперплазії передміхурової залози. Застосування гарбузової олії допомагає знизити ризик розвитку побічних ефектів, включно з головним болем, еритемою (почервоніння шкіри), ретроградною еякуляцією (патологією, за якої сперма не виводиться з організму, а повертається до сечового міхура), запамороченнями.

Чим і кому гарбуз може бути шкідливим?

Гарбуз шкідливий для людей, у яких є патології нирок, алергія або підвищена чутливість до білків у складі продукту. Також дослідження показують, що гарбуз може взаємодіяти з лікарськими препаратами (зокрема з літієм, антикоагулянтами), тому в разі прийому медикаментозних засобів на регулярній основі потрібна консультація терапевта.

Як їсти гарбуз?

З гарбуза можна приготувати каші, супи, пюре, салати, десерти, м'ясні та рибні страви. Гарбуз можна їсти в сирому, вареному, смаженому, запеченому, сушеному вигляді. Для приготування гарбуза можна використовувати мультиварку, пароварку, духовку, блендер.

Коли краще їсти гарбуз — вранці чи ввечері?

У невеликих кількостях гарбуз можна їсти в будь-який час дня, вживаючи його на сніданок, обід, вечерю, перекус або полуденок. Однак вважається, що гарбуз ліпше їсти вранці або в першій половині дня, бо він багатий на вуглеводи і клітковину, які забезпечують організм енергією і підтримують відчуття ситості. У результаті поліпшується метаболізм і підтримується рівень цукру в крові на стабільному рівні. 

Чи можна їсти гарбуз щодня?

Гарбуз можна їсти щодня, оскільки він є джерелом вітамінів А і С, а також клітковини й антиоксидантів, які підтримують здоров'я шкіри, зору та травлення. Однак важливо їсти гарбуз у помірній кількості, оскільки надмірне споживання може призвести до надлишку каротиноїдів, викликаючи пожовтіння шкіри.

Чи можна їсти сирий гарбуз?

Сирий гарбуз можна і корисно їсти, оскільки термічна обробка руйнує частину чутливих до нагрівання речовин (наприклад, вітаміну С і антиоксидантів). При приготуванні (особливо під час варіння або запікання) частина корисних елементів може загубитися, що робить сирий гарбуз більш корисним з точки зору поживної цінності.

З сирим гарбузом можна приготувати салати, смузі, соки, холодні закуски. Перед вживанням гарбуз необхідно ретельно вимити і почистити, щоб видалити забруднення, пил, залишки пестицидів і можливі бактерії, які можуть перебувати на шкірці.

Чи можна заморожувати гарбуз?

Для збереження поживних речовин гарбуз можна заморозити в сирому або вареному вигляді. Також можна заморожувати готові страви з гарбуза (наприклад, суп-пюре, крем-суп).

Як варіант, перед заморожуванням гарбуз можна очистити від шкірки та насіння, нарізати шматочками і злегка бланшувати в окропі протягом двох-трьох хвилин, щоб зберегти колір і текстуру. Потім гарбуз потрібно швидко охолодити в холодній воді, обсушити і розкласти по пакетах або контейнерах для заморозки. Заморожений продукт може зберігатися до 12 місяців, у разі заморожування готових страв і гарбуза термін зберігання може зменшуватися.

Як зберігати гарбуз?

Розрізаний гарбуз найкраще зберігати, щільно загорнувши його у воскову або харчову плівку, або помістивши в герметичний пакет, щоб запобігти втраті вологи й окисленню. Перед пакуванням важливо видалити насіння, оскільки воно може прискорити псування м'якоті.

Зберігати гарбуз у холодильнику рекомендується в зоні для овочів за температури 4-7°C. Розрізаний гарбуз зберігає свіжість протягом п'яти-семи днів. Для тривалішого зберігання можна заморозити нарізаний гарбуз, попередньо бланшувавши (ненадовго опустивши в киплячу воду, а потім швидко охолодивши в холодній воді).

Що приготувати з гарбуза?

З гарбуза можна приготувати страви, які підійдуть для повсякденного та святкового столу. Із гарбуза можна зробити:

  • перші страви (овочеві або крем-супи);
  • другі страви з гарбуза (гарнір до м'яса та риби, каші);
  • десерти (запіканки, кекси, торти, пироги, цукерки з гарбуза);
  • салати та овочеві нарізки;
  • напої (смузі, свіжовичавлені соки з гарбуза).

Варення з гарбуза — десерт, який готують із нарізаного гарбуза, цукру і прянощів (наприклад, кориці та гвоздики). Процес приготування включає варіння гарбуза з цукром до загустіння маси, що дає змогу продукту увібрати всі аромати і зберегти м'яку текстуру.

Мармелад з гарбуза — смачні та поживні ласощі, які зберігають багато вітамінів і мінералів, включно з вітаміном А і клітковиною. Гарбузовий мармелад можна давати дітям, оскільки він містить менше цукру порівняно з цукерками і шоколадом.

Рецепти з гарбуза

Гарбуз має універсальний смак, тому поєднується з безліччю солодких, солоних і гострих продуктів. Гарбуз добре гармонує з прянощами (наприклад, корицею, мускатним горіхом, гвоздикою та імбиром), що робить його ідеальним доповненням до рецептів випічки, десертів і компотів. Також гарбуз поєднується з різними фруктами, включно з яблуками, грушами та апельсинами (наприклад, смачним буде пиріг з гарбузом і яблуками).

Гарбуз можна готувати з сиром, горіхами, а також із травами, включно з розмарином, чебрецем і шавлією. Гарбуз добре доповнює супи і рагу, надаючи їм солодкуватого смаку і кремової текстури, може використовуватися як гарнір до м'ясних і рибних страв. Також гарбуз поєднується із зерновими культурами (наприклад, рисовою кашею), кіноа, додаючи поживності та насиченості стравам. Нижче представлено прості та складніші рецепти з гарбуза. 

1

Оладки з гарбуза

Чим корисний гарбуз та які страви з нього приготувати?
Підготовка
20 хвилин
Приготування
20 хвилин
Загальний час
40 хвилин
Ккал на порцію
230
Кількість порцій
8

Інгредієнти

  • гарбуз — 300 г;
  • яйця — 2 шт;
  • борошно — 100 г;
  • цукор — 2 ст. л.;
  • розпушувач тіста — 1 ч. л.;
  • сіль — ½ ч. л.;
  • кориця — ½ ч. л. (за бажанням);
  • рослинна олія — для смаження.
  1. Ретельно промийте, очистіть гарбуз від шкірки і насіння, наріжте на шматочки і відваріть до м'якості, потім остудіть і подрібніть у блендері.
  2. У глибокій мисці збийте яйця, додайте цукор, сіль і корицю, а потім перемішайте.
  3. В отриману суміш додайте гарбузове пюре, добре перемішайте.
  4. Поступово вводьте борошно з розпушувачем, ретельно перемішуючи до отримання однорідного тіста.
  5. Нагрійте сковороду з рослинною олією на середньому вогні. Ложкою викладайте тісто на сковороду, формуючи оладки.
  6. Смажте з обох боків до золотистої скоринки, по дві-три хвилини з кожного боку.
2

Салат з гарбузом і горіхами

Чим корисний гарбуз та які страви з нього приготувати?
Підготовка
10 хвилин
Приготування
20 хвилин
Загальний час
30 хвилин
Ккал на порцію
287
Кількість порцій
2

Інгредієнти

  • гарбуз — 300 г;
  • свіжий шпинат або рукола — 100 г;
  • горіхи волоські — 50 г;
  • червона цибуля — 1 шт;
  • фета або козячий сир — 100 г;
  • оливкова олія — 3 ст. л.;
  • лимонний сік — 2 ст. л.;
  • мед — 1 ч. л. (за бажанням);
  • сіль і перець — за смаком.
  1. Очистіть гарбуз від шкірки та насіння, наріжте кубиками. Обсмажте гарбуз на пательні з невеликою кількістю оливкової олії до м'якості та золотистої скоринки, близько 10-15 хвилин. Остудіть.
  2. Підсмажте горіхи на сухій сковороді до появи аромату, потім подрібніть їх.
  3. Наріжте червону цибулю тонкими півкільцями.
  4. У глибокій мисці змішайте шпинат або руколу, обсмажений гарбуз, червону цибулю і подрібнені горіхи.
  5. У невеликій мисці змішайте оливкову олію, лимонний сік, мед (якщо використовуєте), сіль і перець. Добре перемішайте.
  6. Полийте салат заправкою й акуратно перемішайте. Додайте шматочки фети або козячого сиру зверху.
3

Запечений гарбуз з куркою та овочами

Чим корисний гарбуз та які страви з нього приготувати?
Підготовка
15 хвилин
Приготування
35 хвилин
Загальний час
50 хвилин
Ккал на порцію
350
Кількість порцій
4

Інгредієнти

  • куряче філе — 500 г;
  • гарбуз — 400 г;
  • картопля — 2 шт;
  • морква — 1 шт;
  • цибуля — 1 шт;
  • часник — 2 зубчики;
  • оливкова олія — 3 ст. л.;
  • сіль і перець — за смаком;
  • чебрець та орегано — 1 ч. л.
  1. Овочі ретельно промийте під проточною водою і почистіть.
  2. Наріжте гарбуз і картоплю кубиками, моркву - кружальцями, цибулю - півкільцями, часник - придушіть або подрібніть.
  3. Розігрійте духовку до 200°C.
  4. У глибокій мисці змішайте куряче філе, гарбуз, картоплю, моркву, цибулю і часник.
  5. Додайте оливкову олію, сіль, перець і сухі трави. Добре перемішайте, щоб усі інгредієнти були покриті олією та спеціями.
  6. Викладіть суміш на деко, вистелене пергаментом, в один шар.
  7. Запікайте в розігрітій духовці близько 30-40 хвилин, поки курка не стане золотистою, а овочі м'якими. Періодично помішуйте, щоб вони рівномірно пропеклися.
  8. Подавайте страву гарячою, прикрасивши свіжою зеленню за бажанням.
4

Смузі з гарбузом і бананом

Чим корисний гарбуз та які страви з нього приготувати?
Підготовка
5 хвилин
Приготування
5 хвилин
Загальний час
10 хвилин
Ккал на порцію
200
Кількість порцій
1

Інгредієнти

  • пюре гарбуза — 1 склянка;
  • стиглий банан — 1 шт;
  • мигдальне або вівсяне молоко — 1 склянка;
  • мед — 1-2 ст. л;
  • кориця — ½ ч. л.;
  • лід — за бажанням (для більш холодного смузі).
  1. У блендері об'єднайте приготований гарбуз, банан, молоко і мед.
  2. За бажанням додайте корицю для аромату і смаку.
  3. Додайте лід для охолодження напою в теплу погоду.
  4. Збийте всі інгредієнти до однорідної маси.
  5. Перелийте смузі в склянку, подавайте відразу після приготування.
5

Цукати з гарбуза

Чим корисний гарбуз та які страви з нього приготувати?
Підготовка
30 хвилин
Приготування
90 хвилин
Загальний час
120 хвилин
Ккал на порцію
170
Кількість порцій
20

Інгредієнти

  • гарбуз — 1 кг;
  • цукор — 800 г;
  • вода — 200 мл;
  • лимон — 1 шт;
  • ванільний цукор — 1 ч. л. (за бажанням).
  1. Очистіть гарбуз від шкірки та насіння, наріжте на невеликі кубики (приблизно один см).
  2. У каструлі змішайте воду і цукор, доведіть до кипіння, помішуючи до повного розчинення цукру.
  3. Опустіть шматочки гарбуза в киплячий сироп, варіть на слабкому вогні п'ять хвилин. Потім зніміть каструлю з вогню і залиште на вісім годин для просочування.
  4. Знову доведіть каструлю з гарбузом і сиропом до кипіння, варіть 10 хвилин, потім остудіть. Повторіть процес ще два-три рази, щоразу залишаючи гарбуз на вісім годин для просочування.
  5. Під час останнього варіння додайте в сироп сік лимона і ванільний цукор (за бажанням). Варіть, помішуючи, доти, доки сироп не стане густим і гарбуз не стане прозорим (приблизно 15-20 хвилин).
  6. Викладіть готові цукати на решітку, щоб вони обсохли (приготування може зайняти один-два дні).
  7. Зберігайте цукати в герметичному контейнері за кімнатної температури або в холодильнику.

У нашого блогу є власні канали в телеграмі та вайбері, в яких ми розповідаємо корисні та цікаві речі про здоров'я. Підписуйтесь, щоб зробити турботу про власне здоров'я та здоров'я сім'ї комфортною та легкою.

Терапія в ОН Клінік Харків Ярослава Мудрого

Чим корисний гарбуз та які страви з нього приготувати? - Катвицька Дар‘я Іванівна
Катвицька Дар‘я Іванівна
ОН Клінік Харків Ярослава Мудрого
вул. Ярослава Мудрого, 30а
м. Ярослава Мудрого
Графік роботи:
Пн - Пт: 8:00 - 18:00
Сб: 9:00 - 16:00
Нд: 9:00 - 13:00

Популярні питання

1. Чи підвищує гарбуз цукор у крові?

Вплив продукту на підвищення рівня цукру в крові залежить від складу (зокрема кількості вуглеводів, глюкози, клітковини). Фактори, що впливають на збільшення цукру:

  • глікемічний індекс (ГІ) — показник, який оцінює, наскільки швидко вуглеводи з їжі підвищують рівень цукру в крові. Що вищий ГІ (за шкалою від 0 до 100), то швидше вуглеводи засвоюються і спричиняють зростання цукру. Продукти з ГІ вище 70 вважаються високими, тоді як продукти з ГІ нижче 55 — низькими. Глікемічний індекс гарбуза становить 75;
  • глікемічне навантаження (ГН) — показник, який враховує не тільки швидкість засвоєння вуглеводів, а й їхню кількість у порції їжі. ГН розраховується виходячи з ГІ та вмісту вуглеводів у продукті, що дає більш точне уявлення про вплив на рівень цукру. Продукти з низьким ГН (до 10) мають мінімальний вплив на рівень цукру, навіть якщо їхній ГІ високий. Глікемічне навантаження гарбуза — 7-8.

Незважаючи на високий ГІ, низьке ГН пом'якшує вплив гарбуза на рівень цукру в крові, оскільки кількість вуглеводів на порцію відносно невелика. У результаті гарбуз не спричиняє різких стрибків глюкози, якщо вживати його в розумних кількостях, особливо в поєднанні з білками, жирами і клітковиною, які можуть уповільнити засвоєння вуглеводів.

За підвищеного рівня цукру в крові або цукрового діабету продукт можна додавати в раціон, проте краще їсти гарбуз у вареному, запеченому, сирому або приготованому на пару вигляді. За діабету можна готувати соки чи смузі з гарбуза. Страви з гарбуза на пательні або у фритюрі шкідливі, бо вбирають багато олії, що збільшує кількість калорій і насичених жирів.

2. Скільки вариться гарбуз?

Зазвичай нарізаний на невеликі кубики гарбуз вариться в киплячій воді близько 10-15 хвилин до м'якості, на великі часточки — до 20 хвилин. Тривалість приготування каші, супу або пюре з гарбуза може варіюватися залежно від інших інгредієнтів страви. Наприклад, пшеничну кашу з гарбузом готують близько 20-25 хвилин на середньому вогні, поки гарбуз і крупа не стануть м'якими і вберуть усю рідину.

3. Як приймати олію гарбуза?

Під час прийому гарбузової олії з лікувальною метою дозування підбирає лікар, воно варіюється від захворювання, симптомів і загального стану здоров'я пацієнта. Можливі дозування олії гарбуза:

  • 1000 мг — за високого холестерину й артеріального тиску;
  • 400 мг — за випадіння волосся;
  • 2000 мг — за симптомів менопаузи;
  • 360 мг — за доброякісної гіперплазії передміхурової залози.

Дослідження олії насіння гарбуза обмежені, проте свідчать, що вона зазвичай не спричиняє побічних ефектів за правильного вживання. У людей з харчовою алергією або підвищеною чутливістю до компонентів олії можуть виникнути шлунково-кишкові симптоми або висип. При прийомі гарбузової олії у великих кількостях може збільшуватися маса тіла.

4. Скільки запікається гарбуз?

Час запікання гарбуза в духовці зазвичай становить 25-30 хвилин за температури 180°C. Для перевірки готовності страви з гарбуза в духовці потрібно проколоти шматочок продукту ножем або виделкою. Столовий прилад має легко входити в м'якоть без опору, а сам гарбуз має бути м'яким і золотистим. Якщо шматочки жорсткі, потрібно продовжувати запікати гарбуз, перевіряючи кожні п'ять хвилин, до досягнення потрібної м'якості.

Час приготування випічки з гарбуза залежить від рецепта і типу тіста. Наприклад, пиріг із гарбузом зазвичай готується протягом 45-60 хвилин за температури 180°C, тоді як кекси з гарбузом будуть готові через 20-25 хвилин. Під час приготування випічки з гарбуза важливо перевіряти готовність, проколюючи центр дерев'яною шпажкою (якщо на шпажці не залишилося тісто, страва готова).

5. Як запекти гарбуз у духовці?

Для запікання гарбуза спочатку потрібно розігріти духовку до 180°C. Рекомендується очистити гарбуз від шкірки та насіння, нарізати його на шматочки однакового розміру для рівномірного приготування. Шматочки краще скропити оливковою олією, посипати сіллю, перцем або спеціями. Гарбуз можна викласти на деко духовки, загорнути у фольгу, покласти на пергаментний папір або в рукав.

Рейтинг статті:
Чим корисний гарбуз та які страви з нього приготувати?
Лікар-терапевт.
Чим корисний гарбуз та які страви з нього приготувати?
Стаття перевірена: Орлова Олена Миколаївна
Лікар-терапевт, ендокринолог. Вища категорія.

Схожі статті:

Коментарі

Ганна 3 тижні тому
Доброго дня, коли гарбуз стає отруйним? І чи всі сорти гарбуза небезпечно вживати в їжу?
Відповісти
Добрий день, гарбуз може стати отруйним, якщо містить високі рівні кукурбітацинів — гірких токсичних речовин, які можуть викликати харчове отруєння. Гарбузи, що використовуються в кулінарії, можуть стати непридатними до вживання при перехресному запиленні з декоративними видами гарбузів. Однак у більшості випадків отруйними вважаються лише деякі види гарбуза, наприклад, Cucurbita foetidissima (гарбуз смердючий).
Олег 1 місяць тому
Добрий день, які хвороби лікує гарбуз? Чи може він замінити медикаментозну терапію в разі хронічних хвороб або раку?
Відповісти
Добрий вечір, гарбуз може підтримувати здоров'я в разі різних захворювань завдяки вмісту вітамінів, мінералів та антиоксидантів, які корисні для імунітету, серця, травної системи та шкіри. Однак він не може замінити медикаментозну терапію в разі хронічних хвороб або раку. Гарбуз може бути частиною збалансованої дієти, але в разі діагностованих захворювань потрібна консультація лікаря і медикаментозне лікування.
Валерія 1 місяць тому
Доброго дня, незабаром Геловін, раніше ми не святкували свято, проте дитина просить вирізати гарбузи та вбратися в костюми. Можете розповісти, як вирізати гарбуз на Геловін?
Відповісти
Добрий день, для вирізання гарбуза на Геловін спочатку зріжте верхівку і видаліть усі нутрощі, включно з насінням і м'якоттю. Потім намалюйте на зовнішній стороні гарбуза обличчя або візерунок, який хочете вирізати, і акуратно виріжте його ножем. На завершення можна поставити всередину свічку або світлодіодний ліхтар, щоб створити ефект, що світиться.
Світлана 1 місяць тому
Доброго дня, я завжди була впевнена, що гарбуз є овочем. Однак побачила інформацію в Інтернеті, що гарбуз — фрукт. Скажіть, гарбуз — це овоч чи фрукт?
Відповісти
Здрастуйте, гарбуз із ботанічного погляду вважається фруктом, оскільки розвивається з квітки та містить насіння. Однак у кулінарії його часто відносять до овочів через пікантний смак і використання в солоних стравах.
Записатись на прийом
Заповніть форму, і ми зв'яжемося з Вами у найближчий час
Натискаючи на кнопку Відправити Ви даєте згоду на обробку даних, та погоджуєтеся з умовами угоди
Перевищено ліміт запитів. Спробуйте через 5 хв.