Інтимна гігієна: що потрібно знати кожній жінці
![Інтимна гігієна: що потрібно знати кожній жінці](https://onclinic.ua/storage/media/articles/45/rW9FJnNQGTEiSkmMPgIrFqBJxOGU1ii7uqxu5JhS_1000.jpg)
Що таке жіноча інтимна гігієна?
Жіноча гігієна — набір заходів і процедур, спрямованих на підтримання чистоти та здоров'я статевих органів. Своєчасне підмивання та дотримання гігієни жіночих органів перешкоджає розмноженню хвороботворних бактерій. Дотримання правил інтимної гігієни дає змогу запобігти розвитку гінекологічних захворювань (наприклад, кандидозу, вагініту). За появи подразнення та запалення в зоні статевих органів необхідно звернутися за консультацією до гінеколога.
Що включає в себе жіноча інтимна гігієна?
Інтимна гігієна передбачає утримання в чистоті статевих органів і гігієнічних предметів (білизни, рушників, станків для гоління). Гігієна жіночих статевих органів включає:
- щоденне підмивання зони навколо піхви теплою водою;
- використання засобів для інтимної гігієни без агресивних компонентів (ароматизаторів);
- регулярну зміну спідньої білизни;
- дотримання гігієни під час менструації (своєчасну заміну гігієнічних прокладок і тампонів);
- утримання статевих органів у сухості (надмірна волога сприяє швидкому розмноженню бактерій);
- уникнення використання антисептиків і спринцювань (вони порушують природну мікрофлору піхви);
- гігієну заднього проходу (підмивання після кожної дефекації).
Дотримання правил жіночої гігієни також передбачає регулярну зміну та прання спідньої білизни та рушників без агресивних хімічних компонентів. Для профілактики появи захворювань репродуктивних органів необхідно відвідувати гінеколога не менше за один раз на рік.
Поставте своє питання Гінекологу «ОН Клінік»
Як правильно підмиватися жінкам?
Жінкам необхідно підмиватися за допомогою засобів інтимної гігієни з нейтральним pH (від 4,2 до 5,6). Рекомендації, як правильно підмиватися жінкам:
- перед проведенням інтимних процедур потрібно вимити руки з милом;
- не підмиватися гарячою водою, щоб не обпекти слизові оболонки статевих органів. Необхідно використовувати теплу проточну воду (від 30 до 40 градусів);
- не використовувати для підмивання мочалки та губки, щоб не травмувати зовнішні статеві органи;
- мити потрібно тільки вульву та не направляти струмінь води всередину піхви, щоб не змити природний захисний секрет;
- використовувати м'який рушник і не терти інтимну зону, щоб не травмувати її;
- застосовувати засоби, призначені для жіночої гігієни (після підмивання милом або гелем для душу може з'явитися печіння статевих органів);
- не приймати ванну та не відвідувати сауну під час менструації (може посилитися кровотеча);
- після душу необхідно надіти суху та чисту білизну.
За відсутності можливості підмитися можна використовувати серветки для жіночої гігієни без ароматизаторів. Підмиватися за молочниці необхідно мінімум двічі на день засобами з нейтральним pH.
Як часто потрібно підмиватися жінкам?
Дотримання правил жіночої гігієни передбачає підмивання щонайменше один раз на день. Під час менструації необхідно підмиватися близько трьох-чотирьох разів на день для запобігання подразнення вульви. Необхідно приймати душ після сексу, щоб змити залишки змазки та зменшити ризик виникнення інфекцій. Також підмивання необхідне після фізичного навантаження для видалення надлишків поту. Підмиватися за вульвіту (свербежу вульви) та кандидозу потрібно не менше за два рази на день засобами, що не містять агресивних речовин.
Що буде, якщо не підмиватися щодня?
Недотримання правил особистої гігієни може призвести до розмноження бактерій на поверхні статевих органів, почервоніння та свербежу вульви. Якщо не підмиватися щодня, хвороботворні бактерії можуть проникати в піхву та викликати патології внутрішніх статевих органів (матки, яєчників, шийки матки).
Недотримання інтимної гігієни може спричинити розвиток бактеріального вагінозу, молочниці, вульвіту. Надмірна гігієна, часті підмивання та спринцювання також шкідливі, оскільки можуть порушити природну мікрофлору піхви.
Яким засобом краще підмиватися жінкам?
Для підмивання рекомендується використовувати жіночі засоби для інтимної гігієни, які допомагають підтримувати природний кислотно-лужний баланс піхви (pH від 4,2 до 5,6). Також необхідно застосовувати індивідуальні предмети особистої гігієни. Не можна використовувати чужі рушники, бритвені станки, щоб уникнути інфікування статевих органів. Список засобів особистої гігієни для жінок може включати:
- мило для жіночої гігієни (з нейтральним pH);
- очищувальний гель для жіночої гігієни (який не містить ароматизаторів);
- вологі серветки для інтимної гігієни (без запаху);
- свічки для жіночої гігієни (використовуються за призначенням лікаря);
- тампони та прокладки (під час менструації);
- освіжаючі спреї та дезодоранти для інтимної зони.
Обов'язковим для застосування є тільки засіб для жіночої гігієни з нейтральним pH. Краще обирати гелі та мило для інтимної гігієни, що містять молочну кислоту, гліцерин та екстракти рослин (ромашки, зеленого чаю). Спреї та дезодоранти необхідно використовувати в крайніх випадках, оскільки вони містять ароматизатори, які можуть спричинити алергічну реакцію.
Рекомендується уникати використання засобів жіночої гігієни, що містять фталати, парабени та бісфенол, оскільки вони можуть провокувати подразнення та запалення в зоні піхви. Також варто відмовитися від засобів гігієни, що мають у складі сульфати та спирт, оскільки вони можуть призвести до сухості слизової оболонки статевих органів.
Чим підмиватися, щоб не було запаху?
Щоб не було неприємного запаху в зоні статевих органів, достатньо підмиватися один-два рази на день засобами для інтимної гігієни. Не рекомендується користуватися тальком, дезодорантом або спреєм для інтимної гігієни. Ароматизовані засоби можуть викликати подразнення слизової оболонки статевих органів. У нормі неприємного запаху вульви не повинно бути, за появи різкого запаху чи виділень з піхви необхідно записатися на консультацію до гінеколога, оскільки ці симптоми можуть свідчити про захворювання, що передаються статевим шляхом (ЗПСШ).
Чим підмиватися за сухості в інтимній зоні?
У нормі слизова оболонка піхви виділяє достатньо вологи. Причинами сухості в інтимній зоні можуть бути:
- післяпологовий період;
- менопауза;
- гормональний збій;
- операції на статевих органах;
- ЗПСШ;
- неконтрольований прийом лікарських препаратів (гормональних засобів, антибіотиків);
- стрес.
Для усунення сухості піхви необхідно визначити причину, яка її викликає, та почати лікування. Для полегшення симптомів сухості статевих органів можна використовувати засоби для підмивання, що містять зволожувальні компоненти (гліцерин, гіалуронову кислоту, алое вера). Також гінеколог може призначити зволожувальні креми, мазі чи свічки. Слід уникати підмивання гарячою водою, відвідування лазні чи сауни, щоб не пересушувати слизову оболонку статевих органів.
Чим підмиватися за свербежу та печіння в домашніх умовах?
Свербіж і печіння статевих органів виникають через порушення секреторної функції піхви. Інші причини свербежу в зоні піхви:
- недотримання правил гігієни;
- носіння синтетичної та вузької спідньої білизни;
- алергічна реакція на засоби інтимної гігієни;
- травми статевих органів (після грубого сексу, депіляції);
- запалення статевих органів (вагініт, кольпіт);
- вагінальний кандидоз;
- венеричні захворювання (хламідіоз, герпес, трихомоніаз);
- ендокринні патології (цукровий діабет, гіпотиреоз, гіпертиреоз);
- новоутворення в області геніталій (папіломи, кондиломи);
- інфекції сечовидільної системи (цистит, уретрит).
Точну причину появи свербежу може визначити гінеколог після обстеження. Не можна займатися самолікуванням свербежу та печіння статевих органів у домашніх умовах, оскільки воно може призвести до погіршення стану здоров'я та посилення симптомів.
Підмиватися за свербежу статевих органів можна органічними засобами жіночої гігієни, що не містять агресивних хімічних компонентів (парабенів, сульфатів, ароматизаторів). Не рекомендується використовувати для підмивання настої трав і спринцювання, оскільки можна посилити подразнення слизової оболонки піхви.
Як правильно підмивати дівчаток?
Дитяча статева гігієна передбачає підмивання у напрямку від промежини до заднього проходу (щоб не занести бактерії з анального отвору в піхву). За використання підгузків необхідно підмивати дитину під час кожної їх заміни за допомогою проточної теплої води та дитячого мила чи гелю. За появи подразнень і попрілостей шкіри необхідно використовувати крем під підгузок або дитячу присипку.
Підмиватися дівчатам потрібно один-два рази на день за допомогою гелів і мила для інтимної гігієни з нейтральним pH. Гігієна дівчаток-підлітків під час менструації передбачає підмивання та зміну гігієнічних прокладок кожні три-чотири години. До початку статевого життя можна користуватися тампонами під час місячних, оскільки вони не порушують цілісність дівочої пліви.
Які особливості жіночої гігієни в зрілому віці?
У період менопаузи знижується вироблення гормонів естрогену та прогестерону, що може призвести до сухості піхви та подразнення слизової оболонки. Жіноча гігієна в зрілому віці передбачає використання очищувальних засобів зі зволожувальними компонентами (гіалуроновою та молочною кислотою, гліцерином). Також додатково можна користуватися кремами, що зволожують шкіру промежини. Гігієна жінки після 60 років може включати використання урологічних прокладок за нетримання сечі. Міняти прокладки необхідно близько трьох-чотирьох разів на день.
Які особливості гігієни під час місячних?
Гігієна під час місячних має включати регулярне миття статевих органів і заміну гігієнічних засобів (прокладок, тампонів). Правила гігієни під час менструації:
- відмовитися від приймання ванни та промивання піхви. Прийом гарячої ванни може посилити кровотечу, а промивання піхви — порушити кислотно-лужний баланс. Мити потрібно тільки вульву, уникаючи потрапляння води в піхву;
- після підмивання обов'язково замінити прокладку чи тампон;
- міняти прокладку потрібно кожні три-чотири години, а тампони — кожні чотири-шість годин або частіше за наповнення їх кров'яними виділеннями;
- використовувати білизну з натуральних тканин (бавовни, шовку), які пропускають повітря;
- не застосовувати дезодоранти та ароматичні прокладки, щоб не викликати подразнення слизової оболонки статевих органів;
- використовувати гігієнічні засоби, що відповідають кількості виділень (на упаковці вказується поглинання прокладок і тампонів);
- не застосовувати тампони вночі, оскільки вони не розраховані на тривале використання. Під час сну можна користуватися нічними прокладками, що мають підвищене поглинання;
- перед зміною гігієнічних засобів обов'язково потрібно вимити руки з милом.
При рясних місячних і веденні активного способу життя можна користуватися менструальною силіконовою чашею для жіночої гігієни. Менструальні чаші дають змогу утримувати кров'яні виділення до 12 годин і надійно захищають від протікань. Менструальну чашу необхідно ретельно продезінфікувати перед застосуванням, а наприкінці циклу прокип'ятити впродовж п'яти-десяти хвилин, щоб знищити бактерії.
Тампони чи прокладки — що вибрати?
Вибір прокладок або тампонів залежить від індивідуальних переваг і потреб жінки. Перевага прокладок полягає у простоті використання, а недолік — у можливості їх рухливості та протікання під час активних рухів і занять спортом.
Перевага тампонів полягає у меншому ризику протікання, можливості займатися спортом і купатися. Також використання тампонів запобігає появі неприємного запаху. Але за несвоєчасної заміни тампонів і неправильного їх використання може розвинутися синдром токсичного шоку (СТШ) — інтоксикація організму, пов'язана з ураженням бактеріями Staphylococcus aureus. До симптомів СТШ належать:
- підвищена температура тіла (до 39 градусів);
- головний біль;
- діарея;
- нудота та блювання;
- низький артеріальний тиск;
- м'язовий біль.
За появи ознак синдрому токсичного шоку необхідно звернутися до лікаря та відмовитися від використання тампонів. СТШ виникає рідко, більшість жінок за своєчасної зміни тампонів не відчувають дискомфорту під час їх використання.
Чи потрібно користуватися щоденними прокладками?
Щоденними прокладками можна користуватися в середині менструального циклу (для захисту від білих прозорих виділень) і наприкінці місячних (для вбирання залишків кров'янистих виділень). Щодня використовувати щоденні прокладки не рекомендується, оскільки вони не пропускають повітря, сприяють утворенню вологого середовища та розмноженню бактерій.
Щоденні прокладки потрібно використовувати тільки в міру необхідності. Слід змінювати їх кожні три-чотири години та обирати гігієнічні засоби без ароматизаторів, щоб не викликати алергічну реакцію шкіри.
Що включають правила жіночої гігієни до та після сексу?
До та після статевого акту необхідно прийняти душ та очистити геніталії. Правила жіночої гігієни після сексу:
- сечовипускання після сексу дає змогу попередити розвиток інфекцій сечовивідних шляхів;
- підмивання після статевого акту необхідне для видалення змазки та запобігання проникненню бактерій у піхву;
- очищення потрібне тільки для зовнішніх статевих органів, спринцювання може порушити кислотно-лужний баланс піхви.
Після сексу може порушитися мікрофлора піхви (через травми слизової оболонки статевих органів, інфікування патогенними мікроорганізмами). Якщо після статевого акту з'являються свербіж, виділення з піхви, часте сечовипускання, необхідно звернутися до гінеколога, щоб визначити причину патології та почати лікування.
Чи можна завагітніти, якщо підмиватися після статевого акту?
Підмивання та спринцювання після статевого акту не запобігає вагітності. Для запобігання небажаній вагітності необхідно використовувати бар'єрні методи контрацепції (презервативи), оральні контрацептиви чи внутрішньоматкові спіралі. Підібрати відповідний метод контрацепції може гінеколог на консультації.
Коли потрібно відвідувати гінеколога?
Перший візит до гінеколога рекомендується зробити в 13-15 років (після появи менструації). Надалі необхідно проходити щорічний профілактичний огляд з метою ранньої діагностики гінекологічних захворювань. Показання до позапланової консультації гінеколога:
- набряк і почервоніння статевих органів;
- свербіж у промежині;
- біль внизу живота;
- порушення менструального циклу (занадто рясні виділення чи їх відсутність);
- часте сечовипускання;
- наявність новоутворень у зоні статевих органів;
- міжменструальна кровотеча;
- зниження лібідо (сексуального потягу);
- біль і дискомфорт під час статевого акту;
- нетримання сечі.
Також до гінеколога необхідно звернутися за появи виділень з піхви, наявності висипу в зоні вульви. Лікар проведе огляд на гінекологічному кріслі та призначить лабораторні аналізи (мазок на мікрофлору, цитологічне дослідження). За необхідності гінеколог направить на УЗД органів малого таза й аналізи на ЗПСШ.
Чи обов'язково жінкам видаляти волосся в зоні бікіні?
Волосся в зоні бікіні не обов'язково видаляти. Лобкове волосся захищає статеві органи від забруднення та проникнення бактерій, зменшує ризик розвитку сечостатевих інфекцій.
Видалення волосся в інтимній зоні залежить від особистих уподобань жінки. Під час депіляції необхідно дотримуватися запобіжних заходів: уникати пошкоджень шкіри, застосовувати індивідуальні інструменти для гоління, вибирати засоби для видалення волосся без агресивних компонентів. Після видалення волосся в зоні бікіні необхідно скористатися зволожувальними засобами, щоб запобігти запаленню шкіри.
Якою має бути жіноча спідня білизна?
Жіноча спідня білизна має бути з натуральних матеріалів (бавовни, шовку). Білизна з синтетичних матеріалів (нейлону, поліестеру) погано пропускає вологу та сприяє розмноженню патогенних мікроорганізмів.
Жінкам необхідно вибирати білизну за розміром. Занадто тісна білизна може тиснути та порушувати кровообіг, а надто вільна — натирати шкіру та спричиняти дискомфорт під час носіння. Рекомендується також відмовитися від стрінгів, оскільки вони можуть натирати та подразнювати шкіру. Міняти спідню білизну потрібно щодня, для прання використовувати засоби без агресивних компонентів, щоб запобігти появі алергічної реакції.
Які можуть бути додаткові рекомендації щодо гігієни жіночих статевих органів?
Необхідно провітрювати шкіру в зоні статевих органів (гінекологи рекомендують спати без спідньої білизни). Під час купання на пляжі не можна довго ходити в мокрому купальнику, оскільки вологе середовище сприяє розмноженню бактерій.
Під час купання у водоймах і басейні під час місячних потрібно використовувати тампони, після плавання обов'язково замінити засоби гігієни, щоб вода не потрапила всередину піхви. Після відвідування пляжу потрібно прийняти душ і змити зі статевих органів залишки піску та солоної води, щоб уникнути появи подразнення. За появи патологічних виділень з піхви (жовтих, зелених, з кров'ю, неприємним запахом) і запалень у зоні геніталій потрібно обов'язково звернутися до гінеколога.