Що таке ксероз (суха шкіра)?
Ксероз (ксеродермія) — патологічний стан шкіри, який характеризується її сухістю та порушенням роботи потових і сальних залоз. Сухість шкіри може бути самостійною патологією або виникати через дерматологічні захворювання (дерматит, псоріаз). Ксероз шкіри знижує її захисні властивості та може сприяти розвитку шкірних захворювань (алергічного та контактного дерматиту). Сухість шкіри може з'являтися в будь-якому віці, але після 50 років зустрічається найчастіше (старечий ксероз), оскільки дерма втрачає колаген і вологу.
Які ознаки сухості шкіри?
Поставте своє питання Дерматологу «ОН Клінік»
За ксерозу стягується та лущиться шкіра на руках, ногах, обличчі та інших частинах тіла. Інші ознаки сухості шкіри:
- підвищена чутливість дерми;
- висипання на шкірі;
- звужені пори;
- почервоніння шкіри;
- тріщини та виразки;
- огрубіння шкірних покривів;
- свербіж і печіння.
Симптоматика може посилюватися після контакту шкіри з водою та сухим повітрям. За пігментної ксеродермії (ксеродерми) на шкірі з'являються запалення та плями після контакту з ультрафіолетовими променями.
Які причини сухості шкіри?
Шкіра стає сухою через втрату вологи. Інші причини сухості шкіри:
- перегрів або переохолодження;
- контакт шкіри з агресивними речовинами (латексом, хлором);
- неправильний догляд за шкірою;
- обвітрювання;
- вплив ультрафіолетових променів;
- носіння тісного синтетичного одягу;
- спадкова схильність.
Ксеродермія може бути самостійною патологією або виникати внаслідок супутніх захворювань. Щоб встановити причину сухості шкіри, необхідно записатися на консультацію дерматолога.
Які захворювання можуть спричиняти сухість шкіри?
Ксероз може розвинутися внаслідок алергічних реакцій. Інші захворювання, що спричиняють сухість шкіри:
- цукровий діабет;
- гепатит;
- цироз печінки;
- дерматологічні захворювання (екзема, дерматит, псоріаз);
- патології травного тракту (дуоденіт, гастрит);
- неврологічні захворювання (депресія, невралгія);
- онкологічні захворювання.
Суха шкіра може бути за неправильного харчування та нестачі вітамінів. Також ксеродермія може з'явитися внаслідок неконтрольованого прийому лікарських препаратів (глюкокортикоїдів, гормональних засобів).
Які причини сухості шкіри у дітей?
Ксероз шкіри у дітей може розвинутися внаслідок генетичної схильності. Також сухість шкіри у дітей може з'являтися під впливом негативних чинників навколишнього середовища (вітру, сонця). Лущитися шкіра у дитини може за наявності ендокринних патологій (гіпотиреозу, цукрового діабету), нестачі води та вітамінів. Суха шкіра у немовляти може бути за порушення правил гігієни (несвоєчасного підмивання та заміни підгузка).
Що робити за сухості шкіри?
Для лікування ксеродермії рекомендується звернутися до дерматолога. Лікар проведе огляд, збере анамнез і за необхідності призначить додаткові дослідження. Діагностика сухості шкіри може включати дерматоскопію (огляд за допомогою збільшувального приладу), аналіз крові на гормони, тест на алергію. Лікування ксерозу включає:
- креми та мазі для сухої шкіри;
- вітамінотерапію;
- протизапальні препарати;
- косметологічні процедури (пілінги, мезотерапію).
За появи тріщин і виразок на шкірі лікар може призначити кортикостероїди й антисептичні препарати. Дерматолог підбере доглядові засоби для сухої шкіри (тоніки, маски, креми). Також може знадобитися консультація ендокринолога або гастроентеролога (якщо ксероз викликаний іншими захворюваннями).
Догляд за сухою шкірою обличчя
Ксеродермія обличчя може з'являтися внаслідок неправильного догляду за шкірою або порушення обміну речовин. Сохнути шкіра на обличчі також може через дерматологічні захворювання (дерматит, екзему). Дуже суха шкіра обличчя потребує обов'язкового зволоження та лікування, оскільки може призводити до висипу, утворення шрамів і рубців. За ксерозу шкіри обличчя потрібне її щоденне очищення, тонізування та зволоження. Догляд за сухою шкірою обличчя включає застосування:
- пінки або гелю для вмивання для сухої шкіри;
- тонізувальних засобів;
- крему для сухої шкіри обличчя.
За сухої шкіри обличчя може знадобитися прийом вітамінів і проведення косметичних процедур (хімічних пілінгів, мезотерапії). У разі лущення шкіри навколо рота може знадобитися прийом протизапальних препаратів. Доглядову косметику для обличчя призначає дерматолог після обстеження.
Догляд за сухою шкірою обличчя в домашніх умовах передбачає її очищення двічі на день, використання кокосової, арганової олій для її зволоження. Можна застосовувати маски для сухої шкіри обличчя з гліцерином і сечовиною. У спекотну пору року обов'язково потрібно використовувати крем з захистом від ультрафіолетового випромінювання. Щоб уникнути пересушування шкіри обличчя також необхідно дотримуватися водного балансу (випивати близько двох-трьох літрів води на день).
Догляд за сухою шкірою рук
Ксероз шкіри рук найчастіше з'являється при контакті з агресивними хімічними речовинами (порошками, мийними засобами). Також суха шкіра на руках може бути наслідком дерматиту, псоріазу або екземи. Втрачаючи вологу, шкіра на руках може почати лущитися. Інші ознаки ксерозу на руках:
- суха та темна шкіра на ліктях;
- почервоніння шкірних покривів;
- облазить шкіра на руках;
- шкіра на ліктях покривається лусочками;
- облазять пальці рук;
- тріскається шкіра на пальцях рук.
За дуже сухої шкіри на руках можуть утворюватися тріщини до крові та виразки. Шкіра на руках швидше сохне під час контакту з водою та за високої температури. Для дуже сухої шкіри рук дерматолог може призначити креми та мазі, що сприяють її зволоженню та відновленню. Лікування тріщин на сухій шкірі рук може включати антисептичні та протизапальні засоби.
Суху шкіру необхідно обробляти з тильного та зовнішнього боків і між пальців рук. Дуже сухі руки необхідно мазати кремом близько п'яти-шести разів на день. Під час контакту з хімічними речовинами потрібно використовувати захисні рукавички. Також необхідно носити рукавички в холодну пору року, щоб уникнути переохолодження шкіри рук.
Догляд за сухою шкірою ніг
Ксероз шкіри ніг може проявлятися у вигляді лущення дерми, тріщин на стопах, свербіння та дискомфорту під час ходьби. Огрубіла та суха шкіра на ногах може бути ознакою грибкового ураження (мікозу стоп) і потребує звернення до дерматолога або подолога.
За сухої шкіри на ногах і руках лікар може призначити ефірні олії, мазі, скраби, пілінги, які відновлюють водно-ліпідний баланс. Також дерматолог може призначити кортикостероїди й антибіотики за приєднання інфекції.
У домашніх умовах для сухої шкіри ніг і стоп можна використовувати ванночки з ефірними та рослинними оліями, застосовувати зволожувальний крем з гліцерином і екстрактами лікувальних рослин. Також необхідно носити зручне взуття, щоб ноги не потіли, не стискалися та не боліли після носіння.
Догляд за сухою шкірою голови
За сухої шкіри голови з'являються свербіж і лупа. Лікування сухої шкіри голови народними засобами може бути неефективним і може призвести до посилення симптоматики, тому рекомендується звернутися до трихолога або дерматолога.
Лікар проведе огляд за допомогою трихоскопа (збільшувального приладу) та призначить препарати від ксерозу шкіри голови. Також лікар порекомендує засоби для догляду (шампунь, бальзам і маски для сухої шкіри голови). За необхідності може бути призначена мезотерапія для волосся, що містить вітаміни для сухої шкіри голови.
Догляд за сухою шкірою тіла
Суха шкіра тіла може проявлятися у вигляді свербіння та лущення на тулубі, обличчі, шиї, руках і ногах, геніталіях. Дуже суха шкіра тіла може призводити до утворення ерозій, виразок і потребує прийому лікувальних і вітамінних препаратів. За сухої шкіри на члені може знадобитися консультація уролога.
У домашніх умовах за сухої шкіри тіла необхідно відмовитися від приймання ванни та душу з гарячою водою. Також рекомендується після очищення шкіри застосовувати креми зі зволожувальними компонентами (гліцерином, вазеліном).
Догляд за сухою шкірою тіла залежить від причини, що викликає патологію. Дерматолог під час первинної консультації проведе огляд і призначить додаткові дослідження, які можуть включати аналізи крові на гормони та алергени. За результатами обстеження лікар підбере засоби для догляду та лікувальні препарати (антигістамінні, протизапальні креми та мазі від ксерозу шкіри).
Як вибрати крем для сухої шкіри?
Засоби від ксерозу повинні містити натуральні рослинні екстракти, ефірні та рослинні олії. Заборонені інгредієнти в кремі для сухої шкіри:
- сульфати;
- спирт;
- ароматизатори;
- парафін;
- силікон.
Ці компоненти можуть спричинити алергічну реакцію шкіри та посилити симптоматику ксеродермії. Слід уникати засобів з різким запахом, оскільки вони містять велику кількість ароматизаторів і можуть призвести до подразнення шкіри. Під час вибору крему для сухої шкіри рекомендується звернутися до дерматолога.
Чому шкіра може бути сухою навіть після зволоження?
Шкіра може залишатися сухою після зволоження через неправильно підібрані засоби для догляду. Причини сухості шкіри після зволоження:
- зволожувальний крем містить спирти або сульфати;
- занадто часте очищення шкіри;
- використання гарячої води під час миття шкіри;
- недостатнє зволоження дерми впродовж дня;
- використання засобів з вичерпаним терміном придатності.
Також шкіра може залишатися сухою за наявності супутніх захворювань (дерматиту, екземи). Необхідно звернутися до лікаря, щоб з'ясувати причину сухості шкіри.
Що таке хронічна сухість шкіри?
Хронічна сухість шкіри характеризується періодичним загостренням лущення, свербіння та запалення шкіри. Факторами ризику розвитку хронічної ксеродермії є похилий вік, наявність ендокринних патологій, неправильне харчування. Також хронічна сухість шкіри може з'явитися за дефіциту вітамінів і після хіміотерапії.
Для лікування хронічного ксерозу дерматолог призначить протизапальні засоби, мазі та креми, зволожувальні препарати для шкірних покривів. Також можуть використовуватися вітамінотерапія та імуномодулювальні препарати.
Коли необхідно звернутися до лікаря за сухості шкіри?
Звернутися до лікаря за сухості шкіри обов’язково потрібно, якщо на тілі з'являються тріщини, виразки, почервоніння. Проконсультуватися з дерматологом необхідно за гіперемії (переповнення кров'ю судин) та лущення шкірних покривів. Також відвідати лікаря потрібно за появи висипу незрозумілого походження, щоб визначити його причину та почати лікування.
Що буде, якщо не зволожувати суху шкіру?
Якщо не зволожувати суху шкіру, вона може запалюватися, призводити до утворення висипу, тріщин. Недостатнє зволоження шкіри також може сприяти її передчасному старінню та утворенню зморшок. Шкіра матиме блідий і болючий вигляд, на ній можуть з'являтися лусочки та залишатися рубці.
Принципи харчування за сухості шкіри
За сухої шкіри необхідно відмовитися від солодкої, копченої, солоної їжі. У раціон рекомендується включити жирні кислоти, продукти, багаті на вітаміни А і Е. Рекомендується вживати яловичину, курку, рибу, яйця, горіхи, боби, свіжі овочі та фрукти. Восени та взимку для підтримання зволоженості та еластичності шкіри до раціону харчування рекомендується додати буряк, гарбуз, яблука, волоські горіхи та обліпиху.
Чи можна запобігти сухості шкіри?
Щоб запобігти сухості шкіри, необхідно правильно харчуватися та підтримувати здоровий спосіб життя. Профілактика ксерозу включає:
- відмову від застосування агресивних мийних засобів;
- миття шкіри теплою, а не гарячою водою;
- зволоження повітря в приміщенні;
- використання засобів з захистом від ультрафіолетового випромінювання;
- дотримання питного режиму (вживання щонайменше півтора літра води на добу);
- застосування зволожувальних косметичних засобів.
Також необхідно відмовитися від куріння та вживання алкоголю, оскільки вони сприяють втраті організмом вологи. За хронічного ксерозу потрібно проходити профілактичний огляд у дерматолога не рідше ніж один раз на рік.
У нашого блогу є власні канали в телеграмі та вайбері, в яких ми розповідаємо корисні та цікаві речі про здоров'я. Підписуйтесь, щоб зробити турботу про власне здоров'я та здоров'я сім'ї комфортною та легкою.
Дерматологія в ОН Клінік Ужгород
Популярні питання
За стресу та підвищення рівня кортизолу на шкірі можуть з'явитися сухі плями та подразнення. Для усунення плям на шкірі необхідно звернутися до дерматолога й уникати стресових ситуацій.
Лущення шкіри на ногах у літніх людей пов'язане з віковою втратою вологи та колагену. Для усунення сухості та лущення шкіри на ногах необхідно використовувати зволожувальні мазі та креми з вітамінами, рослинними та ефірними оліями.
Лікування ксерозу шкіри народними засобами може призвести до погіршення її стану та появи подразнення. Необхідно звернутися до дерматолога, щоб він призначив засоби від ксерозу на основі натуральних і рослинних інгредієнтів.
При дуже сухій шкірі тіла може не вистачати вітамінів С, А, Е. Для поповнення вітамінів необхідно вживати в їжу горіхи, фрукти, зелень, овочі, рослинну олію, рибу, яловичину.