Чому з'являється лупа і як з нею боротися?

Чому з'являється лупа і як з нею боротися?
Читати 5 хвилин | Опубліковано: 08 December 2020 | Перегляди 14709
Попри те, що лупа не вважається серйозною медичною проблемою, ігнорувати її появу не варто, адже це може призвести до небажаного збільшення її кількості і погіршення стану шкіри голови.

Водночас пересічна людина часто знає про цю хворобу надто мало, навіть якщо стикалася з нею. Аби уникнути або побороти проблему лупи варто раз і назавжди розібратися у темі.

Звідки береться лупа?

Лупою називають як сам патологічний процес у шкірі голови, який характеризується відлущенням верхнього епітеліального шару шкіри, так і його наслідок. Тобто маленькі шматочки шкіри жовтувато-білого кольору, які вкривають плечі і голову хворого. 

Саме хворого – адже це медична, а не лише косметологічна неприємність. Легковажний підхід до вирішення проблеми лупи може призвести до формування себорейного дерматиту – специфічного запалення шкіри голови, яке характеризується почервонінням, зудом, збільшенням часточок епітелію, який відлущується. Хоча лупа виникає на тій частині голови, яка вкрита волоссям, себорея може перейти ще й на вуха.

Головна причина виникнення лупи полягає у порушенні роботи сальних залоз. У дитини лупа з'являється через недостатнє або зайве вироблення шкірного сала. До цього може призвести низка причин:

  • порушення метаболізму шкіри, часто хронічного характеру;
  • ураження шкіри грибком роду Malassezia;
  • поєднання обох цих факторів разом.

Взагалі наявність вказаного вище грибка у шкірі часто є не проблемою, а частиною нормальної мікрофлори. Однак у випадку послаблення імунітету, а також через зміни у гормональному фоні та через порушення правил гігієни – кількість грибка на шкірі суттєво зростає. Також спадковість, яка впливає на структуру шкіри, роблячи її від природи більш вразливою для виникнення лупи.

Як правильно стежити за волоссям, щоб не з'явилася лупа?

Є кілька правил, які можуть мінімізувати вірогідність появи лупи або її рецидиву:

  • правильний підбір шампуню, який не провокує алергічну реакцію, а також підходить до типу шкіри і волосся;
  • відмова від гребінців із металу, які можуть подряпати шкіру;
  • мезотерапія;
  • зміна дієти, наприклад, зменшення у раціоні хлібу та випічки, але збільшення у раціоні продуктів з високим змістом вітамінів А та В;
  • дотримання правил гігієни, що означає не лише регулярне миття голови, а й слідкування за чистотою головних уборів, гребінців та постільної білизни.

Окремо слід сказати про важливість підтримки імунітету. Для цього потрібно не лише збалансовано харчуватися, а й уникати стресів, підтримувати здоровий режим сну, вдосталь відпочивати.

Наслідки лупи

Внаслідок лупи порушується водно-ліпідний баланс шкіри голови. Якщо лупа жирна, то жирною стає і шкіра голови. А підвищене жировиділення є причиною закупорювання сальних залоз і свербіння шкіри голови. Крім того, лупа на голові призводить до випадання і стоншування волосся. У важких випадках лупа може стати причиною таких ускладнень, як гнійники, рубці, фурункули та себорейна алопеція (облисіння).

Як позбутися від лупи?

Лікування лупи, як правило, включає медикаментозну терапію, застосування косметичних засобів від лупи, дарсонвалізацію шкіри волосистої частини голови, а також кріомасаж рідким азотом. Медикаментозна терапія найчастіше включає прийом антигрибкових препаратів, засобів, які знімають подразнення і свербіння, і медикаментів, що сприяють утворенню нових клітин епідермісу.


Кращий спосіб ефективно і надовго позбутися лупи – користуватися лікувальними засобами для шкіри. Йдеться про спеціальні шампуні, пасти, бальзами з лікувальними властивостями. Ці ефективні засоби від лупи знайти можна саме в аптеці, але не у простому косметичному магазині.

Однак до походу в аптеку слід проконсультуватися з трихологом для підбору максимально дієвого засобу з урахуванням індивідуальних особливостей шкіри пацієнта.

Коли необхідно звернутися до лікаря-трихолога?

Трихолог – це спеціалізований лікар, який займається діагностикою та лікуванням проблем, пов’язаних саме зі шкірою голови і волоссям, и може провести трихоскопію.

До трихолога необхідно звернутися, якщо лупа не зникла після двох тижнів використання спеціального шампуню, на шкірі голови відчувається подразнення і свербіння, або з'явилися кірки на голові. Трихолог оглядає пацієнта, вивчає його скарги і в разі потреби призначає додаткові дослідження (лабораторні аналізи, діагностику стану голови та волосся за допомогою комп'ютерного трихоскопа). Крім того, лікар може направити на консультації до інших фахівців (ендокринолога, невропатолога, гастроентеролога, алерголога). Після діагностики лікар-трихолог призначає пацієнтові індивідуальну схему лікування.


Звертайтесь до лікаря до початку значного погіршення симптомів лупи і переходу її у себорею. Відсутність користі від використання раніше ефективних шампунів, посилення симптомів лупи – це вже достатній привід відвідати лікаря-трихолога. Чим раніше пацієнт звернеться по допомогу до лікаря, тим раніше вдасться повністю подолати проблему лупи завдяки своєчасному лікуванню.

Рейтинг статті:
5 з 5 на основі 2 оцінок
Чому з'являється лупа і як з нею боротися?
Лікар дерматолог-трихолог. Стаж роботи 3 роки.

Задайте своє питання дерматологу
«ОН Клінік»

Інші статті на тему

Схожі статті: