Гормональні контрацептиви - що це таке, яка від них користь та чи можуть вони нашкодити

Гормональні контрацептиви - що це таке, яка від них користь та чи можуть вони нашкодити
Читати 7 хвилин | Опубліковано: 05 March 2021 | Перегляди 18535
У сучасному світі є чимало способів запобігти небажаній вагітності, і один із найбільш зручних – це гормональні контрацептиви.

Однак їх використання означає вплив на організм, тож питання про безпеку та доцільність вживання цих препаратів жінкою є актуальним. Тим паче, що різноманіття оральних контрацептивів є вкрай великим, тож нескладно і заплутатися.

Види оральних контрацептивів і принцип їх дії

Оральні контрацептиви – це препарати, які жінка вживає у вигляді пігулки для запобігання вагітності, а також для інших цілей. Зокрема, ці медикаменти використовуються для коригування менструального циклу, зменшення неприємних проявів ПМС, а також для лікування деяких хвороб і розладів. Наприклад, такі препарати можуть допомогти у випадку менструальної дисфункції. Важливо пам'ятати, що оральні контрацептиви не захищають від венеричних захворювань, і для їх запобігання потрібно використовувати тільки презерватив.

Гормональні контрацептиви можуть бути корисними не лише в гінекології, адже зміна гормонального фону може допомогти у випадку з акне. Втім, використання оральних контрацептивів є доцільним лише після консультації з лікарем. Він зможе підібрати препарати з урахуванням особливостей здоров’я конкретної пацієнтки, щоб вони не зашкодили її організму.

Є два типи гормональних контрацептивів:

  • препарати, що містять синтетичний замінник прогестину, – гестагенні конрацептиви;  
  • пігулки, які у своєму складі мають і прогестин, і естроген, тобто обидва типи жіночих гормонів. Через це їх називають комбінованими оральними контрацептивами. 

Комбіновані оральні контрацептиви також диференціюються на одно-, дво- і трьохфазні. Перші залишають гормональний фон однаковим впродовж усього періоду прийому, другі – дозволяють імітувати зміну рівня гормонів, близьку до природньої. Треті ж поступово втрачають актуальність через відсутність особливих переваг і необхідність слідкувати за графіком прийому.

Що таке оральні контрацептиви, якщо говорити про те, як вони діють на організм? Принцип дії у них однаковий: завдяки впливу на гормональний фон справжня менструація припиняється (немає овуляції, в яєчниках не розвиваються фолікули, змінюється загальний гормональний фон). Хоча невелика кровотеча, яка імітує менструацію, є, однак це лише результат зменшення кількості гормонів, яка спадає під час паузи між періодами прийому протизаплідних.

Чи бувають чоловічі оральні контрацептиви?

Чоловічі оральні контрацептиви дійсно існують, але наразі більшість з таких препаратів перебуває на різних етапах розробки. Є препарати, які впливають на рівень гормонів, і це не дає дозрівати сперматозоїдам. Інші чоловічі оральні контрацептиви можуть, наприклад, пригнічувати сам процес утворення сперми, що веде до тимчасового безпліддя.

Однак чоловічі оральні контрацептиви менш поширені через побічні дії. Так, препарати, що призводять до тимчасової стерилізації, шкідливі для печінки, нирок і знижують лібідо.

Як правильно підібрати комбіновані оральні контрацептиви

Підібрати оральні контрацептиви правильно можна тільки звернувшись за консультацією до лікаря. Він має впевнитися у відсутності протипоказань до конкретних препаратів. Іноді контрацептиви призначають як лікувальний засіб, наприклад, для боротьби із дисфункцією яєчників.

Жінці, яка приймає оральні контрацептиви, потрібно щороку приходити на гінекологічну консультацію (що варто робити всім жінкам). Це необхідно, щоб переконатися у відсутності нових протипоказань. Крім того, довготривалий прийом комбінованих протизаплідних препаратів може викликати порушення в балансі мінералів і вітамінів, і лікар у такому випадку призначає додаткові вітамінні комплекси.

Які обстеження необхідно проходити за довготривалого прийому оральних контрацептивів

Перед призначенням оральних контрацептивів лікарю потрібно провести збір анамнезу і пошук можливих протипоказань. Єдине обов’язкове обстеження – УЗД молочних залоз. Така позиція МОЗ. Втім, деякі лікарі наполягають на проведенні тих чи інших додаткових діагностичних процедур, призначають консультацію уролога тощо.

Основні схеми прийому комбінованих оральних контрацептивів

Схема прийому може відрізнятися залежно від препарату. Один із варіантів такий: жінка починає пити по одній таблетці на день, починаючи з першого дня циклу – він же перший день менструації. Таблеток з гормонами у пачці 21. Коли вони закінчуються, треба зробити тижневу перерву, під час якої і буде схожа на менструацію кровотеча.

Деякі виробники розміщують у пачці якраз 28 пігулок. Сім останніх – плацебо, або ж просто таблетки із залізом. Їх вживають для того, щоб не збитися з графіку прийому. Це зручно, адже жінка знає: щойно пачка закінчилася, можна відкривати нову і повторювати курс.

Сонливість і легкий головний біль – часті побічні дії протизаплідних гормональних препаратів, тож вживати їх краще ввечері. А щоб не забути про прийом, його можна прив’язати до іншої регулярної щовечірньої дії.

Щодо питання шкоди гормональних контрацептивів, то її можна звести до мінімуму, якщо підібрати препарат правильно за допомогою лікаря. 

Чи потрібно робити перерви в прийомі комбінованих оральних контрацептивів?

Через кожні 21 день прийому потрібно робити тижневу перерву. Однак деякі виробники пігулок для зручності жінок додають в упаковку ще 7 таблеток із плацебо, як було сказано вище. Це дозволяє робити потрібну перерву у прийомі препарату, але не збиватися з графіку: як тільки одна упаковка закінчується, жінка знає, що можна переходити до наступної. Чи робити перерви між прийомами різних препаратів? Що робити у випадку збитого графіку вживання контрацептивів? Чи можна завчасного припиняти курс? На всі ці питання має відповісти лікар під час прийому з урахуванням індивідуальних особливостей випадку конкретної жінки. 

Можливі побічні дії оральніх контрацептивів

Чимало жінок хвилюється щодо того, чим небезпечні гормональні контрацептиви. Передовсім це побічні ефекти, до яких слід віднести:

  • сонливість;
  • дратівливість;
  • головний біль;
  • кров під час або після сексу;
  • нудота;
  • слабкість;
  • відсутність або принаймні зменшення сексуального потягу;
  • запаморочення.

Ці побічні дії в більшості випадків, якщо і зустрічається (що спостерігається далеко не завжди), то лише в перші два місяці від початку прийому, поки організм звикає до препарату. Надалі ці негативні ефекти зникаються. В іншому випадку необхідно проконсультуватися з лікарем.

Сумісність комбінованих оральних контрацептивів з лікарськими препаратами

Деякі препарати дійсно не можна вживати одночасно з оральними контрацептивами. Однак про сумісність у випадку конкретного медикаменту може сказати лише лікар. Тому, якщо під час вживання оральних контрацептивів виникла необхідність у прийомі тих чи інших ліків, варто проконсультуватися з лікарем.

Популярні питання

1. Коли починає діяти протизаплідна таблетка?

Протизаплідні таблетки починають повноцінно діяти з сьомого дня після початку їх прийому. Для того, щоб протизаплідний ефект зберігався, необхідно приймати таблетки в зазначеному порядку кожен день без перерв. Про особливості прийому оральних контрацептивів вас поінформує на прийомі лікар-гінеколог.

2. Чи можна пити протизаплідні таблетки під час вагітності?

Протизаплідні таблетки протипоказані в період вагітності, оскільки містять в собі статеві гормони, що впливають на гормональний фон жінки. Під час вагітності немає необхідності в прийомі протизаплідних засобів, адже нова вагітність не може наступити на тлі тої, що вже розвилася.

3. Які аналізи потрібно здати для протизаплідних таблеток?

Протизаплідні таблетки містять статеві гормони. Перед початком прийому гормональних контрацептивів лікар може призначити здати аналізи на вміст статевих гормонів у крові, а також на згортання крові.

Рейтинг статті:
5 з 5 на основі 2 оцінок
Гормональні контрацептиви - що це таке, яка від них користь та чи можуть вони нашкодити
Лікар акушер-гінеколог. Друга категорія. Стаж роботи 8 років.

Задайте своє питання гінекологу
«ОН Клінік»

Інші статті на тему

Схожі статті: