Logo
0 800 30 11 77

Остеопороз: перші симптоми, лікування та профілактика

Остеопороз: перші симптоми, лікування та профілактика
Читати 22 хвилини | Створено: 21 травня 2024 | Оновлено: 21 травня 2024 | 1068 1068
За статистикою, остеопороз кісток діагностовано у 200 млн. людей у ​​світі. З низькою кістковою масою та патологічними переломами стикається 51,5% жінок та 33,5% чоловіків віком від 50 років.

Що таке остеопороз?

Здорові кістки – це міцні та щільні структури, які забезпечують підтримку тіла та захищають внутрішні органи. Кісткова тканина постійно оновлюється: старі кісткові клітини руйнуються та замінюються новими. В результаті підтримується міцність та цілісність кісток.

Остеопороз – це хронічне захворювання скелетної системи, що характеризується зниженням мінеральної щільності та кісткової маси, зміною структури та міцності кістки. Захворювання розвивається, коли стара кісткова тканина не встигає своєчасно замінюватися на нову. При остеопорозі кістки стають крихкими, тонкими і ламкими, що робить їх більш схильними до переломів. За підозри на остеопороз необхідна консультація ендокринолога або ревматолога.

Які причини остеопорозу?

Поставте своє питання Ендокринологу
«ОН Клінік»

У дитинстві та підлітковому віці нова кісткова тканина утворюється швидше, ніж руйнується стара, що призводить до поступового збільшення кісткової маси. Після 20 років процес формування кісток уповільнюється, після 30 років – кісткова маса досягає максимуму.

Причиною розвитку остеопороз є ослаблення та руйнування кісткової тканини, яке відбувається через вікові зміни, гормональні коливання або захворювання внутрішніх органів. Чинники ризику остеопорозу:

 • спадкова схильність;
 • надмірне вживання алкоголю;
 • сидячий образ життя;
 • відсутність фізичної активності;
 • невелика статура або зайва худорлявість;
 • порушення функції щитовидної залози (гіпертиреоз, гіпотиреоз, тиреотоксикоз);
 • гіперактивність надниркових залоз та паращитовидної залози;
 • цукровий діабет першого-другого типів;
 • аутоімунні захворювання (наприклад, ревматоїдний артрит, системний червоний вовчак, розсіяний склероз);
 • захворювання крові (лейкемія, лімфома, серповидно-клітинна анемія);
 • розлади нервової системи (наприклад, хвороба Паркінсона);
 • запальні захворювання кишківника (неспецифічний виразковий коліт, хвороба Крона);
 • патології дихальної системи (у тому числі емфізема, хронічна обструктивна хвороба легень);
 • вірус імунодефіциту людини чи СНІД;
 • розлади харчової поведінки (наприклад, анорексія);
 • поліомієліт і постполіомієлітний синдром;
 • викривлення хребта (сколіоз, кіфоз, лордоз);
 • операція на шлунку чи кишечнику (погіршує всмоктування кальцію);
 • тяжкі патології печінки чи нирок;
 • целіакія (викликана непереносимістю глютена);
 • множинна мієлома (форма лімфобластного лейкозу);
 • інсульт (різке порушення мозкового кровообігу);
 • ушкодження спинного мозку.

Підвищити ймовірність хвороби кісток можуть гормональні зміни в організмі. Низький рівень естрогену (наприклад, при менопаузі, раку молочної залози або надмірному рівні фізичної активності) прискорює процес руйнування кісткової тканини, оскільки гормон відіграє ключову роль у уповільненні активності остеокластів (клітин, що руйнують кістку). Остеопороз хребта частіше розвивається у чоловіків, які мають рак передміхурової залози (через різке зниження тестостерону).

Остеопороз колін і стоп може розвинутись через безконтрольний прийом кортикостероїдних препаратів, оскільки стероїди перешкоджають відновленню кісткової тканини. Ймовірність ламкості кісток підвищується в тривалому прийомі протиепілептичних та протиракових препаратів, інгібіторів протонної помпи, селективних інгібіторів зворотного захоплення серотоніну, тіазолідиндіонів.

Дієта з низьким вмістом кальцію та вітаміну D у раціоні може вплинути на щільність кісток та підвищити ризик остеопорозу стопи. Дотримання обмежувальних дієт, недостатнє споживання білка можуть збільшити ймовірність втрати кісткової маси.

Нікотин сприяє розвитку остеопорозу хребців, оскільки він погіршує кровопостачання кісток, знижує рівень кальцію в організмі, зменшує ефективність абсорбції (всмоктування) кальцію і вітаміну D. Куріння порушує баланс між резорбцією (руйнуванням) та утворенням нової кісткової тканини, пригнічуючи активність остеобластів (клітин, що утворюють кістку) та стимулюючи остеокласти (клітини, що руйнують кістку).

Яким буває остеопороз?

Виділяють первинний (викликаний віковими чи гормональними змінами) та вторинний (розвивається на тлі інших захворювань) остеопороз.

Види остеопорозу

Тип

Характеристика

Старечий остеопороз

Зазвичай розвивається у жінок і чоловіків після 70 років, пов'язаний із природним процесом старіння, при якому маса та щільність кісток зменшуються. Захворювання є результатом тривалого зниження рівня мінеральних речовин (наприклад, кальцію) в організмі, зменшення фізичної активності та загального погіршення здоров'я кісткової тканини.

Ювенільний остеопороз

Виникає у дітей та підлітків у період активного зростання. У більшості випадків ювенільний остеопороз проходить у міру дорослішання дитини та нормалізації гормонального балансу.

Постменопаузальний остеопороз

Розвивається у жінок після менопаузи через різке зниження рівня естрогену, що значно прискорює процес втрати кісткової маси. З огляду на гормональних змін відбувається збільшення активності остеокластів, тоді як активність остеобластів залишається колишньої чи знижується.

Ідіопатичний остеопороз

Остеопороз, причину розвитку якого встановити не вдається. Найчастіше зустрічається у чоловіків середнього віку та підлітків, кісткова маса може зменшитися раптово та значно.

Дифузний остеопороз

Характеризується рівномірним зменшенням щільності кісткової тканини по всьому скелету, що робить кістки більш крихкими і схильними до переломів. Цей стан не обмежується конкретною ділянкою скелета і торкається всіх кісток організму.

Системний остеопороз

Як і дифузний, системний остеопороз також уражає весь скелет, проте призводить до значного зменшення кісткової маси у всіх кістках тіла. Може бути спричинений ендокринними розладами, ревматологічними захворюваннями, хронічними запальними процесами, а також метаболічними порушеннями.

Плямистий остеопороз

Супроводжується наявністю ділянок кісткової тканини зі зниженою щільністю, що чергуються з ділянками нормальної густини. При плямистому остеопороз кістки на рентгені виглядають як «плями» (через різну щільність кісткової тканини).

Регіонарний остеопороз

Обмежений певним регіоном або частиною скелета (наприклад, однією кінцівкою чи грудним відділом хребта). Може бути спричинений місцевими факторами: тривалою іммобілізацією кінцівки, травмою, запаленням або неврологічними розладами.

Які симптоми остеопорозу?

На ранніх стадіях остеопороз протікає безсимптомно або має не яскраво виражені ознаки. Перші симптоми остеопорозу з'являються при прогресуванні захворювання та значному витончення кісткової тканини.

Стадії остеопорозу

Стадія

Опис

Остеопенія

Помірне зменшення кісткової маси, кісткова густина залишається в межах норми або трохи нижче. При остеопенії структура кісткової тканини ще порушена, кістки зберігають свою міцність.

Ранній остеопороз

Значне зменшення кісткової маси, щільність кісток нижча за норму. При остеопорозі 1 ступеня спостерігається початкове порушення будови кісткової тканини, що підвищує ризик переломів при сильних впливах (наприклад, падінні). У пацієнта з'являються перші сигнали остеопорозу - легкі болі, що тягнуть, які мають епізодичний характер і проходять самостійно.

Помірний остеопороз

Сильне зменшення щільності кісткової тканини, кістки стають крихкими і схильними до переломів. При остеопорозі 2 ступеня структура кісткової тканини значно порушена, що призводить до збільшення кількості остеокластів та зменшення кількості остеобластів.

Тяжкий остеопороз

Дуже низька кісткова густина, значне порушення структури кісток. На третій стадії кістки втрачають значну частину своєї маси і структури, що робить їх надзвичайно крихкими і схильними до переломів навіть при мінімальних навантаженнях (наприклад, при різкому повороті пензлем). Зміни в кістковій тканині стають незворотними, вилікувати остеопороз неможливо.

Остеопороз ще називають «тихою хворобою», оскільки часто симптоми у чоловіків та жінок відсутні до моменту перелому кістки. Можливі симптоми остеопорозу:

 • зменшення зросту;
 • порушення постави;
 • задишка або утруднене дихання.

Біль при остеопорозі може локалізуватися в шийному, грудному, поперековому або крижовому відділі хребта, нижніх та верхніх кінцівках. Больовий синдром зазвичай має тягнучий та періодичний характер. Остеопороз може послабити щелепну кістку, що збільшує ризик втрати зубів та ускладнює загоєння після стоматологічних процедур.

З переломами через остеопороз хребта та ребер стикається 50% жінок та 25% чоловіків мінімум один раз протягом життя. Залежно від стадії хвороби і ступенів крихкості кісток перелом можливий в ударі об меблі, чханні, кашлі або нахилі.

Який лікар лікує остеопороз?

На діагностиці та лікування остеопорозу спеціалізується ендокринолог та ревматолог. Залежно від причини захворювання пацієнта також можуть направити на консультацію до інших вузькопрофільних лікарів (наприклад, гінеколога, уролога, гастроентеролога) для підбору курсу терапії для лікування основної патології.

Як діагностують остеопороз?

Діагностика остеопорозу починається з вивчення симптомів, збору особистого та сімейного анамнезів пацієнта. При підозрі на остеопороз звичайний рентген не використовується, оскільки дослідження не здатне виявити незначне зменшення густини кісткової тканини.

Сканування DEXA допомагає діагностувати остеопороз, вимірюючи щільність кісткової тканини у різних частинах тіла (зазвичай патології виявляються у хребті та стегні). При скануванні використовуються два рентгенівські промені з різною енергією для отримання точних даних про мінеральну щільність кістки. Результати порівнюються з нормальними значеннями, що дозволяє визначити ступінь зниження щільності кісткової тканини та оцінити ризик переломів.

Специфічних аналізів на остеопороз не існує. Однак лікар може призначити аналізи крові (наприклад, на гормони, рівень глюкози) для визначення причини ламкості кісток.

Методи лікування остеопорозу

Ліки від остеопорозу та його дозування підбирається лікарем залежно від густини кісток. Таблетки та уколи від остеопорозу спрямовані на запобігання переломам. Медикаментозне лікування остеопорозу.

 • бісфосфонати. При остеопорозі бісфосфонати перешкоджають руйнуванню кісткової тканини, інгібуючи (пригнічуючи) діяльність остеокластів. Вони також можуть сприяти збільшенню щільності кісток та зниженню ризику переломів;
 • біологічні препарати.Таблетки від остеопорозу впливають на клітини-остеобласти та остеокласти, регулюючи процес відновлення кісткової тканини;
 • засоби з паратиреоїдним гормоном. Препарати від остеопорозу стимулюють утворення нової кісткової тканини, допомагають збільшити щільність кісткової тканини, зменшити ризик переломів та покращити структуру кісток у пацієнтів з остеопорозом ніг та кистей рук;
 • селективні модулятори рецепторів естрогену. Впливають на естрогенові рецептори в кістковій тканині, стимулюючи процеси формування та ремоделювання кісток. Препарати допомагають збільшити щільність кісткової тканини та знизити ризик переломів у жінок під час клімаксу;
 • замісна гормональна терапія. Включає прийом естрогенів та прогестерону для компенсації дефіциту гормонів.

Лікар може призначити вітаміни від остеопорозу, спрямовані на підтримку загального здоров'я пацієнта та запобігання переломам. Кальцій відіграє ключову роль у формуванні та зміцненні кісток, тому прийом препаратів з його змістом допомагає запобігти втраті кісткової маси при остеохондрозі. Також кальцій сприяє загоєнню переломів, зміцнюючи кісткову тканину та забезпечуючи її достатньою щільністю для ефективного відновлення, що може прискорити процес загоєння та знизити ризик повторних переломів.

Для кращого засвоєння кальцію лікар також призначає добавки магнію та вітаміну D. Магній бере участь у регуляції обміну кальцію в організмі, що сприяє правильному утворенню та зміцненню кісткової тканини. Вітамін D необхідний засвоєння кальцію з їжі та забезпечення його транспортування в кісткову тканину.

Знеболюючі препарати при остеопорозі допомагають зменшити біль, пов'язаний з переломами або деформаціями кісток, що підвищує комфорт пацієнта та полегшує його рух. Доглядає за остеопорозом зазвичай застосовуються для зменшення болю в ділянці уражених кісток або суглобів, а також сприяють зменшенню запалення та покращенню місцевого кровообігу.

Масаж при остеопорозі може допомогти у покращенні кровообігу та розслабленні м'язів, що може зменшити напругу та біль у ділянці хребта. Однак важливо проводити масаж обережно, уникаючи сильного тиску на кістки, щоб не спричинити пошкодження кістки.

Як зняти гострий біль при остеопорозі?

Кісткові зміни, пов'язані з остеопорозом, можуть призводити до стиснення нервових закінчень або пошкодження навколишніх тканин, викликаючи дискомфорт і біль у ногах та спині. При остеопорозі ребер біль може посилюватися при глибокому вдиху, колінного суглоба – при бігу, присіданнях, спуску та підйомі сходами, хребта – при нахилах, тривалому сидінні, поворотах.

Знеболювальні мазі при остеопорозі зазвичай містять анальгетики (наприклад, ментол або камфору), які можуть створювати відчуття охолодження або тепла, допомагаючи знизити біль та дискомфорт у ділянці уражених кісток або суглобів. Деякі мазі також містять протизапальні компоненти, які можуть зменшити запалення та покращити кровообіг, сприяючи полегшенню болю.

Як лікувати остеопороз у домашніх умовах?

Лікування остеопорозу в домашніх умовах проводиться за допомогою призначених лікарем препаратів. Лікар також може підібрати комплекс лікувальної фізкультури для самостійного виконання пацієнтом.

Лікарі рекомендують дорослим 19-64 років займатися аеробною активністю помірної інтенсивності (наприклад, їздою велосипедом, швидкою ходьбою) не менше 150 хвилин на тиждень. Силовими вправами потрібно займатись не менше двох днів на тиждень. Користь вправ при остеопорозі:

 • зміцнення кісток. Регулярні фізичні вправи сприяють зміцненню кісткової тканини та запобіганню її подальшому руйнуванню;
 • поліпшення м'язової сили та координації. Вправи знижують навантаження на хребет, стабілізує його положення та зменшує ризик пошкоджень, допомагаючи пацієнтам краще контролювати своє тіло та підтримувати правильну поставу;
 • розвиток гнучкості та рівноваги. Гімнастика допомагає покращити рухливість хребта, знизити напругу в області міжхребцевих дисків та покращити координацію рухів, що сприяє зниженню болю та зменшенню ризику загострень;
 • покращення загального здоров'я. Фізична активність допомагає покращити загальне здоров'я, включаючи серцево-судинну систему, обмін речовин та психічний стан;
 • підвищення якості життя. Регулярні вправи покращують настрій, підвищують самооцінку та впевненість у своїх силах.

При остеохондрозі рекомендується уникати вправ, які можуть підвищити навантаження на хребет та збільшити ризик травмування. Наприклад, присідання з додатковою вагою або скручування можуть прискорити деформацію хребта і викликати болючі відчуття. Також слід уникати різких рухів та нахилів, які можуть призвести до додаткових пошкоджень міжхребцевих дисків.

Чи можна лікувати остеопороз народними методами?

Народні засоби (наприклад, настоянки та відвари) не є ефективним способом лікування остеохондрозу, оскільки вони не впливають безпосередньо на причину захворювання (деформації хребта або пошкодження міжхребцевих дисків). При лікуванні остеопорозу народними засобами у жінок похилого віку та чоловіків без використання підібраних лікарем ліків підвищується ризик переломів, оскільки руйнація кісткової тканини не сповільнюється.

Особливості остеопорозу у дітей

Ідіопатичний остеопороз у дітей розвивається через швидке збільшення кісткової маси, зазвичай є тимчасовим і проходить до 20-25 років (при уповільненні формування кісткової тканини). Чинники, що підвищують ризик вторинного остеопорозу у дітей:

 • дитячий церебральний параліч;
 • кістозний фіброз;
 • ювенільний артрит;
 • спадкові захворювання (наприклад, недосконалий остеогенез);
 • порушення обміну амінокислот (гомоцистинурія);
 • синдроми мальабсорбції;
 • відсутність чи надмірна фізична активність.

Для діагностики можуть використовуватись панель остеопорозу (включає вітамін D, кальцій та фосфор) та сканування DEXA. Курс терапії при ювенільному остеопорозі включає прийом ліків, вітамінів, нормалізацію ваги, підтримання фізичної активності, а також обмеження напоїв, що містять кофеїн. При неправильному чи несвоєчасному лікуванні остеопороз може призвести до частих переломів, порушення зростання, викривлення верхнього відділу хребта.

Ускладнення остеопорозу

Найбільш серйозним ускладненням остеопорозу є переломи кісток (особливо у сфері хребта чи стегна). Переломи стегна при остеохондрозі можуть призвести до інвалідності та підвищеному ризику смерті протягом першого року після травми

Для запобігання переломам, спричиненим остеохондрозом, необхідно відмовитися від деяких видів діяльності, убезпечити будинок чи квартиру. Рекомендації, які допомагають знизити ризик переломів:

 • не приймайте препарати, що викликають сонливість, порушення рівноваги та координації;
 • приберіть усі предмети домашнього вжитку (наприклад, килимки), які можуть підвищити ризик падіння;
 • залишайте приглушене світло в коридорі на ніч або поставте біля ліжка маленький світильник;
 • встановіть захисні поручні у ванній кімнаті;
 • носіть взуття за розміром, віддавайте перевагу низьким підборам;
 • встановіть не ковзне покриття для підлоги;
 • відмовтеся від прогулянок у морозні дні;
 • не піднімайтеся на столи та стільці без підтримки;
 • використовуйте захисне спорядження під час занять фізичною активністю.

При прогресуванні остеопорозу та появі складнощів при ходьбі необхідно використовувати тростину або ходунки. Для підбору опорних пристроїв рекомендується звернутися до лікаря, оскільки тростини і ходунки повинні відповідати зростанню та статурі пацієнта.

Профілактика остеопорозу

Регулярна фізична активність допомагає знизити ризик зменшення кісткової маси та руйнування тканин. Профілактика остеопорозу:

З березня по вересень рекомендується регулярно гуляти на вулиці, оскільки сонячне світло стимулює вироблення вітаміну D, який допомагає організму нормально засвоювати кальцій. У холодні місяці необхідно отримувати вітаміни з раціону або приймати добавки з вітаміном D (при виявленні дефіциту).

Харчування при остеопорозі

Дієта при остеопорозі має бути збалансованою, містити велику кількість кальцію, вітамінів D, К та С, калію, магнію. Заборонені продукти при остеопорозі:

 • червоне м'ясо (свинина, баранина);
 • хлібобулочні вироби;
 • солодощі (торти, тістечка, печиво);
 • пшеничні висівки;
 • фастфуд та снеки (чіпси, сухарики);
 • кофеїновмісні напої;
 • алкоголь.

Також слід уникати продуктів, які містять оксалати – сполуки, що «зв'язуються» з кальцієм, що може призвести до зниження мінеральної густини кісток. Оксалати містяться в листовій зелені, бобових (наприклад, квасолі, гороху, сочевиці).

Дієта при остеопорозі

Група продуктів

Приклади

Риба

Лосось, скумбрія, тунець, сардини

М'ясо

Курка, індичка, кролик без шкіри

Фрукти

Банани, папайя, апельсини, грейпфрути

Овочі

Червоний болгарський перець, брюссельська капуста, брокколі, картопля, буряк

Сухофрукти

Чорнослив, родзинки

Молочні продукти

Знежирене молоко, кефір, йогурт, сир

Харчування при переломах, спричинених остеопорозом, повинно включати продукти з підвищеним вмістом кальцію. У раціон потрібно включити молочні продукти, зелені листові овочі, рибу, соєві напої з кальцієм та цільнозернові продукти.

Меню на тиждень при остеопорозі

При остеопорозі рекомендується робити чотири-п'ять прийомів їжі, невеликими порціями. Зразкове меню на тиждень запропоновано нижче.

Дієта при остеопорозі на тиждень

День тижня

Сніданок

Перекус

Обід

Полудень

Вечеря

Понеділок

Вівсянка на молоці з ягодами

Йогурт з мигдалем

Курячі грудки з кіноа і брокколі

Сир з медом та горіхами

Лосось на грилі з овочами та рисом

Вівторок

Омлет з овочами та сиром

Фруктовий салат

Стейк лосося с бататом и шпинатом

Смузі з бананом та кефіром

Тушкована індичка з овочевим рагу

Середа

Сир із ягодами та медом

Жменя горіхів

Рибний суп з лососем та зеленню

Яблуко з арахісової пастою

Курка з кіноа та зеленими овочами

Четвер

Грецький йогурт із фруктами

Сирна запіканка

Овочевий суп та запечена риба

Кефір з вівсяними печивами

Телятина з картопляним пюре та салатом

П'ятниця

Оладки з кабачків із йогуртом

Сирники з родзинками

Філе індички з гречкою та зеленню

Мигдаль та сухофрукти

Фаршировані перці з м'ясом та рисом

Субота

Каші на молоці з фруктами

Йогурт з горіхами

Курячий суп з овочами

Сир із ягодами

Рибні котлети з тушкованими овочами

Неділя

Омлет із зеленню та помідорами

Шматок сиру та груша

Запечена риба з картоплею

Фруктовий йогурт

Філе курки з овочевим салатом

Рецепти страв при остеопорозі

1

Вівсянка на молоці з ягодами

Остеопороз: перші симптоми, лікування та профілактика
Підготовка
5 хвилин
Приготування
10 хвилин
Загальний час
15 хвилин
Ккал на порцію
104
Кількість порцій
2

Інгредієнти

 • вівсяні пластівці – 50 г
 • молоко 1% – 200 мл
 • свіжі чи заморожені ягоди – 50 г
 • мед – 1 ч.л.
 • горіхи (мигдаль або волоські) – 20 г
 • щіпка кориці (за бажанням)
 1. У каструлі доведіть молоко до кипіння на середньому вогні.
 2. Додайте вівсяні пластівці та зменшіть вогонь до низького.
 3. Варіть, помішуючи, близько 5-7 хвилин до загусання.
 4. Поки вівсянка вариться, ретельно вимийте ягоди. При використанні заморожених ягід їх потрібно заздалегідь дістати.
 5. Додайте ягоди до готової вівсянки та ретельно перемішайте. Варіть ще 1-2 хвилини, щоб ягоди прогрілися.
 6. Зніміть вівсянку з вогню та додайте мед. Добре перемішайте.
 7. Подавайте вівсянку гарячою, посипавши зверху горіхами та дрібкою кориці за бажанням.
2

Курка з кіноа та брокколі

Остеопороз: перші симптоми, лікування та профілактика
Підготовка
15 хвилин
Приготування
40 хвилин
Загальний час
55 хвилин
Ккал на порцію
193
Кількість порцій
2

Інгредієнти

 • куряче філе – 150 г
 • кіноа – 50 г
 • броколі – 100 г
 • оливкова олія – 1 ст. л.
 • лимонний сік – 1 ст. л.
 • чеснок – 1 зубчик
 • сіль та перець – за смаком
 • петрушка (свіжа) – до смаку
 1. Промийте кіно під холодною водою, покладіть крупу в каструлю зі 100 мл води. Доведіть до кипіння, потім зменшіть вогонь до мінімуму і варіть під кришкою 15 хвилин, доки вода повністю не вбереться. Зніміть з вогню та залиште на 5 хвилин.
 2. Розігрійте оливкову олію на сковороді на середньому вогні. Куряче філе посоліть, поперчіть і додайте подрібнений часник. Обсмажте м'ясо по 5-7 хвилин з кожного боку до золотистого кольору та готовності. Зніміть сковороду з вогню та збризкайте філе лимонним соком.
 3. У невеликій каструлі доведіть воду до кипіння, додайте щіпку солі. Розділіть броколі на суцвіття і варіть у киплячій воді 3-4 хвилини до м'якості. Злити воду і охолодити брокколі під холодною водою, щоб зберегти яскравий зелений колір.
 4. Викладіть кіноа на тарілку, наріжте м'ясо скибочками і розмістіть поверх кіноа, додайте відварену брокколі. Посипте свіжою нарізаною петрушкою до смаку.
3

Лосось на грилі з овочами та рисом

Остеопороз: перші симптоми, лікування та профілактика
Підготовка
10 хвилин
Приготування
35 хвилин
Загальний час
45 хвилин
Ккал на порцію
283
Кількість порцій
1

Інгредієнти

 • філе лосося – 150 г
 • рис (бурий чи білий) – 50 г
 • броколі – 50 г
 • морква – 1 шт.
 • червоний болгарський перець – 1 прим.
 • оливкова олія – 1 ст. л.
 • лимонний сік – 1 ст. л.
 • сіль та перець – за смаком
 • свіжий кріп чи петрушка – до смаку
 1. Промийте рис під холодною водою, покладіть крупу в каструлю зі 100 мл води. Доведіть до кипіння, потім зменшіть вогонь до мінімуму, накрийте кришкою і варіть 15-20 хвилин до готовності.
 2. Підготуйте овочі: наріжте броколі на суцвіття, моркву – скибочками, а болгарський перець – смужками.
 3. Розігрійте гриль чи сковороду-гриль на середньому вогні. Змастіть філе лосося оливковою олією, посоліть і поперчіть до смаку. Обсмажте лосось на грилі по 3-4 хвилини з кожного боку до золотистого кольору та готовності.
 4. В іншій сковороді розігрійте трохи оливкової олії на середньому вогні. Додайте брокколі, моркву та болгарський перець. Обсмажуйте овочі, помішуючи, близько 5-7 хвилин до м'якості, потім посоліть і поперчіть до смаку.
 5. Коли лосось буде готовий, збризкайте його лимонним соком.
 6. Викладіть рис на тарілку, додайте обсмажені овочі та покладіть зверху філе лосося.
 7. Посипте блюдо свіжим кропом або петрушкою до смаку.

У нашого блогу є власні канали в телеграмі та вайбері, в яких ми розповідаємо корисні та цікаві речі про здоров'я. Підписуйтесь, щоб зробити турботу про власне здоров'я та здоров'я сім'ї комфортною та легкою.

Ендокринологія в ОН Клінік Кропивницький

Остеопороз: перші симптоми, лікування та профілактика - Русіна Ірина Олександрівна
Русіна Ірина Олександрівна
ОН Клінік Кропивницький
бульвар Студентський, 6/5
Графік роботи:
Пн - Пт: 8:00 - 20:00;
Сб: 8:00 - 17:00

Популярні питання

1. Як зміцнити кістки у літньому віці?

Регулярні фізичні вправи сприяють зміцненню кісток, покращенню балансу та зниженню ризику переломів. Рекомендації щодо фізичної активності для людей віком від 65 років:

 • легка фізична активність щодня;
 • вправи на силу, гнучкість та координацію двічі на тиждень;
 • помірна фізична активність щонайменше 150 хвилин на тиждень;
 • скорочення часу, що проводиться у положенні сидячи або лежачи.

До легкої фізичної активності відносять вставання з ліжка, повільну ходьбу, виконання домашніх справ (наприклад, застилання ліжка, збирання, приготування їжі). Помірна фізична активність включає водну аеробіку, їзду велосипедом, настільний теніс, піший туризм, фітнес, плавання.

2. Що не можна робити при остеопорозі?

На остеопороз колінного та ліктьового суглобів не рекомендується піднімати тяжкості або займатися активними видами спорту (наприклад, футболом, баскетболом), які можуть підвищити ризик переломів. Також слід уникати куріння та вживання алкоголю, оскільки шкідливі звички можуть погіршити стан кісток. Важливо уникати тривалого сидіння або стояння у нерухомому положенні, щоб не створювати додаткове навантаження на хребет та суглоби.

3. Як відрізнити остеопороз від метастазів?

Відрізнити остеопороз від метастазів можна за допомогою додаткових методів діагностики: рентгенографії, магнітно-резонансної (МРТ) або комп'ютерної (КТ) томографії. Остеопороз характеризується загальним зменшенням щільності кісткової тканини, що відбивається на рентгені як розрідження кісток без явних осередкових змін. На відміну від остеопорозу, метастази часто є осередками змін за участю кількох кісток. Також метастази можуть супроводжуватись іншими ознаками раку (наприклад, наявністю пухлини в інших органах), які можуть показати МРТ або КТ.

4. Як лікувати остеопороз у жінок?

Лікування остеопорозу у жінок похилого віку включає комплексний підхід, починаючи зі збільшення споживання кальцію та вітаміну D, регулярних вправ для зміцнення кісток та зниження ризику переломів. Лікар також може призначити ліки (бісфосфонати, біологічні препарати чи гормональні засоби), щоб збільшити кісткову щільність та знизити ризик переломів у жінок у постменопаузальному періоді.

5. Який кальцій краще приймати при остеопорозі?

При остеопорозі краще пити кальцій карбонат чи цитрат. Карбонат містить більше елементарного кальцію, що робить його більш ефективним як додаток для збільшення кальцієвого поглинання. Однак кальцій цитрат краще засвоюється в умовах зниженої кислотності шлункового соку, що робить його кращим для людей із проблемами шлунка або тих, хто приймає інгібітори протонної помпи.

Кальцій завжди приймається разом із вітаміном D, який допомагає його засвоєнню.

Рекомендації щодо дозування кальцію та вітаміну D

Категорія пацієнтів

Кальцій (мг)

Вітамін D (МО)

Дорослі до 50 років

1000

400-800

Жінки 51-70 років

1200

400-800

Чоловіки 51-70 років

1000

400-800

Дорослі віком від 71 року

1200

800

Точне дозування харчових добавок може відрізнятися залежно від індивідуальних обставин (наприклад, тяжкого ступеня остеопорозу). При переломах, крім ліків лікар також додатково збільшує дозування кальцію.

6. Остеопороз – це рак?

Остеопороз не є раком. При остеопорозі кістки стають крихкими та схильними до переломів через втрату кісткової маси. Остеопороз виникає через дисбаланс між процесами росту та руйнування кісткової тканини, тоді як рак – це група захворювань, при яких в організмі утворюються злоякісні пухлини з клітин, що аномально ростуть.

Рейтинг статті:
5 з 5 на основі 1 оцінки
Остеопороз: перші симптоми, лікування та профілактика
Лікар-ендокринолог. Друга категорія.
Остеопороз: перші симптоми, лікування та профілактика
Лікар-терапевт. Стаж роботи 7 років.

Інші статті на тему

Коментарі

Валентина 2 тижні тому
Доброго дня, моїй бабусі призначили укол від остеопорозу раз на півроку. Скажіть, чому ліки вживають так рідко? Як допомагає цей препарат, якщо його використовують лише двічі на рік?
Відповісти
Доброго дня, деякі препарати від остеопорозу (наприклад, бісфосфонати) приймаються рідко, тому що мають довгострокову дію, уповільнюючи руйнування кісткової тканини та збільшуючи щільність кісток. Зазначені ліки працюють шляхом пригнічення активності остеокластів, що допомагає підтримувати кісткову масу та знижує ризик переломів протягом тривалого часу після кожної ін'єкції. Такий режим зручний для пацієнтів та забезпечує стабільний терапевтичний ефект.
Наталя 2 тижні тому
Доброго дня, вчора на прийомі лікар діагностував дифузний остеохондроз, проте я вперше чую про це захворювання, а лікар нічого пояснювати не став. Можете сказати, дифузний остеопороз – це рак? Як лікується це захворювання?
Відповісти
Доброго дня. Дифузний остеопороз не є раком. Це стан, при якому кісткова тканина стає рівномірно тонкою та крихкою по всьому скелету. Лікування дифузного остеопорозу включає прийом кальцію та вітаміну D, застосування бісфосфонатів, а також зміну способу життя зі збільшенням фізичної активності та відмовою від шкідливих звичок.
Галина 3 тижні тому
Доброго вечора, я вже три роки лікуюся від остеопорозу. На щастя, у мене є лише перша стадія, яку ми змогли виявити під час профілактичного огляду. У мене є генетична схильність до низької щільності кісток, тому вирішила регулярно проходити тестування DEXA, що й допомогло мені своєчасно виявити хворобу. Я чула, що допомагає золедронова кислота при остеопорозі. Чи так це? Як працює засіб?
Відповісти
Доброго вечора, золедронова кислота дійсно допомагає і може призначатися при остеопорозі. Кислота є бісфосфонатом, який уповільнює активність остеокластів – клітин, відповідальних за руйнування кісткової тканини. Це призводить до зниження кісткової резорбції, збільшення щільності кісток та зниження ризику переломів. Золедронова кислота зазвичай вводиться внутрішньовенно один раз на рік, що забезпечує тривалий терапевтичний ефект та зручність для пацієнта (особливо порівняно з іншими бісфосфонатами, які можуть вимагати частішого прийому).
Валерія 4 тижні тому
Доброго дня, мені 50 років, раніше нічого не турбувало, я вела активний спосіб життя і регулярно займалася фізичною активністю. Під час занять перечепилась, упала та зламала руку. Звернулась до лікаря, який після проведення різних тестів діагностував у мене остеопороз. Підкажіть, як зупинити остеопороз?
Відповісти
Доброго дня для зупинки прогресування остеопорозу важливо дотримуватися комплексного лікування, що включає прийом кальцію та вітаміну D, призначених лікарем медикаментів (наприклад, бісфосфонатів та біологічних засобів), регулярні фізичні вправи для зміцнення кісток. Зміна способу життя, включаючи відмову від куріння та обмеження споживання алкоголю, також суттєво допоможе у підтримці здоров'я кісток. Регулярні медичні огляди та дотримання рекомендацій лікаря допоможуть ефективно контролювати захворювання.
Марія 4 тижні тому
Доброго дня, моя бабуся (74 роки) страждає від остеопорозу колінних суглобів. Вона прочитала в Інтернеті, що є чудо-засіб, який допоможе при руйнуванні кісток. Чи правда, що одна ін'єкція нових ліків виліковує остеопороз? Завчасно дякую за відповідь.
Відповісти
Доброго дня, такого засобу, який виліковує остеопороз однією ін'єкцією, не існує. Остеопороз – це хронічне захворювання, що потребує комплексного підходу до лікування, що включає медикаментозну терапію, дієту, фізичні вправи та зміну способу життя. Заяви про «чудо-засоби» часто є недостовірними і можуть вводити в оману, тому важливо консультуватися з лікарем та дотримуватися доведених методів лікування.
Записатись на прийом
Заповніть форму, і ми зв'яжемося з Вами у найближчий час
Натискаючи на кнопку Відправити Ви даєте згоду на обробку даних, та погоджуєтеся з умовами угоди
Перевищено ліміт запитів. Спробуйте через 5 хв.

Не пропустіть оновлення від нас!

Обмінюємо email на корисну інформацію про ваше здоров’я. Нас читають понад 100 000 користувачів щомісяця. Приєднуйтесь і ви!
Підписуйтесь на наші соцмережі та вигравайте 1000 грн