0 800 30 11 77

Оргазм... усе, що потрібно знати!

Оргазм... усе, що потрібно знати!
Читати 10 хвилин | Створено: 21 грудня 2021 | Оновлено: 21 грудня 2021 | 126163 126163
Оргазм вважається піком сексуального збудження, під час якого відбувається виплеск сексуального напруження, що накопичилося. Говорять про оргазм багато, але чи все з цього правда?

Однозначно ні, адже відомо про цей дивовижний процес у нашому організмі не так багато. Усе, що вам потрібно знати про нього, сьогодні розповідатимуть лікарі мережі медичних центрів «ОН Клінік».

Що таке оргазм

Здавалося б, просте, але водночас украй складне питання. Поставте його будь-якій людині, і кожна відповість на неї по-різному — так, як відчуває. Абсолютно по-різному оргазми визначають і фахівці, використовуючи різні критерії.

Досі немає всеосяжного поняття оргазму, але американський словник Merriam-Webster визначає його як «швидке та приємне зняття нервово-м'язового напруження на піку сексуального збудження, яке зазвичай супроводжується еякуляцією сперми у чоловіків та вагінальними скороченнями у жінок». Тим не менш, лікарі розглядають цей процес з точки зору фізіологічних змін, психологи — орієнтуються на емоційні та когнітивні зміни. І кожен з них має рацію.

Види оргазмів у чоловіків і жінок

Оргазм зазвичай настає внаслідок стимулювання ерогенних зон. Залежно від того, стимуляція якої зони призвела до настання піку збудження, виділяють такі види оргазмів у жінок:

 • кліторальний — найчастіше від нього з'являється відчуття поколювання в області стимуляції, на шкірі та в мозку;
 • вагінальний — настає внаслідок проникнення статевого члена у піхву, завдяки чому стимулюються ерогенні точки, що знаходяться на його стінках. Одним із різновидів такого виду є цервікальний оргазм (з'являється за глибокого проникнення). Відчувається пульсацією стінок піхви;
 • анальний — перед його настанням може виникнути потреба сходити в туалет, але потім вона змінюється скороченнями м'язів сфінктера;
 • комбінований — виникає внаслідок стимуляції кількох ерогенних зон. Наприклад, найчастішим є вагінально-кліторальний оргазм у жінок.

Невелика частина жінок, крім перерахованих видів, можуть досягти оргазму від дотику і поцілунків інших ерогенних зон, наприклад, мочок вух, шиї, грудей, ліктів тощо.

Також існує поняття міотонічного оргазму, яке є актуальним тільки для жінок. Йдеться про так званий «випадковий» оргазм, який виникає від сильного стиснення стегон і напруження м'язів усередині піхви. Проте про можливість такого процесу лікарі й досі сперечаються, адже він до кінця не вивчений.

Про види оргазму у чоловіків докладніше розповість Андрій Лісов, лікар-уролог медичного центру «ОН Клінік Миколаїв»:

«Незважаючи на поширену думку про одноманітність чоловічих оргазмів, насправді їх виділяють два види: класичний і сухий. Перший супроводжується еякуляцією, а під час другого на піку збудження сім'явиверження не відбувається. Рідкісний «сухий оргазм» вважається нормою, але за тривалої відсутності еякуляції чоловікові варто звернутися до лікаря, оскільки вона може бути викликана розвитком патології».

Як відбувається чоловічий оргазм

Як було зазначено, дати чітке визначення оргазму практично неможливо. Однак для опису механіки цього процесу в чоловічому організмі лікарі використовують чотирирівневу модель Мастерса і Джонсона. Відповідно до неї виділяють чотири стадії:

 1. Порушення. Коли чоловіка стимулюють фізично чи психологічно, виникає ерекція. Кров приливає до губчастої тканини, яка проходить по всій довжині статевого члена, внаслідок чого орган збільшується і стає твердим. Мошонка стискається, і яєчка підтягуються ближче до тіла.
 2. Плато. У процесі тоо як кровоносні судини всередині та навколо статевого члена наповнюються кров'ю, головка та яєчка збільшуються в розмірах. М'язи стегон і сідниць скорочуються, підвищується артеріальний тиск, частішає пульс, збільшується частота дихання.
 3. Оргазм. Скорочення м'язів тазового дна та передміхурової залози викликають витіснення сперми в уретру, а потім зі статевого члена назовні (відбувається еякуляція). У середньому чоловічий оргазм триває 10-30 секунд.
 4. Розслаблення. Чоловік вступає у фазу тимчасового розслаблення, коли подальші оргазми неможливі. Це так званий рефрактерний період. Його тривалість варіюється від кількох хвилин до кількох днів і залежить від фізіологічних особливостей конкретного чоловіка.

Як відбувається жіночий оргазм

Оргазм у жінок проходить за тими самими стадіями, що й у чоловіків, але має свої фізіологічні особливості:

 1. Порушення. За фізичної чи психологічної стимуляції кровоносні судини у жіночих геніталіях починають розширюватися. Це викликає набухання клітора, малих статевих губ і вульви. Через стінки піхви починає проникати рідина — вагінальний секрет. Дихання та серцебиття частішає.
 2. Плато. Приплив крові до нижньої частини піхви посилюється, внаслідок чого вона стає твердішою і утворює своєрідний купол. Водночас відбувається набухання грудей (вона може збільшуватись у розмірах на 25%), підвищується чутливість сосків та ареол.
 3. Оргазм. Генітальні м'язи, включаючи матку та інтройтус (вхід у піхву), зазнають ритмічних скорочень з інтервалом приблизно 0,8 секунди. Жіночий оргазм зазвичай триває довше, ніж чоловічий, у середньому близько 13-51 секунду.
 4. Розслаблення. Поступово тіло повертається в колишній стан, набряк зменшується, пульс і дихання сповільнюються.

Про головні відмінності жіночого оргазму розповість Тетяна Ющенко, лікар-гінеколог медичного центру «ОН Клінік Одеса»:

«Хоча стадії чоловічого та жіночого збудження практично однакові, варто зазначити, що стимуляція ерогенних зон у жінок не завжди призводить до оргазму. І це цілком нормально, оскільки жінкам складніше досягти піку збудження з різних причин. Друга відмінність — відсутність рефракторного періоду. Тобто, на відміну від чоловіків, жінки можуть досягати кількох оргазмів поспіль за один статевий акт».

Вплив оргазму на інші процеси в організмі

Крім сексуальної насолоди та ледь помітного емоційного «сяйва», оргазм корисний і для інших фізіологічних процесів.

Так, доведено, що після оргазму в організмі спостерігається підвищений синтез гормону окситоцину, який впливає на рівень стресу, нервової напруги та тривожних розладів. Саме тому після статевого акту ми зазвичай залишаємось у хорошому настрої.

За даними Американської кардіологічної асоціації, регулярний секс і досягнення оргазму позитивно позначається на роботі серця та кровоносної системи. Так, у людей, задоволених своїм статевим життям, знижується ризик розвитку артеріальної гіпертензії.

Крім того, оргазм допомагає нам спати краще. Гормони, що знижують стрес і тривогу, також здатні викликати сонливість. Після сексуального піку відбувається викид окситоцину, дофаміну та ендорфінів, що розливаються по всьому тілу. Але через короткий час їхня активність знижується і починає діяти пролактин, який розслабляє, заспокоює та «присипляє».

А ще оргазм опосередковано впливає на нашу шкіру, уповільнюючи процеси старіння. Річ у тім, що швидкість кровотоку під час сексуальної насолоди та відразу після неї значно вища, завдяки чому більше клітин крові, які переносять кисень, досягає шкіри. Це, у свою чергу, стимулює вироблення колагену, що підвищує еластичність шкіри та перешкоджає появі дрібних зморшок.

Причини відсутності оргазму у чоловіків і жінок

Проблеми з досягненням оргазму — досить поширена проблема, але жінки стикаються з нею набагато частіше, ніж чоловіки. Про причини такої ситуації розповість Олена Сиваш, лікар-психотерапевт медичного центру «ОН Клінік Харків»:

«Сучасна культура поставила оргазм на п'єдестал, зробивши його самоціллю статевого акту. Проте, за різними даними, лише 20-25% жінок відчувають оргазм регулярно. Звичайно, за такої статистики та оргазмоцентричної культури відсутність сексуальної кульмінації може сприйматися ними досить гостро. Насправді ситуація пояснюється просто: для жінок важливою складовою отримання оргазму є психологічний фактор і комфорт, тоді як чоловікові переважно достатньо фізичної стимуляції».

Проте причини відсутності оргазму можуть бути й фізіологічними. Цей стан називається оргазмічною дисфункцією та характеризується труднощами з досягненням кульмінації сексуального збудження.

Оргазмічну дисфункцію також називають аноргазмією. Вона ж — синдром Кофлана. Він розвивається як у чоловіків, і у жінок. Докладніше про чоловічу аноргазмію розповість Владислав Кургуз, лікар-уролог медичного центру «ОН Клінік Черкаси»:

«За останніми оцінками, на аноргазмію страждає лише 8% чоловіків. Причини її можуть бути різними, але найчастіше вона спричинена проблемами зі здоров'ям в інших сферах. Так, до відсутності оргазму може призвести пошкодження нервів, спричинене діабетом, гіпогонадизм (низький рівень тестостерону) та інші ендокринні порушення, що впливають на гормональний баланс, і неконтрольована гіпертензія. Якщо ви підозрюєте розвиток аноргазмії, вам варто звернутися до уролога, який призначить лікування і, за потреби, порадить звернутися до інших фахівців».

Фізіологічні причини аноргазмії у жінок пов'язані з анатомічною будовою статевих органів. Наприклад, занадто глибоке розташування точки G усередині піхви, за якого повноцінна стимуляція неможлива. Але в такому разі аноргазмія вважається частковою, адже жінка досі може досягти кліторального оргазму.

Про інші причини жіночої аноргазмії розповість Ірина Смирна, лікар-гінеколог медичного центру «ОН Клінік Кропивницький»:

«До абсолютної відсутності оргазму у жінок можуть призвести гінекологічні операції, такі як гістеректомія або операція онкології по-жіночому. Також жіноча аноргазмія може розвиватися з віком. Зниження рівня естрогену під час переходу до менопаузи може вплинути на сексуальність, але такі випадки досить рідкісні та на початкових етапах легко коригуються прийомом препаратів, виписаних гінекологом та ендокринологом. Тому уважно ставтеся до свого здоров'я і регулярно проходьте профілактичні огляди».

Як бачите, не так багато людей насправді страждають на аноргазмію. Більшість питань можна розв’язати, поговоривши з партнером і визначивши, що саме приносить вам задоволення.

А ви завжди досягаєте оргазму?

Рейтинг статті:
4.85 з 5 на основі 13 оцінок
Оргазм... усе, що потрібно знати!
Лікар-уролог, сексопатолог. Перша категорія. Стаж роботи більше 15 років.
Оргазм... усе, що потрібно знати!
Стаття перевірена: Трубеко Сергій Миколайович
Лікар-уролог. Вища категорія. Стаж роботи 24 роки.

Поставте своє питання Урологу
«ОН Клінік»

Заповніть форму, і ми зв'яжемося з Вами у найближчий час
Натискаючи на кнопку Відправити Ви даєте згоду на обробку даних, та погоджуєтеся з умовами угоди
Перевищено ліміт запитів. Спробуйте через 5 хв.