Правила чоловічої та жіночої мастурбації без шкоди для здоров'я

Правила чоловічої та жіночої мастурбації без шкоди для здоров'я
Читати 8 хвилин | Опубліковано: 17 September 2021 | Перегляди 103810
Сексуальна активність людини не обмежується тільки традиційними статевими контактами. Існує безліч альтернативних способів отримати сексуальне задоволення: оральний і анальний секс, петинг, а також мастурбація.

Що таке мастурбація?

Мастурбація — це вид сексуальної активності, який передбачає отримання сексуального задоволення шляхом стимуляції ерогенних зон і статевих органів без участі партнера. Мастурбація є природним процесом, спрямованим на отримання оргазму. Оргазм від мастурбації не відрізняється від коїтального (оргазму в процесі статевого акту з партнером).

Самозадоволенням займаються не тільки дорослі, але також діти та підлітки. Мастурбація серед дітей є природним наслідком прояву інтересу до власного тіла в процесі статевого дозрівання.

Види та способи чоловічої та жіночої мастурбації

Розрізняють жіночу і чоловічу мастурбацію. У більшості випадків мастурбація є прихованим інтимним процесом. Деякі пари практикують мастурбацію в присутності один одного для збільшення збудження і сексуального інтересу.

Техніка мастурбації у чоловіків та жінок імітує статевий акт. Розрізняють такі види мастурбації:

 • мастурбація без допомоги сторонніх предметів (мастурбація пальцями);
 • мастурбація за допомогою секс-іграшок (мастурбація вібратором) або підручних засобів.

Чоловіки в процесі мастурбації стимулюють статевий член, яєчка за допомогою рук або використовують предмети та секс-іграшки, що за формою повторюють жіночу піхву. Існують наступні види жіночої мастурбації:

 • мастурбація без проникнення (мастурбація клітора, статевих губ, ерогенних зон на тілі);
 • мастурбація з проникненням (введення секс-іграшок в піхву та імітація фрикцій).

Як у чоловіків, так і у жінок існують різні способи мастурбації з використанням тертя і тиску на статеві органи, стимуляції за допомогою струменя води, зміни температур (контрастного душу). Під час мастурбації можуть використовуватися не тільки спеціально виготовлені секс-іграшки, а й предмети фалічної форми (для жінок) або порожнисті (для чоловіків): побутові прилади (пилосос), фрукти.

Шкода і користь мастурбації

Користь мастурбації полягає в можливості зняти сексуальне напруження. Оргазм сприятливо впливає на нервову і серцево-судинну систему, покращує сон.

За тривалого утримання від сексу (наприклад, через відсутність постійного статевого партнера) мастурбація дозволяє зберегти лібідо. Мастурбація може використовуватися як метод психотерапії сексуальних розладів для розв’язання проблем з порушенням або отриманням оргазму у чоловіків і жінок. Самозадоволення також сприяє профілактиці застійних явищ в органах малого таза у чоловіків.

Потреба в отриманні сексуального задоволення індивідуальна і залежить від типу статевої конституції. Людям із сильною статевою конституцією сексуальна розрядка необхідна кілька разів на день, для людей зі слабкою статевою конституцією нормою може бути один статевий акт на місяць. Мастурбація допомагає зберегти рівновагу в парі, якщо чоловік і жінка мають різну статеву конституцію.

Мастурбація також може прийти на допомогу парі під час вагітності. Чоловік може зняти статеве напруження мастурбуючи, якщо його вагітна партнерка має медичні протипоказання до заняття сексом, а також у перші два місяці після пологів, коли жінкам не рекомендується займатися вагінальним сексом до повного відновлення статевих шляхів. Вагітним жінкам також можна мастурбувати, якщо вони не мають протипоказань до ведення статевого життя (загрози переривання вагітності), щодо яких необхідно проконсультуватися з акушером-гінекологом, що спостерігає вагітність.

У деяких випадках мастурбація може завдати шкоди. Можливі негативні наслідки мастурбації включають:

 • механічні та хімічні (кислотами, ароматизаторами) травми статевих органів;
 • занесення інфекції в статеві шляхи;
 • розлади статевого потягу;
 • еректильну дисфункцію.

Психосексуальні розлади після мастурбації можуть виникнути як у чоловіків, так і в жінок. Звичка до самозадоволення призводить до того, що під час статевого акту з партнером виникають проблеми зі збудженням (у чоловіків) або не вдається досягти оргазму під час коїтусу (у чоловіків і жінок).

Як правильно мастурбувати

Мастурбація є нормальною частиною сексуального життя чоловіків і жінок, але для того щоб процес самозадоволення був безпечним, необхідно дотримуватися правил здорової мастурбації. Насамперед слід звернути увагу на гігієну рук перед мастурбацією.

З медичної точки зору важливо звернути увагу на правила використання додаткових предметів для мастурбації. Безпечні секс-іграшки повинні бути:

 • сертифікованими (матеріали, використовувані для виготовлення секс-іграшок, повинні проходити контроль якості та бути гіпоалергенними);
 • індивідуальними (не можна спільно використовувати секс-іграшки);
 • підлягати очищенню (миттю, кип'ятінню).

Не рекомендується використовувати підручні засоби для мастурбації, оскільки можна нанести травму слизових оболонок статевих органів. Мастурбація подушкою, зубною щіткою не є гігієнічною. За використання предметів побуту фалічної форми у жінок рекомендується надіти на них презерватив. За використання овочів і фруктів для стимуляції можна отримати хімічний опік слизових оболонок фруктовими кислотами.

Для збереження сексуального здоров'я мастурбація не повинна регулярно замінювати статевий акт з партнером. Єдиної норми про те, як часто можна мастурбувати, не існує.

Необхідно також дотримуватися правил сексуальної поведінки в суспільстві. Не можна мастурбувати в громадському місці та підглядати за мастурбацією без згоди інших людей.

Мастурбація очима сексопатолога

З точки зору сексології, секс у людей, на відміну від тварин, поряд із репродуктивною функцією, також необхідний для спілкування з партнером і отримання задоволення. Мастурбація є природним процесом, що дозволяє реалізувати третю функцію сексу — отримати оргазм.

Мастурбація також може бути ознакою захворювання сексуальної системи. Якщо на тлі мастурбації виникли порушення статевого потягу, еректильна дисфункція, аноргазмія (відсутність оргазму), то слід записатися на прийом до лікаря-сексопатолога. Консультація та обстеження у сексопатолога дозволять виявити причину порушень і відновити здорове статеве життя. Для лікування сексуальних розладів, як правило, застосовують методи психотерапії. За виявлення захворювань, які можуть бути причиною статевої дисфункції, жінок направляють на лікування до гінеколога, а чоловіків до уролога.

Популярні питання

1. Чи може мастурбація зашкодити?

У деяких випадках мастурбація може завдати шкоди як фізичному, так і психосексуальному здоров'ю. Для того щоб мастурбація була безпечною з точки зору фізіології, в процесі самозадоволення необхідно дотримуватися правил гігієни (мити руки з милом і секс-іграшки), а також не використовувати для мастурбації підручні засоби. Для психосексуального здоров'я важливо, щоб мастурбація на регулярній основі не заміняла секс із партнером.

2. Чи нормально мастурбувати в дорослому віці?

Мастурбувати в дорослому віці нормально. Мастурбація може бути альтернативним способом зняти сексуальне напруження в ті періоди, коли секс із постійним партнером неможливий: у відрядженнях, у післяпологовий період або під час хвороби.

3. Чи шкідлива мастурбація для вагітних?

Як і традиційний секс, мастурбація не шкідлива для вагітних жінок з нормальним перебігом вагітності. Проте вагітним жінкам рекомендується індивідуально уточнити у акушер-гінеколога, чи не протипоказані їм заняття сексом. Важливо також дотримуватися гігієнічних правил мастурбації, щоб не занести інфекцію в статеві шляхи.

Рейтинг статті:
4.13 з 5 на основі 8 оцінок
Правила чоловічої та жіночої мастурбації без шкоди для здоров'я
Лікар-уролог, андролог, хірург. Стаж роботи 4 роки.

Задайте своє питання урологу
«ОН Клінік»

Інші статті на тему

Схожі статті: