Як зберегти здоров'я після менопаузи?
Що таке менопауза?
Менопауза — етап життєвого циклу жінки, який характеризується припиненням менструацій і згасанням репродуктивної функції. Менопауза може настати у віці від 45 до 55 років і пов'язана з природним старінням організму. Під час менопаузи знижується рівень естрогену в крові та згасає фолікулярна функція яєчників.
Менопауза характеризується мізерними та нерегулярними місячними після 40 років. Інші симптоми менопаузи:
- погіршення настрою;
- безсоння;
- припливи (епізодичне відчуття тепла, що поширюється на обличчя, шию, груди);
- сухість піхви;
- підвищена пітливість;
- прискорене серцебиття.
Під час менопаузи можуть з'являтися коричневі виділення між циклами. Після 40 років у жінок може виникати затримка місячних, зміни в їхньому перебігу та регулярності. Рання менопауза може наставати до 40 років і може бути пов'язана з аутоімунними та гормональними порушеннями.
Чим менопауза відрізняється від перименопаузи та постменопаузи?
Перименопауза, менопауза та постменопауза — різні періоди загасання репродуктивної функції яєчників. Основні відмінності етапів згасання жіночої репродуктивної функції:
- перименопауза — перехідний період перед припиненням місячних. Період перед менопаузою може тривати кілька років і характеризується зниженням норми естрадіолу та естрогену. У пременопаузі можуть бути тривалі та нерегулярні місячні. Також у період пременопаузи можуть з'являтися коричневі виділення між місячними;
- менопауза — настає під час припинення менструації. Менопаузою вважається відсутність місячних впродовж 12 місяців поспіль;
- постменопауза — період після настання менопаузи, який триває до кінця життя.
Під час менопаузи знижується вироблення гормонів (естрогену, пролактину). Під час постменопаузи яєчники перестають виділяти фолікули, необхідні для зачаття. Менопауза — це частина клімаксу (загальне поняття, що використовується для опису згасання репродуктивної функції і включає в себе три стадії: перименопаузу, менопаузу та постменопаузу).
Поставте своє питання Гінекологу «ОН Клінік»
Що відбувається з організмом після менопаузи?
Під час менопаузи припиняються місячні та змінюється гормональний фон організму. Під час менопаузи знижується норма естрадіолу та пролактину в жінок, підвищується рівень лютеїнізуючого гормону. Інші зміни в організмі під час менопаузи:
- ослаблення кісток;
- погіршення пам'яті;
- збільшення ризику серцево-судинних захворювань;
- зниження лібідо;
- ослаблення м'язів тазового дна;
- уповільнення обміну речовин.
У жінок після менопаузи шкіра може ставати сухою та менш еластичною, з'являються зморшки. Також гормональні зміни в організмі можуть призвести до ламкості та випадання волосся.
Ризик яких захворювань підвищується після менопаузи?
Під час менопаузи збільшується ризик появи серозометри матки (скупчення серозної рідини), що може призвести до утворення міом або поліпів. За підвищення норми ендометрія матки в менопаузі можливий розвиток доброякісних і злоякісних новоутворень (гіперплазії ендометрія, раку шийки матки). Інші захворювання, які можуть виникнути після менопаузи:
- остеопороз (зниження щільності кісток);
- серцево-судинні захворювання (інсульт, інфаркт міокарда);
- ожиріння;
- цукровий діабет другого типу;
- патології щитоподібної залози (гіпотиреоз, гіпертиреоз);
- рак молочної залози;
- інфекції сечовивідних шляхів (цистит, уретрит);
- психоемоційні розлади (тривожно-депресивний розлад).
У менопаузі підвищується ризик розвитку фіброматозу матки (доброякісного розростання м'язових і сполучних тканин). Розміри матки та яєчників під час менопаузи зменшуються, що може призвести до появи цистаденоми яєчника (кістозного утворення) й ендометріозу. Підвищений естрадіол у жінок у менопаузі збільшує ймовірність розвитку новоутворень статевих органів.
Яких лікарів необхідно відвідувати після менопаузи?
За появи симптомів менопаузи необхідно записатися на консультацію гінеколога. На прийомі лікар проведе огляд на гінекологічному кріслі, збере анамнез і призначить додаткові методи дослідження (УЗД органів малого таза, мазок на флору і цитологію). За необхідності гінеколог призначить гормонально-замісну терапію або дасть рекомендації, як полегшити симптоми менопаузи.
Гінеколог може направити на аналіз крові на гормони та консультацію ендокринолога. Також можуть бути рекомендовані огляди у кардіолога та ревматолога, щоб виключити ризик серцево-судинних і кісткових захворювань.
Як подбати про себе після менопаузи?
Для підтримки жіночого здоров'я після менопаузи необхідно вести здоровий спосіб життя: правильно харчуватися, дотримуватися режиму сну та відпочинку, уникати стресів. Також необхідно проходити профілактичний огляд у гінеколога не рідше ніж двічі на рік, щоб унеможливити розвиток захворювань статевих органів.
Менопауза — це не хвороба, вона не потребує специфічного лікування та приймання ліків. За появи симптомів менопаузи (припливів, сухості піхви) гінеколог може призначити прийом препаратів, які нормалізують гормональний фон, або порекомендувати, як підтримувати здоров’я та гарне самопочуття. Не можна самостійно приймати пігулки під час менопаузи, всі препарати має призначати лікар після обстеження.
Як підтримувати здоров'я серця після менопаузи?
Після менопаузи ризик серцево-судинних захворювань у жінок збільшується у зв'язку зі зниженням рівня естрогену, який чинить захисну дію на серце та судини. Щоб підтримати здоров'я серця після менопаузи, потрібно виключити з меню їжу з високим вмістом холестерину (смажену, жирну, копчену їжу), відмовитися від паління та надмірного вживання алкоголю. Необхідно займатися помірними фізичними навантаженнями та стежити за вагою тіла. У період після менопаузи рекомендується проходити профілактичний огляд у кардіолога не рідше ніж один раз на рік.
Як підтримати здоров'я кісток після менопаузи?
Після менопаузи зменшується кісткова маса та збільшується ризик переломів. Рекомендації для підтримки здоров'я кісток:
- відмова від куріння та вживання алкоголю;
- підтримання здорової маси тіла;
- помірні фізичні навантаження;
- вживання кальцію та вітаміну D.
За спадкової схильності до остеопорозу необхідно проходити регулярні огляди у ревматолога (не рідше ніж раз на рік). Лікар може підібрати гормональні препарати та засоби для зміцнення кісткової маси.
Як зберегти здоров'я сечостатевої системи після менопаузи?
Зниження естрогену в період після менопаузи може збільшити ризик появи урогенітальних інфекцій. У жінок після 50 років послаблюються м'язи тазового дна, що може призвести до нетримання сечі.
Для підтримки здоров'я сечостатевої системи після менопаузи необхідно проходити профілактичні огляди в уролога та гінеколога. Також необхідно дотримуватися правил гігієни (підмиватися засобами для інтимної гігієни, носити білизну з натуральних тканин). Також під час менопаузи за сухості піхви та дискомфорту під час сексу гінеколог може призначити зволожувальні препарати та використання лубрикантів під час статевих актів.
Як менопауза впливає на сексуальне життя?
Втрата естрогену призводить до витончення стінок піхви та зниження їхньої еластичності, що може завдавати болю та дискомфорту під час сексу. Також зміна гормонального фону може призводити до зниження лібідо. Рекомендації щодо підтримання сексуального життя під час менопаузи:
- використання лубрикантів під час сексу;
- застосування крему з естрогеном при менопаузі для зміцнення стінок піхви;
- гормональна терапія;
- обговорення проблем зі статевим партнером.
Після менопаузи сексуальне життя не припиняється. Підтримка жіночого здоров'я, довірчі стосунки з партнером і регулярні обстеження у гінеколога допоможуть жити повноцінним сексуальним життям в період менопаузи.
Що робити за сухості піхви після менопаузи?
За сухості піхви після менопаузи можуть використовуватися гормональні та негормональні препарати. Гінеколог може призначити гормональні свічки або гелі від сухості піхви за менопаузи. Також можуть використовуватися препарати з гліцерином і гіалуроновою кислотою. Рекомендується застосовувати м'які неароматизовані засоби для інтимної гігієни та носити зручну бавовняну білизну.
Чи можна завагітніти, коли вже немає місячних?
У період пременопаузи вагітність малоймовірна, але можлива, тому необхідно використовувати контрацептиви для уникнення небажаного зачаття. Коли місячні закінчуються, у період менопаузи завагітніти неможливо, оскільки яєчники не виділяють необхідні для дітородної функції фолікули.
Як довго болять груди під час менопаузи?
Під час менопаузи відбувається гормональна перебудова організму. У зв'язку зі зменшенням пролактину та естрогену може з'являтися біль у грудях. Хворобливість грудних залоз може зберігатися протягом одного-двох років у період менопаузи. Якщо біль у грудях не минає під час постменопаузи, необхідно звернутися за консультацією до мамолога або гінеколога.
Чи всім необхідна ГЗТ після менопаузи?
ГЗТ (гормональна замісна терапія) — це медикаментозний метод корекції рівня гормонів в організмі (для заміщення естрогену та прогестерону, рівень яких знижується в період менопаузи). ГЗТ застосовується за сильних симптомів клімаксу та може призначатися гінекологом або ендокринологом. ГЗТ застосовується не для всіх жінок. За легких і помірних симптомів менопаузи, відсутності ризиків для здоров'я замісна гормональна терапія не призначається.
Як позбутися припливів?
Припливи — відчуття сильного жару, яке не пов'язане з зовнішніми чинниками. Способи позбутися припливів:
- замісна гормональна терапія;
- носіння легкого одягу з натуральних тканин;
- сон у прохолодній кімнаті;
- уникнення стресів;
- відмова від вживання гарячої їжі та алкоголю.
Рекомендується пити під час менопаузи багато води (не менше півтора літрів на добу), щоб нормалізувати водний баланс. Використання народних засобів від припливів під час менопаузи може погіршити самопочуття та посилити симптоми. Таблетки від припливів під час менопаузи можна застосовувати тільки за призначенням лікаря.
Як підтримувати красу та молодість після менопаузи?
Для підтримання краси та молодості після менопаузи рекомендується регулярно зволожувати шкіру та використовувати сонцезахисні засоби. Також необхідно зволожувати та живити волосся для збереження його краси. Гінеколог може порекомендувати пити під час менопаузи гормональні таблетки, щоб не старіти й підтримувати здоров'я. Інші способи підтримання краси та молодості після менопаузи:
- дотримуватися принципів правильного харчування;
- фізичні навантаження;
- вітамінні комплекси та комплекси мінералів;
- доглядові процедури у косметолога;
- ін'єкції гіалуронової кислоти і ботулотоксину;
- пластика обличчя;
- підтяжка грудей;
- абдомінопластика (пластика живота).
Прибрати зайві жирові відкладення можна за допомогою ін'єкцій ліполітиків чи ліпосакції (хірургічного видалення жирової тканини). Перед проведенням пластичних операцій необхідно обстежитися у терапевта, щоб виключити можливі протипоказання.
Як харчуватися після менопаузи?
Харчування після менопаузи має бути збалансованим і різноманітним. Раціон має містити білкову їжу (нежирні сорти м'яса і риби, бобові), овочі та фрукти, злакові. Для профілактики остеопорозу рекомендується вживати продукти, багаті кальцієм (сир, кисломолочний сир, кефір).
Слід виключити після менопаузи солодку, смажену, солону, жирну їжу. Також необхідно відмовитися від вживання алкоголю і продуктів з високим вмістом холестерину (жирних сортів м'яса).
Як зупинити набір ваги після менопаузи?
Після менопаузи сповільнюється обмін речовин, і жінка може набирати зайву вагу. Зупинити набір ваги допоможуть правильне харчування, багате на вітаміни та клітковину, регулярні фізичні вправи (двічі-тричі на тиждень), повноцінний сон (щонайменше сім годин) і дотримання питного режиму. за різкого набору ваги необхідно звернутися за консультацією до ендокринолога.
Яка фізична активність потрібна після менопаузи?
Після менопаузи рекомендується регулярне кардіо і силове навантаження (не менше двох-трьох разів на тиждень. Корисна фізична активність після менопаузи:
- біг;
- ходьба;
- аеробіка;
- їзда на велосипеді;
- плавання;
- танці;
- аквааеробіка.
Регулярні тренування необхідні для підтримання здорової маси тіла та зниження ризику розвитку ожиріння. Оптимальне навантаження може підібрати тренер.
Які вітаміни приймати після менопаузи?
Прийом вітамінів благотворно впливає на обмін речовин і роботу організму. Необхідні вітаміни та мінерали під час менопаузи:
- калій;
- кальцій;
- магній;
- вітаміни групи В;
- вітамін Е;
- залізо;
- вітамін D;
- вітамін С.
Визначити нестачу вітамінів в організмі можна за допомогою лабораторних аналізів. Вітамінні комплекси має призначати терапевт або гінеколог після обстеження.
Як підтримати своє психічне здоров'я після менопаузи?
Зміна гормонального фону після менопаузи може негативно впливати на психічне здоров'я. Можлива поява перепадів настрою в жінок, розвиток депресії та тривожності. За появи симптомів дратівливості, плаксивості, зниження настрою рекомендується звернутися до психіатра або психотерапевта, щоб підібрати курс терапії. Лікар може призначити заспокійливі, протитривожні засоби, антидепресанти.
У нашого блогу є власні канали в телеграмі та вайбері, в яких ми розповідаємо корисні та цікаві речі про здоров'я. Підписуйтесь, щоб зробити турботу про власне здоров'я та здоров'я сім'ї комфортною та легкою.