Як позбутися гіпергідрозу?

Як позбутися гіпергідрозу?
Читати 6 хвилин | Опубліковано: 25 November 2021 | Перегляди 1615
Гіпергідроз (сильне потовиділення) може розвинутись у чоловіків і жінок у будь-якому віці на тлі захворювань щитоподібної залози (наприклад, гіпертиреозу), цукрового діабету, інфекційних захворювань (малярії, туберкульозу).

Що таке гіпергідроз?

Гіпергідроз — стан, за якого спостерігається підвищена пітливість пахвових западин, стоп і долонь. Надмірне потовиділення може проявлятися вночі, у стані спокою.

Чому розвивається гіпергідроз?

Гіпергідроз може бути первинним (основним захворюванням) і вторинним (є ознакою або ускладненням іншого захворювання).

Як розпізнати надмірне потовиділення

Ознаки надмірного потовиділення

Приклади прояву надмірного потовиділення

Пітливість з’являється у стані спокою

Людина помітно пітніє без фізичного навантаження, наприклад, коли сидить. На тілі з’являються краплини поту, а на одязі — вологі плями.

Надмірне потовиділення заважає вести звичне життя

Через те, що руки вологі, незручно тримати олівець чи крутити дверну ручку. Під час роботи за ноутбуком піт з обличчя капає на клавіатуру.

Шкіра стає м’якою та лущиться

Шкіра пітніє, довго не висихає і стає розм’якшеною.

З’являються шкірні інфекції

“Свербіж спортсмена”, “ступня атлета” — типові стани, до яких призводить грибкова інфекція в комбінації з надмірним потовиділенням. У першому випадку хвороба вражає пахову ділянку, а в другому — ступні. Шкіра червоніє, лущиться, свербить.

Первинний гіпергідроз виникає внаслідок підвищеної активності потових залоз, яка, як правило, передається за спадковістю. Причини вторинного гіпергідрозу:

 • гіпертиреоз (розвивається внаслідок надмірного вироблення щитоподібною залозою трийодтироніну та тироксину);
 • цукровий діабет;
 • вірус імунодефіциту людини, малярія, туберкульоз;
 • абстинентний синдром (розвивається після вживання наркотиків чи алкоголю);
 • оперізувальний лишай;
 • синдром Алерта;
 • ушкодження спинного мозку;
 • рак головного мозку, надниркових залоз.

Причинами сильної пітливості під час вагітності можуть бути гормональні зміни організму. Гіпергідроз шкіри також може розвиватися через безконтрольний прийом гормональних препаратів, бета-блокаторів, антидепресантів та інгібіторів холінестеразів.

Види гіпергідрозу

Залежно від площі поширення підвищеного потовиділення лікарі розрізняють два типи гіпергідрозу. Види підвищеного потовиділення:

 • локальний гіпергідроз (надмірна пітливість спостерігається в одній частині тіла);
 • загальний (генералізований) гіпергідроз. За загального гіпергідрозу спостерігається підвищена пітливість всього тіла.

За місцем локалізації гіпергідроз буває краніофаціальним (підвищена пітливість обличчя), дистальним (сильно потіють і ноги, і долоні), аксилярним (надмірне потовиділення спостерігається в області пахвових западин). Також розрізняють долонний, підошовний і пахово-промежинний гіпергідроз.

Як лікувати гіпергідроз?

Перед лікуванням підвищеної пітливості дерматолог-косметолог збирає анамнез (дізнається про час появи гіперпітливості, прийом лікарських препаратів). Для визначення причини гіпергідрозу рук і ніг лікар може направити на здачу лабораторних аналізів (аналіз на глюкозу, гормони, біохімічний і клінічний аналізи крові).

За підозри на гормональний збій дерматолог-косметолог направляє на консультацію ендокринолога. Залежно від причини підвищеної пітливості для усунення гіпергідрозу ендокринологом можуть призначатися пероральні або нервово-блокуючі препарати, антидепресанти.

Для лікування гіпергідрозу пахв, стоп і долонь використовується ботулінотерапія. Спосіб лікування гіпергідрозу підбирається дерматологом після обстеження та визначення його виду, причини та локалізації.

Як проводиться ботулінотерапія від гіпергідрозу?

Позбутися гіпергідрозу допоможе ботулінотерапія. Корекція підвищеної пітливості проводиться за допомогою введення в ділянку стоп, долонь або пахв ін'єкцій ботулотоксину.

Перед процедурою ботулотоксин розбавляють із фізрозчином. Перед уколами від поту пахви, стопи та долоні обробляються анестезуючим кремом для знеболювання. Уколи ботоксу від поту вводяться під шкіру. Тривалість однієї процедури ботулінотерапії займає близько пів години.

Для лікування потовиділення необхідно пройти курс терапії. Кількість процедур визначається дерматологом-косметологом залежно від локалізації та вираженості гіпергідрозу.

Протипоказання до ботулінотерапії від гіпергідрозу

Перед призначенням курсу ботоксу від пітливості дерматолог-косметолог перевіряє відсутність протипоказань до проведення процедури. Протипоказання до ботулінотерапії:

 • погане згортання крові;
 • наявність захворювань, що порушують нервово-м'язову функцію (бічного аміотрофічного склерозу, синдрому Ітона-Ламберта).

Тимчасовими протипоказаннями до ботулінотерапії є вагітність та грудне вигодовування (ботокс може вплинути на здоров'я дитини). Курс уколів від гіпергідрозу призначається лише після завершення годування груддю.

Популярні питання

1. Скільки потрібно пити води за гіпергідрозу?

Вода не допоможе зменшити пітливість ніг, пахв чи долонь, але дасть можливість уникнути спровокованого гіпергідрозом зневоднення. Необхідна кількість води визначається дерматолог-косметолог після встановлення типу гіпергідрозу.

2. Гіпергідроз — симптом яких захворювань?

Гіпергідроз пахвових западин може вказувати на захворювання щитоподібної залози (гіпертиреоз), діабет, туберкульоз, подагру. Зайве потовиділення може вказувати на приплив менопаузи, синдром Алерта або малярію.

3. Як діє ботокс за гіпергідрозу?

Уколи ботоксу від гіпергідрозу дозволяють змінити роботу нейромедіаторів (речовини, що відповідають за передачу нервових імпульсів). Ботокс блокує нерв, що активує потові залози. Ботулінотерапія дозволяє позбутися гіпергідрозу на термін від шести місяців до року.

Рейтинг статті:
5 з 5 на основі 1 оцінки
Як позбутися гіпергідрозу?
Лікар-дерматовенеролог, трихолог, косметолог. Вища кваліфікаційна категорія. Стаж роботи 23 роки.

Задайте своє питання дерматологу
«ОН Клінік»

Інші статті на тему

Схожі статті: