Logo
0 800 30 11 77
Читати 12 хвилин

Як позбутися чорних цяток (комедонів)?

Як позбутися чорних цяток (комедонів)?
Читати 12 хвилин | Створено: 23 липня 2024 | Оновлено: 23 липня 2024 | 11514 11514
1. Що таке комедони? 2. Які бувають комедони? 3. Де на шкірі можуть бути чорні цятки? 4. Від чого з'являються чорні цятки? 5. Що таке комедогенна косметика? 6. В чому небезпека закритих комедонів? 7. Чому виникає запалення чорних цяток? 8. Комедони — це вугрі? 9. Комедони й акне — це одне й те саме? 10. Чорні цятки у вухах — це комедони? 11. Як позбутися комедонів? 12. Чи можна давити чорні цятки? 13. Що буде, якщо видавити чорну цятку на шкірі? 14. Чим видавлюють чорні цятки? 15. Чи можна розчинити закриті комедони? 16. Як прибрати чорні цятки на носі? 17. Які кислоти працюють проти комедонів? 18. Від чорних цяток допомагає активоване вугілля? 19. Чи можна прибрати чорні цятки на обличчі зубною пастою? 20. Чи допомагає масаж з оліями прибрати комедони? 21. Як використовувати ретиноїди від комедонів? 22. Чи можна назавжди позбутися чорних цяток? 23. Як доглядати за шкірою з комедонами?
1

Що таке комедони?

Чорні цятки (комедони) — це глибинні підшкірні висипання, що утворюються внаслідок закупорки порів і сальних проток зайвим себумом (шкірним салом), ороговілими клітинами епідермісу і забрудненням (пиловими частинками і залишками макіяжу). На шкірі комедони виглядають як чорні або білі цятки. Найчастіше виникають на жирній або комбінованій шкірі з розширеними порами.

2

Які бувають комедони?

Комедони можуть мати вигляд чорних цяток, шорсткуватих ділянок шкіри або білих підшкірних вугрів. Дерматологи класифікують комедони залежно від глибини їхнього утворення та зовнішнього вигляду.

Види комедонів

Відкриті (чорні) комедони

Чорні цятки, що утворюються через поверхневу закупорку пор шкірним салом, змішаним з токсинами і зовнішніми забрудненнями. Характерного темного кольору відкриті комедони набувають внаслідок окислювальної реакції сальної пробки та кисню.

Закриті (білі) комедони

Підшкірні вузли (ущільнення) білого кольору, схожі на прищі без гнійного вмісту (білі горбики). Вони блокують глибинні сальні протоки і отвори волосяних фолікул, не виводяться назовні.

Комедони мають вигляд дрібних сірих, чорних або коричневих плям, під час їхнього здавлювання легко виділяється вміст. Відкриті комедони можна побачити на фото нижче.

Закриті комедони мають вигляд дрібних білястих папул, які краще видно при розтягуванні шкіри. Закриті комедони показані на фото нижче.

Чорні цятки на обличчі можна сплутати з сальними (жировими) нитками. Сальні нитки утворені себумом, який заповнює пори, і є структурною частиною волосяного фолікула, «каналом», що допомагає шкірному салу потрапити на поверхню шкіри.

На відміну від сальних ниток, комедони темніші та підносяться над поверхнею шкіри. Сальні нитки не закупорюють пори і не потребують вилучення.

Поставте своє питання Дерматологу
«ОН Клінік»

3

Де на шкірі можуть бути чорні цятки?

Чорні цятки з'являються на шкірі з великою кількістю волосяних фолікулів: на обличчі, верхній частині грудей, спині, плечах, іноді передпліччях. На лицы комедони найчастіше з'являються в Т-зоні — на лобі, носі та підборідді.

4

Від чого з'являються чорні цятки?

Комедони з'являються через закупорку порsd шкірним салом, клітинами епідермісу. Вони схожі на пробку з білої щільної клейкої маси. Зайвий шкірний себум, змішаний з токсинами і бактеріями, накопичується, виходить назовні і під час взаємодії з киснем набуває вигляду чорної цятки. Причини комедонів:

  • надмірна робота сальних залоз (через генетичні особливості, стрес, перевтому);
  • неправильний догляд за шкірою обличчя і тіла (недостатнє або надмірне очищення, звичка лягати спати, не знявши макіяж, пересушування шкіри);
  • надмірне використання скрабів і пілінгів (може порушити гідроліпідну мантію епідермісу і спровокувати підвищене виділення себума);
  • вугрі (акне провокує підвищений секрет шкірного сала);
  • гормональні зміни (під час вагітності, підліткового періоду, у разі клімаксу, порушень обміну речовин або патологій щитоподібної залози, надниркових залоз, дисфункції яєчників);
  • підвищена вологість і забрудненість повітря (сприяють накопиченню на шкірі мікрочастинок бруду);
  • порушення травлення (дисбактеріоз кишечника, хвороба Крона, виразковий коліт);
  • прийом деяких медикаментозних препаратів (гормональних засобів, антибіотиків, анаболічних стероїдів);
  • недостатній питний режим і незбалансоване харчування (сухість і лущення шкіри сприяє закупорці пор ороговілими клітинами епідермісу);
  • тривале перебування на спеці або під відкритим сонцем;
  • куріння і надмірне вживання алкогольних напоїв (призводять до погіршення капілярного кровотоку в шкірі та її сухості).

Утворення комедонів може спровокувати часте використання декоративної косметики або гриму, а також косметичних засобів на жирній основі. Носіння синтетичного одягу може стати причиною забитих пор, появи комедонів і прищів на спині, плечах, шиї, грудях, оскільки не дає змоги шкірі «дихати» та провокує підвищене потовиділення.

5

Що таке комедогенна косметика?

Комедогенна косметика — це косметичні засоби, у складі яких є компоненти, що сприяють формуванню комедонів. Комедогенні речовини закупорюють протоки сальних залоз і провокують вугровий висип.

Деякі виробники косметичних засобів вказують інформацію про ступінь комедогенності на пакуванні, тому важливо звертати увагу, для якого типу шкіри (сухої, нормальної, жирної, комбінованої) призначена косметика. Також важливо звертати увагу на склад продукту. Поширені комедогенні компоненти в косметиці:

  • натуральні олії (арахісова, кокосова, лляна, рицинова, оливкова, сезамова олія, олія какао, виноградних кісточок, авокадо);
  • жирні кислоти (лауринова, стеаринова);
  • воски (бджолиний, карнаубський, гліцерил стеарат, ланолін);
  • жирні спирти (стеариловий, цетиловий, ізопропіл);
  • силікони (демітикон, циклометикон).

До комедогенної належить косметика щільної, в'язкої структури, яка перешкоджають «диханню» шкіри (вкриваючи епідерміс, склеюють верхні ороговілі частинки шкіри, запобігаючи їхньому злущуванню, і ускладнюють відтік шкірного сала). Також до забитих пор можуть призвести засоби з підсушувальними компонентами (наприклад, з агресивними поверхнево-активними речовинами та етанолом у складі), оскільки дерма реагує посиленням вироблення себума.

6

В чому небезпека закритих комедонів?

Закриті комедони, крім візуального дискомфорту, можуть запалюватися через приєднання вторинної інфекції (наприклад, у разі спроби їх видавлювання, травматизації, використання агресивних засобів), що призводить до ускладнень. Також із комедонів починається поява акне (вугрової висипки) — з'являються прищі з білими гнійними голівками.

Внаслідок запального процесу навколо комедона на шкірі можуть утворюватися папули або гнійники (папулопустульозні та кістозновузлові вугрі). Кістозновузлова форма вугрового висипу може спровокувати появу ран, рубців і шрамів від прищів, ділянок гіперпігментації на шкірі.

7

Чому виникає запалення чорних цяток?

Шкіра часто піддається зараженню бактерією Propionibacterium acnes (P. acnes), яка за звичайної кількості шкірного сала не завдає шкоди. У закупорених порах P. acnes посилено розмножується і переробляє надлишки себума на речовини, які подразнюють шкіру. Імунна система дерми реагує на присутність бактерій запаленням і чорні цятки запалюються — перетворюються на папули, а потім на пустули (гнійні прищі).

8

Комедони — це вугрі?

Комедони — це комедональна форма вугрової хвороби. Акне починається з виникнення відкритих і закритих комедонів, які можна вважати «передприщами».

9

Комедони й акне — це одне й те саме?

Акне і комедони — це різні захворювання шкіри, але вони пов'язані між собою. Акне — це хронічне захворювання шкіри, за якого запалюються сальні залози, розташовані в шкірі біля основи волосяного фолікула. Комедони — це забиті пори шкірним салом і токсинами.

Закупорка пор шкірним салом, змішаним із роговими лусочками волосяного фолікула, може спровокувати запалення комедона. Таким чином, комедони є початковою стадією акне.

10

Чорні цятки у вухах — це комедони?

Комедони можуть з'явитися у вушній раковині, оскільки її шкіра найбільш пориста. Чорні цятки у вухах також спричинені надлишком себума і закупоркою порів.

11

Як позбутися комедонів?

Щоб позбутися комедонів необхідно записатися до дерматолога на консультацію. Лікар проведе огляд шкіри, визначить її тип, виключить або підтвердить наявність комедональної форми акне.

За наявності акне дерматолог призначить обстеження для виявлення причини захворювання. Діагностика може включати дерматоскопію (дослідження шкірного покриву шляхом багаторазового збільшення за допомогою оптичного приладу і виведення зображення на екран монітора), тест на гормони, аналізи на вітаміни і мінерали.

При підозрі на порушення обміну речовин або ендокринні патології дерматолог може призначити консультацію ендокринолога. За симптомів порушення травлення або наявності хронічних захворювань органів ШКТ необхідно записатися на прийом до гастроентеролога.

Спосіб лікування комедонів дерматолог призначає індивідуально. Терапія, як правило, комплексна і може включати використання медикаментозних препаратів (пероральних засобів і зовнішнього застосування), косметологічні процедури і дієту. Методи лікування відкритих і закритих комедонів:

  • косметологічні чистки (пілінги із застосуванням кислот, механічне чищення за допомогою розпарювання шкіри і спеціального інструменту, ультразвукове чищення);
  • догляд за шкірою з використанням лікарських препаратів, призначених дерматологом або приготованих за його рецептом;
  • застосування системних ретиноїдів;
  • апаратні процедури (наприклад, лазерний пілінг, вакуумне чищення).

Дерматолог також порекомендує дієту, яка передбачає відмову від продуктів харчування з високим глікемічним індексом (білого хліба, цукру, макаронних виробів), шоколаду, молочних продуктів, а також насичених жирів і транс-жирів. При гормональному збої жінкам може знадобитися гормональна терапія для балансування рівня гормонів і регуляції вироблення шкірного сала. Дерматолог спільно з гінекологом на основі результатів аналізів можуть призначити прийом комбінованих оральних контрацептивів.

12

Чи можна давити чорні цятки?

Давить черные точки не рекомендуется, поскольку выдавливание не даст долгосрочного результата — поры забиваются повторно, растягиваются и часто воспаляются, превращаясь в красные прыщи. Кроме того, самостоятельное выдавливание комедонов может привести к инфицированию, а также травматизации кожного покрова, что опасно появлением следов (белых пятен и шрамов).

13

Що буде, якщо видавити чорну цятку на шкірі?

Під час видавлювання чорної цятки легко виділиться біла або жовтувата щільна маса, буде видно порожню пору. Проте, пора знову заб'ється шкірним салом із волосяного фолікула і комедон утвориться протягом одного-двох днів.

14

Чим видавлюють чорні цятки?

Чорні цятки видавлюють медичними інструментами з насадками у вигляді голки, сіточки, петлі. Використовувати інструменти в домашніх умовах не рекомендується. Механічну чистку шкіри повинен виконувати дерматолог або косметолог із дотриманням усіх заходів стерильності.

15

Чи можна розчинити закриті комедони?

Сформовані закриті комедони неможливо розчинити в домашніх умовах без допомоги лікаря. При наявності білих вугрів необхідна консультація косметолога або дерматолога.

Усунення закритих комедонів відбувається двоетапно: механічне очищення шкіри і зовнішнє застосування ретиноїдів. Очищення шкіри від білих комедонів проводиться з призначеною лікарем регулярністю (не рідше ніж один раз на місяць) і супроводжується зовнішньою терапією.

16

Як прибрати чорні цятки на носі?

Позбутися чорних цяток на носі можна в домашніх умовах, дотримуючись правил догляду за шкірою з комедонами і використовуючи правильно підібрану косметику. У щоденний догляд має входити очищення, тонізація, зволоження/живлення і захист від сонця (засоби з SPF). У косметичних засобах обов'язково мають бути присутні компоненти, здатні розчиняти комедони. Засоби від чорних цяток мають містити:

  • кислоти (саліцилова, гліколева);
  • цинк (нормалізує роботу сальних залоз);
  • ніацинамід (знижує вироблення шкірного сала, посилює відлущування ороговілих частинок дерми);
  • глина, чорне вугілля (видаляють надлишки шкірного сала).

Щоб правильно підібрати доглядову косметику і позбутися чорних цяток можна звернутися до дерматолога. Лікар також дасть рекомендації щодо харчування.

17

Які кислоти працюють проти комедонів?

Очищення шкіри від чорних і білих комедонів може виконуватися шляхом кислотного пілінгу шкіри. Метод полягає в нанесенні на обличчя спеціальних косметологічних засобів на основі кислот, які відкривають пори і дбайливо розчиняють жирові закупорки.

Кислоти від комедонів

Саліцилова кислота (BHA)

Бета-гідроксикислота допомагає відлущувати шкіру й очищати пори. Кислота також має протимікробні та протизапальні властивості, допомагаючи в загоєнні та профілактиці інфекцій.

Ліпогідроксикислота (LHA)

Похідна саліцилової кислоти, яка діє м'якше, тому підходить для чутливої шкіри. LHA допомагає відлущити ороговілі частинки шкіри, вирівнює рельєф і усуває надмірну жирність.

АНА-кислоти (альфа-гідроксиислоти)

Група кислот, які отримують із фруктів, цукрової тростини, молочної сироватки, а також синтезують у лабораторних умовах. Види АНА-кислот:

  • гліколева;
  • молочна;
  • винна;
  • лимонна.

АНА-кислоти використовуються в пілінгах для обличчя — розчиняють забруднення й омертвілі частинки та виводять їх із пор. А також нормалізують гідроліпідний баланс, регулюють вироблення себума сальними залозами.

Кислоти можуть міститися в засобах для догляду за шкірою з комедонами. Косметика може містити одну або кілька типів кислот, які посилюють дії одна одної. Хімічні пілінги повинні проводитися тільки лікарем.

18

Від чорних цяток допомагає активоване вугілля?

Активоване вугілля має абсорбувальні властивості: виводить токсини і допомагає очистити пори шкіри від забруднень. Маски і скраби з лікарського препарату можуть застосовуватися в домашніх умовах з метою позбавлення від комедонів, але метод слід обговорити з дерматологом.

Часте використання активованого вугілля може пересушувати шкіру, що викличе її лущення і погіршить ситуацію. Також гострі частинки речовини можуть спричинити мікротравми шкіри під час скрабування, що може викликати подразнення.

19

Чи можна прибрати чорні цятки на обличчі зубною пастою?

Зубна паста не допоможе прибрати чорні цятки на обличчі. Крім того, її компоненти можуть викликати алергічну реакцію шкіри, свербіж і подразнення.

20

Чи допомагає масаж з оліями прибрати комедони?

Масаж проти комедонів можна робити лише за допомогою гідрофільних олій без емульгаторів, які розроблені спеціально для глибокого очищення шкіри. Масаж з оліями може бути профілактичним заходом утворення комедонів, оскільки очищає пори від токсинів, забруднень (залишків макіяжу) і надлишків себума, але чорні цятки і білі вугри він прибрати не допоможе.

21

Як використовувати ретиноїди від комедонів?

Ретиноїди — це похідні вітаміну А, які застосовуються для лікування комедонів. Речовина відлущує омертвілі клітини шкіри, очищає закупорені пори і прискорює оновлення дерми. Ретиноїди також здатні зменшувати вироблення шкірного сала, щоб запобігти утворенню комедонів. Застосовуються тільки за призначенням дерматолога.

22

Чи можна назавжди позбутися чорних цяток?

Для повного видалення комедонів необхідно усунути причини їхньої появи. Позбутися чорних цяток назавжди можна за допомогою комплексного лікування, яке призначить дерматолог після обстеження. Важливо щодня дотримуватися правил догляду за шкірою, підтримувати здорове харчування і використовувати косметику, підібрану індивідуально під тип і проблеми шкіри.

23

Як доглядати за шкірою з комедонами?

Догляд за шкірою з комедонами охоплює три основні етапи: очищення, тонізування, а також живлення або зволоження (залежно від типу шкіри). Правила догляду за шкірою з комедонами:

  1. Обов'язкове очищення шкіри вранці після пробудження і ввечері. 
  2. Зняття макіяжу перед сном.
  3. Відповідність доглядової косметики типу шкіри.
  4. Уникнення косметичних засобів, які містять комедогенні речовини. 
  5. Регулярні чистки обличчя. Один раз на один-два тижні необхідно проводити глибоке очищення шкіри за допомогою скрабів, пілінгів, гоммажів (підібраними за типом шкіри). Один-два рази на місяць рекомендуються професійні чистки.
  6. Використання тільки сертифікованих засобів очищення.

Важливо стежити за гормональним фоном і своєчасно лікувати інфекційні та ендокринні захворювання. Необхідно дотримуватися здорового харчування (помірно їсти солодке, обмежити жирне, алкоголь), відмовитися від паління і пити достатню кількість рідини (приблизно 0,33 літра на один кілограм маси тіла).

У нашого блогу є власні канали в телеграмі та вайбері, в яких ми розповідаємо корисні та цікаві речі про здоров'я. Підписуйтесь, щоб зробити турботу про власне здоров'я та здоров'я сім'ї комфортною та легкою.

Дерматологія в ОН Клінік Ужгород

Як позбутися чорних цяток (комедонів)? - Томінець Оксана Василівна
Томінець Оксана Василівна
ОН Клінік Ужгород
вул. Д. Богуславського, 4
Графік роботи:
Пн - Пт: 08:00 - 20:00;
Сб - Нд: 9:00 - 17:00
Рейтинг статті:
Як позбутися чорних цяток (комедонів)?
Лікар-дерматовенеролог. Вища категорія.

Консультація лікаря-дерматолога, трихолога по лікуванню акне та вугрів

Інші статті на тему

Схожі статті:

Коментарі

Соломія 6 місяців тому
Добрий день. Чи ефективний лимон від чорних цяток?
Відповісти
Добрий день. Лимон для боротьби з чорними цятками на обличчі не ефективний і небезпечний наслідками. Лимонний сік може викликати алергічну реакцію, опік шкіри, спричинити подразнення і запалення. Позбутися чорних цяток можна за допомогою кислотних пілінгів, які має проводити лікар (дерматолог або косметолог).
Анастасія 7 місяців тому
Добрий день. Чи допомагає сода від чорних цяток? скільки разів на тиждень можна використовувати?
Відповісти
Добрий день. Чорні цятки на шкірі з'являються через закупорку пір шкірним салом, частинками пилу, токсинами і бактеріями. Харчова сода (гідрокарбонат натрію) має антисептичні та відлущувальні властивості, тому деякі виробники косметики додають її до свого складу. Використання харчової соди для усунення комедонів за домашніми рецептами має бути погоджено з лікарем-дерматологом. Сода агресивно діє на шкіру обличчя, може викликати подразнення і порушити природний баланс pH, що тільки посилить проблему.
- 7 місяців тому
Доброго дня. Вугрові висипання проявляються у вигляді закритих і відкритих комедонів (чорних і білих цяток), які внаслідок провокувальних чинників можуть трансформуватися в запальні елементи. Позбутися комедонів допоможе дерматолог. Лікар виявить причину посиленого вироблення шкірного сала сальними залозами та забитих пор і призначить лікування. Лікування зазвичай комплексне і включає чистку (механічну або кислотний пілінг), а також застосування лікарських засобів зовнішнього застосування.
Відповісти
Маргарита 7 місяців тому
Доброго дня. З'явився білий вугровий висип на обличчі. Як позбутися його?
Відповісти
Ярина 7 місяців тому
Доброго дня. Чи можна воском прибрати чорні цятки?
Відповісти
Доброго дня. Зменшити кількість чорних цяток за допомогою воскових смужок можна. Однак ефект буде короткостроковим, шкірне сало знову накопичиться і заб'є пори. Крім того, віск може спричинити травмування шкіри в ніжних ділянках (наприклад, на обличчі), що спровокує запалення і подразнення дерми.
Юлія 7 місяців тому
Добрий день. Чим можна видавити чорні цятки на носі? Косметичні засоби (очищувальні смужки, маски) не допомагають.
Відповісти
Добрий день. Видавлювати чорні цятки на носі самостійно не рекомендується зовсім (ні інструментами для чищення, ні нігтями), оскільки можна травмувати шкіру, спровокувати посилене вироблення шкірного сала і занести інфекцію. Позбутися чорних цяток (комедонів) на носі допоможе дерматолог. Лікар проведе огляд і призначить метод лікування, наприклад, механічну чистку, кислотний пілінг або застосування ретиноїдів. Також лікар індивідуально підбере косметичні засоби для догляду за шкірою і порекомендує дієту.
Марта 8 місяців тому
Добрий день. Глибокі комедони на спині постійно видавлюю, а вони з'являються знову. Як їх позбутися?
Відповісти
Добрий день. Глибокі комедони на спині утворюються через надмірне виділення шкірного сала і відмерлих клітин дерми, які забивають пори. Самостійне видавлювання комедонів не дає бажаних результатів, оскільки сальні залози працюють у колишньому режимі (з підвищеним секретом себума). Для позбавлення комедонів на спині необхідно звернутися до дерматолога за консультацією. Усунути чорні та білі вугри на спині можна за допомогою професійного чищення та застосування лікарських препаратів місцевого застосування.
Руслана 8 місяців тому
Доброго дня. У мене запалився комедон. Як можна зняти запалення?
Відповісти
Доброго дня. Камедон може запалитися внаслідок приєднання інфекції і трансформуватися в червоний, болючий прищ на шкірі. Для лікування запаленого комедона необхідно використовувати антисептичні та антибактеріальні препарати місцевого застосування, які може призначити дерматолог після обстеження. Чорні цятки і білі вугри на шкірі є наслідком надлишкового секрету шкірного сала і закупорки пор. Комедони можуть спровокувати акне (хронічне захворювання шкіри), тому потребують діагностики та лікування у дерматолога.
Записатись на прийом
Заповніть форму, і ми зв'яжемося з Вами у найближчий час
Натискаючи на кнопку Відправити Ви даєте згоду на обробку даних, та погоджуєтеся з умовами угоди
Перевищено ліміт запитів. Спробуйте через 5 хв.