Що робити, якщо лущиться шкіра?

Десквамація спричиняє не тільки візуальну проблему і дискомфорт, а й свідчить про порушення гідроліпідного бар'єру шкіри (зниження засвоюваності вологи, вироблення колагену і гіалуронової кислоти).
Шкіра може лущитися на тлі алергічних реакцій, авітамінозу, дерматологічних захворювань, а також неправильного догляду.
Причини лущення шкіри
Причини лущення шкіри:
До порушення ліпідного балансу шкіри можуть призводити довгі гарячі ванни, часте відвідування саун і лазень, плавання в басейні з хлорованою водою. Крім того, пересихати і лущитися шкіра може внаслідок погодних умов, наприклад, через вітер, високі температури влітку і мороз взимку.
Лущиться шкіра на обличчі може через посилене відшарування рогового (верхнього) шару епідермісу. Прояви лущення шкіри виникають у ділянці носа, чола, бороди та щік, також може з'явитися відчуття стягнутості обличчя, свербіж і почервоніння. Часто надмірну сухість і появу білих лусочок на обличчі може спричинити використання неправильно підібраних косметичних засобів, зокрема й декоративної косметики.
Відшарування рогових клітин епідермісу, що з'явилося на місці запального висипу (вугрів, пухирців, гнійничків, бляшок), може бути спричинене інфекційними шкірними захворюваннями (наприклад, демодекозом, лишаєм, еритродермією). Для диференціювання шкірного захворювання необхідно звернутися до дерматолога, щоб не допустити наслідків (переходу захворювання в хронічну форму, дистрофічних змін і зневоднення в тканини епідермісу).
Лущення шкіри голови може виникати через вплив зовнішніх чинників (наприклад, використання агресивних засобів для догляду та укладки волосся) або бути наслідком інших захворювань (дерматологічних, ендокринних, системи травлення). Як правило, шкіра голови лущиться білими пластівцями: відшарування верхнього шару епідермісу провокує появу лупи (лусочок) на волоссі.
Шкіра на тілі лущиться через порушення її гідроліпідної мантії (волога занадто швидко випаровується з поверхні шкірного покриву): з'являється дискомфорт і відчуття стягнутості після душу, видно білі лусочки. Причини лущення шкіри на тілі:
Рясне відділення лусочок на тілі вказує на дерматологічне захворювання і потребує діагностики та лікування у лікаря. Лущення між пальцями рук і ніг може свідчити про розвиток грибкової інфекції — мікоз стоп або долонь.
Чоловіча шкіра також схильна до сухості, подразнення і лущення. Крім негативних зовнішніх впливів, внутрішніх проблем (наприклад, порушення обміну речовин або гормонального фону), лущення шкіри на обличчі у чоловіків може спричинити часте гоління і використання спиртовмісних лосьйонів.
Якщо лущиться шкіра, необхідно звернутися до дерматолога, який проведе обстеження і призначить лікування, визначивши причину. Діагностику лікар призначає індивідуально залежно від локалізації ураження шкіри, ступеня та анамнестичних даних (скарг, віку, наявності хронічних захворювань). Діагностика лущення шкірного покриву може включати:
У разі підозри на порушення в травленні, гормональному фоні або наявності алергії дерматолог може призначити консультації інших фахівців, наприклад, ендокринолога, алерголога, гастроентеролога. Лікування лущення шкіри може включати медикаментозну терапію (наприклад, прийом вітамінних комплексів або антигістамінних препаратів), а також застосування косметичних засобів, індивідуально підібраних лікарем.
У разі дерматологічних захворювань можуть бути призначені протизапальні препарати і фізіопроцедури (наприклад, плазмоліфтинг і біоревіталізація). Плазмоліфтинг — це уколи власної плазми крові, які здатні регулювати роботу сальних залоз, покращувати обмін речовин в епідермісі, сприяти регенерації клітин шкіри, біоревіталізація — введення гіалуронової кислоти, яка забезпечує глибоке зволоження.
Догляд за шкірою взимку має бути дбайливим і м'яким, тому що в холодний і морозний період вона більш вразлива. Етапи догляду за шкірою обличчя взимку:
Після купання слід уникати тертя, тому потрібно дбайливо промакувати шкіру рушником. Пілінги та скраби в зимовий період краще замінити на очищувальні та відлущувальні маски. У приміщенні в опалювальний період необхідно використовувати зволожувачі повітря, також важливо дотримуватися питного режиму (випивати щонайменше 1,5-2 літри води на день).
Для правильного догляду за шкірою необхідно враховувати тип дерми (сухий, жирний або комбінований). Догляд за комбінованою шкірою обличчя має включати засоби з компонентами, що регулюють роботу сальних залоз і запобігають пересушуванню. Також можна підібрати окремі засоби для різних ділянок шкіри.
Як правило, взимку в організмі бракує вітамінів, що може призводити не тільки до погіршення загального стану (слабкості, сонливості), а й позначатися на стані шкіри, волосся і нігтів.
Нестача вітамінів для шкіри та ознаки | |
Вітамін А (ретинол) | Сухість і огрубіння шкіри (ксероз) |
Вітамін С | В'ялість шкіри, поява на ній лущення і пігментних плям |
Вітамін РР | Порушення травлення, запалення і почервоніння шкірних покривів |
Вітамін Е | Втрата пружності та еластичності шкіри, надмірна сухість |
Вітаміни групи В | Значне погіршення стану шкіри та волосся, лупа |
Вітамін Д | Підвищена пітливість, тьмяність шкіри |
Шкіра, схильна до лущення, вимагає дотримання деяких правил, спрямованих на мінімізацію травмування шкірного покриву. У разі лущення шкіри не можна:
За морозної та вітряної погоди важливо використовувати захисні та зволожувальні засоби для догляду за шкірою. У сонячну погоду слід покривати обличчя кремом з SPF-фільтром і уникати тривалого перебування під впливом ультрафіолетових променів.
У разі лущення шкіри слід виключити косметичні засоби, здатні травмувати або пересушувати дерму, також важливо відмовитися від продуктів харчування і напоїв, які провокують виведення вологи з організму. У разі лущення шкіри потрібно виключити:
Під час вибору косметики важливо вивчати її склад, оскільки в кремах часто містяться компоненти, здатні викликати алергічні реакції (наприклад, парабени, мінеральні олії, пропіленгліколь, ацетат алюмінію, силікони та барвники). Тому варто віддавати перевагу гіпоалергенним засобам з натуральним складом.
Шкіра взимку зазнає стресу, оскільки на неї діють морозне повітря, вітер, перепади температур і пересушування внаслідок роботи опалювальних приладів у приміщенні. У зимовий період шкіра потребує зволоження та живлення.
Зволожувальні засоби для шкіри застосовують з метою наситити дерму вологою, заповнити її водний баланс, до їхнього складу можуть входити гіалуронова кислота, сечовина, фруктові кислоти, сквалан. Живильні креми містять компоненти, які сприяють зміцненню захисної ліпідної мантії шкірного покриву (рослинні олії, жирні кислоти, вітаміни й антиоксиданти), що важливо для відновлення дерми від негативного зовнішнього впливу взимку.
Пошкодження шкіри обличчя можна отримати взимку на вулиці, оскільки це єдина відкрита частина тіла, яка зазнає різкої зміни температурного режиму (з тепла в холод і навпаки). Взимку через переохолодження може з'явитися холодова алергія, яка супроводжується свербінням, печінням шкіри, появою плям і припухлості, що є приводом для запису на прийом до дерматолога. Лікування передбачає прийом антигістамінних засобів і має проводитися строго під лікарським контролем.
Позбутися лущення шкіри можна в домашніх умовах за умови, що стан не викликаний інфекційним і запальним захворюванням або алергічною реакцією. У будь-якому разі, необхідно проконсультуватися з дерматологом для виявлення причини десквамації. Зволожити шкіру обличчя і прибрати лущення можна народними засобами (настоями ромашки, календули, алое), але тільки за узгодженням з лікарем, щоб не спровокувати запалення або алергічну реакцію.
Прибрати лущення на обличчі можна при комплексному підході: використанні косметичних засобів, зміні в харчуванні та прийомі полівітамінів. Підібрати правильно доглядову або лікувальну косметику може дерматолог після огляду. Вітамінно-мінеральні комплекси лікар призначає за результатами аналізів.