Що таке пубертат (перехідний вік)?
Пубертатний період — це етап у житті дитини, коли відбувається статеве дозрівання та розвиток вторинних статевих ознак. Щитовидка в перехідному віці починає виробляти гормони, що відповідають за статеве дозрівання. До кінця пубертату дитина досягає статевої зрілості.
Коли починається перехідний вік?
Поставте своє питання Дитячому психіатру «ОН Клінік»
У дівчаток перехідний вік починається у 8-13 років. У хлопчиків пубертат настає пізніше, у 9-14 років. Про передчасне статеве дозрівання у хлопчиків свідчить поява ознак пубертату до 9 років, у дівчаток — до 8 років. Про затримку статевого дозрівання у дівчаток може сигналізувати відсутність росту молочних залоз до 14 років або менструації до 16 років. У хлопчиків слід звернути увагу на повільний ріст статевих органів і низький, порівняно з однолітками, зріст після 15 років. Наявність зазначених симптомів є приводом для консультації гінеколога у дівчаток та огляду уролога у хлопчиків.
Статеве дозрівання дівчаток і хлопчиків раніше або пізніше загальноприйнятих норм може бути генетично зумовленим і нормальним. Якщо в батьків статеве дозрівання почалося раніше або пізніше, ніж у однолітків, є ймовірність, що так станеться і в дитини. Додатковими причинами відхилень статевого розвитку можуть бути травми, затримки росту, хронічні та генетичні захворювання, недоїдання, гормональний збій.
Що відбувається з підлітком у перехідному віці?
Зміни в період пубертату починаються, коли мозок «запускає» вироблення статевих гормонів щитоподібною залозою. У дівчаток починають рости груди, волосся в пахвових западинах, на ногах і лобку, настає перша менструація, з'являються комедони, прищі, запах поту. У хлопчиків збільшується пеніс і яєчка, починає рости волосся на обличчі та пахвах, голос грубішає, виділяється піт, розвивається м'язовий рельєф тіла, можуть з'являтися прищі.
Багато хлопчиків і дівчаток пубертатного віку відчувають ширший спектр емоцій — від дратівливості до смутку. Дитина може стати невпевненою в собі, надто залежною від думки оточуючих. До кінця статевого дозрівання емоційний фон починає вирівнюватися.
Етапи перехідного віку
Підлітковий вік заведено вважати перехідним, оскільки дитина проходить через три стадії статевого дозрівання — і тіло, і психіка зазнають змін. Етапи перехідного віку:
- Ранній перехідний вік (10-13 років). Етап фізичних змін — трансформація тіла може викликати у дитини підвищений інтерес і занепокоєння. У цей період підліткам властиво впадати в крайнощі.
- Середній перехідний вік (14-17 років). Фізичні зміни прискорюються, може відбутися стрибок росту. Підліток починає цікавитися романтичними та сексуальними стосунками, може займатися мастурбацією. На цьому етапі мозок дитини продовжує дозрівати і вже здатний мислити абстрактно та розглядати ситуацію з різних боків. Однак лобові частки мозку все ще недостатньо розвинені, щоб у деяких ситуаціях підліток керувався розумом, а не імпульсивною емоцією.
- Пізній перехідний вік (18-21 рік і старше). Фізичний і психологічний розвиток завершується. Підліток краще контролює свої імпульси, оцінює ризики та вигоди, має власні цінності та сильніше почуття індивідуальності.
Романтичні стосунки та дружба в пізній перехідний вік стають більш стабільними, а емоційне та фізичне відокремлення від сім'ї досягає піку. Багато дітей вибудовують «дорослі» стосунки з батьками, вважаючи їх рівними собі, а не авторитетом.
Які ознаки перехідного віку?
Про настання перехідного віку сигналізують фізіологічні та психологічні ознаки. Симптоми перехідного віку:
- розвиток грудей і геніталій;
- зростання волосся на тілі;
- збільшення зросту;
- огрубіння і потемніння волосся на геніталіях;
- підвищене потовиділення і поява запаху поту;
- жирність шкіри, поява прищів;
- перепади настрою, примхливість;
- крайня заклопотаність власною зовнішністю;
- надмірна залежність від думки однолітків.
Підліток може почати грубити і частіше сваритися з батьками, віддалитися від сім'ї і прагнути проводити більше часу з друзями. У період перехідного віку дитина може відстоювати свою незалежність і відчувати потребу в усамітненні.
Перехідний вік у дівчаток
Про настання перехідного віку в дівчаток насамперед сигналізує розвиток грудей — поява маленьких, твердих грудочок під одним або обома сосками. Протягом наступного року або двох груди у дівчинки стають більшими.
Пубертатний період у дівчаток супроводжується появою на статевих губах темного, грубого, кучерявого волосся. Пізніше на лобку і під пахвами стає більше рослинності.
Головною ознакою статевого дозрівання дівчинки є початок менструацій. Важливо провести розмову про інтимну гігієну дівчинки-підлітка до настання місячних.
Перша менструація зазвичай трапляється приблизно через два роки після появи зачатків молочної залози, у 9-16 років. У деяких дівчаток приблизно за 6-12 місяців до настання місячних можуть спостерігатися незначні прозорі або білі виділення з піхви. Це є нормальною реакцією організму на зростаючу кількість гормону естрогену в організмі.
У більшості дівчаток приблизно за один-два роки до початку менструацій спостерігається стрибок росту. Також до ознак перехідного віку в дівчат належить зміна форми тіла — розширення стегон, набір ваги та поява жирових відкладень.
Перехідний вік у хлопчиків
У хлопчиків пубертатний період зазвичай починається зі збільшення яєчок. Пізніше над пенісом і на мошонці виростає темне, грубе і кучеряве волосся. Збільшується пеніс, а ерекція відбувається все частіше. Також під час перехідного віку в хлопчиків починаються полюції — еякуляція (викид сперми) під час сну.
До ознак перехідного віку в хлопчиків належить ріст волосся в ділянці пахв, щетини. Голос змінюється, стає глибшим і грубішим. У деяких хлопчиків під час перехідного віку спостерігається деякий ріст грудей (гінекомастія), яка зазвичай минає через 6-18 місяців.
До симптомів пубертатного періоду у хлопчиків також відноситься зміна форми тіла — плечі розширюються, відбувається набір ваги і м'язової маси. У віці 12-15 років зазвичай відбувається стрибок росту. До 16 років більшість хлопчиків перестають рости, проте їхні м'язи продовжують розвиватися.
Поява болю, набряку, новоутворень або зміни кольору шкіри в ділянці яєчок або паху в період статевого дозрівання є тривожними симптомами. Для виключення патологій необхідно записати дитину на прийом до уролога.
Коли закінчується перехідний вік?
Організм вважається повністю сформованим і підлітковий вік закінчується, коли передня частина мозку (лобова кора) завершує розвиток — приблизно у 20 років.
Статеве дозрівання під час перехідного віку в дівчат у середньому закінчується в 15-16 років. У хлопчиків пубертат закінчується пізніше — у 16-18 років. Відхилення в той чи інший бік у 2-3 роки вважаються нормою.
Як зрозуміти, що перехідний вік минув?
На те, що перехідний вік закінчується, вказують фізіологічні та психологічні ознаки. Зрозуміти, що перехідний вік минув, можна за такими симптомами:
- припинення активного росту;
- повністю сформований волосяний покрив;
- поява лібідо.
У хлопчиків симптомом закінчення перехідного віку є зміна голосу, у дівчаток — встановлення регулярних менструацій і повне формування грудей. Про завершення підліткового перехідного періоду свідчать також встановлення контролю над емоціями, уміння ухвалювати зважені рішення, зосередження на майбутньому.
Проблеми перехідного віку
Перехідний вік у дітей може супроводжуватися почуттям тривоги, невпевненістю в собі. Підліток гостро реагує на будь-які оціночні судження про свою зовнішність або діяльність. Незграбно підібрані слова можуть знизити самооцінку, поранити психіку і призвести до того, що дитина замкнеться в собі і перестане довіряти батькам.
У міру дорослішання в підлітка можуть виникнути запитання або побоювання з приводу змін, через які він проходить. Проблеми підліткового та юнацького віку включають у себе:
- запах тіла. Важливо донести дитині, що поява неприємного запаху пов'язана з дорослішанням, необхідністю регулярно митися і користуватися дезодорантом.
- розмір пеніса в хлопчиків. Слід пояснити підлітку, що розміри статевого члена можуть бути різними і це абсолютно фізіологічно.
- форма грудей у дівчаток. Важливо розповісти дівчинці про різноманітність розмірів і форм молочних залоз, зокрема про нормальність їхньої асиметрії в період пубертату.
- спонтанна ерекція та еякуляція. Ерекція може виникати несподівано, без дотиків або сексуальних фантазій. Еякуляція можлива у вигляді нічної полюції — це нормальний симптом перехідного віку, через який проходять усі хлопчики.
- мастурбація. Мастурбація у дітей і підлітків є способом дослідження тіла і розкриття сексуальності. Батькам бажано поговорити з підлітком про мастурбацію як нормальну частину розвитку.
- болі росту. Стрімке збільшення росту може спричинити дискомфорт і біль у м'язах і суглобах. Необхідно пояснити дитині, що ці болі абсолютно фізіологічні й скоро минуть.
- зниження успішності. Емоційні та соціальні зміни можуть впливати на концентрацію та мотивацію. Важливо допомогти підлітку навчитися розумно планувати свій час і завдання, щоб справлятися з навчальним навантаженням.
- збільшення або зниження маси тіла. У період статевого дозрівання та інтенсивного росту вага дитини може змінюватися в обидва боки. Важливо бути вкрай делікатними, даючи оцінки її зовнішності.
Батькам важливо спостерігати, чи не потрібна підлітку допомога. Ігнорування проблем підлітка може призвести до фізичних і психічних захворювань (депресії, тривожних розладів, порушення харчової поведінки), проблем із соціальними навичками, появи шкідливих звичок (куріння, вживання алкоголю).
Якщо підліток виглядає сумним і напруженим, у нього змінився апетит, він втрачає інтерес до речей, які раніше подобалися, або заподіює собі шкоду, — треба звернутися за консультацією до педіатра, психотерапевта, ендокринолога або гастроентеролога.
Підліток може відмовлятися від візиту до лікаря. Слід пояснити дитині важливість турботи про здоров'я, відкрито обговорити її страхи з приводу візиту до лікаря, обрати лікаря спільно з підлітком і разом сходити на прийом.
Які бувають підліткові захворювання?
Деякі захворювання можуть уперше проявитися саме в підлітковий період. Стани, потенційно пов'язані зі статевим дозріванням, включають:
- сколіоз. Внаслідок швидкого росту в період статевого дозрівання може розвинутися сколіоз.
- анемія. Брак заліза в організмі та регулярна втрата крові в дівчаток із настанням місячних може призвести до недокрів'я.
- короткозорість. Погіршення зору часто зустрічається в період статевого дозрівання через збільшення осьового діаметра ока.
- травми опорно-рухового апарату. Підлітки можуть бути особливо схильні до травм опорно-рухового апарату в період стрибка росту і набору м'язової маси, оскільки ріст кісток передує повній мінералізації кісток. Кінцівки ростуть раніше за тулуб, тому деякі суглоби можуть залишатися з обмеженим діапазоном рухів, що збільшує ризики травмування.
- менструальні порушення у дівчаток. Якщо місячні почалися недавно, можуть спостерігатися нерегулярні, тривалі або рясні менструальні кровотечі.
- тривожні розлади та депресії у дитини. Гормональні зміни, стрес, соціальний тиск і генетична схильність можуть провокувати депресію і тривожність.
- дитячі харчові розлади. До розладів харчової поведінки у дітей призводить неправильне ставлення до їжі та власного тіла внаслідок соціального тиску та прагнення до ідеальної зовнішності.
Також поширеною підлітковою хворобою, яка часто проявляється в перехідний період, є СДУГ у дитини. Захворювання проявляється нездатністю зосередитися, гіперактивністю та зайвою імпульсивністю.
Як поводитися з дитиною, що перебуває в перехідному віці?
У період перехідного віку важливо правильно вибудувати стосунки з дитиною і не перетворитися на батьків, які постійно рятують ситуацію й усувають усі проблеми на шляху підлітка. Потрібно тримати дитину в рамках безпеки та етики, але дозволяти їй помилятися, вчитися на своїх помилках, самостійно ухвалювати рішення і нести за них відповідальність. Як поводитися з дитиною в перехідному віці:
- заздалегідь розповісти підлітку про статеве дозрівання і зміни, які на нього чекають. Необхідно відкрито говорити з підлітком про секс, появу сексуальності, здорові стосунки, захворювання, що передаються статевим шляхом;
- встановлювати чіткі межі з розумними очікуваннями. Це може стосуватися часу повернення з прогулянки, місць, дозволених для самостійного відвідування, поведінки. У міру того як дитина бере на себе відповідальність і дотримується цих рамок, самостійність підлітка можна розширювати.
- обговорювати наслідки ризикованої поведінки (вживання наркотиків, алкоголю, раннього статевого життя). Розмовляти з підлітком, чи курять його друзі, чи вживають алкоголь, який спосіб життя ведуть. Навчити дитину розбиратися в людях і розуміти, де добрий друг, а де поганий, і самому бути позитивним прикладом для наслідування;
- бути твердими та послідовними. Обоє батьків мають дотримуватися єдиної моделі виховання;
- регулярно розмовляти, відкладаючи особисті справи і приділяючи увагу дитині, коли їй хочеться поговорити. Спілкування має відбуватися в спокійному, шанобливому, дружньому тоні;
- не засуджувати, навіть якщо не схвалюєте її поведінку. Натомість слід вислухати, а потім прямо і чесно викласти власну точку зору;
- не принижувати і не сміятися над запитаннями та судженнями підлітка. Поважати його думку;
- підвищувати самооцінку похвалою. Важливо виявити, у чому дитина досягає найкращих результатів, і заохочувати її діяльність;
- підтримувати інтереси та хобі дитини. Не нав'язувати підлітку захоплення, які йому не подобаються;
- допомогти навчитися справлятися зі стресом.
Також важливо заохочувати підлітка брати участь у вирішенні сімейних проблем. У період перехідного віку дитині необхідно кинути виклик думці батьків та їхнім способам ведення справ. Саме так вона досягає відокремлення, яке необхідне для дорослішання.
У нашого блогу є власні канали в телеграмі та вайбері, в яких ми розповідаємо корисні та цікаві речі про здоров'я. Підписуйтесь, щоб зробити турботу про власне здоров'я та здоров'я сім'ї комфортною та легкою.
Дитяча психіатрія в ОН Клінік Харків Палац Спорту
Популярні питання
Поява прищів у підлітковому віці на обличчі, шиї, грудях, спині та інших ділянках тіла виникає внаслідок запалення сальних залоз і волосяних фолікулів. Висипання акне у підлітків пов'язані з гормональними змінами в організмі і зазвичай минають після завершення статевого дозрівання.
Підлітковою кризою прийнято вважати період переходу дитини від молодшого шкільного до молодшого підліткового віку. У середньому підліткова криза відбувається в 13 років і проявляється погіршенням характеру підлітка, зниженням мотивації до навчання, бунтарською поведінкою, конфліктами з батьками та вчителями.
Поява перехідної кризи пов'язана з впливом гормонів, самоідентифікацією особистості, прагненням відокремлення від батьків. Важливо підтримати підлітка в цей період, розмовляти про його почуття і проблеми, забезпечити йому здорове харчування і правильний режим сну та активності. Якщо дитина відчуває значні емоційні або поведінкові проблеми, бажано звернутися по допомогу до психотерапевта.
Найскладнішим зазвичай є вік від 13 до 16 років. У цей період підлітки стикаються зі змінами тіла, переживають різкий стрибок зросту й особливо прагнуть незалежності.
Підлітковий вік небезпечний депресивними розладами у дитини та соціальною відчуженістю, яка може призвести до суїциду. Також перехідний період небезпечний ризикованою поведінкою — експериментами з алкоголем, курінням, ранніми сексуальними контактами.
Зазвичай перехідний вік триває близько 4 років. Середня тривалість статевого дозрівання у дівчаток становить 4,5 року, у хлопчиків — 3-3,5 року.