Logo
0 800 30 07 00

Лікування діабету в Кропивницькому

Цукровий діабет — хронічне захворювання обміну речовин, що характеризується підвищеним рівнем глюкози в крові. Постійно високий рівень цукру призводить до пошкоджень серця, судин, нирок, нервів, очей.

Причини розвитку діабету

Концентрацію цукру (глюкози) в крові знижує інсулін — гормон, який синтезується в підшлунковій залозі. Якщо в організмі не виробляється інсулін (за діабету першого типу) або гормон не виконує свою функцію (діабет другого типу), рівень глюкози зростає. Основними причинами цукрового діабету першого типу є:

  • генетичні порушення;
  • інфекції, викликані ентеровірусами (поліомієліт);
  • вплив негативних чинників навколишнього середовища (забруднення повітря, стреси).

В основі діабету першого типу лежить реакція імунної системи на інсулін-продукуючі клітини підшлункової. Імунітет розпізнає їх як чужорідні, тому руйнує, тим самим зменшуючи кількість вироблюваного інсуліну в організмі (прихований або аутоімунний діабет). Подібне порушення може виникнути через генетичні мутації, вірусні інфекції (ентеровіруси можуть бути схожі на частини інсулін-продукуючих клітин, що змушує імунну систему помилково їх атакувати).

В основі діабету другого типу лежить інсулінорезистентність — стан, за якого інсулін не може проникати в клітини та доставляти глюкозу, тим самим знижуючи її концентрацію в крові. Іноді надлишок глюкози викликається порушенням роботи інсулін-продукуючих клітин клітин. Причинами розвитку інсулінорезистентного діабету є:

  • мутації в генах;
  • метаболічний синдром (взаємопов'язані порушення метаболізму);
  • прийом стероїдів.

Генетичні мутації можуть сприяти тому, що клітини підшлункової залози синтезують мало інсуліну або неактивні форми гормону. Ожиріння, порушення ліпідного обміну (високий рівень холестерину низької щільності) сприяють розвитку інсулінорезистентності. Стероїди імітують кортизол — гормон стресу, який у великих концентраціях знижує сприйнятливість жирових і м'язових клітин до інсуліну. Таким чином формується стероїдний діабет.

Гестаційний діабет розвивається під час вагітності. Точні причини виникнення діабету під час вагітності невідомі, проте ризик розвитку патології підвищується за надмірної ваги, низької фізичної активності, синдрому полікістозних яєчників.

Симптоми діабету

Зовнішніми ознаками цукрового діабету є сухість шкіри, виразки, що повільно гояться, різка втрата ваги. Виділяють також інші симптоми цукрового діабету:

  • часте сечовипускання;
  • підвищена спрага;
  • тяжкий голод;
  • високий рівень кетонових тіл у крові;
  • дратівливість;
  • втома.

Симптомами цукрового діабету у жінок можуть бути часті вагінальні інфекції та інфекції сечовивідних шляхів, зниження лібідо, розвиток синдрому полікістозних яєчників (може бути ознакою інсулінорезистентності). Цукровий діабет у чоловіків може супроводжуватися зниженням рівня тестостерону з подальшим зменшенням м'язової маси, зниженням лібідо, можливим розвитком ретроградної еякуляції (сперма виходить не в сечовипускальний канал, а в сечовий міхур). За появи перших ознак цукрового діабету рекомендується звернутися до ендокринолога.

Причиною зневоднення і частого сечовипускання може бути нецукровий діабет — захворювання, яке викликає дисбаланс рідини, внаслідок чого з організму виділяється занадто багато сечі. В основі порушення — дефіцит антидіуретичного гормону. Небезпека нецукрового діабету полягає в сильному зневодненні організму.

Лікування діабету в Кропивницькому

Для діагностики цукрового діабету лікар призначає здати лабораторний аналіз крові. Аналізи на цукровий діабет включають тест на глюкозу і глікований гемоглобін (показує процентний вміст цукру, пов'язаного з гемоглобіном). Визначення глюкози в крові проводиться тільки натщесерце, а тест на глікований гемоглобін не вимагає підготовки (не рекомендується проводити після кровотеч, переливання крові). Щоб визначити цукровий діабет, лікар може додатково призначити загальний аналіз сечі, який може показати наявність або відсутність кетонових тіл.

Лікування цукрового діабету першого типу (інсулінозалежний цукровий діабет) передбачає регулярне введення ін'єкцій інсуліну, часті перевірки рівня цукру в крові та контроль споживаних вуглеводів. За інсулінорезистентного діабету необхідно не тільки контролювати рівень цукру, а й коригувати спосіб життя: збалансувати харчування, збільшити фізичну активність. У ряді випадків пацієнтам з інсулінорезистентною формою діабету призначається інсулін.

Як повернути рівень цукру до норми?

Як повернути рівень цукру до норми?

Дієта за цукрового діабету складається з продуктів, які не підвищують рівень цукру в крові: жирні сорти риби (лосось, сардини), овочі, ягоди, яйця, горіхи, цільнозернові каші. За цукрового діабету можна їсти рафіновані злаки (макарони, хліб), смажену їжу, фруктові соки (без м'якоті). Серед заборонених продуктів за цукрового діабету виділяють алкоголь, цукерки, напої з доданим цукром, перероблені м'ясні продукти (ковбасу) і продукти з високим вмістом солі.

Надлишок цукру може пошкоджувати судини, тому за діабету можуть виникати серцево-судинні, неврологічні, ниркові захворювання тощо. Ускладненнями цукрового діабету можуть бути ішемічна хвороба серця, стенокардія, атеросклероз, нейропатії (оніміння кінцівок), хвороба Альцгеймера, ниркова недостатність, сліпота, депресія.

За неправильного лікування наслідком цукрового діабету може стати розвиток декомпенсованого цукрового діабету, який проявляється у вигляді кетоацидозу (висока концентрація кетонових тіл) і гіпоглікемічною комою (надлишок глюкози, сильне зневоднення організму). Обидва стани є показаннями для госпіталізації.

Для профілактики цукрового діабету рекомендується зменшити споживання цукру, регулярно займатися спортом. Вживання великої кількості цукру підвищує рівень інсуліну і може сприяти розвитку інсулінорезистентності. Регулярна фізична активність покращує сприйнятливість клітин до інсуліну і перешкоджає накопиченню зайвої жирової тканини.

Щоб записатися на консультацію до ендокринолога і вилікувати цукровий діабет у Кропивницькому в медичному центрі «ОН Клінік Кропивницький», заповніть форму запису на прийом або зателефонуйте за номером, зазначеним на сайті.

Русіна Ірина Олександрівна
Русіна Ірина Олександрівна
Лікар відділення ендокринології
Запис на прийом в «ОН Клінік» проводиться цілодобово!

Вартість прийому лікарів у Кропивницькому

Експрес-тест на глюкозу
100 грн
Консультація ендокринолога
ОНЛАЙН Консультація ендокринолога
ОНЛАЙН Консультація ендокринолога за кордон

Лікарі відділення ендокринології ОН Клінік Кропивницький

Відгуки про лікарів-ендокринологів у Кропивницькому

Висловлюю щиру подяку лікарю Русіній Ірині Олександрівні за чуйне і людяне ставлення до хворих і лікарський професіоналізм . Бажаю Вам, Ірино Олександрівно, нас...
Євгенія Володимирівна , 19.12.2023. Показати відповідь
Оцінка:
Дуже вдячна Русіной Ірині Олександріївні за її професіоналізм!Лікар,яких вже не так часто зустрінеш!Лікар,яка перш за все хоче допомогти пацієнтам,а не заробити...
Юлія , 30.11.2023. Показати відповідь
Оцінка:
Русина лікар від Бога . Дуже компетентний лікар .
Іванна , 13.10.2023. Показати відповідь
Оцінка:
Лікар Русіна Ірина Олександрівна - чудовий лікар, привітна, професіональна, а особливо чесна. Дякую!
Світлана Сергіївна , 04.10.2023. Показати відповідь
Оцінка:
Професіонал своєї справи, як би то не звучало дивно, але це саме той лікар до якого хочеться ходити. Одним словом ПРОФІ!!!
Владислав , 04.10.2023. Показати відповідь
Оцінка:
Дуже дякую лікарю-ендокринологу Русіной Ірині Олександрівні за якісне і професійне лікування!!! Кращій лікар!!!
Тарас , 21.06.2023. Показати відповідь
Оцінка:
Ендокринолог Русіна дуже гарний спеціаліст, з розумінням відноситься до пацієнтів, дуже уважна та відповідальна !!! Дуже вдячна за лікування та консультації!!!
Ірина , 25.05.2023. Показати відповідь
Оцінка:
Дуже вдячна лікарю-ендокринологу Русіній І.О. за надану консультацію та рекомендації щодо лікування. Почуваюся набагато краще. Тепер буду спостерігатися тільки...
Тетяна Топчій - Мала , 19.01.2023. Показати відповідь
Оцінка:

Адреса: Кропивницький, Бульвар Студентський, 6/5

ОН Клінік Кропивницький
Приймаємо: Пн - Пт: 8:00 - 20:00;, Сб: 8:00 - 17:00
Запис по телефону: 0 800 30 07 00 цілодобово.
  • По мапі
  • Аеропанорама
Записатись на прийом
Заповніть форму, і ми зв'яжемося з Вами у найближчий час
Натискаючи на кнопку Відправити Ви даєте згоду на обробку даних, та погоджуєтеся з умовами угоди
Перевищено ліміт запитів. Спробуйте через 5 хв.