Як позбутися молочниці?

Під час лікування необхідно не лише дотримуватись рекомендацій щодо прийому медикаментів, а й приділити увагу зміцненню імунітету та формуванню здорових звичок, що дозволять зменшити ризик повторного інфікування.
Кандидоз – різновид грибкової інфекції, яку викликають умовно-патогенні дріжджові гриби роду Candida, що в невеликій кількості знаходяться на слизових оболонках всіх здорових людей. Патогенними ці гриби стають при порушенні балансу мікрофлори слизової оболонки стінок піхви. За сприятливих для мікроорганізмів обставин (запалення, хвороби, що знижують імунітет) вони починають активно розмножуватись, з’являються дискомфортні відчуття і неприємні виділення зі статевих органів.
Кандидоз може виникати і у чоловіків, і у жінок, проте у останніх він діагностується частіше. Найбільш вразливою до цієї хвороби є категорія жінок від 20 до 45 років, це пов’язано з постійними гормональними змінами в організмі жінки.
Виділяють три клінічні форми генітального кандидозу:
У жінок молочниця виглядає як незвичні, рясні, білі або прозорі з грудочками виділення з піхви з кислуватим запахом.
Симптоми молочниці у жінок
Крім цього, під час розвитку хвороби спостерігаються:
У чоловіків теж можуть бути прояви молочниці:
Відрізнити молочницю від інших захворювань статевих органів може тільки лікар після обстеження та проведення додаткових аналізів. Тому, за наявності подібних симптомів не треба самостійно розпочинати лікування. Неправильно підібрані препарати можуть призвести до погіршення стану, або переходу молочниці в хронічну форму, яку вилікувати значно складніше.
Гінекологічне захворювання - молочниця з’являється внаслідок зниження імунітету. Умовно-патогенні гриби роду Кандида існують на шкірі та слизовій кожної здорової людини і починають розмножуватися лише коли захисні сили організму слабшають і перестають виконувати свою функцію. Якщо з імунітетом все в порядку, він подолає «зайві» гриби і не дасть їм розмножуватись та викликати захворювання. В разі, коли імунітет не може зупинити зростання колонії грибів, починає розвиватися молочниця, з’являються дискомфортні відчуття і неприємні виділення. Зростання патогенних грибів може відбуватися внаслідок:
Для повного одужання і запобігання рецидивам лікар має з’ясувати причину виникнення молочниці. Якщо є приховані або супутні патології, проводиться терапія з урахуванням додаткових захворювань.
Молочниця не передається статевим шляхом, проте, під час сексу відбувається обмін мікрофлорою, а отже, і умовно-патогенними грибами, які можуть викликати молочницю. Якщо в людини є супутні захворювання або запалення — це знижує захисні сили організму і розмноження патогенних мікроорганізмів може активізуватися. В разі, коли з імунітетом все в нормі, патогени знищуються і хвороба не розвивається. Якщо у жінки спостерігається хронічна або рецидивуюча (повторна) молочниця, лікувати необхідно і її, і партнера, не залежно від наявності у нього симптомів.
Якщо не лікувати молочницю, вона переходить в хронічну стадію і позбутися хвороби стає набагато важче. Рецидиви хронічної молочниці можуть турбувати до 4-х разів на рік і спричиняють чималий дискомфорт. Щоб не запустити захворювання, треба при перших ознаках молочниці звертатися до гінеколога.
Особливо важливо вчасно вилікувати кандидоз під час вагітності. Через гормональні зміни, з проблемою молочниці стикається 30-40% вагітних і, в разі ігнорування симптомів, хвороба може призвести до викидня, гіпоксії плоду, передчасних пологів, народження дитини з малою вагою. Молочниця здатна передаватися від матері до дитини як внутрішньоутробно, так і під час пологів.
Лікувати молочницю в домашніх умовах можливо тільки після консультації з лікарем. На зважаючи на те, що молочниця – розповсюджена хвороба серед жінок, не варто довіряти рекламі або досвіду знайомих і самостійно застосовувати будь-які препарати. Самолікування може лише тимчасово полегшити стан, але згодом відбувається погіршення самопочуття, хронізація кандидозу.
Також неконтрольований прийом протигрибкових препаратів може зробити патогенні мікроорганізми несприйнятливими до антибіотиків. Серед наслідків самолікування, крім постійних рецидивів хвороби, може бути цілий ряд ускладнень:
Лікування кандидозу жінкам необхідно розпочати з візиту до гінеколога. Лікар вислухає скарги, проведе огляд і направить зразок мікрофлори на дослідження, щоб дізнатися, який саме збудник викликав захворювання. В залежності від результатів аналізів будуть підібрані препарати, що впливатимуть саме на цей вид патогенів. Терапія молочниці має бути комплексною і здебільшого проводиться у три етапи:
Подібний підхід дозволяє підвищити ефективність лікування і знизити вірогідність рецидивів. В лікуванні застосовуються місцеві (мазі, гелі, свічки) та системні протигрибкові препарати. Місцеві знищують збудника на статевих органах, швидко позбавляють неприємних симптомів, є безпечними і можуть застосовуватись навіть вагітними. Системні (таблетки) приймають внутрішньо, їх дія спрямована на руйнування мікроорганізму на клітинному рівні та зниження його спроможності до розмноження.
Протягом курсу лікування бажано утримуватись від статевих відносин, щоб не інфікувати партнера та не викликати рецидиву молочниці. Після того, як кандидоз вилікувано, лікар може призначити пробіотики, вітаміни та імуностимулюючі препарати для відновлення захисних сил організму.
Скільки лікується молочниця залежить від наявних симптомів та форми захворювання. Зазвичай при гострому кандидозі курс терапії триває від 3-х до 7-ми днів. Якщо трапляються часті рецидиви, термін лікування набагато довший. Це пов’язано з тим, що інфекція може викликатися патогеном, що не піддається впливу антибіотиків широкого спектру дії. Необхідно провести додаткові дослідження для виявлення збудника захворювання і скоригувати курс терапії. Також лікар може рекомендувати профілактичне лікування під час ремісії, щоб попередити загострення молочниці.
Профілактика кандидозу перш за все має полягати у зміцненні імунітету, бо саме через зниження захисних сил організму і починається зростання кількості дріжджоподібних грибів. Також необхідно виконувати наступні правила:
Для збереження репродуктивного здоров’я важливо дотримуватись правильного способу життя. Якщо з’являються тривожні симптоми, необхідно вчасно звертатися до лікарів, і не нехтувати профілактичними оглядами гінеколога або уролога.
Спринцювання содою може бути частиною курсу терапії за молочниці. Однак необхідність і метод спринцювання визначає гінеколог залежно від діагнозу, симптомів і перебігу вагінального кандидозу в жінки.
Для молочниці характерні густі або водянисті, білі виділення з піхви, що за консистенцією нагадують сир. За інших ЗПСШ піхвові виділення можуть бути сірого, рожевого, жовтого або зеленого кольору, мати домішки крові або гною, неприємний запах. У разі появи аномальних виділень із піхви необхідна консультація гінеколога.
У басейні заразитися молочницею не можна. Вагінальний кандидоз може розвинутися на тлі приймання антибіотиків, за підвищеного естрогену (через вагітність або протизаплідні засоби). У групі ризику розвитку молочниці також перебувають жінки з ослабленою імунною системою і неконтрольованим діабетом.
У разі підозри на молочницю гінеколог під час огляду здійснює забір виділень із задньої стінки піхви для визначення типу грибка. За результатами обстеження лікар ставить діагноз і підбирає курс терапії.
Цистит (запалення сечового міхура) розвивається через потрапляння інфекції, діабет, каміння в нирках, ушкодження спинного мозку або збільшення передміхурової залози, безконтрольне вживання лікарських препаратів і проявляється болісним і частим сечовипусканням. Молочниця (грибкова інфекція) з'являється через гострі інфекційні захворювання, стрес, носіння синтетичної спідньої білизни та недотримання інтимної гігієни і характеризується набряком та свербінням геніталій.