Що таке вульвіт (свербіж вульви) і як його лікувати?

Профілактикою, діагностикою та лікуванням вульвіту займається гінеколог.
Вульвіт — це гінекологічне захворювання, що характеризується запаленням жіночих зовнішніх статевих органів (малих і великих статевих губ, клітора, присінка піхви). У ділянці вульви в нормі вологість підвищена, внаслідок чого в разі недотримання правил особистої гігієни або травми зовнішніх статевих органів створюється сприятливе середовище для розмноження патогенних мікроорганізмів (бактерій, грибків).
Запалення вульви виникає внаслідок недотримання правил гігієни, використання мила або гелів для душу, що містять агресивні компоненти, та алергії на засоби інтимної гігієни (прокладки, тампони). Інші причини вульвіту:
Вульвіт у жінок з'являється після купання в басейні з хлорованою водою і носіння синтетичної спідньої білизни, що затримує вологу і подразнює статеві органи. Патологія може розвиватися на тлі шкірних захворювань (екземи, дерматиту).
Гострий вульвіт з'являється раптово і характеризується вираженою симптоматикою: постійним свербінням у ділянці зовнішніх статевих органів, почервонінням і набряком статевих губ. За хронічного перебігу патології симптоми менш виражені, періоди загострення чергуються з ремісією (відсутністю симптомів). У жінки періодично болять і печуть статеві губи.
Симптоми вульвіту
Інші симптоми вульвіту:
У разі вульвіту з'являються рясні жовті або жовто-зелені виділення, у разі прогресування патології та інфікування анального отвору виникають печіння і свербіж заднього проходу, дискомфорт під час дефекації. Тріщини та рани на статевих губах можуть призвести до абсцесу (гнійного запалення тканин).
Кандидозний вульвіт виникає внаслідок ураження зовнішніх статевих органів грибком роду Candida. Зростанню і розмноженню патогенних мікроорганізмів сприяють переохолодження, зниження імунітету, тривале і безконтрольне застосування антибактеріальних препаратів.
Ознаками грибкового вульвіту є печіння та свербіж статевих органів, що загострюються перед менструацією та під час неї. З'являються сирнисті білі виділення з піхви.
У разі інфікування організму вірусом простого герпесу другого типу виникає запалення статевих губ і клітора. Захворювання проявляється свербінням зовнішніх статевих органів. Характерною ознакою герпетичного вульвіту є висип у вигляді пухирців, заповнених прозорою рідиною. Протягом кількох днів пухирці лопаються і на їхньому місці утворюються рани, які покриваються скоринкою і з часом безслідно минають.
Атрофічний вульвіт характеризується запаленням вульви та стоншенням її слизової оболонки. Патологія виникає у жінок у період клімаксу через нестачу естрогенів: внаслідок гормонального дисбалансу зменшується кількість лактобактерій, знижується продукція молочної кислоти, необхідної для захисту слизової оболонки вульви, і підвищується ризик розвитку інфекції.
За атрофічного вульвіту жінки відчувають дискомфорт у паховій ділянці, що посилюється під час ходьби, сечовипускання та під час статевого акту. При вульвіті зовнішні статеві органи виглядають почервонілими і набряклими.
Алергічний вульвіт виникає через гіперчутливість слизової оболонки вульви до побутової хімії, прокладок, ароматизованого туалетного паперу, синтетичної спідньої білизни або інтимного мастила. Патологія проявляється свербежем і гіперемією (почервонінням) вульви, дискомфортом під час ходіння і заняття сексом.
Вульвіт часто виникає в дітей до 10 років, оскільки в них низький рівень естрогенів в організмі, внаслідок чого шкіра зовнішніх статевих органів тонка й легко запалюється в разі недотримання правил особистої гігієни, використання ароматичних гелів. Крім того, у дівчаток слаболужний рН (кислотність) піхви і відсутнє волосся в паховій ділянці, що сприяє потраплянню патогенних мікроорганізмів на слизову оболонку геніталій і розвитку вульвіту.
У разі вульвіту дитина стає примхливою, неспокійною і відмовляється підмиватися. Ознаками патології в дитини є почервоніння клітора, великих і малих губ. У разі бактеріального ураження на слизовій оболонці вульви з'являються жовто-зелені виділення.
Вульвіт під час вагітності виникає внаслідок зміни гормонального фону і зниження захисних функцій організму. Ознаками запалення вульви у вагітних жінок є свербіж і печіння в ділянці зовнішніх статевих органів, дискомфорт під час сидіння, набряк статевих губ і рясні виділення. У разі прогресування патології можливий розвиток вульвовагініту (запалення вульви і піхви), яке може призвести до передчасних пологів або невиношування вагітності.
Для діагностики вульвіту гінеколог збирає анамнез, проводить огляд, призначає аналізи крові та сечі, а також бере гінекологічний мазок для виявлення патогенних мікроорганізмів. Лікування вульвіту залежить від причини появи патології та ступеня вираженості симптомів.
Лікування бактеріального вульвіту проводять за допомогою антибактеріальних мазей. Для зменшення свербежу і печіння гінеколог призначає крем з естрогенами або глюкокортикоїдами (стероїдами). При вульвіті патогенні мікроорганізми можуть передаватися чоловікам під час сексу, тому потрібно утримуватися від статевих контактів.
У разі запалення зовнішніх статевих органів важливо регулярно міняти спідню білизну і мінімум двічі на день приймати душ під проточною водою кімнатної температури. Мило або гель для душу мають бути з нейтральним рН. Профілактика вульвіту передбачає своєчасне лікування венеричних захворювань, дотримання правил особистої гігієни та використання бар'єрних методів контрацепції для запобігання зараженню під час сексу.
Ванночки при вульвіті та інші народні засоби можуть викликати алергію або подразнення і призвести до прогресування патології. Під час лікування вульвіту в домашніх умовах підвищується ризик розвитку ускладнень (абсцесів, вульвовагініту). При появі ознак запалення клітора або статевих губ необхідно звернутися за консультацією гінеколога.
Зняти свербіж статевих губ можна за допомогою мазей з естрогенами або стероїдами. Гінеколог також може призначити протиалергічні засоби. Для зменшення симптомів патології потрібно підмиватися мінімум двічі на день і щодня міняти спідню білизну.
За появи ознак запальної хвороби статевих губ і клітора необхідно записатися на прийом до гінеколога. Для зняття болю при вульвіті лікар призначає гормональні мазі або креми.
У разі вульвіту достатньо підмиватися чистою водою кімнатної температури. Можна використовувати мило або гель для інтимної гігієни з нейтральним рН без ароматизаторів, щоб не спричиняти подразнення й алергію.
При вульвіті у дитини зовнішні статеві органи необхідно мазати антибактеріальними кремами або гормональними мазями, що містять глюкокортикостероїди або естрогени. Препарати призначає гінеколог з урахуванням причини захворювання і ступеня вираженості симптомів.