Вередує значить росте: усе про стрибки зростання у дитини

Адже іноді в такі періоди поведінка дітей змінюється кардинально… Як визначити, коли настає стрибок зростання, та допомогти дитині спокійно впоратися з ним, розкажуть лікарі дитячих відділень мережі медичних центрів «ОН Клінік».
Починаючи з дитинства до підліткового періоду, у дітей відбувається закономірне зростання. Кожен малюк унікальний, і росте у своєму темпі, доки не досягне повної фізичної зрілості у віці 15-20 років. Тим не менш, у процесі дорослішання у дітей відбуваються так звані стрибки зростання — стрімке збільшення в зростанні та вазі за короткий період часу.
Докладніше про причини таких явищ розповість Тетяна Сирбу, лікар-педіатр медичного центру «ОН Клінік Харків»:
«Завдяки поживним речовинам, які дитина отримує з харчування, її кістки, м'язи та суглоби активно ростуть. Причому це не завжди відбувається рівномірно, і часто батьки помічають стрімкі зміни, коли одягають на дитину брюки, які минулого тижня ще були за розміром, а сьогодні вже малі. Темпи зростання, інтенсивність стрибків і те, як швидко малюк досягне свого максимуму у зростанні, визначається генами, успадкованими від батьків».
Не варто плутати стрибки зростання та віхи розвитку! Так, часто вони збігаються за часом, однак це зовсім різні поняття. Річ у тім, що стрибки зростання у немовлят та дітей старшого віку — це періоди інтенсивного зростання, пов'язані лише з фізичним розвитком.
А от віхи (або стрибки) розвитку — це дії та навички, які дитина освоює на певному етапі свого розвитку. Віхи розвитку зосереджені на тому, як ваша дитина думає (когнітивні та мовні навички), грає (соціальні та емоційні навички) та рухається (моторика). З ними часто пов'язані вікові кризи у дітей, які якраз і відбуваються на фоні активного розумового розвитку.
Стрибки зростання відбуваються на різних етапах залежно від віку дитини:
Звичайно, зазначені вікові рамки лише приблизні, а розвиток кожної дитини — індивідуальний. Не можна підлаштувати розвиток дитини під певний графік стрибків зростання. Якщо ваша дитина нормально харчується, добре почувається, але її розвиток не відповідає таблицям зростання за місяцями, це ще не привід панікувати. Але якщо ви все ж таки турбуєтеся, можна звернутися до педіатра.
Чи можна за поведінкою дитини зрозуміти, що у неї стався стрибок зростання? І так, і ні. Відповідь багато в чому залежить від віку вашого чада: чим старші діти, тим менш виражені їх поведінкові зміни.
Тим не менш, стрибки зростання у немовлят і дітей дошкільного віку часто можна визначити. Про їхні характерні ознаки розповість Наталія Овчаренко, лікар-педіатр медичного центру «ОН Клінік Миколаїв»:
«У всіх дітей сплески зростання проходять по-різному, але основним для більшості немовлят є збільшення кількості годувань і пов'язаний з цим регрес сну, адже дитина частіше прокидається вночі, щоб перекусити молоком чи сумішшю з пляшечки. Малюки та дошкільнята в такі періоди стають більш вередливими та вибагливими в їді, часто можуть просити їсти лише певну їжу. У більш дорослому віці стрибки зростання зазвичай проходять без видимих змін у поведінці».
Як бачите, усі ознаки стрибка зростання 3 місяців і всіх наступних тісно пов'язані один з одним. Але все ж таки основним серед них є підвищений апетит, оскільки проблеми зі сном та примхи можуть бути пов'язані з чим завгодно: від перезбудження до застуди та інших захворювань.
На жаль, ознаки стрибків зростання в дітей не завжди обмежуються лише поведінковими змінами. Трапляється, що в цей період з'являються болі росту. Докладніше про них розповість Ольга Чвертка, лікар-педіатр медичного центру «ОН Клінік Полтава»:
«У періоди активного зростання дитина може відчувати тупі болі в ногах, особливо в області литок, колін та передньої частини стегон. Цю ознаку називають болями зростання, хоча вона досить суперечлива з погляду медицини. Ці відчуття прямо не пов'язані з процесом росту, проте м'язи і кістки, що ростуть, сильніше «втомлюються» після тривалої активності, через що і виникають больові відчуття. Найчастіше про них повідомляють діти у віці 2-3 років та підлітки».
Тупий біль у ногах може бути пов'язаний з активними іграми та високим навантаженням на кінцівки, що ростуть, проте якщо він триває протягом декількох днів, варто звернутися до педіатра. Він огляне дитину та призначить додаткові обстеження, щоб унеможливити розвиток ювенільного артриту, ревматологічних захворювань, інфекцій, переломів та інших ортопедичних проблем.
Коли дитину щось непокоїть, у батьків виникає цілком зрозуміле бажання полегшити її стан. Але, як не крути, стрибки зростання — частина фізичного розвитку, яку потрібно просто пережити. Попри це ви можете зробити все, що від вас залежить, щоб дитині було комфортно:
Скільки б років не було вашій дитині, важливо звертати увагу на її загальне самопочуття. Якщо, крім описаних вище, у неї спостерігаються інші симптоми (наприклад, нудота, лихоманка, блювота тощо), важливо своєчасно звернутися до педіатра, щоб унеможливити розвиток інших патологій.
А як ваша дитина переносить стрибки зростання?