За статеве дозрівання відповідає гіпоталамус — зона мозку, яка виділяє гонадотропін-рилізинг-гормон. Коли гормон потрапляє в гіпофіз (невелику залозу під мозком, що виробляє гормони, за допомогою яких контролюється робота інших залоз), в організмі виробляються такі статеві гормони, як лютеїнізуючий гормон (ЛГ) і фолікулостимулюючий гормон (ФСГ). Завдяки їм:
- у хлопчиків починається вироблення сперми та тестостерону;
- у дівчаток — естрогену, який готує жіноче тіло до вагітності.
Приблизно в цей же час надниркові залози в обох статей починають виробляти групу гормонів, що стимулюють ріст волосся на лобку і під пахвами. Іншими словами, хлопчики потроху перетворюються на чоловіків, а дівчата — на жінок.
Якщо рано
Раннє дозрівання у дівчаток характеризується вугровим висипом на обличчі, збільшенням молочних залоз, появою менструації, а також волосся в зоні лобка і під пахвами, у хлопчиків — зміною голосу, збільшенням яєчок і статевого члена, на тілі з'являється волосся. В обох статей збільшується зріст і змінюються контури фігури:
- у дівчаток вимальовуються стегна і талія;
- у хлопчиків плечі стають ширшими, з'являються м'язи.
Причини передчасного перетворення на тіло дорослої людини можуть бути різними: через травми, збої в роботі нервової системи, розвиток новоутворень у головному мозку, а також внаслідок дисфункції статевих залоз, хвороб щитоподібної залози. Вчені досі не з'ясували, що провокує це явище та якими методами з ним треба боротися, щоб мінімізувати ускладнення в разі підозри на патологію.
Дитячий лікар-ендокринолог медичного центру «ОН Клінік Харків» Галина Веселова каже:
«За появи ранніх вторинних статевих ознак у дітей необхідно звернутися до ендокринолога, щоб зрозуміти причину того, що відбувається. Найчастіше вони є не патологією, але вимагають спостереження. Якщо під час обстеження виявляється прогресування патологічних процесів через раннє дозрівання, дитині необхідне лікування».
Для діагностики лікар призначає ряд простих, але результативних досліджень: аналіз крові (включно з аналізами на гормони за призначенням), електроенцефалографію, магнітно-резонансну томографію, а також УЗД головного мозку, статевих органів, надниркових залоз.
Якщо пізно
Поставте своє питання Урологу «ОН Клінік»
Затримка статевого дозрівання у дівчаток і хлопчиків може бути пов'язана з різними причинами: спадковістю, хронічними захворюваннями (наприклад, цукровим діабетом), гормональними проблемами. Якщо дитина відстає від своїх однолітків, потрібно звертатися до лікаря і пройти комплексне обстеження.
У разі виявлення патологій, які не лікуються (наприклад, генетичних порушень), підбирається терапія, спрямована на заповнення тих чи інших гормонів в організмі. Завдяки цьому є можливість нормалізувати розвиток вторинних статевих ознак дитини.
Дитячий лікар-гінеколог медичного центру «ОН Клінік Харків» Світлана Новохатська зазначає:
«Неврози та стреси — часта причина затримки статевого розвитку у дітей. Конфлікти з батьками, вчителями та однолітками, а також шкільні навантаження можуть спровокувати гормональні збої. Сюди ж можна зарахувати проблеми з вагою. Батькам потрібно стежити за емоційним станом дитини та її харчуванням у період пубертату».
Про головне
Фізичні зміни або їх відсутність відчувають усі діти в процесі свого дорослішання, що часто супроводжується емоційними наслідками. Діти починають знайомитися зі своїм тілом, порівнювати його з тілом своїх однолітків і протилежної статі.
Батькам необхідно вміти пояснювати дітям те, що відбувається, надавати достатню кількість правдивої інформації, проводити уроки сексуального виховання та не ігнорувати лікарські огляди. За потреби відвідуйте з дітьми не лише педіатра, терапевта, уролога чи гінеколога, а й дитячого дерматолога та психолога. А ще важливо привчати своїх дітей ретельно дотримуватися правил гігієни для збереження їхнього жіночого чи чоловічого здоров'я в дорослому житті.
Помічаєте, як ваші діти дорослішають?
У нашого блогу є власні канали в телеграмі та вайбері, в яких ми розповідаємо корисні та цікаві речі про здоров'я. Підписуйтесь, щоб зробити турботу про власне здоров'я та здоров'я сім'ї комфортною та легкою.