Logo
0 800 30 11 77
Читати 10 хвилин

Бар'єрна контрацепція: як правильно вибрати презерватив і лубрикант?

Бар'єрна контрацепція: як правильно вибрати презерватив і лубрикант?
Читати 10 хвилин | Створено: 6 листопада 2023 | Оновлено: 6 листопада 2023 | 11878 11878
1. Що таке бар'єрна контрацепція? 2. Які існують методи бар'єрної контрацепції? 3. У яких випадках презерватив — ідеальний вибір? 4. Які бувають презервативи? 5. З якого матеріалу виготовляють презервативи? 6. Як підібрати розмір презерватива? 7. Наскільки ефективно захищає презерватив від небажаної вагітності та ЗПСШ? 8. Що означає — використовувати презерватив постійно та правильно? 9. Чи знижують презервативи чутливість? 10. Чи можна надівати презерватив лише перед сім'явиверженням? 11. Які вибрати презервативи при алергії на латекс? 12. Чи можна зберігати презерватив у гаманці або кишені? 13. Чи можуть бути презервативи шкідливими для здоров'я? 14. Навіщо потрібна змазка? 15. Чи можна замість лубриканта використовувати креми, олії та вазелін? 16. Які бувають лубриканти? 17. На що звернути увагу в складі лубриканта? 18. Як правильно вибрати лубрикант? 19. Як користуватися лубрикантом? 20. Який лубрикант використовувати з латексним презервативом? 21. Чи може лубрикант пошкоджувати презерватив? 22. Чи потрібен мені лубрикант, якщо я не користуюся презервативами? 23. Навіщо потрібні зігрівальні та охолоджувальні лубриканти? 24. Чи є лубриканти, які допомагають зачати дитину? 25. Чи можна використовувати лубрикант під час вагітності? 26. Скільки можна зберігати лубриканти?
1

Що таке бар'єрна контрацепція?

Бар'єрна (механічна) контрацепція — це метод запобігання вагітності, що ґрунтується на створенні фізичного бар'єру між сперматозоїдами та репродуктивними органами жінки (піхвою, шийкою матки). Контрацептиви перешкоджають потраплянню насінної рідини в статеві шляхи жінки та заплідненню яйцеклітини.

2

Які існують методи бар'єрної контрацепції?

Найпоширенішим видом контрацепції є чоловічі (надягають на ерегований статевий член) і жіночі (вставляють у піхву та покривають шийку матки) презервативи. Інші види бар'єрної контрацепції:

 • вагінальна діафрагма. Являє собою гнучкий латексний, силіконовий або гумовий куполоподібний пристрій, який поміщається в піхву перед шийкою матки;
 • цервікальний ковпачок. Виготовляється з гуми або силікону, зовні нагадує чашечку з виїмкою або ручкою, вставляється перед статевим актом у піхву.

Методи бар'єрної контрацепції зазвичай використовують зі сперміцидами — речовинами, які знерухомлюють, уповільнюють або руйнують сперматозоїди. Сперміциди доступні у вигляді піни, гелю, крему або супозиторія, що наносяться на контрацептив перед використанням.

Поставте своє питання Гінекологу
«ОН Клінік»

3

У яких випадках презерватив — ідеальний вибір?

Презерватив потрібен для запобігання вагітності та захисту від венеричних захворювань. Презервативи можна використовувати для вагінального, орального та анального сексу. Випадки, коли презерватив є ідеальним вибором:

 • велика кількість статевих партнерів;
 • нерегулярний або незапланований секс;
 • висока тривожність через можливу вагітність.

Презервативи рекомендовані під час сексу з новим партнером, оскільки вони є єдиним методом контрацепції, що захищає від захворювань, які передаються статевим шляхом (ЗПСШ). За підозри на венеричні захворювання чоловікам потрібно проконсультуватися з урологом, а жінкам — з гінекологом.

Також презервативи можуть використовуватися в разі небажання пити комбіновані оральні контрацептиви (КОК), які потрібно приймати регулярно, або наявності протипоказань до гормональних препаратів. КОК не можна використовувати за високого артеріального тиску (гіпертонії), раку ендометрія чи молочної залози, цирозу печінки, ішемічної хвороби серця.

4

Які бувають презервативи?

Презервативи розрізняються за типом (чоловічі, жіночі), матеріалом, розміром, текстурою та додатковими властивостями (ті, що світяться, з шипами чи візерунками). Види презервативів:

 • сперміцидні. Поверхня контрацептива просочена сперміцидом для уповільнення руху чи руйнування сперматозоїдів;
 • ароматизовані. Презервативи мають приємні запах і смак (наприклад, шоколаду, м'яти, фруктів або ягід), зазвичай використовуються під час орального сексу;
 • анестезуючі. Презервативи з анестетиками на внутрішній поверхні містять лідокаїн або бензокаїн, використовуються для зменшення чутливості члена та затримки еякуляції (для подовження тривалості статевого акту);
 • ультратонкі. Мають тонкі стінки, що призводить до підвищення чутливості статевого члена під час сексу;
 • потовщені. За рахунок більш товстого латексу знижують чутливість, використовуються чоловіками з передчасною еякуляцією;
 • ті, що світяться. Презервативи в середньому шарі містять фосфоресцентні речовини, які світяться в темряві під час використання;
 • зігрівальні. Містять на поверхні спеціальну змазку, яка створює відчуття тепла та легкого печіння під час сексу для посилення задоволення у чоловіків і жінок;
 • охолоджувальні. Містять змазку, яка під час контакту зі шкірою чи слизовими оболонками створює відчуття прохолоди та свіжості, збільшуючи чутливість пеніса та піхви;
 • поколюючі. На зовнішньому боці містять змазку з ментолом або евкаліптом, яка впливає на рецептори шкіри та слизових оболонок, викликаючи відчуття поколювання через кілька секунд після проникнення;
 • зі збільшеним резервуаром. Презервативи мають додатковий простір у верхній частині, що дає змогу спермі збиратися в резервуарі.

Виділяють текстуровані презервативи з вусиками, рельєфними візерунками, ребрами, штрихами, які можуть бути опуклими чи запалими. Презервативи з шипами призначені для стимуляції нервових рецепторів піхви, шипи та вусики можуть розташовуватися по всій довжині контрацептива чи в окремих його частинах.

Окремо випускаються презервативи для УЗД, які фіксуються на датчику перед проведенням дослідження. Вони виготовляються без змазки та не являються методом контрацепції.

5

З якого матеріалу виготовляють презервативи?

Більшість презервативів, які продаються в аптеках, зроблені з латексу. Матеріали для виготовлення презервативів:

 • латексні презервативи. Виготовляються з латексу, є найеластичнішими, їх легко надівати та знімати, можна підібрати під будь-який розмір статевого члена;
 • поліуретанові презервативи. Виготовляються з поліуретану (синтетичного матеріалу), є більш тонкими, але менш еластичними, що ускладнює їх використання;
 • поліізопренові презервативи. Виробляються з поліізопрену, гіпоалергенні, стійкі до розривів і пошкоджень.

Кілька років тому також почали з'являтися презервативи зі сліпої кишки ягняти. Однак через пористу структуру та відсутність захисту від венеричних захворювань вони не набули широкого поширення серед споживачів.

6

Як підібрати розмір презерватива?

Під час вибору презерватива важливо звертати увагу на розмірність, яка визначається з урахуванням довжини, ширини та окружності статевого члена.

Таблиця розмірів презервативів

Розмір

Довжина (у мм)

Ширина (у мм)

Окружність (у мм)

S (small)

160-175

44-49 / 49-52

88-98 / 98-104

M (medium)

176-190

52-56

104-112

L (large)

180-200

54-58

198-116

XL (extra large)

190-223

58-63 / 63-65

116-126 / 126-130

XXL (extra extra large)

190-223

65-69

130-138

Вимірювати розмір статевого члена рекомендується в стані ерекції сантиметровою стрічкою. За неправильного підбору розміру презерватива підвищується ризик розриву чи зісковзування контрацептива під час статевого акту.

7

Наскільки ефективно захищає презерватив від небажаної вагітності та ЗПСШ?

Під час визначення ефективності презервативів виокремлюють «середнє» (typical use) та «бездоганне» (perfect use) використання. Ризик завагітніти з презервативом підвищується за типового використання та зводиться до мінімуму за дотримання всіх рекомендацій.

Ефективність презервативів

Тип використання

Характеристика

Чоловічі презервативи

Жіночі презервативи

Typical use

Купівля в кіоску, зберігання в кишені, відкриття упаковки та надівання зубами

82%

 

79%

 

Perfect use

Придбання в аптеці, зберігання вдома чи у спеціальному боксі для презерватива, надягання руками перед статевим актом

98%

95%

8

Що означає — використовувати презерватив постійно та правильно?

За умови правильного вибору та використання презервативи вважаються надійним методом контрацепції, проте не існує варіанту, що забезпечує стовідсотковий захист. Правильне використання презервативів включає:

 • перевірку терміну придатності на упаковці. Застосування контрацептиву з вичерпаним терміном придатності може призвести до зменшення його еластичності та розриву під час статевого акту;
 • належне зберігання. Рекомендується зберігати контрацептиви в прохолодному та сухому місці, уникаючи потрапляння прямих сонячних променів, високої температури та вологості:
 • відкриття. Упаковку відривати потрібно руками, уникаючи пошкодження презерватива нігтями, зубами, ножицями;
 • попередню перевірку. Перед використанням рекомендується оглянути презерватив на наявність проколів або розрізів;
 • правильне надівання презерватива. Надівати презерватив потрібно на ерегований статевий член, контрацептив повинен покривати всю довжину статевого члена. Також важливо залишити невеликий кінчик презерватива вільним для збору насінної рідини;
 • відмова від повторного застосування. Презервативи є одноразовими, тому їх потрібно міняти при зміні партнера;
 • зняття. Після статевого акту потрібно акуратно зняти презерватив, утримуючи його біля основи, і викинути.

Якщо презерватив порвався чи зісковзнув під час сексу, важливо припинити статевий акт. Розрив контрацептива може призвести до потрапляння сперми в статеві шляхи жінки та настання вагітності.

Презервативи можна використовувати для вагінального, анального та орального сексу. Під час зміни виду сексу важливо надягати новий контрацептив для запобігання потрапляння бактерій. Для кунілінгусу зазвичай презервативи не використовуються, проте можна застосовувати латексні серветки (коффердами).

Одним з міфів є багаторазові презервативи, під виглядом яких продають звичайні насадки на статевий член (наприклад, з шипами). Однак вони не захищають від небажаної вагітності чи венеричних захворювань.

9

Чи знижують презервативи чутливість?

До зниження чутливості можуть призвести потовщені презервативи, розроблені для збільшення тривалості статевого акту, їх застосовують за швидкого сім'явиверження. Під час використання тонких та ультратонких презервативів чутливість не зменшується. На бажання також можна купити контрацептиви з вусиками, шипами або ребрами для додаткової стимуляції.

10

Чи можна надівати презерватив лише перед сім'явиверженням?

За надівання презерватива перед сім'явиверженням його ефективність складає 60-70% (як і за перерваного статевого акту). Зменшення ефективності пов'язане з виділенням невеликої кількості сперматозоїдів до еякуляції. За несвоєчасного надівання презерватив не захищає від статевих інфекцій, оскільки патогенні мікроорганізми перебувають не тільки в спермі, а й на слизових оболонках геніталій, у вагінальних виділеннях жінки.

11

Які вибрати презервативи при алергії на латекс?

У жінок і чоловіків може бути алергія на презервативи з латексу, які виготовляються з каучукового дерева. Ознаки можуть включати свербіж, почервоніння та висип на шкірі, чхання, нежить, сльозоточивість очей, хрипи й утруднене дихання.

За алергічної реакції потрібно віддавати перевагу безлатексним презервативам. До гіпоалергенних презервативів відносять контрацептиви з поліуретану чи поліізопрену.

12

Чи можна зберігати презерватив у гаманці або кишені?

Гаманці та кишені можуть піддавати презервативи механічним впливам (стисненню, тертю), що підвищує ризик ушкодження контрацептива та зниження його захисних властивостей. Також на презервативи впливають екстремальні температури (наприклад, влітку та взимку), сонячні промені, вологість, які можуть пошкодити латекс і змазку. Під час носіння контрацептива потрібно використовувати спеціальні бокси для презервативів (зовні нагадують звичайну коробочку).

13

Чи можуть бути презервативи шкідливими для здоров'я?

Презервативи можуть бути шкідливими для здоров'я за наявності алергічної реакції на латекс, матеріал або ароматизатор лубриканта (змазки). Молочниця від презерватива зазвичай не розвивається, однак за вибору лубриканта з подразнювальними речовинами можлива зміна кислотності та мікрофлори піхви, що вплине на баланс бактерій і буде сприяти розмноженню грибків.

14

Навіщо потрібна змазка?

Під час статевого акту у більшості жінок відбувається натуральна лубрикація — виділення спеціальної рідини бартоліновими залозами у відповідь на стимуляцію піхви чи збудження. Недостатнє виділення змазки може бути пов'язане з гормональними змінами (під час лактації, менопаузи), палінням, психологічними бар'єрами на початку стосунків, нестачею рідини в організмі. За нестачі природного зволоження, мастурбації, бажання спробувати анальний секс можна використовувати лубриканти (штучні змазки).

Змазка — в'язка речовина, яку можна наносити на презерватив або секс-іграшку перед статевим актом або мастурбацією. Користь лубриканта:

 • підвищення комфорту. Лубрикант-гель допомагає зменшити тертя та подразнення під час сексу, що робить статевий акт більш комфортним і приємним для обох партнерів;
 • зменшення ризику пошкоджень. Змазка для піхви допомагає запобігти розривам і саднам, які можуть виникнути через сухість або недостатнє «змащення» під час сексу. Особливо важливо використовувати лубриканти для анального сексу, оскільки анус не виділяє природної змазки (як піхва), що підвищує ризик пошкодження слизової оболонки заднього проходу через її тонкість;
 • збільшення задоволення. Інтимні гель-змазки можуть покращити відчуття під час сексу, оскільки завдяки лубриканту фрикції можуть бути швидшими та інтенсивнішими.

Гель-змазка для інтиму може наноситися на презерватив для зменшення тертя під час статевого акту, знижуючи ризик розриву контрацептиву до мінімуму. Лубрикант також може використовуватися під час мастурбації з використанням секс-іграшок для полегшення їхнього введення в піхву.

15

Чи можна замість лубриканта використовувати креми, олії та вазелін?

Замінювати лубрикант оліями, кремами чи вазеліном не можна, оскільки вони не призначені для використання під час статевих актів. Їх застосування може призвести до болю, печіння, свербіжу в зоні статевих органів, а також до пошкодження презервативів і секс-іграшок.

16

Які бувають лубриканти?

Лубриканти розрізняються за складом, від якого залежить сумісність змазки з секс-іграшками, можливість використання при різних видах сексу та ймовірність розвитку алергічної реакції.

Види лубрикантів

Тип змазки

Переваги

Недоліки

Лубриканти на водній основі

 • легко знайти та купити (в аптеках, інтернет-магазинах);
 • підходять для будь-якого типу презерватива;
 • сумісні з секс-іграшками;
 • не залишають слідів на постільній і спідній білизні;
 • швидко змиваються водою;
 • є велика кількість лубрикантів зі смаками.
 • змазки на водній основі швидко закінчуються, оскільки висихають майже відразу після нанесення;
 • можуть викликати алергічні реакції;
 • при висиханні стають липкими.

Лубриканти на силіконовій основі

 • забезпечують гарне та тривале ковзання;
 • довго не висихають;
 • підходять для латексних презервативів;
 • рідко викликають подразнення піхви чи статевого члена;
 • лубриканти підходять для анального сексу.
 • коштують дорожче лубрикантів на водній основі;
 • змиваються тільки водою з милом (проте не потрібно мити вагіну всередині);
 • не можна застосовувати з секс-іграшками через ризик пошкодження силіконового покриття;
 • лубриканти не підходять для орального сексу.

Лубриканти на олійній основі

 • не висихають, забезпечують тривале ковзання;
 • лубриканти підходять для вагінального й анального сексу, для кунілінгусу.
 • не можна використовувати з латексними презервативами;
 • залишають жирні плями на спідній і постільній білизні;
 • для змивання потрібно використовувати воду з милом;
 • можуть викликати алергію.

Також виділяють водно-силіконові (гібридні) лубриканти, які легко змиваються, забезпечують тривале ковзання, не висихають, не призводять до забруднення постільної білизни. Не мають недоліків, оскільки можуть використовуватися з будь-якими видами презервативів і секс-іграшками.

17

На що звернути увагу в складі лубриканта?

Під час вибору гелю-змазки необхідно ретельно вивчити склад, щоб уникнути подразнення й алергічної реакції. Важливі показники лубриканта:

 • pH (рівень кислотності чи лужності). На етикетці змазки має бути зазначено «pH optimized». За неправильного вибору змазки може підвищуватися чи зменшуватися кислотність піхви (її рівень визначається за допомогою здачі аналізів або проходження експрес-тесту);
 • осмоляльність (концентрація розчину). Для здоров'я слизових оболонок змазка має бути ізосмоляльною, тобто складатися на 75-80% з води (як і тіло людини). За великої кількості води змазка поглинатиметься в клітини, за недостатньої — «витягатиме» вологу з клітин, спричинюючи подразнення.

Відсоток осмоляльності прямо не прописується на пакуванні, проте на високу концентрацію змазки можуть вказувати компоненти лубриканта. У складі змазки до подразнення слизових оболонок можуть призвести сахароза, ментол, ефірні та мінеральні олії, мед, парабени, бензокаїн, етилени.

18

Як правильно вибрати лубрикант?

Вибір лубриканта може залежати від індивідуальних побажань, наявності захворювань у жінки. Правила підбору змазки:

 • за сухості піхви потрібно відмовитися від лубрикантів на водній основі зі зігрівальним ефектом або анестетиками (швидко висихають і подразнюють слизову оболонку піхви);
 • за дріжджової інфекції (кандидозу) рекомендується купувати лубриканти без гліцерину та сахарози (сприяють розмноженню грибків та алергічній реакції);
 • під час сексу в душі потрібно відмовитися від змазки на водній основі (змивається ще до початку статевого акту);
 • під час мастурбації з секс-іграшкою з силіконових матеріалів віддавайте перевагу лубриканту на водній основі (допоможе уникнути пошкодження покриття іграшки).

За наявності хронічних захворювань шкіри (екземи, псоріазу, дерматиту), патологій нирок (наприклад, недостатності), цукрового діабету, алергічних реакцій треба обов'язково читати склад змазки та вибирати лубрикант без подразників та ароматизаторів. За запальних та інфекційних процесів у піхві, анусі чи ротовій порожнині краще утриматися від статевих актів з лубрикантом, щоб запобігти додатковому подразненню слизових оболонок.

19

Як користуватися лубрикантом?

Першим кроком у використанні лубриканту є вибір змазки з урахуванням потреб (наприклад, для мастурбації з секс-іграшкою). Етапи застосування змазки:

 1. Перевірте термін придатності та відкрийте лубрикант безпосередньо перед статевим актом.
 2. Перед застосуванням вимийте руки з милом під теплою проточною водою.
 3. Видавіть невелику кількість лубриканта на кінчик пальця, нанесіть і рівномірно розподілить змазку на геніталіях, контрацептиві чи секс-іграшці.
 4. За необхідності можна нанести додаткову кількість лубриканта на презерватив для продовження статевого акту.
 5. Після сексу потрібно змити змазку зі шкіри чи силіконової іграшки (за винятком їстівного лубриканта).

Лубрикант слід зберігати відповідно до інструкцій виробника, зазвичай у прохолодному та сухому місці. Також важливо уникати потрапляння на баночку з лубрикантом сонячних променів.

20

Який лубрикант використовувати з латексним презервативом?

З латексними презервативами потрібно використовувати змазку на водній основі. Контрацептиви виготовляються з тонкого латексу, під час контакту зі змазкою відбувається хімічна реакція, яка може призвести до руйнування матеріалу та збільшує ризик розриву презерватива за неправильно підібраного лубриканта.

21

Чи може лубрикант пошкоджувати презерватив?

Лубрикант на олійній основі може призвести до пошкодження презерватива з латексу. Розрив контрацептива та подразнення слизових оболонок геніталій можливі за застосування лубриканту з вичерпаним терміном придатності чи агресивними компонентами.

22

Чи потрібен мені лубрикант, якщо я не користуюся презервативами?

Лубриканти можна використовувати за недостатньої кількості природної змазки, з силіконовими секс-іграшками для полегшення проникнення в піхву. Також є спеціальні змазки для орального сексу, які мають безпечний склад і можуть використовуватись під час мінету чи кунілінгусу.

Оральні лубриканти містять натуральні чи штучні ароматизатори. Змазки можуть мати будь-який запах і смак (наприклад, шоколаду, лимона, вишні). Їстівну змазку можна видавлювати в невеликій кількості в рот або змастити лубрикантом губи перед оральним сексом.

23

Навіщо потрібні зігрівальні та охолоджувальні лубриканти?

Збуджувальні лубриканти можуть мати додаткові ефекти (наприклад, викликати поколювання, печіння чи прохолоду). Зігрівальні змазки можуть прискорювати кровообіг, стимулювати підвищення чутливості та посилювати збудження. Охолоджувальні лубриканти підходять для мінету, оскільки створюють відчуття прохолоди та допомагають уповільнити досягнення оргазму.

24

Чи є лубриканти, які допомагають зачати дитину?

За великої кількості подразнювальних речовин у змазці може погіршуватися життєздатність і рухливість сперматозоїдів. Однак лубрикант не зашкодить зачаттю, якщо на упаковці буде позначка «Sperm friendly».

25

Чи можна використовувати лубрикант під час вагітності?

Під час вагітності лубриканти з натуральними складовими зазвичай не протипоказані. Однак рекомендується проконсультуватися з гінекологом для виключення протипоказань до використання змазки й уточнення подразників, яких слід уникати під час вибору лубриканта.

26

Скільки можна зберігати лубриканти?

Лубриканти потрібно зберігати в темному та сухому місці за кімнатної температури. Зазвичай термін придатності змазки становить три роки, після відкриття лубриканта його потрібно використовувати впродовж трьох місяців.

У нашого блогу є власні канали в телеграмі та вайбері, в яких ми розповідаємо корисні та цікаві речі про здоров'я. Підписуйтесь, щоб зробити турботу про власне здоров'я та здоров'я сім'ї комфортною та легкою.

Гінекологія в ОН Клінік Миколаїв

Бар'єрна контрацепція: як правильно вибрати презерватив і лубрикант? - Разборська Оксана Миколаївна
Разборська Оксана Миколаївна
ОН Клінік Миколаїв
вул. Велика Морська, 74/3
Графік роботи:
Пн - Пт: 8:00 - 19:30
Сб - Нд: 8:00 - 18:00
Рейтинг статті:
5 з 5 на основі 1 оцінки
Бар'єрна контрацепція: як правильно вибрати презерватив і лубрикант?
Акушер-гінеколог. Перша категорія.
Бар'єрна контрацепція: як правильно вибрати презерватив і лубрикант?
Лікар акушер-гінеколог. Друга категорія.

Схожі статті:

Коментарі

Артем 7 місяців тому
Добрий день, а розкажіть, будь ласка, про Smart Condom від iCon. Що це таке та які функції має?
Відповісти
Вітаю, Smart Condom — це пристрій у формі кільця, який надягається на основу статевого члена та збирає дані про сексуальну активність. Пристрій аналізує інформацію про тривалість статевого акту, розраховує кількість спалених калорій, зіставляє дані під час сексу з різними партнерами. Smart Condom не є методом контрацепції, не захищає від ЗПСШ і небажаної вагітності.
Юлія 8 місяців тому
Вітаю, підкажіть, а який лубрикант ліпший — на силіконовій чи водній основі, якщо ми з молодою людиною любимо секс у воді? Заздалегідь дякую за відповідь.
Відповісти
Добрий день, під час сексу в душі чи джакузі краще віддати перевагу лубрикантам на силіконовій основі. Через свій склад водні змазки змиваються ще до початку статевого акту.
Катерина 8 місяців тому
Добрий день, я дуже люблю кокосову олію через запах. Підкажіть, а чи можна використовувати кокосову олію як лубрикант?
Відповісти
Вітаю, кокосову олію не рекомендується використовувати як лубрикант, оскільки вона не призначена для статевих актів, а також може призвести до руйнування латексних презервативів. Якщо вам подобається аромат кокоса, то ви можете вибрати відповідний лубрикант (зокрема їстівний).
Інна 8 місяців тому
Вітаю, я купила вже три різні лубриканти, цікаві відчуття, але мені не подобається, що вони швидко висихають. Порадьте лубрикант, який не буде так швидко висихати?
Відповісти
Добрий день, для більш тривалого змащування можна розглянути лубриканти на силіконовій основі. Вони мають тривалий ефект, оскільки силікон не вбирається в шкіру та не випаровується так швидко, як вода. Водні лубриканти можуть висихати швидше, що призводить до необхідності повторного нанесення.
Галина 8 місяців тому
Добрий день, я ніколи раніше не займалася сексом зі змазкою. Розкажіть, а що таке персональний лубрикант і як його вибрати?
Відповісти
Вітаю, персональний лубрикант — це змазка, яка підходить жінці чи чоловікові за складом і ароматом. Також є можливість створити персональну змазку під замовлення в спеціалізованих магазинах.
Записатись на прийом
Заповніть форму, і ми зв'яжемося з Вами у найближчий час
Натискаючи на кнопку Відправити Ви даєте згоду на обробку даних, та погоджуєтеся з умовами угоди
Перевищено ліміт запитів. Спробуйте через 5 хв.

Не пропустіть оновлення від нас!

Обмінюємо email на корисну інформацію про ваше здоров’я. Нас читають понад 100 000 користувачів щомісяця. Приєднуйтесь і ви!
Підписуйтесь на наші соцмережі та вигравайте 1000 грн