Правильно підібрати санскрін для дорослих та дітей допоможе дерматолог.
Що таке SPF-фактор?
SPF — показник кількості ультрафіолетового випромінювання, необхідного для одержання сонячних опіків. SPF-фактор сонячного крему показує, як добре засіб захищає шкіру від ультрафіолетових променів. Чим вищий показник SPF, тим вищий захист.
SPF безпосередньо пов'язаний не з часом перебування на сонці, а з кількістю сонячної дії. Чинники, що впливають на дозу ультрафіолетових променів, отриману шкірою:
- інтенсивність випромінювання (наприклад, однаковий сонячний вплив буде отримано протягом години вранці та 15 хвилин опівдні);
- кількість нанесеного SPF-крему;
- частота повторного застосування санскріну.
Також на кількість сонячної дії впливає тип шкіри. У людей із темною шкірою більше клітин, що виробляють меланін, який блокує шкідливі ультрафіолетові промені та зменшує ймовірність сонячних опіків.
Навіщо потрібен санскрін?
Поставте своє питання Дерматологу «ОН Клінік»
Санскрін поглинає частину ультрафіолетового випромінювання, захищаючи шкіру від сонячних опіків, які можуть супроводжуватися набряком, почервонінням, кропивницею, свербінням та лущенням шкіри. Інші переваги сонцезахисного крему:
- запобігання передчасному старінню шкіри. Якісний санскрін захистить шкіру від ранньої появи зморшок та тонких ліній;
- зниження ризику розвитку раку та передракових станів шкіри;
- запобігання проблемам зі шкірою (наприклад, пігментації та сухості);
- підтримання та покращення здоров'я шкіри. Правильно вибраний сонцезахисний крем для тіла дозволяє захистити активність основних білків (кератину, еластину і колагену), необхідних для підтримки гладкості та здоров'я шкіри;
- запобігання сонячним плямам (ділянкам знебарвлення шкіри). Вплив ультрафіолетових променів може призвести до появи жовтих та коричневих плям на обличчі, голові, кистях та передпліччях.
Санскрін потрібен людям з розацеа, екземою, псоріазом та дерматитом для запобігання загостренню дерматологічних захворювань, зменшення почервоніння та запалення шкіри. За наявності небезпечних родимок рекомендується обмежити перебування під прямим сонячним промінням через підвищений ризик переродження доброякісних утворень у злоякісну меланому.
Використовувати санскрін необхідно щодня, незалежно від пори року, погоди чи тривалості перебування на вулиці. Засмагати в солярії рекомендується із сонцезахисним кремом для запобігання появі зморшок та розвитку раку шкіри. Сонцезахисний крем для татуювань необхідний через можливе руйнування ультрафіолетовими променями хімічної структури пігментів та вицвітання малюнка.
Як діє санскрін?
Дія санскріну залежить від його складу. Сонцезахисний крем для обличчя та тіла з фізичними блокаторами (наприклад, оксидом цинку або діоксидом титану) покриває поверхню шкіри та відбиває ультрафіолетові промені. Санскрін з хімічними блокаторами містить у складі вуглець, який утворює захисну плівку та поглинає випромінювання до його проникнення в шкіру.
Які фільтри мають бути в сонцезахисному кремі?
Сонце випромінює два типи ультрафіолетових променів: UVA та UVB. За даними Американської академії дерматології, обидва типи променів можуть призвести до раку шкіри. Промені UVB викликають сонячні опіки, а промені UVA — глибші та довготривалі пошкодження, що призводять до передчасного старіння шкіри. Захистити шкіру від впливу променів UVA та UVB допоможе сонцезахисний крем із позначкою «широкий спектр».
Фільтри в сонцезахисному кремі | |
Хімічні | Фізичні |
Поглинають ультрафіолетові промені. | Відбивають ультрафіолетові промені. |
Вбираються у верхній шар шкіри. | Залишаються на поверхні шкіри. |
У складі містяться авобензон, оксибензон чи октиноксат. | До складу входять оксид цинку або діоксид титану. |
Забезпечують захист від UVB променів та частини діапазону UVA. | Захищають шкіру від променів UVA та UVB. |
Підібрати безпечний сонцезахисний крем допоможе дерматолог. За вибору лікар оцінить тип шкіри, схильність до висипань та ймовірність алергічної реакції на компоненти санскріну.
Як вибрати сонцезахисний крем?
Під час вибору санскріну для обличчя слід віддати перевагу легкому та нежирному засобу або крему без олії на водній основі. Через підвищену чутливість шкіри обличчя неправильно підібраний санскрін може призвести до закупорювання пір, появи вугрів і подразнення.
Санскрін для жирної шкіри дозволяє зробити шкірне сало рідкішим і розгладити текстуру шкіри для забезпечення захисту від ультрафіолетових променів. Сонцезахисний крем для проблемної шкіри, схильної до акне, повинен бути нежирним та некомедогенним, мати SPF-25 та вище. За вибору сонцезахисного крему слід відмовитися від засобів на основі оксибензону та параамінобензойної кислоти через підвищений ризик подразнення шкіри.
За бажання можна використовувати відбілювальний сонцезахисний крем. Дія санскріну спрямована на зменшення кількості меланіну, отриманого через впливу ультрафіолетових променів.
Як правильно наносити санскрін на обличчя?
Санскрін з фізичними фільтрами необхідно наносити на шкіру після зволожувального крему. За використання хімічного сонцезахисного крему рекомендується спочатку наносити санскрін на обличчя (через необхідність проникнення в шкіру для забезпечення захисту), а потім засіб для зволоження. Після висихання крему на обличчя наноситься декоративна косметика. Також рекомендується використовувати бальзам для губ або помаду, що містить сонцезахисний фільтр SPF 30 або вище.
Як часто треба оновлювати санскрін?
Наносити сонцезахисний крем необхідно на суху шкіру за 15 хвилин до виходу на двір. Перебуваючи на відкритому повітрі, санскрін треба оновлювати кожні дві години або після купання або потовиділення відповідно до вказівок на упаковці.
Чим змивати санскрін з обличчя?
Правильне використання санскріну передбачає грамотний підбір, нанесення та змивання сонцезахисного крему. Послідовність змивання санскрину з обличчя:
- Очистіть суху шкіру за допомогою легкого лосьйону на масляній основі або гідрофільної олії впродовж однієї хвилини, акуратно масажуючи шкіру.
- Протріть шкіру обличчя спонжем для вмивання.
- Нанесіть тонік чи сироватку для відновлення антиоксидантів у шкірі.
- Зволожіть шкіру за допомогою легкого знежиреного лосьйону.
Неправильний вибір лосьйону для змивання санскріну не дозволить повністю видалити крем і призведе до неповного очищення пор. Відмова від змивання крему може стати причиною виникнення проблем зі шкірою (наприклад, акне).
У нашого блогу є власні канали в телеграмі та вайбері, в яких ми розповідаємо корисні та цікаві речі про здоров'я. Підписуйтесь, щоб зробити турботу про власне здоров'я та здоров'я сім'ї комфортною та легкою.
Дерматологія в ОН Клінік Дніпро
Популярні питання
Санскрін зазвичай наносять почергово на кожну відкриту частину тіла, масажуючи та акуратно втираючи засіб у шкіру. Сонцезахисний крем також необхідно нанести на родимки, шрами та татуювання у разі їх наявності. Під час нанесення санскріну на обличчя слід бути обережним через можливість попадання крему в очі.
Оновлювати санскрін поверх макіяжу можна за допомогою сухої губки або спонжу. Слід нанести невелику кількість сонцезахисного крему на губку і розподілити його по обличчю. Для досягнення рівномірного покриття рекомендується розтушовувати санскрін по невеликих ділянках шкіри (ніс, лоб, щоки, підборіддя та шия), не терти і не чинити сильного тиску. За необхідності можна оновити макіяж сухими засобами (пудрою, рум'янами).
Сонцезахисні креми для дітей повинні мати мінеральну основу через ніжність та підвищену чутливість шкіри. Слід вибирати санскрін широкого спектру дії для блокування всіх видів ультрафіолетових променів (UVA та UVB) з SPF не менше за 30. Під час вибору сонцезахисного крему для немовлят рекомендується віддати перевагу засобу на основі оксиду цинку або діоксиду титану.
Вибрати сонцезахисний крем для дитини допоможе дитячий дерматолог залежно від типу шкіри, віку, наявності дерматологічних захворювань. За акне або атопічного дерматиту у дитини санскрін необхідний для запобігання загостренню, що може супроводжуватися утворенням нових вогнищ запалення.
Водостійкий сонцезахисний крем із SPF забиває пори через попадання в них мікроскопічних частинок пігменту, утворення на шкірі плівки або неправильного змивання. Через закупорку пор залишками крему, пилом і себумом (шкірним салом) можуть з'явитися комедони та пустульозні прищі. Правильно підібрати санскрін допоможе дерматолог.
Залежно від способу дії сонцезахисні креми бувають хімічні та фізичні. За використання хімічних санскрінів інгредієнти вбираються у верхній шар шкіри, поглинаючи ультрафіолетові промені. Хімічні сонцезахисні креми потрібно наносити за 15 хвилин до виходу на двір. Фізичні (мінеральні або натуральні) санскріни залишаються на шкірі та відбивають або блокують промені за їх попадання на шкіру.
Замість сонцезахисного крему можна використовувати олію насіння червоної малини, моркви, зародків пшениці, люцерни, авокадо, обліпихи та макадамії. Також можна застосовувати кунжутну, кокосову та арахісову олії. Неправильний підбір олії може стати причиною почервоніння та висипання на шкірі, алергічної реакції. Підібрати сонцезахисний крем або олії, що підходять для типу шкіри, зможе дерматолог.
Позначення «SPF» показує, що засіб захищає від UVB (середніх ультрафіолетових променів). PA вказує на рівень захисту від ультрафіолетових променів типу UVA. Наприклад, SPF PA+ дає мінімальний захист, а SPF PA+++ — максимальний.